Сергій Антоненко: Наша мета – «Батарейки, здавайтесь!»


«Я хочу тут жити, а не вмирати»

Андрій Кузьменко, гурт «Скрябін»

 

Восени 2017 році виповнилося, вже три роки як в Полтаві діє волонтерський  процес збору відпрацьованих батарейок/акумуляторів до 7 А/год в рамках Всеукраїнської волонтерської ініціативи «Батарейки, здавайтесь». На даний час я координатор відповідної ініціативи в Полтаві та області, керівником в Україні є Люба Колосовська. Вона разом з командою намагається впровадити в Україні європейську модель розширеної відповідальності за принципом «Споживач, тобто забруднювач, платить» по поводженню з відходами (батарейок, акумуляторів до 7 А/год) в Україні.

Проект «Батарейки, здавайтесь» в Полтаві стартував із встановлення PET-контейнерів в близько 40-ка під’їздах житлових будинків, в основному 9-поверхових. З часом було зрозуміло, ця справа забирає багато часу, і нереально проводити збір без відповідальної особи, яка б могла контролювати цілісність контейнера, а потім відвозити їх в центральний пункт для подальшого складування.

Умови для збору, які ми пропонували для небайдужих громадян, – це надання кольорової поліграфії для агітації про приймальний пункт та створення центрального складу для зберігання батарейок, які люди самостійно привозили зі своїх пунктів збору. Більшість громадян бажали ставити контейнери для збору, але мало хто погоджувався перевозити їх на центральний склад на околицю міста. Тому в основному логістика по місту була на мені та Максимі Макусі (ще він відповідає за велику справу – створення центрального складу та перевезення батарейок в м.Дніпро на зберігання до їх утилізації). 

Я свідомо взяв на себе логістику з пунктів збору для активного розвитку руху збору батарейок. Головна мета – «одужання» громадян від  радянської свідомості, яка не вимагала відповідальності за забруднення від своєї діяльності та максимального привернення уваги до масштабу забруднення навколишнього середовища від батарейок/акумуляторів до 7А/год.

«В Європі відповідальність за переробку батарейок несуть виробники.

Але за 26 років Незалежності в Україні така система поки що не створена».

http://batareiky.in.ua/zavod

При створені мережі збору відпрацьованих батарейок ми залучили навчальні заклади, державні та комунальні установи, бібліотеки, фотосалони, приватні магазини тощо. На початку збору було небагато батарейок/акумуляторів до 7А/год, але з часом наша мережа збирала все більше. Це підтверджує великий запит громадян про критичну необхідність збору та сортування твердих побутових відходів, зокрема батарейок/акумуляторів, які можна віднести до відходів електронного походження. До проекту активно долучилось багато небайдужих громадян, які самі вивозили та додатково забирали з попутніх чи найближчих біля них пунктів збору батарейок. На щастя, вони допомагають нам і зараз.

 1 (16)

Наш перший склад. Безкоштовний, що підтримується власними зусиллями.

Велика кількість батарейок надійшла від навчальних закладів. Наприклад, в школі № 14 м. Полтави зусиллям вчительки молодших класів Федорової Олени Володимирівни процес збору батарейок перетворився в справжню гру для школярів. Пані Олена звернулась до хлопців з партії «Свобода» по допомогу придбати для школярів цукерки в якості мотивації. На щастя, хлопці не відмовили в проханні. Учням, щоб отримати 1 цукерку, потрібно принести 10 батарейок. Одночасно пані Олена проводила виховання школярів по збереженню довкілля. Це чудова інформаційно-виховна практика для впровадження сортування сміття в місті. В результаті вони були одним із лідерів по збиранню батарейок серед навчальних закладів. За навчальний рік, з школи №14 Полтави я вивозив до 100 кг батарейок. Але, на жаль, не всі навчальні заклади приділили таку активну увагу до збору батарейок та можливості привчити учнів до бережливого ставлення до чистого довкілля. Деякі навчальні заклади повністю проігнорували проект «Батарейки, здавайтесь»!

«Лінії (з утилізації батарейок – прим.авт) не буде до тих пір, поки ціна послуг цієї лінії не буде закладена в ціну нових батарейках в українських магазинах. Ми про це говоримо з самого початку. Немає проблеми переробки чи технологій для переробки, компанії стоять в черзі. Але є проблема оплати цієї переробки. Саме тому вже цілий рік ми б'ємось об стіну, щоб цю модель зробити. Тому зараз взяли ціль порахувати ТЕО переробки в Україні та за кордоном, щоб чітко зрозуміти скільки грошей закладати в нові батарейки. Сподіваємось, люди нас в цьому підтримають і ми зможемо ще ближче дійти до мети».

Люба Колосовська,

голова проекту «Батарейки, Здавайтесь»

За перше півріччя впровадження «Батарейки, здавайтесь» в Полтаві та області  ми зібрали приблизно 600 кг. Вже згодом за півріччя громадяни міста збирали до 1000 кг відпрацьованих батарейок/акумуляторів! За три роки процесу збору відпрацьованих батарейок було зібрано приблизно 6500 кг, з них приблизно 4500 кг ми власними силами вивезли на склад в м.Дніпро. 

Останній раз, завдяки Максиму Макусі, зібрані батарейки в м.Дніпро вивозились у вересні 2016 року. Зараз всі зібрані батарейки в очікувані вирішення питання утилізації в Україні або за її кордоном зберігаються на двох тимчасових складах м. Полтави, один з яких – це приватний гараж. На листопад 2017 року у нас зберігається приблизно 2000 кг батарейок, тому що процес збору не призупиняється. Зараз на місяць збирається приблизно до 200 кг відпрацьованих батарейок. З часом попит на збір та утилізацію батарейок стає все більший. Цей механізм вже складно зупинити з моральної точки зору через відповідальність перед небайдужими громадянами, в тому числі і перед школярами.

 2 (11)

Зважування перед відправленням в м.Дніпро. Серпень 2016 року

 Раніше і я не звертав уваги на шкоду забруднення від батарейок. Коли всі батарейки накопичувались на центральному складі, то візуально можна було уявити жахливість стану забруднення навколишнього середовища кислотно-лужними та іншими батарейками. Це суперечливі відчуття – задоволення і жах. Задоволення, що 6500 кг батарейок не потрапили в ґрунт, а жах щодо того, скільки вже потрапили в землю в масштабах міста, області та країни.

3 (7)

Участь в екологічному щорічному фестивалі «ЧистоФест», квітень 2016 р., парк «Перемога», м.Полтава

Люди не звертають своєї уваги на забруднення середовища, крім випадку, якщо це стосується їхнього фізичного або естетичного комфорту та власної території. Більшість громадян бажають фізично та візуально позбутися своїх відходів з особистої зони комфорту, подальша історія сміття їх вже не цікавить! 

На третьому році збору батарейок все складніше пояснювати собі та іншим, навіщо ми це робимо без самого технологічного процесу утилізації. Дуже часто на свою адресу чую закиди від людей, що ми їх збираємо безкоштовно, а потім здаємо за гроші; що ми збираємо їх, щоб отримати грант, а потім батарейки кудись викинути на смітник. Весь процес збору батарейок лежить практично на плечах звичайних волонтерів, де замість прибутків ми всі разом тільки і маємо, що витрати власних ресурсів: час, кошти, сили, щоб процес збору більш-менш працював результативно. Я витрачаю свої ресурси на логістику та зберігання батарейок, часто за власні кошти доводиться вивозити їх з пунктів збору до місця складування.

 4 (5)

 Тимчасовий склад зберігання в приватному гаражі, липень 2017

 Останнім часом я все частіше замислююся над тим, коли прийде мій час волонтерського «вигорання», який завершить цей нелегкий та цікавий період в моєму житті. Вже морально важко витримувати той процес, тому що багато координаційних питань доводиться вирішувати самостійно. Це, в свою чергу, створило загрозу існуванню проекту «Батарейки, здавайтесь» та, в подальшому, може сприяти розчаруванню багатьох небайдужих громадян в разі припинення процесу збору батарейок/акумуляторів. Вважаю, зупинення моєї координації проекту станеться, коли процес збору батарейок буде без залучення волонтерів, більш автономним, як це робиться в цивілізованих країнах світу. А я спостерігатиму за ним з відчуттям причетного до позитивних змін в Україні.

«Ми ведемо бізнес в Україні вже 20 років і прагматично розуміємо: щоб отримати ефективну модель переробки відпрацьованих батарейок на законодавчому рівні, нам потрібно уже зараз об'єднуватись та напрацьовувати цей механізм.
«Батарейки, здавайтеся!» взяли на себе вагому частину цієї задачі
питання переробки. Ми вважаємо важливим підтримати їх на даному етапі. Внесок GP Batteries на цей проект складається із внесків 7 дистриб'юторів нашої торгової марки з різних регіонів України».

Олександр Підгорецький,

керівник відділу національної дистрибуції ТОВ «Енержи трейд»

 (імпортер «GP Batteries») 

В минулому році я подав проект на конкурс бюджету участі 2016 – 2017 «Про організацію збору відпрацьованих батарейок в м.Полтави». Мета, по суті, ТИМЧАСОВО залучити адміністративний та фінансовий ресурс міської влади, до переходу процесу збору на відповідальність імпортерів батарейок (споживач платить). Це в свою чергу дозволить нас, як волонтерів, розвантажити в процесі збору батарейок та надасть свіжих сил для розвитку проекту, який буде вже розвиватися незалежно від мене та Максима Макухи.

 6 (4)

Згідно з моїм проектом конкурсу Бюджету участі 2016 – 2017, керівництво КАТП-1628 повинно придбати 100 шт. контейнерів для міста, періодично їх обслуговувати та відкрити центральний склад зберігання до відправки батарейок на утилізацію. Відкриття центрального складу, дозволить небайдужим громадянам взяти на себе частку відповідальності та самостійно привозити батарейки зібрані на своїх пунктах (реалізація проекту тема окремої статті).

Основна мета проекту «Батарейки, здавайтесь» – зробити ПЕРШУ реформу в Україні по поводженню з відходами, відповідно до європейського законодавства та практики, не залучаючи на це кошти грантів, фінансування комунальних та державних бюджетів України.

Батарейки не повинні збирати та переробляти волонтери, громадські організації та комунальні чи державні бюджети України. Вся логістика та утилізація має лежати на відповідальності імпортерів та виробників. Згідно європейського законодавства, імпортер або виробник повинен бути учасником Асоціації і впроваджувати європейський принцип розширеної моделі відповідальності імпортерів/виробників. Тобто всю логістику та витрати на утилізацію повинні сплачувати споживачі батарейок через додану вартість, яка акумулюється на рахунках Асоціації імпортерів батарейок/виробників. І саме коштами від споживачів і фінансується логістика та утилізація батарейок. Для цього дівчата з проекту «Батарейки, здавайтесь» постійно ведуть перемовини про об’єднання всіх імпортерів в Асоціацію з метою вперше в Україні впровадити модель розширеної відповідальності за принципом «Споживач, тобто забруднювач – платить!».

Компанія Watsons переймається проблемою утилізації використаних батарейок вже більше п’яти років. Наші магазини – одні з найбільш відомих пунктів збору використаних батарейок в Україні. Але на сьогодні стоїть питання їх подальшої переробки. Для нас важливо довести справу до кінця, саме тому ми підтримуємо організацію «Батарейки, здавайтеся!».

Катерина Веремєєва

PR-менеджер ТОВ «ДЦ Україна» (магазини «Watsons»)

 Для побудови лінії з утилізації батарейок, спочатку потрібно зробити техніко-економічні обґрунтування (ТЕО) утилізації. ТЕО надасть відповіді на наступні основні питання: наскільки витратно батарейки переробляти в Україні чи взагалі буде рентабельніше вивозити їх закордон; дозволить оцінити витрати на логістику та утилізацію і відповідні кошти закласти у вартість батарейок при продажу. Тому для першого кроку ми збираємо кошти від простих громадян, в тому числі і від організацій, для створення моделі розширеної відповідальності імпортерів батарейок, а ТЕО – це перший крок!

Усвідомивши місію, в національному масштабі у мене є бажання – зміна менталітету байдужості суспільства. Ми хочемо впровадити окремий збір та утилізацію батарейок, які є електронними відходами, як частину національної ідеї щодо збирання, переробки та утилізації усього сміття в Україні. І головна ціль – безпека життя та зменшення рівня онкологічних захворювань.

Нам набридло жити в країні стихійних і напівлегальних сміттєзвалищ. Це дуже фантастично виглядає у сьогоднішній Україні, але потрібно мріяти про свідоме громадянське суспільство вже сьогодні. У нас є спільна мета, щоб впливати на людей та нести в суспільство правильні цінності та ідеї, які об’єднують людей.

З часом проект «Батарейки, здавайтесь» в Україні стає ще більш професійним, більш амбіційним і креативним. Ми все більше заявляємо про свої права жити в чистій країні. Ми хочемо вплинути на хід реформ по зменшенню забруднення України електронними відходами, зокрема батарейок/акумуляторів до 7А/год, які містять в собі важкі метали (свинець, ртуть, кадмій, літій тощо). Ми вже це робимо та хочемо робити це набагато краще і відчутніше.  

«Ми не збираємо гроші на український завод із переробки батарейок, це зовсім інші гроші були б..) І їх не коректно збирати у людей, це мають фінансуватись безпосередньо з грошей інвестора, з розумінням що далі утилізаційний збір дасть прибуток.

А те що робимо ми реформа.

Збираємо гроші на створення техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) такого заводу і продовження роботи по створенню моделі розширеної відповідальності виробників на базі українських супермаркетів. Готуємо ґрунт для того, щоб сюди зайшов бізнес і це було цікаво, а не той хаос, який зараз»

Люба Колосовська,

голова проекту «Батарейки, Здавайтесь»

Я не бачу в Полтаві та області від чиновників тих процесів, які б змогли адміністративно та фінансово підтримувати збір та утилізацію електронних відходів, зокрема батарейок/акумуляторів до 7А/год. Я не зобов'язаний це робити згідно із законом, правилами, статутами, і не брав на себе таку відповідальність, але розумію, яка буде ціна відсутності збору батарейок. Тому закликаю всіх приєднатися до проекту «Батарейки, здавайтесь» в зручній для Вас формі: волонтер або координатор (окремого пункту, під’їзду будинку, району міста, свого колективу тощо), перевізника з пунктів до центрального складу, активіста по роботі з органами місцевого самоврядування з питань збору батарейок, фінансової підтримки проекту «Батарейки, здавайтесь» в Україні тощо.

Закликаю всіх небайдужих громадян взяти на себе частку відповідальності за збереження чистого довкілля для наступних поколінь, не чекаючи вирішення цих питань державними або комунальними чиновниками.

Я особисто перерахував 1000 грн. для створення техніко-економічного обґрунтування утилізації батарейок та акумуляторів в Україні.

Якщо Ви поділяєте ті ж цінності та цілі, що і ми, то прошу підтримати нас для чистого довкілля та здоров’я нації на сайті.

 


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація