Сергій Антоненко: Сортувати сміття – ще «не на часі»!


«Нас не пускають через двері, але ми заходимо через вікно», саме так можна сформулювати мої спроби по створенню мережі сортування, збору склобою та електронних відходів, в тому числі батарейок у Полтаві через конкурс «Бюджет участі».

Завдяки підтримці полтавців мого минулорічного проекту, зараз створюється ПЕРША мережа організації збору батарейок в місті та привернення уваги до необхідності їх утилізації. Продовжуючи почате, на конкурс «Бюджет Участі» 2017 року, я подав п’ять проектів, спрямовані на збереження чистого середовища, а саме: 4 проекти по збору склобою на суму 2 600 000 грн та 1 проект по збору електронних відходів на суму 300 000 грн.

Я свідомо подав проекти для окремого сортування та збору склобою, тому що скло є однією із найліквідніших вторсировин. Скло важке та дешеве на прийомних пунктах міста, і тому безхатченки та інші «сортувальники» не звертають на нього уваги. Бите скло потрібно збирати до потрапляння в загальний контейнер для відходів, тому що його вже практично неможливо відділити від іншого сміття. Віконне скло взагалі в місті на приймальних пунктах не приймають.

 Але, на жаль, сталося не так як гадалося. Усі мої проекти були відхилені і не допущені до голосування.

 6536

Лист відповідь від 17 жовтня 2017 року №1550  від КП «КАТП-1628». Щодо проектів про організацію збору склобою в м. Полтава

Я поважаю думку керівництва КП «КАТП-1628», але висловлю свою особисту думку як платник податків, як мешканець Полтави, який бажає впровадити сортування та повторну переробку сміття в місті.

З першим, вище показаним запереченням, не повністю згодний, тому що в місті є багато контейнерних майданчиків, які не вимагають додаткових витрат для облаштування спеціальних тар для збору скла. Облаштування інших майданчиків не вимагає великих коштів.

Друге заперечення безпідставне, тому що є юридичні особи, які здійснюють закупівлю склобою за оптовими цінами та за безготівковим розрахунком, тобто це прозоре надходження коштів на рахунок КП «КАТП-1628». І при правильному впровадженні сортування відходів скла цей процес можна організувати без додаткових фінансових дотацій з міського бюджету. Тим більше в проекті була умова, яка передбачала укладання угоди на конкурсній основі на реалізацію склобою. Ця умова проекту взагалі не вимагає фінансових витрат.

 Третє заперечення вважаю також безпідставним. Тому що визначення підрядника не передбачалось моїми проектами зі збору скла. Головна мета – збір склобою силами «КАТП-1628», і, відповідно, всі кошти від реалізації скла повинні направлятися в бюджет цього підприємства, а тобто – громади Полтави.

 З четвертим зауваженням я згодний, тому що у зв’язку з невеликою сумою конкурсу для запровадження процесу збору скла проекти були спрямовані на закупівлю спеціальних контейнерів, які обладнані механізмом верхнього завантаження закритого типу для міста та додаткового обладнання на встановлення вже існуючих автомобілях-маніпуляторів, які знаходяться у власності КП «КАТП-1628». Але при бажані це питання можна було вирішити.

 Лиха доля заборони також спіткала мій проект, який мав назву «Організація збору відходів електронного та електричного походження (електрично-побутових приладів) від населення».

 4322

Лист відповідь від 17 жовтня 2017 року №1550 від КП «КАТП-1628» щодо проекту організації збору електронних відходів

 В цьому запереченні я не бачу взагалі підстав для недопущення проекту до конкурсу, оскільки відкриття пунктів прийому електронних відходів, згідно вище переліченого пункту 4, не суперечить пункту 5: тобто «розробки та впровадження системи управління відходами електронного походження». Пропозиція переробляти відходи електричного походження не передбачалася проектом, і в листі відповіді написано помилково.

Всі мої проекти, недопущені до конкурсу «Бюджету участі» 2017 року, викладені на офіційному електронному ресурсі Полтавської міської ради. Основний аргумент відхилення проектів – сортування сміття не є предметом «Бюджету участі»:

«КАТП-1628 вважає проект не прийнятним для реалізації за рахунок цільової програми "Партиципатроне бюджетування"».

 Лист відповідь від 17 жовтня 2017 року №1550  від КП «КАТП-1628»

Але така відповідь може бути надана будь-якому проекту, що викликає сумніви щодо виконання. Стверджувалось, що сортування сміття повинно фінансуватись та реалізовуватись, згідно зі спеціально розробленою в майбутньому Програми організації в місті Полтаві роздільного збору побутових відходів (далі – Програма).

«Полтавське КАТП-1628 в межах своєї компетенції вважає за необхідне в першу чергу за рахунок міського бюджет , в т.ч. «партиципаторного бюджетування, розробити Програму організації в місті Полтаві роздільного збору побутових відходів, в тому числі відпрацьованого електронного (електричного) обладнання та відпрацьованих джерел струму».

 Лист відповідь від 17 жовтня 2017 року №1550  від КП «КАТП-1628»

По суті, аргумент керівництва «КАТП-1628» щодо створення відповідної Програми є дуже актуальним та змістовним, адже вона вкрай необхідна для міста. І це чудово, якщо вже в наступному році таку Програму ухвалять, і вона почне діяти. Але це треба було робити як мінімум років 30 тому. Зараз необхідно залучати максимум ресурсів з усіх наявних джерел для виконання загальних цілей, тобто для створення прозорого та легального процесу сортування, збору вторсировини та передачу її на повторну переробку.

На жаль, до мене як до автора відповідних проектів не було жодного звернення та додаткових обговорень від потенційних виконавців та керівництва КП «Інституту розвитку міста» щодо можливості внести зміни в проекти, з метою їх участі в конкурсі та можливого залучення фінансових ресурсів для впровадження сортування сміття в м. Полтава.

Взагалі у мене було передчуття, що подані мною проекти не пройдуть експертної оцінки та не будуть допущені до конкурсу. Причина такої ситуації полягає в тому, що в міської влади відсутні пріоритети щодо сортування та повторної переробки твердих побутових відходів. Ці процеси вимагають ухвалення додаткових рішень, ресурсів, організаційних дій та відповідальності. Бюрократія, яка є спадком з минулого, не сприймає реалізацію інноваційних рішень, тим більше створення прозорого та легального повноцінного процесу сортування та повторного перероблення твердих побутових відходів (ТПВ). Всіх влаштовує десятиліттями «накатана доріжка»: вивозити сміття на Макухівське сміттєзвалище, тим саме залишаючи в спадок екологічну катастрофу для нащадків на березі річки Коломак.

В Полтавській міській раді відсутнє лобіювання створення та просування прозорих механізмів для реалізації політики в сфері поводження з ТПВ, тобто сортування, збір та повторну переробку вторсировини.

Щоб не бути спостерігачами на узбіччі конкурсу «Бюджет участі» у 2017 році, керівництво КП «Інститут розвитку міста» запропонувало подати великий проект на проведення агітаційної кампанії (фестивалів) про необхідність сортувати та переробляти сміття. Але я вважаю, що в процесі створення ефективної системи сортування сміття інформаційна кампанія повинна реалізовуватись одночасно з можливістю сортувати, тобто встановленням відповідних контейнерів. У мене не було іншого  виходу, як поєднати бажане з можливим та подати проект «Агітація сортування сміття в ЗМІ, на вуличному фестивалі, проведення збору пластикових кришечок серед та утилізація зібраних відпрацьованих батарейок від населення міста Полтава», який буде в бюлетені для голосування під №78.

В моєму проекті №78 передбачено розміщення контейнерів (100 штук) по збору пластикових кришечок (разом з контейнерами для батарейок) та фінансування передачі на утилізацію зібраних батарейок згідно з моїм проектом 2016 року, який зараз вже в стадії виконання. Тому що утилізація батарейок не є безкоштовною. В проекті також закладена реалізація інформаційної кампанії щодо окремого сортування твердих побутових відходів, що буде виконуватись згідно з вище згаданою майбутньою Програмою.

Нам набридла непрактичність теоретиків, круглі столи, конференції, симпозіуми, семінари, тренінги, різні обговорення та пусті меморандуми про необхідність вирішувати проблему з утилізації твердих побутових відходів, які не призводять до реального результату. Все більше мешканців Полтави бажають брати участь у сортуванні та повторній переробці сміття, що дозволить уникнути потрапляння відходів на Макухівське сміттєзвалище.

Для привернення уваги Полтавської міської ради до необхідності створення системи збору та переробки вторсировини прошу Вас підтримати мій проект №78 на конкурсі «Бюджету участі».

 


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація