Полтавцям розповіли про книгу «Польська операція в Полтавщині»

Автор: Вікторія Баберя, 16 травня, 08:37

Фото: У Полтаві презентували книгу про репресії поляків в період Великого терору


У Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені Михайла Остроградського відбулася презентація книги «Польська операція на Полтавщині». Історичну працю про долю поляків, які зазнали репресій збоку НКВД в 1930-і року, підготував авторський колектив істориків і краєзнавців Полтавської області.

 «Польська операція в Полтавщині» стала можливою завдяки кропіткій праці авторського колективу з колишніми засекреченими архівними матеріалами. Лише в 2015 році СБУ зробило повністю відкритими свої архіви, і автори отримали доступ до справ репресованих. Авторами книги є Дар’я Василенко, Володимир Маслак, Жанна Осикович, Сергій та Дмитро Сезини.

Книга складається з двох частин: одна присвячена тим, хто був засуджений за ст.54 п.6-11 як терористи, шпигуни, колабораціоністи, друга – дружинам і рідним репресованих і страчених.

Автор книги Володимир Маслак – доктор історичних наук і завідуючий кафедрою українознавства Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського. Він впевнений, що Польська операція – одна з декількох національних операцій, які проводила радянська влада:

«Книга про долю людей, яким не поталанило народитися поляками і проживати в СРСР в період масових репресій. Польська операція – одна з багатьох, які проводив сталінський режим. Аналогічними були німецька, татарська, інші національні операції, коли винищували представників тих чи інших народів в силу різних причин».

Володимир Маслак розповідає про книгу

У Полтавські області виявили 1312 репресованих поляків. У книгу увійшло 100 біографій. Матеріалів дуже багато, і Володимира Маслак, повідомив, що вже триває робота над наступною книгою.

Кожна біографія – унікальна історія. В книзі показані методи, які застосовували для виявлення ворогів народу та шпигунів, як «працювало» правосуддя, якими зловживаннями користувалися слідчі, щоб підвести засуджених до розстрілу і так далі.

Оцінив книгу генеральний консул Республіки Польща в Харкові Януш Яблонський. На його думку видання є важливим з точки зору знання історії:

«Я читав цю книгу і багато інших книг про долю поляків на Сході Європи. Події тих років вписуються в загальну канву політики СРСР по відношенню до багатьох народів. Вважаю, що дуже важливо пам’ятати, представляти її молодим людям, наступним поколінням, щоб таке більше не повторилося».

«Польська операція» – єдина в своєму роді книга в Україні. Історичні праці про репресії поляків існують в Білорусії, Росії, Польщі, але це видання перше, де використані повністю відкриті архівні данні. Книга двомовна: під обкладинкою матеріал викладений українською та польською мовами.

«Книга є унікальною. Авторський колектив опрацював дуже велику кількість матеріалів. Перевага книги в тому, що вона двомовна. Це дає змогу використовувати її як українським, так і польським читачам. Книга історична і дозволяє пам’ятати минуле наших побратимів поляків, які в ті часи проживали в Україні та потерпали від репресій. Отже це і наша історія», – поділилася враженнями директор Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Олена Харченко.

Учасники презентації

На презентації говорили про важливість недопущення тоталітаризму, про належну історичну оцінку подіям того періоду і про спільну історію України і Польщі, яка не повинна ставати на заваді дружбі та партнерству народів цих країн.

ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА

 

Опублікована: 16 травня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація