Посадовці показали, як виглядає реставрація обласної філармонії (ФОТО)

160-річну будівлю Великої хоральної синагоги, а нині це обласна філармонія, намагаються відреставрувати ще з 2016 року. Після невдалої першої спроби львівського підрядника, яка завершилася судом і штрафом, угоду уклали з полтавським ТОВ «ВКФ “СЕН”». Що встигли зробити, скільки це коштуватиме та коли планують закінчити роботи, розповідали представники підрядника та посадовці облдержадміністрації.
Як розповідає заступник директора з будівництва компанії «СЕН» Олександр Юхименко, за два місяці, що працюють на території філармонії, встигли розпочати оздоблювальні роботи в адміністративній частині. Саме тут, на третьому поверсі, який добудований за радянських часів, не потрібно проводити реставрацію.
«Там немає ніякої реставраційної цінності, немає автентичності. Там звичайні робочі кабінети… Будемо рухатися зверху вниз, по адміністративній частині, паралельно проектна організація працює по інтер’єрах і рішеннях всередині зали, по глядацькій залі, по вестибюлю», – говорить Олександр Юхименко.

Крім фірми «СЕН», над філармонією працюють і представники науково-дослідного центру реставрації. Вони надають висновки щодо автентичності елементів будівлі. У результаті, як обіцяють підрядники, все, що має історичну цінність в філармонії, намагатимуться відновити. Звісно ж, з урахуванням сучасних вимог.









За словами представника підрядника, найбільша за об’ємом робота, що вимагатиме затрат і фінансових, і трудових – фасад. Адже, потрібно провести реставрацію фасаду двох перших поверхів – історичної частини будівлі та об’єднати їх за стилем з добудованим пізніше третім поверхом.

Точну дату завершення робіт наразі не називають, але обіцяють до кінця 2019 року здати будівлю в експлуатацію.
«Кожен день під час демонтажу якихось конструкцій виникають нові питання. Складність полягає в тому, що потрібно сучасні норми, які діють в країні, внести у стару будівлю, якій більше 160 років. З дверними прорізами, з планами евакуацій, з пожежними нормами, з безпекою. Тому це трішки відтягує термін. А так, на кінець наступного року ми налаштовані здати будівлю», – розповідає Олександр Юхименко.
Зазначимо, у договорі підряду вказано, що роботи мають завершити до 1-го травня 2019 року. Нагадаємо, угоду з ТОВ «ВКФ “СЕН”» Департамент будівництва, містобудування і архітектури Полтавської ОДА уклав 23-го квітня. Її вартість – 47 млн 914 тис. 285 грн.

Також, робітники мають завершити розпочаті попереднім підрядником роботи. Адже, львівське ТОВ «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія», що отримало угоду на реставрацію у 2016-му (про це далі), залишило після себе частково виконані оздоблювальні роботи, роботи з електромонтажу, заміни опалення та вентиляції.
Про ситуацію з цією фірмою розповів директор Департаменту Тимофій Голбан:
«Два роки тому був проведений тендер, перемогла компанія зі Львова. Тут ми зіткнулися з проблемою, яка є зараз по всій країні, коли переможці просто використовують аванс, розміщаючи його на депозиті, для прикладу, і просто не виконують роботи».

За словами посадовця, компанії заплатили близько 2 мільйонів гривень авансу і підрядник справно проводив роботи упродовж трьох місяців. Коли ж помітили, що «Ві.Ай.Пі» не встигає за графіком, висунули претензію розірвати угоду та повернути кошти. Львів’яни повернули 900 тисяч гривень, проте відмовилися розривати контракт. Тому Департамент подав позов до суду. А поки ж тривали засідання, будівля стояла недореставрована.
«Ми за вісім місяців провели 18 судових засідань щодо розірвання договору. На початку цього року ми виграли в цьому суді, розірвали угоду, стягнули штрафних санкцій на майже 1,5 мільйона. Зараз іде процес стягнення. Тоді вже отримали право провести новий тендер і обрати нового підрядника», – говорить Тимофій Голбан.
Зазначимо, тоді на реставрацію мали б витратити близько 36 мільйонів гривень.
Фото Олега Журавльова