Аналіз бюджету 2019: монетизація субсидій, медична реформа та децентралізація триває. На що держава дає кошти Полтавській області

Автор: Світлана Варвянська, 22 січня, 17:32

Фото: Аналіз обласного бюджету 2019


В Україні функціонує багаторівнева система бюджетування. Окремі бюджети має держава, області, міста, райони та селищні сільські ради. Розуміння процесів пересічним громадян ускладнюють також складна система міжбюджетних трансфертів (субвенцій та дотацій) – коштів, які переміщуються із бюджетів різних рівнів. Складність системи повинна частково вирішити децентралізація: ОТГ фінансуються за рахунок власних надходжень та напряму із державного бюджету, частково минаючі обласний та районний рівень. ЗМІСТ починає серію публікацій аналізу місцевих бюджетів на 2019 рік із аналізу обласного бюджету.

Полтавський обласний бюджет складається із двох частин: дохідної та видаткової, видаткова ж частина включає у себе два великих умовних напрямки. Власні надходження – податки або частина податків, власні доходи як то оренда майна чи платні послуги, частини ренти та інші джерела, та трансферти – тобто кошти що надаються державним бюджетом – обласному. Як правило, це цільові кошти які мають задачу забезпечити базові потреби регіону.

Отже, трансфери з державного в обласний бюджет ідуть на кілька основних напрямків: освіта, медицина, соціальний (здебільшого мається на увазі надання субсидій та пільг на оплату комунальних послуг, виплата допомоги малозабезпеченим, людям з інвалідністю, дітям-сиротам та ін.) і ремонт та реконструкція доріг.

Традиційно держава дає кошти області на фінансування захищених статей: мова йде про заробітні плати працівників освіти обласного підпорядкування (інтернати, колегіуми та інші), на фінансування обласних закладів охорони здоров’я (ПОКЛ імені Скліфосовського та спеціалізовані диспансери), соціальні виплати майже на 4 млрд гривень та деякі спеціалізовані кошти (наприклад ремонт доріг).

Трансферти з державного бюджету

 

 

У 2019 році полтавський обласний бюджет отримає трансфертів з державного бюджету на 6 мільярдів 843 мільйони 875 тисяч гривень. І це – на 20,5% менше, ніж у минулому. Але насправді з цими держбюджетними грошима не все так просто. Нижче пояснимо, чому.

Сума зменшилася в результаті децентралізації, але зменшення пропонується компенсувати за рахунок збільшення доходної частини. Так, цьогоріч доходи місцевих бюджетів зростуть через:

  • підвищення на 50% ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, за користування надрами для видобування корисних копалин, нафти та газового конденсату;
  • зростання акцизу на тютюнові вироби (з січня – на 20%, з липня – ще на 9%) та екологічного податку (до 10 грн замість 41 копійки);
  • запровадження земельного податку за лісові землі за ставкою за один гектар не меншою, ніж 0,1% від нормативної грошової оцінки (за рішенням місцевої влади);
  • податок на доходи фізичних осіб за здавання в оренду земельних ділянок, паїв тепер теж сплачуватиметься до бюджету за місцезнаходженням об’єктів;
  • зарахування до них 5% ренти за користування надрами для видобування корисних копалин (крім нафти, газу та конденсату) до бюджетів за місцем видобутку (раніше 25% йшло до обласного, 75% - до державного);
  • збереження норми щодо зарахування 13,44% акцизу з пального до місцевих бюджетів;
  • при цьому – скасування плати за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, у розмірі 25% земельного податку.

Відповідно, все більше витрат лягають на плечі місцевих бюджетів. А, наприклад, об’єднані територіальні громади, кількість яких зростає, досить швидко переходять на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом. Це стосується і п’ятьох утворених у 2018 році ОТГ на Полтавщині: Терешківської, Коломацької, Зіньківської, Краснолуцької та Чорнухинської. Цікаво, що три останні утворилися 23 грудня 2018, тобто вже після того, як держбюджет прийняли. І тим не менш…

Однак, існують й інші причини зменшення обсягу міжбюджетних трансфертів.

 

Щось новеньке

Нові напрямки фінансування

 

 

Медицина

На підвищення оплати праці фахівців з кваліфікацією «Парамедик», «Екстрений медичний технік» та лікарів з медицини невідкладних станів, які пройдуть підвищення кваліфікації (в рамках пілотного проекту з реформування служби ЕМД у Полтавській, Вінницькій, Донецькій, Одеській, Тернопільській областях та Києві) виділено 10 з половиною мільйонів гривень.

На надання вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої), екстреної меддопомоги Полтавській області передбачають 758 270 млн грн. Але це – тільки до 1 квітня 2019. Далі на Полтавщині стартує пілотний проект з реформування вторинної та третинної ланок медицини, і гроші надходитимуть вже, швидше, через Національну службу здоров’я.

7,5 мільйонів гривень надійде на медичне обслуговування внутрішньо переміщених осіб.

Ще один новий пункт – 41 млн гривень на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості.

 

Освіта

У напрямку освіти з‘явилася графа про надання державної підтримки людям з особливими освітніми потребами – 15 128 тис грн.

Уперше в загальному обсязі освітньої субвенції з держбюджету враховано видатки на оплату праці педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів та в зв’язку з поділом класу на групи при вивченні деяких предметів. Цим пояснюється поява графи «видатки на інклюзивно-ресурсні центри» – 32 263, 5 тис грн.

 

У плюс

Помітно більше – на 36% – коштів до обласного бюджету з державного надійде на ремонт, будівництво, реконструкцію, утримання доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах: 802 млн 909 тис грн замість 588 млн 363 тис грн, як минулого року. Однак які саме дороги ремонтуватимуть, наразі не відомо.

«Зараз триває обговорення. Радимося  депутатами обласної та місцевих рад, куди найбільш доцільно спрямувати кошти. Можу сказати, що це будуть, у першу чергу, дороги до важливих соціальних об’єктів:  амбулаторій, шкіл. Коли складемо перелік і розподілимо кошти, це ще потрібно буде узгодити в Укравтодорі, Міністерстві інфраструктури та в бюджетному комітеті Верховної Ради. Конкретні назви та ділянки доріг визначимо приблизно через місяць», –говорить директор обласного Департаменту будівництва, містобудування та архітектури Тимофій Голбан.

Майже вполовину більше – на реформування регіональної системи охорони здоров’я у рамках спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

Збільшення на 37,9% видатків на лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет пояснюється поданими Департаментом охорони здоров’я даними щодо кількості таких хворих та необхідних для їх лікування препаратів.

Незважаючи на те, що субсидії у 2019 році вже монетизуватимуть, збільшиться субвенція на надання пільг населенню на придбання твердого та рідкого пічного палива, скрапленого газу на 38,4% (48 млн 263 тис замість 34 млн 883 тис грн). Бо кількість споживачів, які переходять на ці види палива, теж зростає.

У 2019 продовжуватимуться розпочаті у 2017 році заходи з покращення житлових умов сімейних та наближених до них форм виховання (наприклад, дитячі будинки сімейного типу), забезпечення житлом дітей-сиріт. Для цього і передбачено субвенцію з державного бюджету на проектні, будівельно-ремонтні роботи , придбання житла – 23,5 млн грн замість минулорічних 16, 7 млн грн.

До речі, цього року вперше місцеві бюджети отримуватимуть субвенції з державного на ремонт та створення спортивних комплексів у школах, будівництво мультифункціональних майданчиків для ігрових видів спорту, реконструкцію та будівництво спортивних 50-метрових басейнів. Однак ці кошти розподілятимуться окремими постановами Уряду.

Збільшено фінансування

 

У мінус

Урешті на 55% зменшено субвенцію на пільги та житлові субсидії на оплату електроенергії, природного газу, тепло- та водопостачання, а також інших комунальних послуг, управління багатоквартирним будинком, внесківа на встановлення, обслуговування та заміну комерційних вузлів обліку води та тепла та ін.: з 3 899 448 тис грн. до 1 747 708 тис грн. Справа в тому, що однією з новацій бюджету 2019 року є запровадження механізму монетизації – надання у готівковій формі пільг та житлових субсидій через окрему бюджетну програму. Перелік витрат при цьому дещо розширили, однак, завдяки монетизації, загальну суму на цей напрямок сподіваються суттєво зменшити.

Помітно зменшено видатки на професійно-технічні навчальні заклади: 35 966 тис грн замість 52 393 тис грн. Здебільшого це пов’язано з їх перепрофілюванням, реорганізацією та іншими подібними змінами – кажуть в обласному фінансовому департаменті.

На 75% менша субвенція на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань (9 147 тис грн замість минулорічних 36 796 тис грн). Це, начебто, теж пов’язано з переходом на пряме фінансування від НСЗУ.

Зменшено фінансування

Розміри інших видатків, що фінансуються з держбюджету, наразі залишилися без суттєвих змін: видатки на загальноосвітні навчальні заклади (177 823 тис грн), на лікування хворих на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу (25 505 тис грн), на виплату допомоги ВІЛ-інфікованим дітям (246,8 тис грн), придбання ліків, лабораторних реактивів, виробів медичного призначення для спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають меддопомогу постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (647,4 тис грн), додаткова дотація місцевим бюджетам на фінансування переданих з держбюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я (509 575 тис грн), на придбання матеріалів для інгаляційної анестезії (694,2 тис грн), медикаментів та виробів медичного призначення для забезпечення швидкої меддопомоги (5 049 тис грн),на придбання агіографічного обладнання (11 538 тис грн), виплату допомоги на дітей-сиріт, батькам-піклувальникам у прийомних сім’ях, оплату патронату за принципом «гроші ходять за дитиною» (39 150 тис грн), на виплату допомоги родинам з дітьми, малозабезпеченим, людям з інвалідністю, особам, що доглядають за людьми з інвалідністю та ін. (2 067 451 тис грн).

...

Загальні цифри дають досить загальне уявлення. Ясно, що кожного цікавлять більш приземлені і конкретні речі: хто отримуватиме субсидію на житлово-комунальні послуги у наступному сезоні і який відсоток витрат вона покриє? Чи відремонтують дорогу у його селі? Скільки дитячих будинків сімейного типу отримають нове житло? Яку доплату отримуватимуть парамедики і як багато на Полтавщині таких фахівців? Розподіл коштів наразі триває. Тож відповіді на ці та подібні запитання шукайте у наступних матеріалах

 

Графіка, обкладинка Юлії Деркач.

Опублікована: 22 січня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація