Багатоповерхівки, яким вдалося: як полтавці створили ОСББ та змінили будинок на краще

Автор: Євгенія Каблучка, 27 лютого, 17:32

Фото: Успішні приклади полтавських ОСББ


Взяти «теплий» кредит, щоб замінити вікна в під’їзді або встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП), або ж не брати позики та зробити все власними коштами. З цими та ще багатьма іншими проблемами стикаються мешканці полтавських багатоповерхівок. Розкажемо про тих, хто взяв будинок «у власні руки» та почав покращувати життя в ньому. Приклади успішних ОСББ – далі в матеріалі.

Почнемо з визначень. Отже, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Держава ще на початку 2000-х років намагалася переконати населення, що варто створювати ОСББ. Тоді затвердили закон «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків», проте згідно з ним процес був повільним.

У 2015 році влада дала ще один «шанс»: 1 липня набував чинності закон, який передбачав реформування житлово-комунального господарства. До 1 липня 2016 року мешканці багатоповерхівок мали визначитися, створити ОСББ чи обрати управляючу компанію. Якщо мешканці не визначилися, міськрада самостійно мала обрати ту чи іншу компанію, яка обслуговуватиме їх будинок. Але зараз реєстрація ОСББ триває.

Зараз якщо будинок не є ОСББ, він утримується житлово-експлуатаційною організацією, яке є комунальним підприємство, або приватною управлінською компанією. У Полтаві комунальна установа, яка займається утриманням будинків, лише одна – «ЖЕО-2». Можна вважати, що ця організація є монополістом у місті у сфері надання послуг ЖКГ.

 

Навіщо створювати ОСББ, мені і «під ЖЕКом» непогано живеться

Все частіше жителі будинку гуртуються в ОСББ через те, що житлово-експлуатаційна контора не спроможна забезпечити достатній рівень обслуговування житлового фонду. Частою є практика, коли ЖЕК не може вчасно вирішити наболілі питання мешканців. Як, наприклад, зламаний ліфт, дірявий дах тощо.

Проте не завжди ОСББ є рятівною вакциною від усіх хвороб. Безперечно, у порівнянні з будинком, котрим опікується управлінська компанія, ОСББ має низку переваг, одна з яких – самоврядування на території самого будинку та прибудинкової території. Але, як зазначає Лілія Брудницька, експерт Центру структурної політології «ВибіР», це ж самоврядування є й найбільшим недоліком ОСББ.

За словами експертки, для створення справді успішного ОСББ громада будинку має бути не просто згуртована, а й позбавлена такого явища як корупція. В Україні багато йдеться про корупцію на найвищих владних рівнях, але найстрашніша корупція – низова, і в цьому сенсі ОСББ – родючий ґрунт для зловживань.

«Сусідній із моїм будинок мав самоврядування ще на початку 90-х, бо був так званим кооперативним. Був період, коли правління захопила активна пані, що за півроку сформувала собі групу підтримки у будинку і, забезпечивши собі стабільну більшість, почала зловживати. Наприклад, зібрала кошти за середньої ціни фарбу для під’їздів, але купила найдешевшу сіру», – поділилася прикладом Лілія Брудницька.

З іншого боку, говорить жінка, люди на рівні будинку дістають безцінний досвід самоврядування, стають відповідальними. Або коли будинок загрузає в корупції, громадяни продають квартири та вибираються геть.

«У будинку, яким керує ЖЕК, інша проблема, – абсолютна непрозорість. Знову ж таки, теоретично, ми як мешканці, можемо запитати про складові тарифів. Більше того, останнім часом ЖЕКи вивішують на під’їздах інформацію про структуру тарифу. Але мешканці мають мінімальний вплив на діяльність керуючих компаній (колишніх ЖЕКів)», – пояснила Лілія. 

Та є одна перевага, коли будинок перебуває в управлінні ЖЕКом або іншої організації. Як пояснила експертка, якщо при зловживанні в ОСББ поскаржитися немає куди (хіба що в поліцію), то за компаніями-управлінцями є нагляд збоку владних органів.

Тож, перед тим як створити ОСББ та піти з-під «гніту» управлінської організації, варто ретельно зважити всі «за» та «проти». Тим, хто вагається, досвід трьох полтавських ОСББ може допомогти швидше визначитися та вже завтра почати покращувати життя у будинку.

 Успішні ОСББ Полтави (Інфографіка Світлани Якименко)

На кошти «теплого» кредиту відремонтували дах, замінили вікна та встановили ІТП

Будинок за адресою Пушкіна, 116 через кілька років святкуватиме 50-річчя з «дня народження». До червня 2016-го року, коли мешканці багатоповерхівки згуртувалися в ОСББ, будинок не ремонтували. За словами голови правління ОСББ Людмили Болотіної, змінювалися ЖЕКи та управлінські компанії, проте ніхто з них не намагався покращити умови в багатоповерхівці.

Перші «донорські» кошти ОСББ отримало, перемігши у міській толоці. Завдяки виграним 50 тисячам гривень замінили комунікації водогону та каналізації, а також освітлення в під’їздах. Старі ліхтарі замінили на лед-лампи.

ОСББ Пушкінська-116

До зміни освітлення електроенергії у літній період «накручувало» і 350, і 450 кіловат за місяць. За словами Людмили Болотіної, після модернізації місячний показник споживання електроенергії дорівнює 100-120 кВт/год. Це з умови, якщо немає додаткового споживання електроенергії.

Взяти «теплий» кредит голова правління запропонувала через півроку від дати створення ОСББ.

«Пояснила людям під який відсоток, на яких умовах Держенергоефективності потім відшкодовує, всі нюанси. Але люди боялися, тому що слово «кредит» для багатьох асоціюється з «кабалою», що можуть втратити своє майно, свої квартири. Кошмари в головах людей народжувалися», – розповіла Людмила.

Півмільйона гривень – саме таку суму «теплого» кредиту виділили ОСББ. За ці гроші відремонтували дах, замінили старі вікна у під’їздах на енергоефективні, здійснили реконструкцію системи теплопостачання у підвалі та встановили індивідуальний тепловий пункт.

Економити на платіжках за тепло мешканці почали вже в перші місяці опалювального періоду. Людмила Болотіна зазначила, що в листопаді-грудні 2017-го року, порівняно з будинками з такими ж параметрами, ОСББ заплатило вдвічі менше.

Минулої зими мешканці багатоповерхівки платили по нормам, адже не було теплового лічильника. Наприклад, опалювати трикімнатну квартиру обходилося в суму до 2200 гривень. Після встановлення ІТП суми в платіжках зменшилися до 1500 гривень.

Як зекономили на опаленні в січні-лютому – ОСББ ще не аналізувало. Проте голова правління зазначила, що економія буде від 15 до 30%.

Людмила Болотіна, голова правління ОСББ Пушкіна 116

«Теплий» кредит взяли на 10 років під відсоткову ставку 22%. Коли підписали акти виконаних робіт, пакет потрібних документів передали до Держенергоефективності. На наступний місяць отримали відшкодування в розмірі понад 283 тисяч із 500 тисяч гривень.

Проте ОСББ отримало більшу суму відшкодування, аніж 283 тисячі гривень. Відсоткову ставку кредиту будинку допомагає відшкодовувати обласна та міська програми. 10% відшкодовує Полтавська ОДА, а 12% – місцевий бюджет.

Людмила Болотіна пояснила, що по міській програмі в 2017-му році кошти компенсували включно до листопада, вже за грудень компенсації не отримали. Відшкодували майже 15 тисяч.

Зараз, за словами жінки, міська програма відшкодування перебуває в «підвішеному» стані. Раніше компенсували через казначейство, зараз механізм змінився.

Голова правління повідомила, що з грудня 2017-го року домагається відповіді від управління ЖКГ виконкому Полтавської міськради, коли відновлять компенсування. 26-го лютого Людмила Болотіна була на зустрічі із начальником управління ЖКГ Сергієм Сінельніком. Пообіцяли, що питання про фінансування програми винесуть на наступне засідання сесії, і виплати відновлять.

Ситуація з обласною програмою така ж. Людмила повідомила, що в жовтні була остання виплата. Голові правління такий стан речей пояснюють тим, що затверджуються річні бюджети, і програма запрацює з квітня-травня. Тоді кошти компенсують одним платежем.

 

«Розумні» технології зменшують платіжки за світло

ОСББ «Полюсна 10» лише на шляху встановлення у будинку індивідуального теплового пункту. Проте багатоповерхівка також має чим похвалитися.

Член правління ОСББ Людмила Арсірій розповіла, що зареєстрували юридичну особу в червні 2016-го. Потім у вересні того ж року направили до міськради листа з проханням прийняти рішення про передачу будинку в управління. Прийняли будинок в управління 31 березня 2017-го року.

Людмила Арсірій, член правління ОСББ

Людмила Арсірій зазначила, що їм дуже пощастило з жителями будинку. Мешканці підтримували ідею щодо створення ОСББ і продовжують допомагати далі. Але не обійшлося і без складнощів. Жінка пояснила, що серед мешканців є люди «старої закалки», які звикли, що за них все вирішує ЖЕК. Донести, що варто самим розв’язувати проблемні питання, було важко.

Щоб зрозуміти, що першочергово варто змінювати в будинку, жителям багатоповерхівки запропонували заповнити опитувальний лист. Правління ОСББ подало 12 пропозицій. Також жителі могли дописати питання, які, на їхню думку, потребують нагального вирішення.

ОСББ Полюсна-10 (Джерело: картографічні карти - Google)

Відповідно до результатів опитування, зміни в будинку почалися з ремонту ліфта. Потім взялися за зміну освітлення в під’їздах. Встановили 54 лед-світильники. Людмила Арсірій розповіла, що реалізували задум завдяки коштам, які виграли на толоці.

Відремонтований ліфт в ОСББ Полюсна-10

«Були думки встановити датчики руху. А потім ми вирішили, адже світильники ці споживають небагато, а система датчиків руху окупилася б незрозуміло коли, поставити вимикачі», – додала жінка.

Проте без «розумних» технологій все ж не обійшлося – центральні світильники в під’їзді та на вулиці вмикаються з настанням вечора. Такий механізм працює завдяки датчикам «ніч-день».

До заміни освітлення будинок сплачував біля 2 тисяч гривень на місяць за світло у під’їзді. Після встановлення лед-світильників рахунок зменшився до рівня 1300 гривень.

Новий лед-світильник в ОСББ Полюсна-10

Наступний крок модернізації – замінити систему опалення. Людмила розповіла, що «реформи» у цьому напрямку почалися із форс-мажорної ситуації:

«У під’їзді прорвало трубу подачі, із системи опалення «пішла» вся вода. Труби вирішили замінювати частково з урахуванням, що у майбутньому встановлять індивідуальний тепловий пункт».

Людмила пояснює, що економити теплову енергію самостійно, прикручуючи вентиль на трубі гарячої води, не вихід. За її словами, можна контролювати подачу води, але не має можливості простежувати її температуру. Якщо верхня розводка опалення, на верхніх поверхах буде температура води 70 градусів, і там буде спека. А чим нижче – тим батареї будуть холоднішими. Тому жінка зазначила, що вручну контролювати – не варіант.

«Економити можна, але якою ціною: нижні поверхи житимуть в холоді», – роз’яснила член правління.

 

Сортують сміття, співпрацюватимуть з поліцією та залучатимуть інвестиції

ОСББ у будинку за адресою проспект Першотравневий, 13а створили наприкінці 2010-го року. Об’єднатися мешканців змусили дії управлінської компанії. 

Як розповів Олег Зима, голова правління ОСББ, активи будинку попередній балансоутримувач передав сторонній організації. Вона, у свою чергу, почала агресивним методом боротися з боржниками за електроенергію – відімкнула електропостачання. Після цього жителі будинку вирішили, що втрачати немає чого, і зареєстрували ОСББ.

«Боротьба з організацією-управлінцем досі триває, адже вони не хочуть передавати нам активи будинку. Тобто прибудинкову територію та будинок не передали в управління ОСББ», – зазначив голова правління.

Олега Зиму вибрали головою правління приблизно рік тому. Він розповів, що більшість змін у їхньому будинку починаються із аварійних ситуацій.

Голова правління ОСББ Першотравневе-13а

Наприклад, старе дерев’яне вікно у під’їзді замінили, адже вже не можна було терпіти щілину у кілька сантиметрів. Проте не всі мешканці із захопленням сприйняли такі зміни.

«Деякі були проти та казали, навіщо це робити, те вікно б ще 50 років простояло», – зазначив Олег.

Та наймасштабніші зрушення Олег пов’язує із заміною даху. Вони також відбулися через «форс-мажорні» обставини. 

У середині липня 2016-го року, за словами Олега, у дах будинку влучила блискавка. Це спричинило займання. Внаслідок цього згоріло дерев’яне горище разом з дахом.

Знищений вогнем дах будинку за адресою проспект Першотравневий, 13а (Джерело: poltava.to)

Тоді з міського бюджету виділили кошти та зробили нове горище і дах. Також замінили водостоки.

Крім заміни даху та двох вікон у під’їздах, у будинку сортують сміття. Олег розповів, що почалося все зі сміттєвої проблеми у Львові. У потоці інформації на Фейсбуці щодо цієї теми натрапили на досвід голови львівського ОСББ. Дізналися, що будинок отримує 800 гривень в місяць, сортуючи пет-пляшку та макулатуру.

«Вирішили, чому б і нам так не «заробляти» кошти, щоб, наприклад, міняти у під’їздах вікна», – розповів голова ОСББ Олег Зима.

Ящик для збору макулатури в під

Зібрана макулатура ОСББ

Сміття відсортовують приблизно півроку. Мешканці будинку та власники нежитлових приміщень, магазинів та кафе, здають стрейч-плівку та папір. За цей час зібрали близько 200 кілограм макулатури.

 «Сусідська варта» та «ЕСКО-контракт»

Крім зроблених справ, голова правління ОСББ «Першотравневе-13а» поділився планами, які хочуть реалізувати у найближчому майбутньому.

Наприклад, планують залучати «чужі» гроші на модернізацію будинку. Олег поділився, що думки взяти «теплий» кредит були. Це навіть обговорювали на загальних зборах, але люди бути проти.

Та знайшли інший вихід – працювати з ЕСКО-компаніями. Суть такої співпраці полягає в тому, що приватна фірма власним коштом модернізує, наприклад, систему опалення. Внаслідок цього мешканці менше витрачають теплової енергії, проте платять «по-старому», адже з економії виплачують кошти ЕСКО-фірмі.

Реалізувати ЕСКО-механізм – це не єдині плани. ОСББ планує стати першим будинком в Полтаві, де випробують проект «Сусідська варта».

«Сусідська варта» – це програма взаємодії поліції та мешканців окремо взятого будинку. Ціль проекту – попередити вчинення правопорушень. На Полтавщині лише у Кременчуці працює такий проект. Запровадили його в листопаді 2017-го року.

Голова правління ОСББ «Гвардійське-7» Олег Санду розповів про результати, яких досягли за кілька місяців тісної роботи з патрульною поліцією. За його словами, у дворі почали частіше з’являтися патрульні машини. Крім того, покращилася співпраця з мешканцями. За словами Олега, копи під час патрулювання можуть підійти до мешканців будинку та запитати, як справи і чи нічого їх не турбує.

Мешканці кременчуцького ОСББ Гвардійське-7 під час запуску програми

Ще одна перевага «Сусідської варти» – це більш швидше реагування на правопорушення. Адже пульт «102» розташований у Полтаві. І поки виклик направляють в Кременчук, втрачаються цінні хвилини. Патрульні мають змогу швидше приїжджати на виклик за допомогою месенджерів. У групи, які створені в месенджерах, входять і голова правління ОСББ, і патрульні поліцейські. Таким чином вони можуть обмінюватися інформацією.

Крім того, на подвір’ї будинку висить банер, який сигналізує потенційним правопорушникам про дію «Сусідської варти». Подібна вивіска виконує психологічну функцію. Можливо, потенційний правопорушник двічі подумає перед тим, як вчинити злочин.

 

Чому варто об’єднуватися?

Як бачимо, створити ОСББ та покращити будинок, – місія хоч і складна, проте здійсненна. Досвід будинків показав, що варто забути про «підтримку» ЖЕКу, і взяти справи у власні руки.

Можна виокремити в описаних ОСББ одну проблему – зношені будинки та внутрішні системи. Така ситуація виникає, тому що попередні управлінці не вирішували нагальні проблеми, і ОСББ прийняли їх «у спадок».

Після прийняття будинку в управління на ОСББ падає багато проблем: погані труби, трухляві дерев’яні вікна у під’їздах тощо. Декотрі об’єднання вирішують ці питання за допомогою державної допомоги, дехто покладається на інвестиції.

Варто бути готовими, що шлях буде важким. Палиці в колеса можуть встромляти невдоволені мешканці, які досі сподіваються на когось. Але варто зрозуміти, що потрібно відповідати не лише за кватиру. Під’їзд, підвал та прибудинкова територія також мають входити до сфери відповідальності, адже вони є складовою будинку. Якщо за цією площею ніхто не доглядатиме, тоді хто?

Полтавська влада без завзяття підтримує тих, хто хоче сам розпоряджатися майном. Затягується передача будинків в управління, лише формально працюють програми щодо компенсації кредитів. Але на прикладі деяких ОСББ видно, якщо запастися терпінням та знанням законодавства, всіх цілей можна досягти.

ОСББ є прикладом того, як люди об’єднуються та роблять своє майно кращим. У таких будинках і під’їзди чистіші, і тепло дешевше.

Опублікована: 27 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація