Барбос у законі. Все, що потрібно знати про реєстрацію тварин у Полтаві

Автор: Вікторія Баберя, 21 березня, 17:27

Фото: Все, що потрібно знати про реєстрацію тварин у Полтаві


Забігаючи наперед, скажу: домашніх тварин полтавці реєструють, але неохоче. Чому так, або чому не так? Перш за все, звичайний страх. Страх відповідальності та податку на котів і собак.

Але давайте про все по черзі.

 

Із чого все почалося

Усе почалося з рішення сесії Полтавської міськради. 22 грудня 2017 року затвердили «Правила утримання домашніх тварин у місті Полтава», згідно з якими й передбачена реєстрація чотирилапих улюбленців. Відповідно до пункту 4.1 Правил, «особи, які утримують домашніх тварин віком від трьох місяців, зобов’язані їх зареєструвати». А також «власники новопридбаних домашніх тварин повинні зареєструвати їх у 20-ти денний термін від дати придбання».

Голова наглядової ради ПОБО «Центру захисту живої природи», директорка БО «Юний європеєць», депутатка міськради Майя Матвеєва наголошує на важливості реєстрації тварин. Адже, завдяки внесеним відомостям до бази даних, можна знайти загублених собак та котів, слідкувати за стерилізацією та вакцинацією проти сказу, а також спілкуватися з господарями. На її думку, якщо діятимуть правила реєстрації та стерилізації, то проблему безпритульності вдасться вирішити. Адже у Європі з теж цього починали – і зараз там немає безхатніх тварин.

«Бо якщо не будуть цього робити, то ми ніколи не будемо знати, у кого які тварини є, стерилізовані вони чи ні. Адже більшість безпритульних тварин є наполовину породистими. Чому? Бо господарі відпускають тварин з повідка, і таким чином плодиться потомство з безпритульними. А так ми слідкуватимемо за цим», – зауважила Майя Матвеєва.

Інфографіка ЗМІСТ

Спеціальний відділ регулювання чисельності безпритульних тварин КАТП-1628 активно готувався до старту кампанії з реєстрації. Закупили необхідне обладнання – принтери, ламінатори, номерні жетони. І 2 липня 2018 року офіційно розпочалася реєстрація собак і котів.

Першими офіційно зареєстрованими тваринами в міській базі стали померанський шпіц Кай та кицька Белла. Працівники відділу урочисто вручили реєстраційні картки, посвідчення і жетони тваринам та їх власникам.

Реєстрація перших тварин у Полтаві

Та очікуваний бум реєстрації собак та котів у Полтаві не стався. Не дивлячись на те, що КАТП-1628 активно популяризує процедуру, мало полтавців дійсно це роблять.

Динаміка реєстрації

Паралельно з реєстрацією у міській базі, дані про тварин вносять до міжнародної бази animal-id (платформа об'єднує відомості про ідентифікованих тварин, їх власників та організацій, які працюють з тваринами) – власники можуть самостійно зареєструвати улюбленців. Але офіційно зареєстрованої тварина вважається лише після підтвердження інформації спеціалістами КАТП-1628.

Загалом, по регіону 280 тварин зареєстровано, але більшість непідтверджених (з них до міської бази внесено лише близько 110 тварин).

 

Вай нот?

Якщо реально дивитися, чому полтавці не бажають реєструвати котів та собак, то причин для цього не так і багато.

Причини відмови

Перш за все, власники бояться нести відповідальність за тварину. Адже зареєстрований кіт чи собака отримують правовий статус, стають «частиною системи», що оберігає їх. У тому числі, й від жорстокого ставлення – у такому випадку порушник платить або гаманцем, або несе кримінальну відповідальність.

На Полтавщині станом на кінець 2018 року правоохоронці розслідували 6 справ щодо жорстокого поводження з тваринами, одна з них направлена до суду. Згідно з ККУ, порушник може понести покарання у вигляді арешту на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років.

А якщо ж мова не про жорстоке поводження, то не можна виключити і ймовірну агресивну поведінку тварини – адже собака може й покусати. А зареєстрований пес – приведе до власника. І тут знову – відповідає власник.

Також полтавці бояться можливого оподаткування. Бо якщо введуть обов’язкову сплату за одну тварину, то, якщо підсумувати, це може обійтися в доволі круглу суму.

«Багато людей бояться, що реєстрація зобов’яже їх до сплати податків на тварин. Процедура є одноразовою на все життя тварини, оподаткування зараз немає. Можу запевнити, що на даний час КАТП-1628 це питання не розглядає», – наголошує спеціаліст відділу з регулювання чисельності безпритульних тварин КАТП-1628 Юлія Явір.

Відмовляються реєструвати й тому, що КАТП-1628 розташоване далеко не в центрі міста – вулиця Кагамлика, 84. Більшість навіть й не знає, де це. Розуміючи це, спеціалісти відділу розпочали прийом документів для реєстрації дистанційно: електронною поштою, за допомогою viber (0504655527), Facebook. Уже й не потрібно приїжджати, хоча спершу обов’язковою була присутність власника. Зараз можна просто відправити дані свої, кота чи собаки, надіслати фото сплаченої квитанції та зображення тварини.

Цьогоріч змінили вартість реєстрації: пенсіонери, пільгові категорії населення, ті люди, які мають пільги на комунальні послуги, зможуть безкоштовно отримати жетон (загальна вартість реєстрації – 7,08 грн). Для усіх інших – 44,98 грн. Також ввели тариф для юросіб – 61,35 грн (наприклад, охоронна фірма «Антарес-2000» зареєструвала 4 службових собаки).

Згідно з Правилами утримання домашніх тварин, після смерті тварини є можливість поховати її через КАТП-1628 (відповідає за це відділ регулювання чисельності безпритульних тварин) на скотомогильнику. Це не є обов’язковою умовою, а визначається на розсуд власників. Послуга є платною: за 1 тварину – 419,06 грн.

Юлія Явір зауважує, що люди поки що не розуміють привілеї реєстрації. Наприклад, зараз ветеринарні клініки міста ведуть перемовини з Віктором Копачем, директором animal-id щодо реєстрації тварин клініками та їх обслуговування. Модератором буде полтавське КАТП-1628, тобто усі дані власник зможе занести онлайн, а також це матиме право зробити лікар у ветеринарній клініці.

Планується, що у кабінеті my.vet лікар відмічатиме усі щеплення тварини, хірургічні втручання тощо. Жетони також будуть видавати ветеринарні клініки, але остаточним підтвердженням реєстрації все ж займатиметься КАТП-1628.

Щодо тих людей, які не мають доступу до інтернету, то КАТП-1628 планує влаштовувати акцію та виїжджати та збирати дані та документи та реєструватимуть.

 

А що собачники?

До відповідальних власників, беззаперечно, відносяться люди, улюбленці яких мають ветеринарні паспорти, членство в різноманітних клубах, їхні улюбленці неодноразово брали участь у виставках та отримували нагороди.

Та навіть люди відповідальні, не мають однозначної думки щодо реєстрації тварин у міській базі.

Категорично ні. 

Лариса Дзюбинська

«Тварина є членом клубу, має жетон-адресник, який я придбала власним коштом. Тому я й не реєструвала його, не говорячи про те, що це для мене незручно. По-перше, я не знаю, де розташоване це підприємство, а коли телефонувала, то сказали привозити собаку. Крім того, я бачила їхній жетон – він такий неякісний, що носити його можна лише формально.

По-друге, я не згодна принципово з тим, що після смерті собаки я буду змушена передати його тіло їм. Тобто, я не маю права поховати тварину там, де я вважаю за потрібне. А так як це в мене п'ята собака, вона буде похована поряд з іншими – в лісі за межами міста. І здавати його нікому й нікуди ні за які гроші не буду. Вони викинуть в загальну яму, у скотомогильник, я не хочу так. Говорила з людьми, які брали безпритульних тварин. То якщо бабусі скажуть ще платити за жетон, вона не буде цього робити».

 

За реєстрацію

Тетяна Буцька

«Я тільки за реєстрацію. Причини бути проти не маю, адже наразі у нас все відбувається неконтрольовано. Я як власниця зареєстрованих тварин дуже страждаю від кількості безпритульних, викинутих, загублених котів та собак. Біля будинку стоять сміттєві контейнери, з яких я періодично дістаю цуценят, кошенят. Люди взагалі не несуть ніякої відповідальності за неконтрольоване розмноження тварин. Це бич нашого міста – кількість викинутих і безпритульних тварин. А люди й не реєструють тому, що бояться відповідальності. І у наш час навіть невелика сума за реєстрацію може бути накладною для тих, у кого велика кількість тварин.

Усі мої тварини з родоводом та документами. Як тільки дізналися про реєстрацію, то одразу це й зробили. Нічого жахливого в цьому я не бачу».

За реєстрацію

 

Інна Гайдар

«Я за обома руками. Я зареєструвала, у мене три тварини – кіт і дві собаки. Я вважаю, що реєструвати потрібно. Навіть якщо буде невеликий податок, то це не так страшно, це того варте. А ті хто не реєструють, то вони бояться, адже будь-які нововведення у нас сприймаються в штики. Більшість навіть може відноситися до тварини як до речі, яка живе в квартирі і ніхто не має про неї ні чути, ні бачити.

Я зіткнулася з тим, що по вулиці бігає багато породистих тварин, які вирвалися і втекли. Знайти потім власника, коли собака забігає зовсім в інший кінець міста, доволі проблематично. А як буде жетончик, то зробити це буде набагато швидше та результативніше.

Реєстрація зобов'язує власників нести відповідальність, а не просто – взяв тварину і все».

Питання неоднозначне

Олександр Піцюра

«Моя думка така: якби ми жили в цивілізованій країні, то, однозначно, так. Але велике питання в тому, як ставиться до цього наша держава. Кошти бере, але натомість нічого не дає. Реєстрація реєстрацією, але ні майданчиків для вигулу тварин, нічого немає. А взагалі так, реєстрація має бути. Вона полегшує роботу і ветклінікам, і спрощує пошук собак, і знати, хто власник, хто як ставиться до тварин.

Люди не реєструють, адже не розуміють, для чого це робити та які плюси отримують. Єдине, що відомо – це легше знайти собаку, у випадку втечі.

У мене напередодні нового року пес втік, але я збирався його зареєструвати».

 

Як в інших містах? У Львові, наприклад, вже штрафують

Полтава не стала першим містом, де міська влада затвердила правила утримання домашніх тварин. Обов’язковою є реєстрація домашніх котів і собак у великих міста, зокрема в Харкові та Львові.

У Львові з 1 вересня 2016 року діє обов’язкова реєстрація собак, що утримуються фізичними або юридичними особами на території міста, та добровільна реєстрація котів, що проводиться за бажанням власника. Починаючи з 2017 року патрульні мають право зупинити на вулиці власника собаки та перевірити, зареєстрована тварина в базі чи ні. У випадку відсутності даних у міській базі даних – на його власника складуть протокол за порушення правил утримання собак та котів (ст. 154 Кодексу про адмінправопорушення). І в такому випадку собачникам загрожуватиме штраф до 85 грн. Проте у випадку повторного порушення (або якщо собака покусає когось чи пошкодить майно), то можлива також конфіскація тварини.

Львівські жетони ЛКП

Щодо Харкова, то там реєструвати домашніх тварин почали в 2007 році. Депутати міської ради що п’ять років затверджують «Програму поводження з домашніми тваринами та регулювання їх чисельності». Наразі у місті діє програма на 2018-2021 роки.

На прикладі провідних міст України та досвіду реєстрації домашніх тварин у них, можна виокремити наступні позитивні моменти:

Інфографіка ЗМІСТ

Загалом же, до питання утримання домашніх тварин необхідно підходити комплексно: починаючи від надання котам і собакам певного «статусу», затвердження чітко прописаних правил їх утримання та закінчуючи законодавчим закріпленням механізму реєстрації, контролю та відповідальності за порушення вимог законодавства. В Україні ж наразі такий механізм поки що не регламентований.

У серпні 2018 року у ВР зареєстрували законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин». Зараз законопроект пройшов усі комітети Верховної Ради. Документ планують винести на розгляд у сесійну залу в квітні.

Згідно з ним, із 2021 року планують створити Єдиний державний реєстр тварин, а за ненадання даних про домашніх тварин або відсутність їхньої реєстрації власників пропонують притягати до адмінвідповідальності та збільшити штрафи з 51-435 грн (в залежності від ступеня правопорушення) до 85-850 грн.

Нові правила розроблені для того, щоб привести українське законодавство у сфері поводження з тваринами у відповідність з Європейською конвенцією про захист домашніх тварин, яку Україна ратифікувала у 2013 році.

Графіка Юлії Деркач. Марини Зевако

Опублікована: 21 березня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація