Best fest 2019. Полтавські гуляння, які сколихнули область цьогоріч

Автор: Анна Аксюк, 28 листопада, 12:25

Фото: ЗМІСТ розповість про 7 найбільш яскравих фестивалів 2019 року


Кінець листопада – ідеальний час, аби починати підбивати підсумки року. Ми з початку 2019 тримали вас у курсі фестивальних подій Полтави та області, щоб ви обирали для себе найцікавіше та найкраще дозвілля.

Зараз, після того, як більшість подій відгриміла, ми вирішили підсумувати всі відгомони свят і згадати 7 найкращих і наймасовіших з фестивалів, що відбулися у поточному році.

Крім того, хочемо розповісти вам, що планують організатори вже на наступний сезон.

 

«Решетилівська весна»

Не лише весняними барвами, а й різноманітною насиченою програмою запам’ятався цьогорічний триденний фестиваль у всесвітньовідомому центрі вишивки та килимарства, селищі Решетилівка, що на Полтавщині.

Свято тривало з 17 по 19 травня. Відвідувачам були доступні туристичні, гастрономічні, спортивні та інші розваги.

Богатирські ігри на фестивалі

Сцена фестивалю приймала відомих виконавців, зокрема виступили гурти «ДЕБОШ», PATSYKI Z FRANEKA, «Жадан і собаки» та MOZGI. «Вишенькою на торті» став хедлайнер фестивалю відомий вже не лише в Україні гурт KAZKA.

Під час концерту

Тому й не дивно, що кількість людей, яка відвідала подію, навіть перевищувала число населення Решетилівки. Були гості з Полтави, області та різних куточків України.

Один з організаторів фесту, голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький розповів, що за даними поліції на вечірній програмі першого дня були присутні до 15 тисяч глядачів, а другий день був ще більш масовий.

Щодо прибутковості фестивалю «Решетилівська весна» він зазначив:

«Питання заробітку не розглядається. Поки є можливість – запрошуємо до Решетилівки кращих виконавців».

Також Олександр Біленький повідомив, що на 2020 рік організатори мають великі плани. За його словами, фестиваль традиційно залишиться триденним. У наступному році обіцяють підготувати нові локації. Уперше на фестивалі заплановані виступи трьох закордонних колективів. Але подробиці будуть згодом.

 

Meridian Poltava

Meridian Poltava – це подія, яка збирає в Полтаві відомих представників поетичної спільноти України та Швеції.

Другий міжнародний фестиваль цього року відкривав свої можливості для полтавців та гостей міста з 7 по 9 червня. Усі охочі могли долучитися до численних заходів, обравши чи то презентацію, чи то концерт, чи поетичні читання.

Крім того, продемонструвати свої творчі здібності на фестиваль приїхало чимало знаменитостей. Серед них – українська акторка театру та кіно Ада Роговцева, її донька, акторка і режисерка Катерина Степанкова, актор Володимир Маляренко, шведська поетеса Анн Лінґебрандт, яка приїхала до України вперше, Сергій Жадан, гурт «Лінія Маннергейма» та багато інших.

Анн Лінґебрандт і Сергій Жадан

Усі заходи та локації протягом трьох фестивальних днів у 2019 році відвідали понад 8 тисяч полтавців і гостей міста.  Організатори говорять, що на фестиваль приїхали люди з Харкова, Дніпра, Києва та з усієї Полтавської області.

На всі події Meridian Poltava завжди безкоштовний вхід. Тому, як повідомляють творці дійства, про отримання грошового прибутку не може бути мови:

«Водночас, якщо говорити про емоційні дивіденди, то ми отримали багато схвальних відгуків від полтавців. Наш прибуток – це задоволення культурних потреб громади та посилення звучання Полтавщини на українському на міжнародному рівні, будування культурних містків для співпраці з іноземцями», – розповідає президент фестивалю Олександр Ткаченко.

За його словами, цей рік довів, що успіх першого фестивалю – це не випадковість, а закономірність. Адже своїм відвідуванням полтавці показують, що такий культурний продукт потрібен. Крім того, фестиваль набуває міжнародного розголосу і про нього пишуть шведські ЗМІ.

Юрко Іздрик на цьогорічному Meridian Poltava

Організатори вже починають складати плани на наступний рік. Нещодавно вони повернулися зі шведського Ґетеборгу, де відбувається найбільший книжковий ярмарок Скандинавії «Bokmässan». Там зав’язали дружні стосунки з культурними інституціями Швеції та місцевою українською громадою.

«Тож у 2020 році ми націлені тримати взяту планку, продовжити робити фестиваль європейського рівня, додати нові формати заходів та хочемо посилити сенсотворчу функцію Meridian Poltava», – говорить натхненний поїздкою Олександр Ткаченко.

 

«Полтавська галушка»

У 2019 році другий міжнародний гастрономічний фестиваль «Полтавська галушка» тривав 8 і 9 червня.

Як розповіла засновниця фестивалю Лариса Семеняга, загалом його відвідали понад 40 тисяч людей. Серед них – полтавці, жителі області, гості з усієї України та з-за кордону. Посмакувати галушками в перший день прийшли до 30 тисяч учасників, а на другий день на Івановій горі було до 12 тисяч відвідувачів.

Традиційне весілля пари з прізвищем Галушка на фестивалі 2019 року

Організатори говорять, що за два роки захід не приніс їм прибутку. Але такий фестиваль – це можливість стимулювати малий середній бізнес, дрібне підприємництво – від рестораторів до виробників сувенірної продукції. Крім того, це можливість розвивати самозайнятість населення, впевнена Лариса Семеняга.

На гастрофестивалі приготували галушки за 11 рецептами, також можна було скуштувати й закордонні галушки на кшталт грузинських хінкалі.

На фестивалі постійно проходили майстер-класи з виготовлення галушок

Пані Лариса говорить, що цьогоріч планували видати книгу з рецептами полтавських галушок, але на цей проєкт не було фінансування. Тому в планах пошук коштів і видання книги про фестиваль та галушки наступного року.

До книги увійдуть рецепти цієї суто полтавської страви, фото і цікавинки з гастрофестивалю. Наразі ж організатори починають планування самого фестивалю «Полтавська галушка–2020», адже ідей багато. Обіцяють, що й наступного року захід буде цікавим.

Крім того, одна з організаторок, Яніна Барибіна, говорить, що полтавці, полтавки та гості міста ще почують про галушку протягом року, бо для фестивалю не існує міжсезоння.

 

«Гелон фест»

Шукачі яскравих подій точно не могли пропустити колоритний фестиваль у селі Більськ Котелевського району, що відгримів 10–11 серпня.

На фестивалі у Більську

Але скіфський фестиваль – це не просто розвага, а ще одна з можливостей дізнатися більше про українське коріння та історію, адже дійство відбувається на історичному місці поруч з Більським городищем, де існує нашарування культур і цивілізацій.

Гості свята мали можливість відвідати різноманітні експозиції, екскурсії, театралізовані дійства, виступи фольклорних колективів, оркестру, відомих полтавських та українських виконавців і гуртів. А хедлайнерами цьогорічного фесту стали вражаючі українські етногурти «MOTANKA» та «The Doox».

Як повідомляє директор КУ «Історико-культурний заповідник “Більськ” Полтавської обласної ради» Ігор Корост, цього року фестиваль відвідало більше 18 тисяч людей. Було багато гостей з різних регіонів України, а також з Франції, Німеччини, Ірландії та Білорусії.

Фестиваль проводиться третій рік, і на цьому етапі він поки що не може бути прибутковим, впевнений директор. Однак організатори вже спостерігають позитивну динаміку: цього року всі садиби зеленого туризму навколо фестивалю були вщент заповнені. Також збільшується кількість учасників фестивалів. Зокрема, цього року на «Гелон фест» приїхало більше 70 майстрів народної творчості.

На фестивалі у Більську

Наступного року фестиваль планують знову провести у середині серпня, адже в ці дні відзначається День археолога в Україні. Другий фестиваль відбувся в червні, але оскільки локація свята – пам’ятка археології всесвітнього значення, все ж таки вирішили тепер постійно відзначати його в останній місяць літа.

В організаторів уже є плани на 2020 рік. Як розповів Ігор Корост, «Гелон фест» планують зробити ще більш масштабним та збільшити кількість локацій. Також планують зробити більший акцент на археологічні розкопки, оскільки, як показав досвід попередніх фестивалів, це дійсно дуже зацікавило відвідувачів.

Ігор Корост розповідає, що на фестивалі цього літа вони зібрали чи не всіх реконструкторів з України, а на четвертий фест планують запросити вже міжнародних реконструкторів скіфської епохи з Європи.

До речі, 11 серпня у Більску мали ще один привід для радості: в одному з поховань археологи знайшли унікальні знахідки – нерозграбоване поховання скіфського воїна, залишки деревини, акінак, сагайдачний набір з вістрями стріл і древка, вудила, дротик, деталі кінської упряжі, чимало посуду, виробів з кераміки.

 

«Борщик у глиняному горщику»

Цьогорічний етнофестиваль-квест «Борщик у глиняному горщику», який відбувся 10 серпня, був ще більш насиченим, ніж у попередні п’ять років – і в плані етнопрограми, і в плані переліку страв.

Хоча тривав етнофестиваль лише день, але за цей час майстрині приготували борщики більш ніж за 60-ма різними старовинними рецептами. Крім того, цьогоріч організатори пішли ще далі і організували для гостей фесту 6 весіль за давніми обрядами і традиціями.

Олена Щербань в садибі «Лялина Світлиця»

Цього літа фестиваль відвідали близько 5 тисяч гостей з усієї України, були гості з Польщі, Нідерландів та Великобританії. Та як розповідає етнографиня Олена Щербань, організаторка гастрофестивалю, навіть попри таку кількість відвідувачів прибутковим приватний етнофестиваль бути не може.

Про наступний, сьомий «Борщик у глиняному горщику–2020» оголосили під час проведення шостого: він відбудеться 15 серпня наступного року. Також заплановані й восьмий, і дев’ятий, і навіть десятий «Борщики у глиняному горщику», які відбудуться традиційно в другу суботу серпня.

 

«Опішня СливаФЕСТ»

Цього року у родині фестивалів Полтавщини відбулося поповнення! 14 вересня в селі Опішня Зіньківського району вперше провели культурно-гастрономічний фестиваль «Опішня СливаФЕСТ».

Метою створення такого дійства визначають відродження та популяризацію української традиційної автентичної кухні, а також відновлення слави місцевого гастрономічного бренду «опішнянська слива». Адже Опішня здавна славилась сливовими садами та сливами-угорками, які оспівували в своїх творах Іван Котляревський та Григорій Квітка-Основ’яненко.

На першому фестивалі «Опішня СливаФЕСТ»

Проєкт реалізовувався Опішнянською ОТГ за підтримки Уряду та Міністерства культури в рамках програми «Малі міста – великі враження».

Попри не дуже теплу погоду, свято вдалося. За словами організаторки Вікторії Гончар, пофестивалити до Опішні приїхали понад 5 тисяч гостей. На святі було безліч різноманітних розваг і локацій, а ще відвідувачі могли спробувати всеможливі варіації напоїв та страв зі слив.

На першому фестивалі «Опішня СливаФЕСТ»

Побував на фесті й відомий телеведучий Костянтин Грубич, який приготував сливовий соус ткемалі.

Вікторія Гончар говорить, що хороший фестиваль завжди потребує великих капіталовкладень і такі дійства зазвичай не є прибутковими, особливо у перший рік. Але сама громада має багато дивідендів з того – як мінімум, туристів.

Уже визначили дату проведення дійства у 2020 році. Наступний фестиваль запланований на 5 вересня. Організаторка обіцяє, що другий «Опішня СливаФЕСТ» буде ще масштабнішим і матиме ще більше розваг.

 

Фестиваль Docudays UA

Docudays UA – найбільший міжнародний фестиваль документального кіно в Україні, який відбувається і в нашому місті. Спочатку він стартує щороку впродовж останнього тижня березня у Києві. По завершенню Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми програми в регіонах України у рамках Мандрівного фестивалю.

Минулого року покази стартували 12 листопада, і тривали протягом двох тижнів. Загальна кількість глядачів по області, за словами регіональної координаторки фестивалю в Полтаві Наталії Кірячок, склала близько 6 тисяч осіб. Припускаємо, якби покази відбувалися в більш зручний час, відвідувачів було б більше.

Цифрові технології та зміни, які вони спровокують – тема цьогорічного фестивалю документального кіно (Джерело – docudays.ua)

Фестиваль не комерційний (глядачі не платять за квиток), тому про його прибутковість мова взагалі не йде. Покази відбуваються в будинках культури, бібліотеках, громадських просторах.

Уже зовсім скоро, з 29 листопада по 15 грудня, на Полтавщині пройде XVI Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

Як розповіла Наталія Кірячок, через запитання «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» цьогорічний фестиваль розмірковує над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності та які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, криються в цифровій мережі.

Уже відомі документальні стрічки, які увійшли у програму Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. З ними можна ознайомитися на сайті фестивалю. Детальний розклад показів у Полтаві та області можна переглянути тут.

Серед планів цього року продовжувати показувати документальні стрічки Docudays UA не лише у містах Полтавської області, а і у віддалених селах, де культурні події є не такими частими. За словами Кірячок, там теж є попит на українське документальне кіно.

Правозахисну складову фестивалю представляє Всеукраїнська Кампанія проти кібербулінгу, мета якої – зменшення проявів кібербулінгу через інформування суспільства та адвокатування змін до державної політики у сфері прав людини.

Також заплановані лекції та дискусійні майданчики з розповідями про практику захисту цифрових прав.

Обкладинка Юлії Деркач

Опублікована: 28 листопада 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація