Больові точки Полтави: ініціативи містян у проекті «Бюджет участі»

Автор: Анна Єгорова, 26 серпня, 13:54

Фото: Який він, Бюджет участі 2017 року в Полтаві?


Нещодавно завершився етап подачі заявок на міський проект «Бюджет участі». Як і минулоріч, полтавці подали ідеї, втілити які в місті вважають за потрібне в наступному році. Ми поцікавилися, що турбує авторів проектів найбільше, які локації, на думку полтавців, вимагають участі, а також чи змінилися тенденції порівняно з минулим роком.

Активність

Цього року полтавці подали 92 проекти, що майже вдвічі перевершує минулорічний показник (57) при коротшому терміні подачі заявок. Це свідчить про те, що «Бюджет участі» в Полтаві розвивається та набуває розголосу, популярності.

З приводу зонування – локації для втілення ініціатив розподілилися майже рівномірно. Найбільша кількість проектів стосуються Шевченківського району; близько 1/5 заявок стосуються реалізації в місті в цілому.

Координатори проекту підрахували: аби реалізувати забаганки всіх учасників, знадобилося б близько сорока мільйонів гривень. Однак, варто нагадати, що фінансування проектів-переможців складатиме п'ять мільйонів.

Бюджет участі у 2017 році (Картографічні дані © Google, 2017)

Тенденції

Традиційно майже половина проектів стосується будівництва/ремонту дитячих і спортивних майданчиків – 37 ініціатив. Однак серед них, окрім встановлення поодиноких майданчиків, з'являються комплексні бачення родинних зон відпочинку, які включають у себе й облаштування альтанок, лавок, освітлення тощо. У якості малого проекту подана ініціатива встановити інклюзивний дитячий майданчик – для дітей із обмеженими можливостями.

Проекти полтавців за напрямками

Найбільше проектів майданчиків подали для Київського району (16). Причиною особливої потреби в них може бути значна кількість родин у спальних районах і низький рівень забезпечення містом закладів дозвілля. 12 таких проектів хочуть реалізувати в межах Подільського району – здебільшого на територіях занедбаних або особливо віддалених від центру міста. 9 ініціатив для Шевченківського району також стосуються периферії, адже центр Полтави спортивними та дитячими локаціями насичений достатньо.

Порівняно з минулим роком, полтавці активніше пропонують оновлювати сквери та парки міста, а також створювати громадські простори, рекреаційні зони. Таких проектів подано 19. Ситуація обернено пропорційна до кількості проектів щодо дитячих/спортивних майданчиків: найбільше ініціатив для Шевченківського району (9); 6 – для Подільського, 3 – для Київського.

Зони, які полтавці бажають покращити

Одразу два великі проекти стосуються благоустрою Прирічкового парку, кілька ідей стосуються покращення умов і так досить відвідуваних локацій: алеї Котляревського, Сонячного, Корпусного, Петровського, Студентського парків. З периферійних територій полтавці запропонували облаштувати територію ставків (Сади-2), парк на Червоному шляху, початок зеленої зони по дамбі (Вороніно), зелена зона Половок тощо. Автори проектів також переймаються локаціями, не надто віддаленими від центру, проте захаращеними: сквер біля ОЦЕВУМу, Лиса гора (спуск від центру до Подолу), алея по вул. Лідова.

Ініціативи для Шевченківського району (Картографічні дані © Google, 2017)

Полтавці запропонували цікаві ідеї з покращення благоустрою територій і будівель міста. Наприклад, ремонт і облаштування приміщення Центру реабілітації і допомоги дітям з аутизмом та особливими освітніми потребами. Для окремих закладів просять встановити енергозберігаючі металопластикові вікна та системи опалення.

Багато авторів удруге намагаються подати проекти, які не набрали необхідної кількості голосів минулоріч або ж які є продовженням ініціатив-переможниць.

Проекти для Подільського району (Картографічні дані © Google, 2017)

Прикметно також, що, на відміну від мешканців багатьох міст України, полтавці не подали жодного проекту культурного напрямку. Лише одиниці заявок висвітлюють транспортні, медичні ініціативи, а також заходи щодо збереження довкілля та громадського порядку.

Серед екологічних ініціатив – роздільний збір сміття, організація збору відходів – побутових електричних приладів. Одразу два автори подали ідею встановити в центрі міста «Сонячне дерево» – пристрій із спеціальними панелями, які збирають і генерують сонячну енергію, щоб полтавці за потреби могли, наприклад, підзарядити свої гаджети.

Проекти для Київського району (Картографічні дані © Google, 2017)

Цьогоріч полтавці запропонували кілька освітніх ініціатив – створення спеціалізованих курсів, гуртків, спортивних студій, коворкінгів тощо. Серед запропонованих заходів – невеличкий фестиваль, спортивні вуличні акції, конкурс наукових розробок.

Крізь низку проектів проходить червоною ниткою проблема освітлення. Мікрорайони, яких вона торкається, – Огнівка, Очеретянка. Інші пропозиції авторів – освітлення в центральних локаціях з метою збільшення туристичної привабливості (освітлення пам'ятників, парків) і енергоефективності.

 

Там, де нас нема

Серед українських міст ідея партиципаторного бюджетування поширилася в 2015 році. Полтава разом із Черніговом і Черкасами стали першопрохідцями; пізніше доєдналися Суми, Луцьк, Івано-Франківськ, Запоріжжя, Львів, Вінниця та Чернівці. Зараз уже кількадесят міст і більшість обласних центрів реалізують проект; Полтавщина навіть першою в Україні робить спробу втілити «Бюджет участі» на обласному рівні.

Однак за спільною ідеєю – реалізація ідей містян за бюджетний кошт – кожне місто випрацьовує свій механізм і виділяє свій бюджет (зазвичай не більше 1% бюджету міста). Наприклад, у Івано-Франківську максимальна вартість проекту – 50 тис. грн, а в Києві – 2 мільйони. Деякі міста обмежують в участі навчальні й комунальні заклади: багато проектів просто-на-просто дублюють програми напрямку ЖКГ (здебільшого ремонти) або ж запитують вартісне обладнання. Де-не-де відсутнє інтернет-голосування.

Бюджети участі деяких міст України

Проблеми

Попри специфікацію, майже всі міста стикаються з однаковими проблемами. Зорієнтуватися в них допоміг Артем Іванюк, координатор проекту «Бюджет участі» у Полтаві.

Некоректний кошторис. Автори проекту не завжди вміють правильно підрахувати витрати, пов'язані з проектом; багато хто забуває про окрему вартість кошторисної документації. Однак навіть коректні підрахунки не дають гарантії, що ціни лишатимуться сталими – адже проекти-переможці реалізовуються лише наступного року.

Опосередкованість вирішення проблем. Часто стається так, що аби втілити згаданий проект, треба вжити додаткових заходів, видатки на які не передбачені кошторисом. У такому випадку авторові доведеться чекати, поки міська влада вирішить дотичні проблеми.

Юридичні колізії. Попри наявність конкретного автора, проекти «Бюджету участі» реалізує місцева влада. Тому об'єкти та території, пов'язані з ініціативою, мають бути в її розпорядженні. Проблеми виникають, наприклад, коли земельної ділянки, на якій зазначено реалізацію проекту, юридично не існує або ж вона перебуває в іншій формі власності. Такі ризики повинна виключати експертна група проекту.

Агітаційні маніпуляції. Значну тінь на «Бюджет участі» кидає людський фактор. Автори, які бажають своєму проекту перемоги, застосовують усі можливі засоби агітації: біл-борди, лотереї, листівки, телереклама. Через це деякі автори вважають, що проекти-конкуренти мають більше шансів на перемогу, залучаючи значні гроші в інформкампанію. Однак, наразі протизаконним вважається лише прямий підкуп, тому фантазію PR-менеджерів проектів куратори «Бюджету участі» не обмежують.

Що далі?

Наразі відбуваються засідання робочої групи, завдання яких попередити виникнення проблем, вдосконалення механізмів роботи проекту, у разі необхідності внести зміни до відповідного Положення. Після подачі заявок полтавцями до 22 вересня можливість їх реалізації обговорюватиме експертна група. Крім того, вона заповнює спеціальні картки аналізу проектів, надає обґрунтовані рекомендації щодо внесення ініціативи в бланк голосування. До 5 жовтня, згідно з планами, список проектів, які перейдуть на голосування, буде сформований. До 10 жовтня відбудеться жеребкування, аби надати заявкам порядкові номери в голосуванні.

До 17 листопада на порталі міської ради мають оприлюднити список пунктів голосування, а впродовж двох тижнів (20 листопада – 3 грудня) полтавці голосуватимуть за вподобані проекти. До середини грудня куратори «Бюджету участі» визначать переможців і відповідальних за реалізацію ініціатив.

Якого ж характеру полтавський «Бюджет участі»? 

«Бюджет участі» в Полтаві розвивається. Порівняно з минулим роком, активність містян зросла майже вдвічі, і кількість поданих проектів не поступається іншим містам України. Крім того, розширюється тематика поданих ініціатив.

Полтавці звертають увагу на проблеми міста. Подана автором ініціатива означає нестачу того чи того елемента в механізмі життя Полтави. Широка географія локацій, які потребують покращення, і рівномірність поданих ініціатив районами міста може свідчити про однакову активність полтавців.

Полтавці думають про дітей і бажають відпочивати якісно та спортивно. Про це говорить значна кількість проектів, пов'язаних із дозвіллям – спортивні й дитячі майданчики, благоустрій рекреаційних зон.

Полтавці прагнуть зберегти свої зелені зони. Майже кожен п'ятий проект стосується благоустрою парків, скверів, захаращених зон. Автори також дбають про екологію міста та намагаються підвищити його енергоефективність.

Багато локацій вимагають оновлення. У значній кількості проектів йдеться про «ремонт», «відновлення», «покращення», «реконструкцію». Тобто полтавці зацікавлені як у новотворах, так і в збереженні об'єктів, на які з тих чи тих причин міська влада довгий час не звертає уваги.

«Бюджету участі» в Полтаві бути. Збільшення фінансування Програми, а також досить різний досвід інших міст України, свідчать про необхідність створення та опрацювання власного механізму реалізації громадського бюджету. У Полтаві наразі катастрофічних недоліків у його роботі не зафіксовано: минулорічні проекти реалізуються по черзі, а робочі групи працюють над виправленням колишніх помилок.

За наданий перелік проектів дякуємо координаторові проекту «Бюджету участі» Артему Іванюку

Інфографіка Максима Скворцова

 

Опублікована: 26 серпня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація