День вуличної музики 2018 або навіщо Полтава на один день перетвориться на місто музикантів

Автор: Євгенія Каблучка, 21 березня, 16:51

Фото: День вуличної музики 2018 або навіщо Полтава на один день перетвориться на місто музикантів


У третю суботу травня в Полтаві вдруге відбудеться День вуличної музики. Святкування обіцяє бути більш масштабним, аніж минулого року. Хоча до свята залишилося два місяці, організатори вже почали підготовку. Що від фестивалю отримає Полтава та звідки свято прийшло – на ці та інші запитання дамо відповідь у матеріалі.

 

День вуличної музики започаткували…

…в Європі. Це масштабний волонтерський проект у світі, який народився у 2007 році. З того часу щороку, у травні, виконавці збираються на вулицях свого міста, щоб заграти і заспівати власну музику різноманітних жанрів.

Батьком музичного фестивалю вважають литовського музиканта Андрюс Мамонтовас (Джерело - www.moteris.lt)а. Спершу День вуличної музики (далі ДВМ) відбувався на вулицях Вільнюса у вигляді музичного флешмобу. Потім до цього свята долучилися десятки країн світу, такі як Латвія та Ірландія, Великобританія та Грузія, Нідерланди і Бельгія, а ще Норвегія, Вірменія, Португалія і Росія.

У нас музичний фестиваль вперше провели у 2014 році. День вуличної музики в Україну з Литви привезла громадська організація «Логістичний Штаб».

Перший ДВМ одночасно пройшов у десяти українських містах: Київ, Івано-Франківськ, Львів, Хмельницький, Переяслав-Хмельницький, Дніпропетровськ, Харків, Чернівці, Тернопіль та маленьке містечко Деражня (Хмельницька область).

У 2015 році  до свята долучилися більше міст, їх було вже 17. У 2016 році кількість міст-учасників збільшилася до 20. І вже минулоріч 40 міст приєдналися до музичного руху, серед яких була й Полтава.

 

Перший полтавський День вуличної музики – як це було?

Перший фестиваль відбувся у Полтаві 20 травня 2017 року. Тоді музиканти виступали у 4 місцях: біля Білої альтанки, на території «Твого простору» (біля музучилища), у парках Петровського та Сонячному.

Тоді привернути увагу великої аудиторії завадив дощ. Та попри несприятливі погодні умови, перед полтавцями виступили 27 гуртів. Якщо рахувати й музикантів-одинаків, то виходить до 40 учасників.

«Кількість людей порахувати було неможливо, але інтерес був великий. Локації були постійно заповненні попри те, що цілий день йшов дощ. Сподіваємося, що цього року, якщо буде хороша погода, людей буде ще більше», – розповів один із організаторів фестивалю Максим Ганжа.

День вуличної музики в Полтаві, 2017 рік (Джерело - фейсбук-сторінка День вуличної музики Полтава)

 

День вуличної музики в Полтаві, 2017 рік (Джерело - фейсбук-сторінка День вуличної музики Полтава)Ідея влаштувати у Полтаві День вуличної музики з’явилася у Ксенії Малік, журналістки «Полтавського Громадського ТБ». Вона назвала дві причини, чому їй спало на думку організувати музичний фестиваль. Отже, перша причина – припинив «життя» міжнародний фестиваль «Vorskla–Rock'n'Ball». Востаннє у селі Соснівка Полтавського району «відрокенболили» у 2016 році. До цього відбулося 5 фестивалів.

За словами Ксенії, тією ж командою, що організовувала «Vorskla–Rock'n'Ball», вирішили працювати й над Днем вуличної музики в Полтаві.

Друга причина – Ксенії завжди хотілося займатися чимось подібним. Вона розповіла, що часто відвідує різноманітні фестивалі.

День вуличної музики в Полтаві, 2017 рік (Джерело - фейсбук-сторінка День вуличної музики Полтава)

 

Другий полтавський День вуличної музики – як це буде?

Протягом 19 травня у кількох куточках міста розташуються музичні осередки. Музиканти гратимуть з 12:00 до 22:00 біля Білої Альтанки, на території «Твого простору» (біля музучилища), у парках Петровському та Сонячному. Невелика локація буде у Сонячному парку, але вона носитиме характер самоорганізуючої.

На цих майданчиках можна буде почути різноманітну музику. Та деякі обмеження все ж будуть. Формат фестивалю забороняє музикантам співпрацювати з політичними або релігійними організаціями, а також з виробниками алкоголю та тютюну. Не буде й важкої музики.  

Розміщення музичних локацій

Взяти участь можуть не тільки представники полтавської сцени. Долучитися до святкування мають змогу й музиканти з інших міст.

Наразі відомо, що вже 18 гуртів заповнили анкету на участь. Серед них, відомий харківський етно-гурт «Яри». За 5 років існування вони брали участь у різноманітних музичних фестах та отримали І-шу премію у Всеукраїнському фестивалі «Червона рута» 2015 року.

Етно-гурт Яри (Джерело - www.facebook.com/yaryetnogurt/)

За словами організаторів, на кожній локації облаштують сцену. Також, потрібно організувати світло та забезпечити якісним звучанням.

Загалом технічні витрати замають близько 90% від кошторису фестивалю.

«У минулому році бюджет був до 10 тисяч гривень, у цьому році буде до 40 тисяч гривень», – зазначила Ксенія Малік.

Крім комфортних умов для співаків, подумають і про слухачів. Планують залучити партнерів, які організують «фудкорти». Мова йде про місця з кавою, їжею та іншими напоями.

Також, будуть волонтери, які  доглядатимуть за чистотою. Не забули й про охорону.

Варто зазначити, що організатори працюють над створенням музичного свята на добровільних засадах. Ці люди мають основне місце роботи, проте приділяють увагу й організації фестивалю. Допомогти їм можна тут.

Організатори фестивалю (зліва направо - Ольга Стенько, Максим Ганжа, Ксенія Малік, Максим Козак, Наталія Панченко, Роман Коба)

Надалі планують трохи змінити формат свята. Організатори хочуть, щоб надалі гурти були закріплені не за певними місцями, а «розкидані» по всій вулиці Соборності.

«У майбутньому така мрія – щоб заклади харчування самі організовували гру музикантів. Щоб вся вулиця Соборності була в музикантах», – зазначила Ксенія Малік.

 

Навіщо Полтаві День вуличної музики?

Відповідей на це питання існує декілька. По-перше, – оживити «духовну столицю» культурними подіями. Останній «Кадетаріум» з його виставками відбувся у Полтаві 3 роки тому. Арт-платформа 11 у цьому році, за деякими чутками, не буде функціонувати. Надія залишається лише на Фестиваль «ART Poltava», який проходить у Корпусному парку протягом двох днів.

Варто, щоб Полтава запам’ятовувалася не лише спортивними подіями у вигляді забігу від «Нової пошти» та проведенням тріатлону. Можливо, День вуличної музики стане для Полтави повноцінним фестивалем, на які з’їжджатимуться відвідувачі з інших міст.

Тим-паче, музичні фестивалі зараз дуже популярні. У теплий період можна нарахувати мінімум десять майданчиків, де виступають музиканти. Наприклад, досить молодий, але вже популярний київський фестиваль «Atlas Weekend». Його заснували у 2015 році і вже через 2 роки на сцені виступили легендарні воїни рейву The Prodigy.

Під час фестивалю (Джерело - atlasweekend.com/)

Причина №2 – розширити культурний та економічний потенціал. Чим яскравіша подія, тим більше людей її відвідають. А в Полтаві є на що подивитися та віднести гроші.

Причина №3 – можливість для бізнесу. Наприклад, під час Дня вуличної музики полтавським підприємцям можна продавати свої товари та послуги. Традиційно на подібних заходах можна побачити море товарів ручної роботи, іграшок, косметики домашнього виробництва. Проте перелік можна розширити. Чому б не продавати музичні інструменти в найбільшому скупченні виконавців?

І остання, але не менш важлива причина, – шанс для молодих виконавців показати себе. На подібних заходах можна розширити аудиторію слухачів та, можливо, знайти фінансову підтримку.

Отже, День вуличної музики відкриває для Полтави купу можливостей. Багато обласних центрів в Україні давно відкрили себе за допомогою яскравих подій та фестивалів. Наприклад, в Ужгороді проходить більше 50-ти різноманітних фестивалів протягом року. Навіть невеличке місто Тростянець, районний центр на Сумщині, що за 150 км до Полтави, приймає два великі фестивалі всеукраїнського рівня. Мова йде про «Стару фортецю» – історична реконструкція лицарських двобоїв та «СХІД-РОК» – музичний фестиваль. Кожен із них збирає у середньому 3000 людей із різних куточків України.

Полтава поки не має чим похвалитися у напрямку міських масових заходів. Ситуацію можуть змінити тільки небайдужі та натхненні.

 Обкладинка та інфографіка Наталі Баранник

 

Опублікована: 21 березня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація