Два роки реформи: яка зараз ситуація з полтавськими ОСББ

Автор: Анастасія Добряк, 4 квітня, 13:38

Фото: Яка зараз ситуація з полтавськими ОСББ


А ви знали, що в Україні зареєстровано 30 тисяч ОСББ, із яких насправді працюють лише 26 тисяч? Кількість цих об'єднань зростає, але чи можна вважати це прогресом? Бо кількість – це не завжди якість.

Створюючи ОСББ, мешканці отримують багато переваг, але й стикаються з певними труднощами. Чи готові полтавці перекласти на себе відповідальність за свої будинки – велике питання. Здається, що достатньо лише «взяти свій будинок в руки» і почати над ним працювати, але й тут є свої скелети у шафі.

 

Трохи історії: міська влада VS ОСББ

Із початком житлово-комунальної реформи, процес створення ОСББ у Полтаві був навмисно уповільнений владою. Держава всіляко заохочувала зміни, але тодішньому міському голові Олександру Мамаю тенденція утворення ОСББ рішуче не подобалась. Отак і трапилось, що в 2016-2017 роках новостворені об’єднання стикнулися з бездіяльністю виконкому.  

Після міської реформи з ліквідації всіх ЖЕО і ЖЕДів у 2012 році, у Полтаві залишили лише КП «ЖЕО № 2». І зробили це, не враховуючи думки полтавців. Тоді ця житлово-експлуатаційна організація, по факту, перетворилась на монополіста.

 

Інфографіка ЗМІСТ

КП «ЖЕО №2» відмовилось і відмовляється передавати документи на багатоквартирні будинки, і це перешкоджає діяльності ОСББ. Тоді міська влада вирішила, що немає достатніх підстав для списання будинків з балансу міста. До цього, це ще і недешева процедура, яка коштувала б Полтаві 22 мільйони гривень.

На той момент вже створили понад 60 ОСББ, які більше, ніж півроку, «змагались» за всі документи. Хоча, згідно з законом, передача документації  співвласникам не може тривати довше, ніж 3 місяці.

І все б нічого, але через відмовки влади ОСББ не могли отримувати субсидії на свої рахунки, бо  ЖЕО №2 залишався балансоутримувачем.

Через цю ситуацію співвласники залишились без пільг, що дає держава, на оплату житлово-комунальних послуг і не могли укладати договори з підприємствами, що б обслуговували їхні будинки.

Ситуація із субсидіями ще більш неоднозначна. Для ОСББ також є субсидії, але їх можна отримувати лише тоді, коли об’єднання зареєстровано і функціонує. Важливо, що пільги і субсидії співвласникам надаються відповідно до затверджених на загальних зборах розмірів внесків (не “тарифів”!), але не більше, ніж 7,62 грн/м². До переліку витрат на управління будинку входять усі ті, що співвласники вважають необхідними. Тобто, держава обмежує свої зобов’язання з надання субсидій та пільг ОСББ, встановивши граничний розмір витрат.

Проблема передачі документів з КП «ЖЕО №2» не оминула й ОСББ «Затишок на Балакіна». Як юридична особа це об’єднання зареєстровано 9 серпня 2016 року, але документів вони не отримали й досі. Олександр Литвиненко, голова правління цього ОСББ, розповів, що з різними проблемами вони вчаться справлятися й без «папірців» :

«Нашому будинку 45 років, а ОСББ утворили майже 3 роки тому. Та все одно в нас немає на руках всієї документації. Звісно, що нам в деяких питаннях важко, але ж ми прагнемо самостійності, ось і боремось за неї. 2 квітня буде останній суд за документи. У нас вже є вирок Вищого господарського суду, але ж його з ніхто не виконує».

Олександр Миколайович розповів, що в Полтаві 4 ОСББ, які намагаються шляхом судових рішень отримати документи, але скільки ж об’єднань, які пишуть звернення, листи, оббивають пороги чиновників, але без судових позовів.

На думку Олега Тертишника, голови Асоціації «Підтримки ОСББ», така ситуація виникла в зв’язку з непорозумінням  комунального підприємства і ОСББ:

«Ці ОСББ не стільки хочуть отримати будинок, скільки вимагають технічно правильно його передати: із технічною документацією, відремонтованими під’здами, дахом тощо. Це потребує витрат з місцевого бюджету. В обов’язки комунального підприємства не входить проведення ремонтних робіт у будинках. Люди десятиріччями не сплачували державні тарифи, і вимагають доведення будинку до ладу».

 

Проблеми полтавських ОСББ

На сьогоднішній день на Полтавщині є 775 об’єднань. Але функціонують вони майже без матеріальної допомоги місцевої влади. Міська рада має виділяти кошти, що або частково, або повністю покриють витрати на ремонтні або відновлювальні роботи. При зверненні ОСББ за допомогою відповідають дуже коротко і просто – грошей немає. Олександр Миколайович, голова правління ОСББ «Затишок на Балакіна», каже, що міськвиконком мала б матеріально допомагати співвласникам, але в Полтаві це дорівнює розкоші:

«Міська рада має брати в ремонтах фінансову участь, але насправді ніякої допомоги. У 2014 і 2018 роках приймалось 2 програми підтримки ОСББ, за якими хоча б частину коштів на ремонтні роботи мають виділяти з бюджету. Кажуть, що не можуть, тільки в Кременчуці, Рівному, Кропивницькому можуть, а в Полтаві постійно не можуть».

Інфографіка ЗМІСТ

 

 

Філософія комунальників і поліції

Якщо документи на будинок досі ОСББ не передані, то означає, що він на балансі міста. Але комунальники так не думають.

Олександр Литвиненко говорить, що після реєстрації ОСББ «Затишок на Балакіна», їхній двір перестали відвідувати двірники. Єдине, що балансоутримувачем будинку досі є КП «ЖЕО №2».

«Я досі не зрозумів як вони працюють. Логічно, що коли ЖЕО не передає будинок у власність, то він має його утримувати. Тільки наш будинок комунальники чомусь обходять. І ми знову опинились у ситуації, коли вони нічого не роблять і нам не дають», – обурюється Олександр Миколайович.

ОСББ «Сковороди 2В» отримало в експуатацію будинок у 2015 році, і документи вони отримали від забудовника. Але й це не полегшило співвласникам життя. Навпроти будинку знаходиться поліцейський відділок, але питання безпеки «багатоповерхівки» залишається актуальним.

Костянтин Березницький, голова правління ОСББ, розповів, що в їхньому будинку були 3 спроби викрадення авто, 3 спроби проникнення в квартиру, а біля дому сталося 2 ДТП:

«Скажу, що ситуація дуже складна. Ми писали листи і в цей відділок, і в головне управління з проханням посилити контроль, бо безпека має бути перш за все. Тільки ж знову ігнорують. Доводиться вирішувати всі проблеми своїми силами».

За якимись міркуваннями комунальні служби або поліція вирішують, що виконувати свої обов’язки можна «не на повну». Цілком можливо, що пов’язують вони це з тим, що ОСББ можуть подбати про себе самостійно, але це не так. Тому логічних пояснень цій ситуації немає.

 

Якщо стільки проблем, то навіщо створюють ОСББ?

Насправді переваг набагато більше. Усі проблеми штучно створені місцевою владою, а тому з часом ці всі питання вирішуються. Кількість ОСББ поступово збільшується. Це говорить про готовність людей нарешті брати ситуацію у свої руки і більше не «ходити під ЖЕКом».

Після створення ОСББ ви можете стикатися з багатьма перешкодами, але результат того вартий.

Інфографіка ЗМІСТ

Загалом, голови обох правлінь ОСББ вважають, що така форма управління своїм будинком є набагато ефективнішою, ніж постійні сварки з «ЖЕКами». Завдяки створенню ОСББ є змога власноруч регулювати витрати на утримання будинку, модернізувати його, працювати над його розвитком.

 

Бути чи не бути

Життєва позиція «моя хата скраю» повністю себе вичерпала. Не можна й надалі думати, що хтось зможе змінити ваше життя, ваш будинок, вашу країну. Цей хтось – це ви самі, ваша родина, ваші сусіди. Разом ви можете створити ОСББ і надалі бути господарями.

Люди, які хочуть жити краще, змінювати своє життя і побут, працюють задля цього. Вони об'єднуються і разом шукають шляхи вирішення всіх проблем. Можна думати, що «держава повинна», а можна почати діяти.

 

 

Графіка Богдана Оженілка

Опублікована: 4 квітня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація