Експертиза #10. Чи доцільно наразі проводити в Полтаві акцію «Безсмертний полк»?

Автор: Каріна Тютюнник, 7 травня, 19:24

Замітки-експертизи – рубрика, яка висвітлює думки полтавців з приводу актуальних подій у місті. Усі герої рубрики відповідають на одне важливе питання, обране нашою редакцією. Мета експертиз – показати різні точки зору на одну подію, а не зіставляти кількість позитивних чи негативних думок.

Неабиякого галасу цьогоріч у Полтаві наробила акція «Безсмертний полк», точніше, навіть поки не сама акція, а її репетиція. Нагадаємо, минулого року, 9 травня, полтавці у рамках акції пройшлися урочистою ходою, несучи портрети свої рідних, котрі брали участь у Другій світовій війні. Очолювали колону школярі. Цьогоріч з’ясувалося, що управління освіти Полтавського міськвиконкому, начебто, зобов’язало директорів шкіл «забезпечити явку учнів» на репетицію. Чи доцільно наразі проводити цю акцію в Полтаві, вирішили дізнатися в полтавців.

Учасник експертизи 

«Дуже прикро, що після чотирьох років війни, після окупації Криму та частини Донбасу все ще доводиться чути про проросійські шовіністичні акції. І де? На Полтавщині, в серці України! Так, нам є що відзначати 8-9 травня, адже немає сім’ї в Україні, яку б не зачепила та страшна війна. Але скажіть, чому шанувати пам'ять солдатів, що загинули під час Другої світової війни, обов’язково треба за російським пропагандистським сценарієм?... “Безсмертний полк” в Україні – це відверта провокація, інспірована росіянами з єдиною метою: вкотре спробувати пересварити нас між собою! Пом’яніть своїх рідних, згадайте тих, кого зараз немає з нами – вони того варті! Але, будь ласка, не дайте нашому північному сусідові втягнути себе у паскудний язичницький танок на кістках загиблих».

 

Учасник експертизи 
«Особисто я, нічого проти самої акції не маю, але мені здається, що якщо це йде добровільно-примусово, трошки з-під кнута організовуються діти, можливо, бюджетники також будуть підключені, то ця показуха трошки нівелює не тільки цю акцію, а будь-яку. Наприклад, організовування колони, покладання квітів у Шевченківські, так звані, дні також, там є якісь учні, якісь студенти і що вони там роблять – незрозуміло. Якщо людина це усвідомлює, у неї є пращури, які брали участь у цій війні, без політики, без політичних знамен, то чому б і ні».

 

Учасник експертизи 
«Не доцільно, через те, що це програма російської пропаганди. У нас зараз йде війна на Сході, вбивають наших хлопців, акцію “Безсмертний полк” придумали в Росії. Я навіть не здивуюся, якщо це придумало Міністерство пропаганди Росії, для того, щоб грати на почуттях стареньких людей, це те, що Путін хоче об’єднати бувші республіки Радянського союзу під своїм керівництвом. Такі політичні моменти є перлиною російської пропаганди. Але найгірше, що до цього долучаються діти, бачимо, чим закінчилися минулого року акція “Безсмертного полка”, що були і провокації і все інше. Якщо там бюджетники ходять за гроші, вони на себе відповідальність беруть, отримують там десь зарплату, але діти, які просто вчаться і отримують знання – виходити на акції, де дуже небезпечно, взагалі не може такого бути».

 

Учасник експертизи 
«Понятно, що доцільно. Тому що це День перемоги і наші діди і прадіди відстоювали цю перемогу незалежно від національності. Якщо хтось там із цих радикалів розказує про те, що ми копіюємо Росію, то ніхто не копіював тоді, а всі бралися і воювали з фашизмом. Понятно, що нормальні ініціативи треба підтримувати».

 

Учасник експертизи 
«Якщо чесно, я думаю, ні. В умовах російсько-української війни це виглядає як провокація російських спецслужб. На мою думку, це з того ж арсеналу, що й "георгієвські лєнточки", відкриття дошки Паскевичу й ідея "русского міра". Усе це з'явилось після Помаранчевої революції, коли стало зрозуміло, що українське суспільство рухається зовсім відмінним шляхом, ніж російське. Тоді то й почали шукати різні способи впливу. Тим більше, цим ні в якому разу не може займатися управління освіти, це ж іще й суперечить, якщо не помиляюсь, закону. Думаю, що формула пам'яті й примирення тут набагато більше підходить. Тим більше, проблема Другої світовою війни для України не така проста, як це хочуть показати прихильники акції. Україна зовсім не так однозначно пережила цю страшну і трагічну сторінку своєї історії. Тому, таку акцію не доцільно проводити ні зараз, ні в майбутньому. Окремо ж взятим громадянам, здається, ніхто не забороняє пам'ятати і вшановувати своїх рідних, які полягли у тій війні».

 

Учасниця експертизи 

«Департамент освіти і науки у своїй роботі керується Законом України “Про освіту”, відповідно до якого, учнівську та студентську молодь заборонено залучати до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, крім випадків, передбачених відповідним рішенням Кабінету Міністрів України. Тому, участь дітей та молоді у будь-яких заходах, у тому числі присвячених Дню пам'яті та примирення і 73-й річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, може бути виключно добровільною. Змушувати їх до цього – просто неприпустимо!»

 

Учасник експертизи 

«Не доцільно…Я вважаю, що підтримувати проект країни, з якою ми воюємо – це є неправильно. Ніхто не забороняє вшановувати тих людей, хто воював, але підтримувати ті проекти, які пропонує нам країна-агресор, з якою ми воюємо і, тим паче, застосовувати будь-які адміністративні ресурси для цього – це є неприпустимі речі».

 

Учасник експертизи 
«Звісно, не доцільно. В жодному разі не можна мавпувати російські акції, бо всі вони мають подвійний смисл і є інструментами інформаційної війни. Георгіївську стрічку нагадати? Ми маємо пам'ятати усіх полеглих в тій жахливій війні: і на фронті, і в таборах, і розстріляних загороджуючими загонами».

 

Обкладинка Наталі Баранник

Опублікована: 7 травня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація