Експертиза #11. Чи віддали б ви свій орган для трансплантації?

Автор: Каріна Тютюнник, 23 травня, 18:29

Фото: Чи згодилися б полтавці віддати свій орган для трансплантації


Замітки-експертизи – рубрика, яка висвітлює думки полтавців з приводу актуальних подій у місті. Усі герої рубрики відповідають на одне важливе питання, обране нашою редакцією. Мета експертиз – показати різні точки зору на одну подію, а не зіставляти кількість позитивних чи негативних думок.

17-го травня Верховна Рада ухвалила важливий для країни закон №2386а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров'я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині». Якщо коротко, він визначає умови та порядок вилучення органів у живих донорів та, головне, узаконює трансплантацію після смерті людини (за умови її згоди).

Після підписання Президентом, закон набуде чинності з 2019 року. Поки ж ми вирішили дізнатися в полтавців, чи згодилися б вони віддати свій орган на трансплантацію.  

 

Учасник експертизи 
«Якби мені, так би мовити, “каюк” якийсь наступав, як передумовлено в законі (наприклад, несумісні з життям травми, отримані під час ДТП), то, в принципі, можливий варіант, що якийсь мій орган пішов би на чиєсь життя. Моральність наша і, можливо, менталітет людей ще не готові до такої розмови. Проте, я, як лікар, вважаю, що нічого в цьому немає такого».   

 

Учасниця експертизи 

«Якщо мова йде про життя близьких людей і треба віддати нирку – звісно, віддала б. Якщо ви маєте на увазі згоду на донорство у разі смерті, то, мабуть, я б могла піти на це. Адже це може врятувати чиєсь життя. Сподіваюся, система трансплантації запрацює і в нашій країні, як вона працює, наприклад, у Білорусі, де рятують тисячі життів».

 

Учасник експертизи 

«Віддав би, безперечно. Якщо це порятує життя людини і це потрібно, то віддав би. Звичайно, що це має бути добровільно і не шкодити здоров’ю людини, тобто донору. А так, безперечно, якщо це порятує життя людини, то треба пожертвувати».

 

Учасниця експертизи 

«Я за свободу вибору, за те, щоб люди могли вирішувати, що їм робити зі своїм тілом, зі своїм життям взагалі, і після смерті у тому числі. Якщо б ми жили в правовій державі, то моє відношення було б однозначним, що дозволити варто, а далі кожен хай користується цим, як хоче. Але враховуючи те, що ми живемо в трохи незахищеній державі, у мене виникає багато питань, чи не буде тут зловживань. Чи не буде це використовуватися без моєї згоди і чи не буде це використовуватися в клініках якимсь чином, що легше не лікувати, а отримати органи – ось у цьому мої переживання».

 

Учасник експертизи 
«Так, я позитивно ставлюся до ухвалення даного законопроекту. І хотів би стати донором в майбутньому. Раніше постійно здавав кров, зараз через поранення це робити не можу. Але буду тільки за, якщо мої органи після смерті зможуть комусь зберегти життя».

 

Учасник експертизи 

«Я лікар за освітою, тому для мене це питання болючіше й актуальне. Бо ті люди, які передчасно пішли з життя, вони, на мій погляд, повинні дарувати, якщо є така, можливість людині, якій це потрібно. Це по-Божому, це правильно, я підтримую. Якщо треба було б скласти такий договір, особисто себе віддав би “на запчастини”».

 

Учасниця експертизи 
«Так, давно вже знаю, дуже чекала цього рішення. Вважаю, що якщо зможу ще й після своєї смерті допомогти людям, то це прекрасно».

 

Учасник експертизи 

«Про це ще не думав, але подумаю. Врегульовувати це питання, звичайно, потрібно. Питання трансплантації і наявності донорських органів є фактором спасіння багатьох життів. І, скажемо так, суспільству, можливо, треба звикнути до якихось сучасних підходів, неконсервативних… Тут питання одночасно і правове, і психологічне, ментальне. Тобто будь-який найкращий закон не працює, якщо його не підтримують люди».

 

Обкладинка Наталі Баранник

Опублікована: 23 травня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація