Експертиза #8. Проект-переможець конкурсу «Територія Майдану»: ЗА чи ПРОТИ?

Автор: Наталія Норіцина, 9 лютого, 16:20

Фото: Експертиза #8. Експертиза #8. Проект-переможець конкурсу «Територія Майдану»: ЗА чи ПРОТИ?


Замітки-експертизи – рубрика, яка висвітлює думки полтавців з приводу актуальних подій чи проблем у місті. Мета експертиз – показати різні точки зору на одну подію, а не зіставляти кількість думок «за» чи «проти». 

Третій рік поспіль тривають суперечки щодо концепції меморіального комплексу героям Майдану в Полтаві. У листопаді 2016 року пропозиція команди CITY lab виграла архітектурно-художній конкурс на визначення кращого концептуального проекту відкритого громадського простору «Територія Майдану». Однак думки полтавців щодо того, чи варто втілювати цю ідею в життя, розділилися. Ми запитали в експертів: вони «за» чи «проти» реалізації цього проекту?

Учасник експертизи

«Проект визнаний переможцем більшістю журі. Я однозначно підтримую комплексне вирішення реконструкції цієї площі саме архітекторами і містобудівниками. Концепція, яку запропонували переможці конкурсу City Lab, має право на існування. Вона досить цікава, вона дуже перспективна, вона має розвиток. Тому я підтримую питання реалізації і втілення в життя цієї концепції. Можна сказати так: не варто чіплятися до окремих частин цих креслень. Бо розглядалася саме концепція, а концепція досить цікава. Вона має розвиток, історію. Людина заходить на площу і бачить шлях, який їй треба пройти. Цей шлях матиме точки, які відповідатимуть певним подіям. У якому вигляді будуть подаватися ці пункти – питання до скульпторів і художників. З часом проектанти звернуться до них і запропонують співпрацю. А поки концептуально вирішується містобудівна ситуація. На рівні деталей це все ще буде обговорюватися і доопрацьовуватися».

 

«Хочу додати, що майже всі геніальні проекти були неоднозначно прийняті сучасниками. Ейфелева Вежа, наприклад, сприймалась як щось брутальне і негідне Парижу. Не говорячи вже про той факт, що вона – бутафорія, дизайнерський витвір для прикрашення виставкового павільйону. Навіть коли Василь Кричевський проектував теперішній Краєзнавчий Музей – його вважали несумісним із Полтавою. Так само було із теперішньою будівлею СБУ. Але тепер це одні із найважливіших обєктів, пам’ятки архітектури та мають надзвичайне значення для міста та України».

Учасник експертизи

«Я не був причетний до цього проекту. Мені, в принципі, не подобається як архітекторові і містобудівникові концепція розміщення цього пам’ятного, дуже важливого для України і Полтави місця саме на території адміністративної площі перед обласною адміністрацією. З містобудівної точки зору, це помилка, на мій погляд. Я нічого не маю проти того, що хтось отримав першу, другу або третю премію. Але в концепції конкурсу була закладена конфліктна ситуація, яка ніяк не може вирішитися. Є адміністративна площа. У всіх країнах світу є так звані адміністративні площі. У давнину це були римські форуми, у Вестмінстері – королівська адміністративна площа. Можна говорити про сучасні приклади, такі як Барселона. Проблема в тому, що проект, який отримав перше місце, пропонує створити, умовно кажучи, парк розваг. У цьому протиріччя».

 

 

Учасник експертизи

«Мені завжди хотілося, щоб меморіалізація подій Євромайдану, пам'яті полеглих була живою, а не мертвою. Щоб це був не просто окремий пам'ятник, до якого один-два рази на рік приносять квіти. Крім того, ми повинні навчитись бути нацією переможців. Це значить, що маємо не лише вшановувати полеглих, а й вшановувати ту боротьбу, ту перемогу, ту ідею, за яку вони віддали своє життя. Живим таке вшанування може бути лише тоді, коли воно втілюється у вигляді відкритого багатофункціонального громадського простору».

«Власне, саме до цієї думки прийшли учасники багатьох круглих столів, які передували написанню умов конкурсу. Тому й конкурс був не художній на пам'ятник, а архітектурно-художній на визначення кращого концептуального проекту відкритого громадського простору. Звісно, на цьому просторі повинне бути місце вшанування Небесної Сотні. Та все ж сама площа має бути символом змін та має нагадувати нащадкам про силу, волю та гідність людей, які вийшли на неї в знак підтримки головного Майдану країни. Проект-переможець конкурсу несе саме таку ідею. На площі буде інстальовано лінію часу, яка розповідатиме про всі важливі етапи Євромадану. При цьому площа перед ОДА стане сучасною, інклюзивною, сподіваюсь, живою. Дуже хотілось би, щоб сюди люди приходили не лише вшановувати пам'ять чи протестувати, а й духовно відпочивати, заряджатись неповторною майданівською енергією. Крім того, вона може стати цікавим туристичним об'єктом, бо де ще можна бути пройти стежкою Майдану і пригадати усі події зими, що нас змінила?»

Учасник експертизи

«На конкурсній комісії ми обрали переможця. Але коли потрібно було визначитися, рекомендувати чи не рекомендувати голові обласної адміністрації цей проект до реалізації, думки розділилися. Хоча я і голосував “за”, але комісія не підтримала рішення про рекомендацію цього проекту до реалізації. Зараз м’яч на полі обласної адміністрації. Вона може прийняти рішення про реалізацію проекту, оскільки саме вона виступала замовником. Вважаю, що цей проект недосконалий. Замість того, щоб щось там ліпити, краще провести четвертий конкурс». 

 

«Знаєте, що я не врахував, коли голосував? Що це був більше проект упорядкування території біля адміністрації, а не вшанування пам’яті. Побувавши в Житомирі і побачивши пам’ятник хлопцям з Майдану, я ще більше переконався в тому, що це повинні бути монументальні, сучасні і європейські речі. Тому не підтримую проект як учасник Майдану, як колишній голова обласної ради. Краще ще декілька разів провести конкурси, але обрати серйозні проекти. А не просто відмити гроші».

Учасник експертизи

«Я за те, щоб територія перед обласною адміністрацією змінилася. Але як буде краще, не знаю. Це повинне бути щось сучасне, модернове, можливо, щось незвичне. Але, головне, щоб чіпляло. Я проти похмурих монументів радянської доби, які в нас любили і люблять ставити. Але не скажу, що підтримую цей проект. Хоча, з іншого боку, є побоювання, що буде п’ятий, сьомий, десятий конкурс. Можна провести двісті вісімдесят шостий конкурс, а хтось скаже: “А ось отут поставте, будь ласка, фонтанчик”. Як варіант, можна внести зміни у проект-переможець. Але затягувати з реалізацією не варто».

 

 

Учасник експертизи

«Я була членом журі цього конкурсу і за результатами переміг проект City Lab. Справа в тому, що проект дійсно сучасний, він переосмилює площу біля обласної державної адміністрації. Бо і в радянські часи, і сьогодні – це пусте місце. А проект надає їй нового життя. Тому журі і визнали цей проект переможцем. І що дуже важливо, він є відкритим для розвитку. Це не є остаточне рішення на віки, воно може коригуватися в майбутньому. Через п’ять-десять років його можна змінювати, по-новому наповнювати. Я підтримувала цей проект і його реалізація була б дуже доречною».

 

 

Учасник експертизи

«Я, звичайно, проти. Проти того, що в такий спосіб, у спосіб протягування і “договорняків”, роблять пам'ятник Героям Майдану. По перше, журі конкурсу, згідно з умов конкурсу та законодавства, не рекомендувало проект до реалізації. Крапка. Щодо струмка, то лише недолугі ще не розуміють, що це – абсолютно недоречне, примітивне і безідейне рішення. Якщо зараз йде мова про те, що буде вже не струмок, що проект змінюється принципово, то що тоді перемогло? Вибачте, але тоді усі інші конкурсанти можуть подати нові ідеї. Уже більше року фахівці намагаються донести владі свою позицію, окрім пару тих, чиї прізвища відомі. Але фахівців ніхто не чує. Бо комусь треба будь що, аби тільки освоїти бюджетні кошти».

 

 

Учасник експертизи

«Люди, у яких радянське мислення, всіляко намагаються завадити реалізації крутого проекту. Яскравий приклад конфлікту поколінь. І вік тут ні до чого. Одні хочуть реалізувати громадський простір, який хоч трохи "розвантажить" совковість ОДА, іншим подавай місце, куди раз в рік можна вінок принести і бюджетників зі студентами зігнати. Я підтримую проект-переможець. Це має бути територія, на якій постійно знаходяться люди. Так набагато краще можна буде зберегти і показати нащадкам ті цінності, які відстоювали і за які гинули учасники Революції гідності».

 

 

Учасник експертизи

«Я не підтримую проект і у складі журі не голосував за його реалізацію і свою думку не змінив. Там закладені грубі порушення основ містобудування. Я на цьому неодноразово наголошував на зібраннях. Тим більше, автори самі вже відійшли від ідеї запровадження струмка. Тобто ця пропозиція дійсно не життєздатна. На сьогоднішній день окрім створення меморіальної зони для героїв Небесної Сотні передбачено ще й будівництво ЦНАПу. Це серйозно ускладнює містобудівну задачу, і квартал, який обмежує адміністративну будівлю, потребує ретельного опрацювання на рівні детального плану території. Там будуть визначені всі площі: для розміщення адміністративної будівлі, для меморіальної зони, можливо, якісь невеличкі зони відпочинку. Цей крок не можна пропускати, якщо ми хочемо рухатися далі. Якщо буде виконано детальний план територій, будуть визначені меморіальні зони. І для цих зон можна провести наступний конкурс. Можливо, хтось запропонує обеліск, чи скульптурну частину, чи якісь інші варіанти. Зараз це була складна частина, фактично перетворена в реконструкцію кварталу».

 

 

Учасник експертизи

«Проект, можливо, дійсно не ідеальний. Ми почули багато конструктивних зауважень, які варто врахувати в новому проекті. Але, безумовно, в Полтаві потрібні якісні приклади і меморіалізації, і створення громадських просторів. Тому цей проект потрібно реалізовувати. Ми враховуємо думку експертів, критичні зауваження, які вони висловлювали стосовно проекту. Але чомусь більшість критиків кажуть про недосконалості у проекті, а ми розробляли на даному етапі тільки концепцію. Ми казали навіть найвідчайдушнішим критикам, що готові працювати разом з ними над саме проектом, але знову і знову чули що все погано і потрібен новий конкурс. Наскільки мені відомо, ця історія тягнеться вже більше трьох років. І буде тягнутися вічно, ніколи не буде проекту що влаштовує всіх абсолютно. Коли буде вже проект, ми знову зробимо презентацію для громадськості, щоб отримати зворотній зв'язок і почути думку людей, чи влаштовують їх такі зміни в проекті, чи є якісь зауваження. Ми готові прийняти будь-яке рішення ОДА, але сподіваємося на стратегічну далекоглядність та зваженість керівництва адміністрації».

 

Дизайн фото й обладинка Наталії Баранник

Опублікована: 9 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація