Гастрономія, поезія та здоровий спосіб життя: підсумки фестивального вікенду в Полтаві

Автор: Вікторія Баберя, 13 червня, 09:47

Фото: Підсумки фестивального вікенду в Полтаві


Минулі вихідні, 9–10 червня, стали надзвичайно насиченими для Полтави. У місті вперше провели три зовсім нові фестивалі. Це Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN POLTAVA, фестивалі «Полтавська галушка» та «ЗДОРОВ». Протягом фестивальних днів до Полтави з’їхалися гості з інших міст України і навіть інших країн світу. Завітало багато й самих полтавців. Вочевидь, було смачно, поетично та з турботою про здоров’я. Про унікальність фестивалів і чому вони мають право на існування – час аналізувати.

 

№1. Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN POLTAVA

 

Уперше літературний фестиваль міжнародного рівня та масштабу організували в Полтаві. MERIDIAN POLTAVA розпочався в п’ятницю, 8 червня, та тривав три дні.

За словами директора фестивалю Олександра Ткаченка, орієнтовно протягом трьох днів, заходи відвідали близько 7 тисячі відвідувачів. Серед них завітали гості з Києва, Харкова, Кременчука, Миргороду та з інших населених пунктів Полтавської області.

Щодо бюджету – директор MERIDIAN CZERNOWITZ Святослав Померанцев напередодні зазначив, що орієнтовна сума проведення – 3-4 млн грн. Відомо, що фестиваль відбувся за фінансової підтримки Полтавської облради (1,5 млн грн), а також Посольства Швеції в Україні.

Загалом MERIDIAN POLTAVA показав культурний зв’язок між Полтавою та Швецією, поєднав українську й швецьку поезію та авторів.

Сергій Жадан. Поетичні читання в редуті

Ще перед проведенням фестиваль позиціонували як такий, що сприятиме популяризації бренду «Полтава» в Україні й за кордоном, а також створенню сучасного культурного обличчя міста. За словами організаторів, фестиваль планують зробити щорічним, тож, можливо, так і буде.

Програма фестивалю була динамічною та різноплановою і, найголовніше, зорієнтованою на різну аудиторію.

11 годин поетичних читань, екскурсії історичними місцями Полтавської битви, пішохідна екскурсія містом від архітектора Артура Арояна, літературний вечір Оксани Забужко, показ проекту-вистави «Безкінечна подорож, або Енеїда» за текстами Івана Котляревського та Юрія Андруховича, концерти класичної музики «Квартету імені Левка Ревуцького» та ска-панк гурту «Жадан і Собаки» протягом трьох днів від ранку та до вечора – саме так проходив MERIDIAN POLTAVA.

Автори з України – Сергій Жадан, Оксана Забужко, Ірина Цілик, Міріам Драгіна, Юрій Андрухович, Галина Крук, Андрій Любка – читали свої поезії українською. Певні тексти перекладали шведською, аби іноземні учасники та відвідувачі розуміли, про що йдеться. Для деяких українських авторів це вже не перші візити до Полтави, дехто ж приїхав уперше.

Літературний вечіо Оксани Забужко в театрі

Фестиваль MERIDIAN POLTAVA також надав унікальну можливість послухати наживо поезії шведських літераторів – Агнети Плейель, Елізабет Х’юрт, Мальте Перссона, Інгрід Калленбек, Пера Вестберга, журналіста та поетку з Німеччини – Бориса Райтшустера та Катю Петровську. Адже не факт, що такі гості відвідали би Полтаву, якби не поетичний фестиваль.

Родзинкою і водночас завершенням фестивалю став концерт сучасної класичної музики «Полтава 03:44». Український струнний «Квартет імені Левка Ревуцького» виконав написану спеціально під фестиваль музику композиторів зі Швеції й України – Томаса Єннефельта та Золтана Алмаші.

Поетичні читання фестивалю чітко акцентували зв’язки між Полтавою та Швецією – їх планують розвивати й далі. Українські автори фесту під брендом «MERIDIAN POLTAVA» поїдуть на книжковий ярмарок до Швеції.

 Міжнародний поетичний фестиваль

 

№2. Фестиваль «Полтавська галушка»

 

Цей фест, як і MERIDIAN POLTAVA, також мав статус міжнародного, адже на свято галушок завітали гості з усієї Полтавщини, інших міст України та навіть з-за кордону. Крім того, оскільки гаслом обрали «Галушки з усіх країв, єднаймося», то до Полтави з’їхалися близько 50 людей з прізвищем Галушка з Фінляндії, Канади, Німеччини, Болгарії, Білорусії, Італії та інших країн.

Фестиваль «Полтавська галушка» відбувся в суботу, 9 червня, на Івановій горі. У такий спосіб популяризували гастрономічний туризм області через унікальну автентичну кухню.

При плануванні, орієнтовний бюджет фестивалю мав скласти 420 тис. грн. Але реально команда організаторів зібрала 130 тис. грн. Як зазначає одна з них, Лариса Семеняга, багато хто допомагав не грошима, а речима – палатками, столами, апаратурою, також працювали волонтери.

Загалом, у Полтаві щорічно проводили свята та ярмарки галушок – на центральній вулиці міста розставляли палатки та частували полтавців. Цьогорічний же фест вразив своєю масштабністю, адже, перш за все, він вийшов за рамки міста та не обмежився лише галушками. Організаторка говорить, що за 6 годин фестивалю його відвідали майже 20 тисяч людей, а з’їли аж під 200 тисяч галушок (хоча спочатку планували лише 130 тисяч). Кулінарів викликали з дому доліплювати та доварювати галушки, аби всі гості свята наситилися вдосталь.

На «Полтавській галушці», окрім традиційної полтавської, навчали готувати страву і китайської кухні, з тіста з м’ясною начинкою – цзяоцзи, писати ієрогліфи та проводити чайну церемонію. Аби провести справжній майстер-клас та приготувати оригінальні страви, до Полтави приїхали студентки з Китаю, які навчаються у Харкові.

Фестиваль Полтавська галушка

Презентували традиційні національні страви і представники грузинської діаспори в Полтаві. Вони частували полтавців хінкалі.

Перевага фестивалю полягала в тому, що, продумуючи програму, не обмежилися лише гастролокацією, а організували повноформатну концертну та розважальну програму на Білій альтанці, головній сцені на Івановій горі, облаштували майданчик для дітей. Унікальним на «Полтавській галушці» став і показ уривку з вистави «Наталка-Полтавка». Це вперше актори театру імені М. В. Гоголя зіграли частинку спектаклю просто неба.

Провели й тематичне інтерактивне весілля Борщу і Галушки від музею весілля с. Великі Будища. Символічно, що саме на локацію Білої альтанки завітали молодята, а також хлопець освідчився своїй дівчині.

Під час фестивалю відбулася церемонія урочистого спецпогашення маркованого конверту «Брендова страва міста Полтава», який створили також спеціально до фесту. Їх передадуть до Музею поштового зв’язку України, також вони стануть експонатами Полтавського краєзнавчого музею.

Як зазначила Лариса Семеняга, фестиваль вдався на 80%. Організатори не продумали лише кілька моментів. Зокрема, це прибирання території – кожен виробник мав мішки для сміття та слідкував за чистотою своєї території, але не врахували прибирання комунальних урн вздовж доріжок. Також серед мінусів цьогорічного фестивалю та допрацювань на майбутнє – підприємці-учасники повинні мати ятки, столи в одному стилі, облаштування додаткових біотуалетів на території фестивалю.

Фестиваль Полтавська галушка

 

№3. Фестиваль здорового способу життя «ЗДОРОВ»

 

Перший у місті фестиваль здорового способу життя «ЗДОРОВ» провели в неділю, 10 червня, у Петровському парку. Організували фест студенти Полтавського осередку ГО «Українська академія лідерства».

Унікальність «ЗДОРОВ», як зазначає один з організаторів Святослав Келим-Золотайко, у тому, що в одному місці зібрали всі здорові практики здорового життя в Полтаві. Якщо раніше й організовували подібні заходи в місті, то вони були спортивної або екологічної тематики. Проведений же фест зібрав докупи кілька напрямків: і екологію, і здорове харчування, і спорт, і медицину.

Серед труднощів в організації фесту Святослав Келим-Золотайко наводить лише одне – складно було звести в єдиний список усіх зареєстрованих учасників та забезпечити усім необхідним (столами, стільцями тощо).

Вагомий внесок у фестиваль «ЗДОРОВ» зробило Управління молоді та спорту, які виступили співорганізатори заходу. Також спонсором стала мережа «Сьогодні Аврора». Загалом бюджет фестивалю не дуже великий, адже учасники самі приходили і організовували свою локацію, аби популяризували те, чим займаються та захоплюються.

За орієнтовними підрахунками, протягом дня фестиваль відвідали 1500–2000 осіб. На деяких локаціях одночасно перебувало близько 400 людей.

На час фесту «ЗДОРОВ» Петровський парк розділи на 6 локацій. На кожній з них проводили тематичні лекції, майстер-класи.

Одним з найпопулярніших і найвідвідуваніших став спортивний куточок. Дорослих і малечу тут навчали айкідо, тхеквондо, рукопашному бою. Святослав Келим-Золотайко говорить, що людям дуже сподобався американський футбол і бейсбол. Адже до цього багато полтавців не знали, що в місті є такі команди.

Фестиваль ЗДОРОВ у Полтаві

На лекційній локації спікери розповідали полтавцям про здорове харчування, дієтологію, спорт, мотивацію тощо. Про біг та важливість участі у стартах розповів голова компанії «NewRun» Максим Кривенко, а Ironman Максим Бойко – про залізну волю, яку змушує рухатися вперед і не зупинятися. На лекціях зібралися багато містян. Адже останнім часом усе більше людей приєднується до забігів, і Полтава починає перетворюватися на бігове місто. Виступила також працівниця Полтавського обласного центру здоров’я Ольга Ружицька з темою лекції «Спосіб життя відомих людей». Представники кав’ярні «Кавун» прочитали кавову лекцію.

Цікавим був і майстер-клас «Основи догляду за велосипедом» від CITYlab та «ВелоПолтава». Розповіли про догляд за велосипедом, налаштування швидкостей, гальм і навчили ремонтувати найпоширеніші поломки. На спеціальній велолокації усіх охочих перевіряли на знання правил дорожнього руху, вручали їм «велоправа» та брошури-пам’ятки «ПДР для велосипедистів».

Еко-фудкорт, спортивні майстер-класи, йога, запальна зумба, пізнавальні лекціі, зона перевірки здоров'я, а також дитячий майданчик для найменших учасників – «ЗДОРОВ» дійсно став першим у своєму роді фестивалем у місті. Організатори планують зробити фестиваль здорового способу життя традиційним для Полтави.

Фестиваль здорового способу життя

 

Повернення Полтави фестивальної на туристичну мапу

 

За цей вікенд про Полтаву не писав хіба що лінивий – перший у своєму роді українсько-шведський фестиваль MERIDIAN POLTAVA, міжнародний гастрофестиваль «Полтавська галушка». Такі масштабні заходи залучають великий потік туристів до міста, пресу з центральних телеканалів – і про Полтаву починають говорити.

Гасторономічні фестивалі – це один із трендових напрямів у туризмі. Тому не дивно, що на полтавський фест приїхали з інших міст. Вочевидь, слова «Полтава», «Полтавщина» викликають асоціації з галушками. Ідея проведення такого гастрофестивалю має великий потенціал, проте її також потрібно розвивати та працювати над промоцією.

Поетичний MERIDIAN POLTAVA з показником відвідуваності в 7 тисяч за три дні показав теж непоганий результат і потенційно може бути набагато численнішим. Аби цього досягти, про фестиваль мають дізналися якомога більше людей задля спланування поїздки. Потрібно проводити рекламну кампанію не за тиждень, а якнайменше за два місяці перед стартом фесту.

Щодо першого в місті фесту здорового способу життя – то він однозначно потрібний. Аналогічні заходи вже давно проводять у багатьох інших містах України – Києві, Харкові тощо. «ЗДОРОВ» – якісно організований і проведений захід, який користуватиметься популярністю, на місцевому рівні.

Загалом проведення хоча б двох масштабних міжнародних  фестивалів сприятиме популяризації міста на українській та закордонній арені та поверне Полтаву на туристичну мапу. Крім того, такі активності стають простором для об'єднання самих полтавців, сприяють покращенню якості дозвілля місцевих жителів і їхнього ставлення до свого міста.

Обкладинка, інфографіка Наталі Баранник

Фото Олега Журавльова, Каріни Тютюнник

Опублікована: 13 червня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація