Грігол Катамадзе про українську ментальність, євроінтеграцію Полтави та спрощену систему оподаткування

Автор: Анна Аксюк, 1 жовтня, 16:47

Фото: Грігол Катамадзе про українську ментальність, євроінтеграцію та спрощену податкову систему (фото Анни Аксюк)


«На сьогодні борг по сплаті податку на прибуток в Україні більше трильйона двісті мільярдів гривень, він не сплачується величезною кількістю компаній. А тепер порахуйте податок на прибуток із цієї суми, виходить понад двісті мільярдів. Це майже 8 мільярдів доларів! А скільки ми просимо кредит у МВФ? Півтора мільярда. Уявляєте, наскільки ці гроші важливі для держави!» розповів у інтерв'ю Президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.

Грігол Катамадзе – грузинський дипломат і громадський діяч, Президент «Асоціації платників податків України», надзвичайний і повноважний посол Грузії в Україні (1994-1998, 2000-2007, 2009-2013 роки). Днями він побував у Полтаві на обранні нового голови ради Полтавського тервідділення платників податків, і у своїй розмові навів ще багато вагомих важелів впливу, які можуть змінити нашу країну.

 

 Про святині Полтавщини

 «У Полтаві я вдруге за рік, не знаю, чи часто це? Я дуже часто сюди приїжджав, коли був послом Грузії в Україні, а особливо в Миргород, бо для мене це святе місце, там спочиває грузинський поет Гурамішвілі.

Я завжди з величезним задоволенням спостерігаю, з яким почуттям ставляться до його пам'яті. Там знаходиться музей, вулиця і школа імені поета, а значить ми дуже близькі».

 

Про «дорогу» до євроатлантичної інтеграції

«У порівнянні з тим, коли я їхав до Полтави в березні, зараз відбувається значний благоустрій доріг.

Зараз невелику паралель проведу – коли я це побачив, згадав початок 2000 років, я тоді був послом Грузії в Румунії? й остання готувалася стати членом Європейського союзу. Я їхав у авто від кордону України до Бухареста, і кожні 50 кілометрів стояла дорожня техніка.

Так само дивився, як будують нову велику об`їзну дорогу навколо Полтави, й подумав, що це не просто декларування, а реальні кроки до повноправного членства в ЄС.

До речі, хочу привітати полтавців і всю Україну з рішенням парламенту про внесення змін до Конституції, де чітко зафіксована позиція країни про євроатлантичну інтеграцію. (20.09.18 в Конституційний суд передали проект змін, які декларують стратегію України на членство в ЄС і НАТО – прим. автора)».

 

Про систему координат безпеки для України

«Україна повинна зайняти місце в системі координат безпеки для того, щоб надалі не виникали такі катастрофи, як виникла з Кримом і з Донбасом. Тому що після підписання Будапештського Меморандуму, коли Україна віддала свою ядерну зброю, через 24 роки одна з країн-гарантів – Росія, стала агресором.

Така система необхідна, щоб ці домовленості не порушувалися».

 

Про полтавських податківців і новий ліберальний кодекс

«Податкова гілка Полтави нічим не відрізняється від податкової гілки Сум, Харкова, Одеси і т.д. Десь трохи краще, десь гірше, але справа не в цьому, справа – в системі.

У цьому ключі можу сказати з приводу проекту Ліберального податкового кодексу тому, що ті зміни, які щорічно кілька разів вносяться народними депутатами у чинний податковий кодекс - не дають результатів.

Дієвими будуть системні зміни, тож ми розробили проект Ліберального податкового кодексу.

У новий ліберальний кодекс входить:

  • об'єднання двох податків в один: податок на фізичних осіб та єдиний соціальний внесок. Такий підхід знизить тиск на роботодавця, і це дасть можливість остаточно вивести з тіні зарплату в конвертах;
  • зменшення кількості податків із 13 до 9 – 5 загальнодержавних і 4 місцевих;
  • створення нової Служби фінансових розслідувань;
  • запровадження «нульового» декларування, при якому, всі громадяни зможуть задекларувати всі доходи, й у держави не буде питань до цих людей, а все задеклароване буде визнано чесно заробленим;
  • поділ бізнесу на дві категорії: мікробізнес – з обсягом доходу в рік до 2-х млн грн, які будуть платити фіксований податок у розмірі 500 грн на місяць. І малий бізнес – до 5-ти млн грн – будуть оплачувати 2% від обороту;
  • заміна податку на прибуток податком на виведений капітал. Тобто ті, хто реінвестує прибуток знову у виробництво, звільняється від сплати податку на прибуток;
  • створення мораторію на зміни податкового законодавства протягом 3-х років для розуміння і прийняття нових законів.

Хотілося б, щоб напередодні виборів депутати прийняли ці нові закони, але вони будуть робити зміни, які дають більш швидкий і явний результат для народу, а це довгостроковий проект і його результат буде видно згодом.

Жодна країна не може похвалитися тим, що реформи відразу ж дали результат. Адже потрібно думати не на свою конкретно перспективу, а на перспективу країни».

 

Про нинішню систему спрощеного оподаткування. Чому ми всі один одного обманюємо?

«Спрощена система, яка сьогодні існує, була прийнята ще 20 років тому, бо держава не могла створювати робочі місця. Згадаймо як в 90-ті роки все працювало і не було зарплат, на цукровому заводі їх видавали цукром на шинному – шинами, і люди це міняли ще на щось.

І ось, коли прийняли спрощену систему, трапився “бум підприємництва”.

Але потім цією спрощеною системою для оптимізації податків почали користуватися великі компанії. І сьогодні, коли ви приходите в супермаркет, а потім отримуєте чек, там не вказано, що це супермаркет такий-то, а там написано ФОП такий-то, і це знову-таки відхід від сплати податків.

Відповідно, ми всі один одного обманюємо, і було б правильно створити новий підхід до мікробізнесу. І ми пропонуємо поділ на дві категорії: мікробізнес і малий бізнес.

Наприклад, якщо оборот у підприємства 2,5 млн грн, то сплачується щомісячна фіксована ставка у цій першій категорії – 500 грн, і все. І не треба змушувати їх на початковому етапі впроваджувати касові апарати.

Зате, прийнявши нове податкове законодавство й оголосивши мораторій на його зміни, за три роки ми отримаємо самозайнятих людей і близько 5 мільйонів нових підприємців – а це величезний пласт малого і середнього бізнесу».

 

Про еміграцію українців

«Чому сьогодні величезна кількість людей виїжджає з України?

Тому, що в тій самій Польщі та інших європейських країнах з'являються нові робочі місця. В Європі не хочуть приймати тих, хто не любить працювати, в основному виїжджають ті, у кого є талант, у кого є руки, хто любить і може робити. Хто натомість може прийти сюди? Боюся, що таких народів дуже мало, які люблять працювати і готові тут замінити українців.

Тому саме зараз, поки не пізно, потрібно постаратися створити такі умови всередині країни, щоб максимально велика кількість людей залишалася. Щоб ті ж 1000 доларів у місяць вони заробляли тут, це цілком реально.

Сьогодні люди бачать з різних ЗМІ, що мільйони українців виїжджають, а з іншого боку ми говоримо – “повертайтеся назад в Україну”, а що пропонуємо?»

 

Про вільні індустріальні зони

«Наступний момент – вільні індустріальні зони.

Я ніколи не прийму аргументи тих політиків, які говорять, що ми не хочемо такі зони вводити, тому що у нас є негативний досвід на Донбасі в 90-і роки вільної економічної зони.

Ну слухайте, вранці ми встали помили руки, все одно, до вечора ми забруднимо їх, так що більше не треба мити? Вибачте за таку аналогію, але це не аргумент.

Тому потрібно створювати такі чітко окреслені території. А почати з територій, які підконтрольні державі на Донеччині, щоб показати громадянам які там залишилися, що держава думає про них і дає можливість розвиватися.

І дуже важлива деталь: для контролю необхідно створити одну нову структуру, яка можливо буде називатися «Служба національної фінансової безпеки». Щоб вона одна замість СБУ, прокуратури, Національної поліції і Фіскальної служби займалася усіма правопорушеннями у сфері фінансової безпеки. А це, у свою чергу, дасть можливість розвантажити фіскальну службу, щоб надавати послуги бізнесу».

 

Про український менталітет

«Я впевнений у тому, що українці – розсудливі люди. У 80-ті роки, коли я навчався в київському університеті, українці навчили мене порядку і раціоналізму, які я потім застосовував у житті та роботі.

Царство Небесне, Віктор Степанович Черномирдін у приватних бесідах розповідав мені таку річ: в Сибіру жила величезна кількість українців, цілі села. І хоч він сам російський громадянин, але говорив, що завжди видно, де живуть українці, тому що в їх оселях все доглянуто, акуратно зроблено. Якщо дрова наколоті  – вони красиво укладені, паркан рівно збудований і т. д.

Слухайте, ну що сталося? Сьогодні що тут інші люди живуть? Це хіба не спадкоємці тих, хто вміли створювати затишок у країні?

А тепер зверніть увагу, коли у когось з'являється можливість купити будинок і присадибну ділянку - подивіться як красиво все роблять. Потрібно всім врахувати одну річ - за парканом це теж твій будинок і твоя земля і до неї потрібно ставитися так само дбайливо!

Я не буду ніяких рецептів давати, так долею склалося, що мені три роки тому довірили очолити цю асоціацію, і я намагаюся бути корисним, чим можу».

 

Про подальші плани в Полтаві

«Не можу похвалитися улюбленими місцями в самій Полтаві, але у нас з'явився новий керівник тут і, я сподіваюся, що в Полтаві буде відбуватися активна діяльність, і я буду частіше бувати і такі місця обов'язково будуть.

Найближчим часом, коли я наступного разу буду в Полтаві, я б хотів зустрітися із місцевими бізнесменами та запропонувати своє бачення розвитку та співпраці».

Опублікована: 1 жовтня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація