Хочу стати соціальним підприємцем. Що для цього потрібно

Автор: Ресурс ЗМІСТ, 29 вересня, 14:34

Фото: Щоб створити проєкт, який дійсно матиме цінність і сенс, спочатку потрібно визначити, як ти можеш змінити ситуацію, який бізнес сприятиме розв'язанню проблеми


Покращувати людям життя, заробляючи гроші. Так, це можливо, якщо зайнятися соціальним підприємництвом. 

Розповідаємо, що таке соціальний бізнес, які його переваги та як створити соціальне підприємство у межах проєкту Simple SE, що реалізується ГО «Простір 500» у співпраці з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

 

Я хочу займатися бізнесом. А ви говорите про соціальне підприємництво. Що ж це?

Це бізнес із соціальною метою. Ти заробляєш гроші і покращуєш життя інших людей. Мета такого бізнесу – створити щось корисне для суспільства, щоб розв'язувати соціальні проблеми чи принаймні пом’якшити їх.

Ти можеш створити інклюзивні робочі місця для людей чи виготовляти потрібні населенню товари і послуги. Наприклад, влаштувати людей з інвалідністю на своє підприємство, виробляти і продавати інноваційні протези чи мобільні енергосистеми з сонячними панелями. Тобто бути корисним для суспільства, вирішуючи якусь соціальну проблему.

Цим соціальне підприємництво відрізняється від звичайного бізнесу, що орієнтований на збагачення.

А які є конкретні приклади такого бізнесу?

Слабочуючий Віталій Потапчук зі своєю командою створив сервіс для людей з вадами слуху на базі мобільних застосунків «Перекладач ЖМ» (для людей) і ConnectPro (для компаній). Завдяки цьому сервісу людина може користуватися послугами перекладача жестової мови у будь-який час. Для державних та приватних установ – платна підписка. Для інших – похвилинна тарифікація.

Студентка-екологиня Дарина Антоненко та її команда придумали, як утилізувати використані банери безпечним шляхом. Адже банер розкладається протягом 500 років. Команда ініціативи RE:BAN використовує матеріал повторно: відшиває із вживаних банерів унікальні сумки, рюкзаки, гаманці в єдиному екземплярі. Ці вироби потім продають.

А Владислав Малащенко заснував першу в Україні інклюзивну пекарню Good bread from good people де працюють 15 людей з інвалідністю. Роботу в пекарні людям підбирають, враховуючи їхні сильні сторони і можливості. Вони працюють меншу кількість годин і мають і їх менше навантажують.

 

Які ж переваги соціального підприємництва?

Завдяки соціальному підприємництву:

 • можна зайняти нову нішу на ринку з низькою або відсутньою конкуренцією.
 • є можливість використовувати ресурси, які не задіяв традиційний бізнес, – працівники, недооцінені матеріальні і нематеріальні ресурси.
 • дозволяється обрати найоптимальніший варіант юридичного оформлення соціального підприємства як з точки зору бізнес-моделі, так і з урахуванням особливостей оподаткування.
 • можна обрати безкоштовні навчальні курси та матеріали, можливість отримати безкоштовне консультування від провідних експертів міжнародних компаній.
 • можна вирішити значиму соціальну проблему для себе, близьких, громади, країни.
 • є можливість реалізуватися у соціально важливій справі, зможеш відчути себе цінним для інших.
 • можна сформувати спільноту змінотворців та однодумців у своєму місті.

Окей, переконали. З чого почати?

Одразу треба визначити, яку соціальну проблему хочеш вирішити. Ключовим експертом, який допоможе, може стати той, хто живе у складній ситуації. Саме така людина може розповісти більше про те, що не так і чого їй бракує. Коли зануришся у проблемну ситуацію, то побачиш її очима людей, які опинилися в ній, дізнаєшся їхні думки, переживання, страхи, біль та очікування.

І тоді зрозумієш, чому подолати проблему – важливо.

 

Що робити далі, щоб створити соціальний бізнес?

Щоб створити проєкт, який дійсно матиме цінність і сенс, спочатку потрібно визначити, як ти можеш змінити ситуацію, який бізнес сприятиме розв'язанню проблеми. Для цього треба відповісти на такі запитання: чому подолати проблему – важливо, які зміни мають виникнути, що нового (інноваційного) пропонуєш, що вже роблять інші для розв'язання проблеми.

Після того, як визначишся з ідеєю, треба проаналізувати ринок подібних товарів/послуг, визначити актуальні потреби й очікування клієнтів. Далі розв'язувати конкретні задачі за допомогою бізнес-інструментів, використовуючи знання з маркетингу, менеджменту, PR, управління фінансами:

 • розробити концепцію бізнес-моделі;
 • порахувати потенційні фінансові результати і скласти бізнес-план на 1-3 роки;
 • розробити критерії ефективності роботи соціального підприємства;
 • тестувати свій продукт і аналізувати відгуки;
 • співпрацювати з іншими організаціями з твого та інших міст, що працюють в обраній тематиці;
 • розробити чітку комунікаційну стратегію і посилювати бренд;
 • публічно звітувати про соціальний вплив, платити податки.

 

А як юридично оформити соціальне підприємство?

Соціальне підприємство можна оформити як громадську чи благодійну організацію, ФОП, ТОВ та їхні комбінації. Існують й інші форми – приватне підприємство, кооператив, релігійна організація, підприємства, засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, відкриті акціонерні товариства.

Важливо зважено вибирати форму реєстрації соціального підприємства, оскільки від цього залежить оподаткування, розподіл ризиків і відповідальність засновників.

А якщо я не маю відповідних знань, щоб відкрити соціальне підприємство, що тоді?

Навчатися. Курс «Соціальне підприємництво» викладають у кращих вищих навчальних закладах України. У вересні 2020 року ще понад 20 вишів запустять цей курс. Онлайн-курси із соціального підприємництва українською мовою можна пройти на освітніх платформах Prometheus та ED-ERA.

Також в Україні існують інкубатори та акселератори із соціального підприємництва від «Української соціальної академії» чи SELab ACCELERATOR.

 

Де взяти гроші, щоб започаткувати соціальний бізнес?

Якщо немає власних заощаджень, щоб відкрити бізнес, можна взяти кредит в банку чи попросити разову фінансову підтримку від фізичних або юридичних осіб як благодійну пожертву. 

Також можна отримати гроші через краудфандингову платформу «Спільнокошт», RazomGo та інші. Ти реєструєш на платформі свій проєкт, а люди, які  хочуть підтримати його, перераховують гроші на спеціальний рахунок. Люди добровільно об’єднують свої гроші, щоб вирішити значиму соціальну проблему, зібравши необхідну суму для того, щоб запустити соціальне підприємство. Ще гроші можна отримати завдяки грантам. Міжнародні донорські організації чи бізнес-компанії дають гроші або ресурси для того, щоб зробити щось корисне для людей, які цього потребують.

Матеріал створений у рамках проєкту Simple SE, що реалізується ГО «Простір 500» у співпраці з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Обкладинка Дарії Муращенко

Опублікована: 29 вересня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація