Їж, мрій, реалізуй: чи змінить Полтаву новий соціальний ресторан «Urban Space – 200»

Автор: Ксенія Малік, 3 серпня, 18:25

Фото: У Полтаві відкривають соціальний ресторан


Три з половиною роки тому в Івано-Франківську відкрили незвичайний ресторан. Меценатами закладу стали 100 активних бізнесменів і громадських діячів, більшість з яких – франківці. Ці люди вирішили змінити своє місто на краще і запустили соціальний проект громадського ресторану. Ідея проста, як і все геніальне. Заклад працює, як звичайний ресторан, а 80% його прибутку спрямовують на громадські проекти, що розвивають міське середовище Івано-Франківська. Подібний проект запускають і в Полтаві.

 

Стартап стартапів

Автор ідеї створення «Urban Space – 100» – один із тамтешніх рестораторів Юрій Филюк. Разом з однодумцями бізнесмен заснував організацію «Тепле Місто», яка відносно швидко реалізувала чимало урбаністичних проектів в Івано-Франківську. Це, наприклад, розробка візуального стилю міста й концепції впорядкування вивісок, робота над благоустроєм вулиць, просуванням велосипедного руху й будівництвом дитячих майданчиків.

Влітку 2014 року, після подій на Майдані, ця команда вирішила відкрити заклад, який би став прикладом об’єднання громади навколо спільної ідеї. За концепцією далеко не ходили: просто вловили актуальний тренд, адже подорожували Європою й запримітили подібні благодійні середовища в Нідерландах і Польщі.

Ідею обговорювали в колі друзів. Викристалізувалася вона у формі Urban Space – доброчинного закладу, який водночас має і заробляти, і збирати кошти на розвиток міста, і служити майданчиком для різноманітних обговорень та зустрічей однодумців. А головне – Urban Space покликаний об'єднати людей і підприємства, що підтримують розвиток Івано-Франківська.

Ресторан в Івано-Франківську

Відтак співзасновниками ресторану вирішили обрати 100 людей, які одноразово вкладуть 1000$ у його запуск. Перші 15 осіб, готові безповоротно розпрощатися з такою сумою, знайшлися ще влітку 2014 року. А кожного наступного «акціонера» обирали лише після трьох рекомендацій уже чинних учасників.

Вочевидь, засновники не побоялися й ризикнули поставити собі планку в сотню меценатів. Але їхній план спрацював: свідомі франківці одразу зрозуміли, що цей проект – не просто банальна благодійність, а інвестиція, яка повертається в зовсім іншій формі. Адже стаючи меценатом, ти потрапляєш у комісію, кожен член якої має виняткове право ухвалювати подальше фінансування громадських ініціатив і вирішувати, куди направити зароблені закладом кошти.

Над механізмом ухвалення рішень також не заморочувались. Вирішили, що майбутнє проектів визначають спільним голосуванням більшості учасників на загальних зборах. За час свого існування «Urban Space –100» підтримав 72 міські проекти.

Результати діяльності Urban Space

 

 

Кухня можливостей

Громадський ресторан Urban Space – не тільки заклад, де можна повечеряти. Це своєрідна кухня можливостей, де кухарями стають жителі міста, що беруть участь у постійному «батлі» за життя своєї ідеї.

За допомогою громадського ресторану, в Івано-Франківську запускають все, що може розвивати міське середовище. Ось приклади найбільш цікавих, уже реалізованих ініціатив.

Енергоефективність Вашого будинку від А до Я. Сума – 18 094 грн

Курс взаємодоповнюючих семінарів, які провели представники організацій-учасників Прикарпатського екоенергетичного кластеру. За допомогою нього франківці дізналися, як зробити дім енергоефективним і як застосовувати заходи зі збереження теплової чи електричної енергії.

Проект Енергоефективність

Дрібнота: сімейний пікнік. Сума – 35 200 грн

Щорічне міське свято до Дня захисту дітей, яке відбуваться 2 червня в міському парку. Велика подія, що залучає до 200 учасників велоперегонів та до 1000 учасників розвивальних локацій. Велоперегони включають 16 заїздів для малечі. Унікальність події полягає в тому, що дитячі велозмагання проводяться для найменших велосипедистів до 14 років.

Stud Space. Сума –  29 750 грн

Проект допоміг раціонально організувати дозвілля студентської молоді міста, залучивши її до громадської діяльності, створити простір для розвитку молоді, вирішити проблему зайнятості молоді та встановлення дружніх зв’язків між студентами різних закладів вищої освіти.

Проект Stud Space

Медична реформа. Впровадження.  Сума – 40 000 грн

У серпні 2017 року в Івано-Франківську було заплановано впровадження електронної черги і електронної картки в системах первинної ланки охорони здоров’я. Це – поліклініки (для дорослих), педіатричні відділення (для дітей) і жіночі консультації (для вагітних). Утім, перепоною впровадження стало те, що поліклініки і педіатричні відділення були не підключені до інтернету і не мали комп’ютерів. Проект «Медична реформа. Впровадження» усунув цю проблему і дозволив запровадити електрону картку і електрону чергу.

Мотузковий парк для дітей з тяжкими порушеннями мовлення й аутизмом. Сума – 72 200 грн

Проект спрямований на гармонійний розвиток особистості дитини з особливими освітніми потребами. Призначення проекту: активний відпочинок на перервах, елементи туризму, проведення естафет, змагань, конкурсів, спортивних годин, можливість вільного невимушеного спілкування дітей.

Проект мотузковий парк

 

Реалізовані стартапи мотивували все більше інших містян, які йшли до ресторану за зустріччю з такими ж «непосидами». Заклад, у якому щороку більшає відвідувачів, вочевидь, полюбився жителям Франика й став своєрідним кластером створення суспільних ідей.

Музичні заходи, освітні лекції, тематичні івенти, діджейські вечірки, кінопокази – все це воістину той культурний центр, про який мріє українська прогресивна молодь. Додайте сюди френдлі-атмосферу закладу: урбаністичний лофт-дизайн із міськими пейзажами на стінах, дерев’яні меблі, відкритий простір надворі, європейську кухню, затишні місця, де можна поспілкуватися з друзями або просто попрацювати з ноутбуком. У результаті отримуємо наочний приклад простору сучасного формату на перетині різних міських середовищ. Який ще й збирає гроші на наші проекти.

Діяльність програми

 

To the Wild Wild East. Полтава – на черзі

Успіх «кухні можливостей» не залишився не поміченим. Ресторанний проект виявився настільки яскравим, що франківський досвід захотіли використати і в інших містах.  Організація Urban Space отримала вже близько 250 запитів із п'ятнадцяти країн на реплікацію своєї ідеї.

Урбан-ідея поступово рухається на Україною. Кияни 1 вересня відкривають «UrbanSpace – 500». У  Полтаві вже цього літа розпочали планування «UrbanSpace – 200». Усі заклади створюватимуться за умовами франшизи.

У Полтаві  аналог франківського закладу з’явиться в центрі. Втім, розпочне він свою роботу після того, як знайдуть необхідне приміщення площею приблизно 300–500 кв. м. Благодійна організація «Beetroot Academy» – сучасна IТ-школа веб-розробки та дизайну, лояльна до соцільно-важливих проектів, взяла на себе ініціативу запустити урбан-платформу в Полтаві. Засновники Beetroot говорять: ідея соціального підприємництва їм дуже близька, та й давно хотіли співпрацювати з франківськими активістами.  

Від «материнського» ресторану полтавський Urban відрізнятиметься лише кількістю співвласників – тут свою тисячу витягнуть з кишень двісті осіб. В іншому ж проект залишиться незмінним: 80 відсотків прибутку ресторану піде на реалізацію соціальних проектів у місті. Більш докладно про модель створення ресторану це розповів Денис Сергеєв, голова правління БФ Beetroot Academy в Україні:

«Створюється громадська організація. Туди входять члени в кількості 200 людей, які стають її засновниками. Кожен із них вносить одноразовий вступний внесок у розмірі 1000 доларів, які далі йдуть на відкриття ресторану. І прибуток, який він почне приносити, ділиться в пропорції 80 на 20. Відповідно, 20 відсотків іде на операційні витрати – покриття визначених витрат керівної компанії, що займатиметься діяльністю ресторану. А 80 відсотків його прибутку повертається в цю ГО. І далі ці дві сотні полтавців приймають і розглядають різного роду проекти соціального спрямування, а далі вирішують: які варто фінансувати з отриманих коштів, а які – ні».

Звідки ж візьмуться проекти?

Уявімо, що в полтавців є цікава соціальна ідея, на яку треба знайти кошти. До прикладу, майданчик відкритого типу для заняття спортом. Автори заходять на сайт полтавського «Урбану». А там, на першій сторінці, усі ці 200 полтавських засновників-членів комісії з посиланнями на фейсбук. Так одразу можна обрати, з ким із них буде цікаво створити проект і надалі співпрацювати. Автор проекту обирає таку людину на сайті й може консультуватися з нею усіма можливими способами.

Надалі ж представляє свій проект. Якщо реципієнта він зацікавив, той далі лобіює його в рамках зборів усіх учасників громадської організації.

Пізніше, один раз на квартал, на регулярній сесії меценатів обирається фінальний список із декількох проектів, за які вони голосують і визначають, що з представлених ініціатив зможе бути профінансовано в потрібному обсязі. Передбачається, що при розгляді фінального списку автори проекту зможуть записати 5-хвилинний «пітч» для його захисту, щоб комісія мала змогу об’єктивно оцінити проекти.

Засновники Урбан-спейс в Івано-Франківську

Чи є якесь обмеження по сумі бюджетування, – запитали ми в Дениса Сергеєва:

«Сумою бюджетування буде те, скільки заробив ресторан. Поки що складно уявити, що в Полтаві відбуватиметься з прибутком. Утім, в Івано-Франківську на четвертий рік існування вони мають приблизно 300–400 тис. грн за квартал, фінансуючи декілька проектів». 

Чим же ця модель відрізняється від класичної моделі підтримки проектів і чим вона буде цікава для соціально активного бізнесу Полтави?

Урбан-апологети стверджують: коли людина просто говорить «хочу витратити тисячу баксів на благодійність», то зазвичай вона бере свою тисячу доларів, вкладає в одну ініціативу, реалізує її і умовно ставить галочку «я допоміг». А у форматі Urban Space люди вкладають у бізнес, який надалі постійно генерує прибуток і об’єднує громаду навколо спільної ідеї реалізації тих некомерційних стартапів, що будуть покращувати міське середовище. Виходить, один раз вклавши тисячу баксів, ти фактично через деякий час витрачаєш на благодійність в десятки разів більше.

Модель роботи Urban Space 200

 

Ложка дьогтю в бочці меду

Ініціатори відкриття громадського ресторану в Полтаві впевнені: ресторан тут буде заробляти, адже іншого вибору в нього немає. Чому? На їхню думку, коли відвідувачі приходять до класичного ресторану і сплачують за вечерю чи напої – прибуток іде до кишені власника. У випадку з урбан-платформою, левова частина прибутку ресторану йтиме на реалізацію громадських ініціатив. А це має заохотити місцеву громаду приходити до ресторану і витрачати кошти саме там. Так ця схема працює.

І хоча майбутні засновники поки що не ставлять планок конкретного заробітку для ресторану, цілком вірогідно, що критерієм успішності буде заробіток, який вже зараз отримує ресторан в Івано-Франківську. Адже фінансова спроможність платформи має бути релевантною для втілення хоча би кількох ініціатив за квартал. Тобто, у разі успіху, полтавська ресторація згодом має вийти в чистий прибуток мінімум у 150000 гривень. За нашими даними, приблизний прибуток ресторанів у Полтаві та її передмісті приблизно такий:

  • ресторани середньої цінової категорії ( «Лілея», «Shade», «Муза бар») – від 0 до 100 000 грн;
  • ресторани сімейного типу («Оліва», «Мафія», «Шкварка», «СтритПіца») – від 100 000 до 150 000 грн;
  • окремі заклади («Версаль + Грамофон + Тераса», «Верхоли») – до 300 000 грн.

І це, вочевидь, картина найбільш вдалих місяців діяльності закладів, говорять ресторатори. У «несезон» – ситуація зовсім інша. Подейкують, що мало хто з ресторанів дійсно заробляє «круглий рік»: зазвичай добре, якщо виходять «в нуль». Тож, чи зможе ще один новий ресторан у місті отримувати необхідні кошти для успішного існування ідеї?

Ще один наріжний камінь – нестабільна політична ситуація в місті й аморфність місцевих можновладців, за якими лишається право надати чи не надати вам дозволи, необхідні для реалізації проекту. Згадаємо першу насправді успішну реалізацію ідеї «Твій простір», сцени біля музучилища імені Лисенка. Засновники цього місцевого майданчика, що став своєрідним невеликим кластером культурного життя полтавців і відкритим громадським простором для молоді, більше року «оббивали» ґанки кабінетів міської ради, збираючи дозвільні документи. Чи не заляже мертвим вантажем будь-яка суспільно значуща ініціатива в кабінетах наших посадовців? Чи не перетвориться на прихований піар-хід місцевих політиків напередодні виборів на посаду міського голови та місцевих політичних баталій? Час покаже.

 

Громадський ресторан – виклик для полтавців

Чи буде «Urban Space – 200» у майбутньому «Urban Space – 500, 1000 або 10000» – питання, яке, вочевидь, поставить собі кожна небайдужа до свого міста людина. Якщо, до прикладу, у Вінниці підходять до принципів її розвитку стратегічно й інтегровано, (і вона в трійці рейтингу українських міст за благоустроєм і комфортом проживання) то й цілком очевидно, що основна частина обов’язків догляду за містом – на плечах можновладців.

Але якщо більшість полтавців зневірилися в адекватності місцевої влади й роками не бачать «покращення», то, можливо, подібна соціальна платформа стане тією давно необхідною громаді пружиною запуску місцевих проектів. Та чи не зіштовхнуться засновники урбан-платформи із характерною інертністю містян, потопивши чудову ідею на дні «провінційного болітця»? Адже для того щоб забезпечити проекти необхідним фінансуванням, ресторан має бути повний відвідувачами, які генеруватимуть стартапи й надалі реалізовуватимуть їх. Усе це залежить від мешканців – вважають засновники майбутнього ресторану.

А також – від полтавських підприємців. Існування в місті подібної колаборації 200 бізнесменів уже буде неабияким проривом Полтави. Проект передбачає, що члени платформи, які встигли створити прибутковий бізнес і водночас свідомо ставляться до розвитку своєї місцевості, будуть активно спілкуватися з собою в новому форматі зустрічей успішних людей, здатних змінити країну й фактично щодня впливати на зміни в своєму місті.

 Обкладинка, інфографіка Світлани Долинської

Опублікована: 3 серпня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація