Кандидатів багато – в Полтаві один: як Петро Порошенко зустрічався з виборцями

Автор: Віталій Крицький, 18 березня, 17:57

Фото: Обкладинка Марини Зевако


Рада регіонального розвитку, мітинг прихильників, мобілізація бюджетників, «відрубані руки». Так можна схарактеризувати приїзд Петра Порошенка цієї суботи, 16 березня, до Полтави.

Приїзд першого обличчя до духовної столиці України тримали в секреті майже до останнього. «Надам усі відповіді після того, як його літак вилетить із Борисполя», – так відповів голова Полтавської облради Олександр Біленький на прохання журналіста підтвердити візит Порошенка до Полтави.

Про приїзд більше, ніж за добу, попередили всіх, кому це було потрібно: чиновників обласної адміністрації, посадовців міського виконкому, поліцію, службу безпеки, «бюджетників». На полтавських правоохоронців поклали найвідповідальніший обов’язок: забезпечити порядок й унеможливити провокації.

Про візит Першого знали й представники місцевого осередку «Національного корпусу». Зустрічати Президента вони планували вже загальноукраїнським трендом: плакатами й іграшковими свинями.

Чиновники Полтавської ОДА мали продемонструвати Порошенкові, що Полтава – ЗА. У кращих традиціях візиту Генсека Президента, комунальники плідно вичищали центр міста напередодні. Порошенкові вкрай потрібно було мобілізувати свій електорат і зробити гарну «картинку». І ніхто не міг йому перешкодити. Але, на жаль для Президента, Полтава того дня спокійною не була.

 

Зранку, 16 березня, полтавські поліціанти патрулювали місто в посиленому режимі. На в’їзді до Полтави (починаючи від однойменного аеропорту) розмістили патрульні пости. У самому місті – по «кільцю» – відключили світлофори й рух автотранспорту контролювали регулювальники.

Речник ГУНП Полтавської області Юрій Сулаєв відмовився повідомити кількість залучених правоохоронців – послався на «службову інформацію». Але й без цього було видно, що задля безпеки Президента залучили весь полтавський, а, можливо, й обласний актив поліцейських.

Спочатку Петро Порошенко мав виступити на Раді регіонального розвитку в палаці дозвілля «Листопад». Будівлю охороняла шеренга правоохоронців.

«Якщо вам потрібно сюди, то йдіть у чергу. Тут все по спискам», – направив правоохоронець журналіста до кількаметрової черги.

Щоб послухати Президента в той день, потрібно було бути або запрошеним, або журналістом. І ті, й ті мали бути акредитованими. На вході в «Листопад» розмістили металодетектори – перевіряли всіх без виключення.

«Відкривайте сумку, діставайте фотоапарат. Увімкніть його. Покажіть фото. Щось заборонене є?» – на «автоматі» говорив охоронець. У такий момент рівними були всі: журналісти, чиновники голови районних у Полтаві рад, депутати, адже «трусили» на «заборонене» усіх.

Перевірка на вході

Власне, у залі було людно. Послухати Президента прийшли зовсім непересічні громадяни: керівник фракції БПП у міськраді Андрій Матковський, в.о. міського голови Олександр Шамота, його заступники Віталій Нікіпелов, Олексій Чепурко та Тетяна Юрченко. Також на Раду завітали й чиновники Полтавської ОДА: заступники керівника адміністрації Олег Пругло та Микола Білокінь, директор Департаменту будівництва та ЖКГ Тимофій Голбан, директорка Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій адміністрації Інна Іщенко. Із депутатів Верховної Ради – мажоритарники Костянтин Іщейкін та «народнофронтівець» Андрій Река.

Глядацька зала

Фігурантів корупційного скандалу, очільника ПОДА Валерія Головка та його заступника Андрія Пісоцького, не було.

У президії сиділи віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко, заступник голова Полтавської адміністрації Роман Товстий та голова облради Олександр Біленький. Опівдні Петро Порошенко вийшов на сцену, виконав із усіма гімн та урочисто розпочав Раду регіонального розвитку.

 

Президент почав відразу «з місця в кар’єр»: розповідав про турне Україною, нагадував присутнім курс шкільної історії, посилався на досвід Полтавської битви, розмірковував над постаттю гетьмана Мазепи в часовому вимірі, згадував Симона Петлюру. Гарант проводив паралелі сьогодення з національно-визвольними змаганнями 1917-1921 років: застерігав від розбрату в умовах війни. Головний посил Першого був один, незмінний: ні кроку назад, адже попереду світле майбутнє:

«Сім поколінь українців втратили шанс на свободу через п’яту колону. Але сьогодні ми створили нову армію, і нас не можуть подолати. Ми підняли армію з нуля».

На історичній батьківщині згаданого Мазепи та Петлюри Порошенко приміряв на собі образ гетьмана й батька. «Якщо не я, то хто?», – між рядків говорив присутнім Порошенко. І вони, схоже, були не проти.

Фото на згадку

За інформацією, яку складно підтвердити, але легко повірити – велику кількість із присутніх складали бюджетники та працівники державних установ, яких наполегливо попросили бути присутніми на заходах: у «Листопаді» і на площі перед театром імені Гоголя.

***

 

Тим часом на Театральній площі розмістили сцену. Скоро тут виступить Президент. Місцевим агітаторам найнижчої ланки поставили конкретне завдання: привести з собою якомога більше людей, щоб створити масовість заходу. Але й без цього побачити Першого наживо прийшли сотні полтавців.

Для гостей виступав гурт Kozak System. Час від часу на сцену до мікрофона підходили ветерани АТО, які прямо заявляли: «Україні потрібен Порох». Ближче до будівлі театру слідкував за натовпом загін спецпризначенців. Мобільний зв’язок іноді пропадав.

Сцена на Театральній площі

***

Продовжуючи спіч на Раді регіонального розвитку, Петро Порошенко неодноразово наголошує, що серед кандидатів у Президенти є агенти Кремля, які тільки й чекають моменту, щоб обернути всі реформи нанівець. Порошенко згадав часи, коли у вищих ешелонах влади перебували громадяни Росії, працівники ФСБ, «п’ята колона». Порошенко дав усім присутнім зрозуміти: кандидатів – багато, агентів Кремля – безліч, але Президент, Головнокомандувач, євроінтегратор – він один.

Через півгодини після початку виступу Петро Порошенко заявляє, що підписав указ про звільнення очільника Полтавської обладміністрації Валерія Головка:

«Останнє рішення залишається за судом. І лише він визначить рівень кримінальної відповідальності. Я хочу оголосити тут, у Полтаві, що я підписав подання щодо звільнення Головка. Тож представляю вам усім добре відомого Романа Товстого».

Зал вибухнув оплесками.

***

На Театральну площу прийшли представники «Національного корпусу» та члени громадського формування «Національні дружини». Правоохоронці пильно слідкують, щоб праворадикали поводили себе спокійно. Хтось із присутніх демонструє журналістам плакат «Кандидатів багато – мародер один».

***

Тим часом на Раді регіонального розвитку до слова запросили віце-прем’єр-міністра Геннадія Зубка. Він, як і Петро Порошенко, наголосив на важливості децентралізації, забезпечення якості життя в освітній та медичній сферах, туристичного потенціалу, розвитку ІТ-галузі.

Естафету перейняв голова облради Олександр Біленький. Він підтримав курс децентралізації та підкреслив важливість збереження областю промислового та аграрного потенціалу протягом останніх складних років.

Наступним виступив тимчасовий керівник ПОДА Роман Товстий. Він подякував Президенту за довіру та розповів про перспективи розвитку Полтавщини.

Далі про свої надбання розказали мер Кременчука Віталій Малецький, в.о. Решетилівського міського голови Оксана Дядюнова, гендиректор СТОВ «Воскобійники» Валерій Капленко. Усі вони, беззаперечно, вдячні Гаранту за можливість працювати на благо громади.

Наостанок мікрофон взяв сам Перший. Він, як і його опонентка, Юлія Тимошенко, неодноразово акцентував увагу на пріоритеті IT-сфери. На думку Порошенка, Полтава в цьому питанні спокійно може стати на один щабель із Києвом, Львовом, Харковом та Одесою.

Петро Порошенко

О другій годині Рада регіонального розвитку закінчилася. Порошенко відправився в зал робити знімки та особисто поспілкуватися з присутніми.

Особливу активність у бажанні особисто подякувати Президенту проявив голова Щербанівської ОТГ – Ігор Процик. Щоб інтенсивно потиснути руку Порошенкові та декілька разів сказати «дякую», йому довелося продиратися через заслони охочих, що він і зробив.

Ще після декількох селфі, під супровід охоронців, Президент покинув «Листопад». На гаранта вже зачекалися на Театральній площі.

«Я закоханий в Марину свою, потім у Полтавщину», – зопалу підсумував Перший.

***

Під час президентського селфі в «Листопаді», на Театральній площі почалися сутички. Як пізніше повідомить речник ГУНП Юрій Сулаєв, агресивно налаштована група молодих людей намагалася спровокувати конфлікт із працівниками поліції, які несли службу з охорони публічної безпеки й порядку на площі біля театру.

Натовп на Театральній площі

Голова місцевого осередку «Нацкорпусу» Анатолій Шиян згодом заперечить слова Юрія Сулаєва. На переконання Шияна, у поліції не було підстав для застосування фізичної сили:

«Залишалося 10 хвилин до початку виступу Петра Порошенка, вилетіли космонавти, усіх поклали, деяких хлопців затримали, є побої в них».

У підсумку – затримали десятеро активістів. Але за кілька годин відпустили.

Через 15 хвилин після закінчення Ради регіонального розвитку Петро Порошенко вже виступав на Театральній площі. Він проходив повз паркан і тиснув руки присутнім. На сцені Президент шукав підтримки в полтавців, і, здебільшого, він її отримував.

Натовп на Театральній площі

Паралельно з цим в кінці натовпу представники «Нацкорпусу» вигукували: «Де відрубані руки?», «Свинарчуків за ґрати». Поліція діалогу пильно стежила за тим, щоб праворадикали не почали заворушення. Проте гучномовці у Порошенка сильніші – Президент націоналістів так і не почув.

Гаранта уважно слухав і блогер Андрій Карпов, більше відомий як Андрій Полтава. До нього підходили за селфі – Карпов не відмовляв. «Дякую, дякую за підтримку», – відповідав усім блогер.

Близько третьої години Петро Порошенко завершив виступ. Після гімну Президент ще раз спустився до натовпу, потиснув руки «першій лінії» прихильників, і пішов. Сцену почали розбирати.

 

Замість післямови

Полтавські події вчергове підтвердили, що вибори спокійними не будуть. В одній реальності Петро Порошенко виступає перед чиновниками, духівництвом, нардепами. Розповідає про успіхи децентралізації й підйом патріотизму. В іншій – молодики б’ються з поліцейськими. Вимагають від Президента відповідей. Звинувачують у корупції й у тому, що Він покриває «своїх». Їдуть із різних частин України, щоб підтримати побитих.

Паралельні реальності існуватимуть, як мінімум, до 31 березня, а як максимум – до інавгурації нового (або старого-нового) Президента. А потім все знову зміниться. Незмінними залишаться, із високою ймовірністю, «бюджетники» на провладних мітингах та традиції активно прибирати місто перед приїздом «високих» гостей з Києва. Але це зовсім інша історія.

 

Опублікована: 18 березня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація