Корпус, гроші та два МАФи. Погляд мера туристичної столиці України на центр Полтави

Автор: Анна Єгорова, 23 жовтня, 17:51

Фото: Андрій Садовий ділився досвідом, як місту стати привабливішим для туристів


Міський голова Львова та керманич партії «Самопоміч» Андрій Садовий приїхав у Полтавську область із метою підтримати кандидатів перед виборами в ОТГ. Але ми встигли пройтися з очільником туристичної столиці України центральною вулицею Полтави та дізнатися враження з приводу обличчя міста та його серця – вулиці Соборності. Чим був приголомшений Андрій Садовий і які поради дав полтавській владі та громаді – читайте далі.

Кадетський болить не лише полтавцям

Прогулянка розпочалася біля Кадетського корпусу. Мер Львова здивувався, що з його минулого візиту за кілька років будівля стала більш занедбаною. Особливо з огляду на те, що вона наразі перебуває у власності міста.

На думку Андрія Садового, цю пам'ятку обов'язково треба зберегти і влаштувати в ній військовий навчальний заклад. Як приклад наводить Ліцей імені Героїв Крут у Львові; а наступного року ще один такий заклад відкриють у місті Червоноград на Львівщині (до речі, також у приміщенні, яке потребувало реставрації і в такий спосіб отримає нове життя). Пізніше, під час прес-кави з місцевими журналістами Андрій Садовий пояснить актуальність такого рішення: слід усвідомлювати, що Росія, яка сьогодні є агресором, завжди буде сусідом українців. Тому якісною підготовкою фахівців, готових захищати країну, треба займатися постійно.

Андрій Садовий вражений руйнацією Кадетського Корпусу

Щодо проблеми залучення коштів і ролі ймовірних інвесторів у реставрації Корпусу – Андрій Садовий зазначає, що варіантів безліч. Зокрема Європейський банк реконструкції та розвитку, міжнародні фінансові корпорації. За словами мера Львова, вони з радістю співпрацюють з містами та готові давати «довгі» гроші на достатньо вигідних умовах. Перед вибором потенційного інвестора гість міста радить спочатку визначатися з бажаним і потребуваним функціоналом.

«Я би пропонував зробити велике громадське обговорення, зібрати велику кількість людей, разом подумати. Навіть присвятити цьому окрему конференцію, запросити міжнародних експертів. GIZ багато доброго робить, різні фундації; можна залучитися підтримкою різних програм при різних посольствах. Має бути дія активна. Тут влада має показати приклад і виступити інституцією, яка має об'єднати всіх активних мешканців міста, для того щоб спільно прийняти мудре рішення. Якщо мер чи керівник управління просто будуть сидіти і ламати голову – навряд чи вони щось геніальне придумають. Якщо збереться сто-двісті мудрих людей, фахівців із різних країн світу, мудрих архітекторів, то ми однозначно знайдемо варіант».

Як приклад, у Львів запрошують представників Віденського технічного університету. Вони роблять огляд територій і подають свої бачення їхнього розвитку, розвитку будівель. Андрій Садовий зазначає, що має бути динаміка; що не треба сидіти і чекати від моря погоди. Під лежачий камінь вода не тече. І від громадськості тут насправді теж дуже багато залежить. Наприклад, ініціатива такого круглого столу.

«Тому все у ваших руках! Я тільки бажаю полтавцям більшої активності і дієвості, тому що якщо ви втратите цю пам'ятку архітектури, то вже ніхто назад її не збудує».

Андрій Садовий також додав, що держава не має стояти осторонь такої проблеми. Він зазначив, що звернеться з цього приводу до мера Полтави особисто, а також попросить своїх колег із Верховної Ради, заступницю голови профільного комітету взяти цю ситуацію під опіку, вивчити зазначені факти та додати справі додаткової динаміки.

Біля Кадетського Корпусу

Забудова історичного центру тільки з необхідністю та з розумом

Політику невтручання влади в збереження Кадетського корпусу деякі полтавці пов'язують із бажанням забудувати центр міста попри існуючі норми. В Андрія Садового до цієї проблеми особливе ставлення:

«Історичне середовище – перлина, це діамант, який буде годувати наступні покоління. Тому до нього треба ставитися дуже й дуже обережно. У нас на пальцях одної руки можна порахувати забудови в історичній частині міста. Ми стараємося робити все дуже правильно. Тобто міжнародні архітектурні конкурси. Більше уваги ми приділяємо все ж таки реставраційній частині і збереженню того, що є. Нове, фактично, будується дуже й дуже рідко».

Пан Андрій розповідає, що наразі в центрі Львова будують готель, через що громадськість і архітектори дебатували близько семи років. Раніше на цьому місці розташовувався будинок, але його зруйнували під час Другої світової війни. Поряд із тим, в аспекті історичної спадщини, Андрій Садовий дав іншу пораду:

«Порада – проводити міжнародні архітектурні конкурси, запрошувати відомих архітекторів світу. Тому що Полтаві власне бракує будівель завтрашнього дня, які будуть пам'ятками архітектури ХХІ століття. Це дуже й дуже важливо. Наприклад, ми у Львові маємо цілий ряд таких будівель, і вони наша гордість, разом з пам'ятками ХVIII, XVII і ХVI століть. Такі нові будівлі мають особливий драйв, притягують дуже багато молодих людей своєю динамікою, своїми відкритими формами».

Важливу роль в організації територій відіграє Інститут просторового розвитку, створений при міській раді за ініціативи громадськості. Він займається стратегією міста і робить значний внесок – вважає Андрій Садовий. Задача Інституту – планувати правильно нові дороги, громадські простори. Однак, на думку керманича Львова, полтавцям треба визначитися, які організації потрібні саме тут, адже певного стандарту для успіху немає. Але головне – сформувати системний підхід до збереження історичної спадщини та не боятися вчитися, запрошуючи досвідчених фахівців із різних країн світу.

Андрій Садовий у Корпусному парку Полтави

МАФам у центрі – зась

Пройшовши пішохідною частиною вулиці Соборності, Андрія Садового приголомшили деякі тимчасові споруди. Особливо – великі МАФи та пусті літні майданчики, які він назвав «сараями» та «халабудами». До тих, хто намагається розмістити схожі споруди у Львові, ставлення мера таке:

«Бажаючих збудувати МАФ в історичній частині є дуже багато. Треба просто бити по руках і фізично не давати можливості це робити. Я на це витрачаю досить не мало часу, зізнаюся вам. Але в мене є табу. Якщо ж говорити про спальний район, і, наприклад, там немає магазину, де можна придбати продукти, то можна зробити малу архітектурну форму, яка це буде продавати – проблем немає. У кожному місті України МАФи – це є велика біда. Їх треба зменшити рази в два-три».

Андрій Садовий зазначає, що створення робочих місць – хибний аргумент на користь тимчасових споруд. На його переконання, кількість МАФів автоматично впливає на кількість бідних людей: тому що, як правило, торгівля, яка там ведеться, не завжди відповідає нормам законодавства – з точки зору як оподаткування, так і якості продуктів. Однак силовим методом зменшити кількість споруд за один день неможливо: треба проводити дуже серйозну роботу, з року в рік доводити кількість ТС до оптимальної. Тобто ефективним є поступальний рух у напрямку зменшення кількість МАФів.

Найбільше з них, до слова, Андрія Садового вразила «Коффішка», яка перекриває краєвид:

«Це недопустимо. Це не можна. Я би його зніс негайно. Громадське осудження – це велика справа. Але ще раз наголошую: є місто, воно дозволи видає. Воно має просто їх скасувати – і все. Для цього має відбутися голосування на сесії. Він же стоїть на пішохідному проході. Він мені не подобається, і я до нього також ніколи заходити не буду!»

Андрій Садовий на фоні МАФу, який йому дуже не сподобався

Щодо літніх майданчиків – міський голова Львова прихильний до організації їх у вигляді парасольок і столиків. Щоб можна на літо виставити, а на зиму забрати. Огрядні дерев'яні майданчики полтавських закладів Андрій Садовий назвав «потворами, які нічого доброго для архітектурного ансамблю не дають».

В аспекті розмови про тимчасові споруди ми поцікавилися думкою гостя Полтави про прибудову до колишнього кінотеатру імені Котляревського. Стан речей його теж здивував, а особливо цікавило, куди дивиться прокуратура та влада. Андрій Садовий порадив громаді зібратися та виступити на комісіях в міській раді, вимагати скасування рішення. А своє враження висловив так:

«Будівля є прекрасною. А те, що її обліплюють тими сарайчиками, насправді нічого доброго Полтаві не дасть. Шкода, що на рівні держави таке ігнорується. У таких випадках буває, що міська влада, потрапляючи під вплив феодалів, стає заручником їхнього великого бажання заробляти надприбутки. Єдиний рецепт – активна, самодостатня громада, яка повинна бути твердою, на це треба витрачати багато зусиль».

Загалом розмову про збереження історичної спадщини і перетин інтересів влади, бізнесу та громади Андрій Садовий підсумував так:

«Дуже часто люди, які при владі, чи бізнесмени не розуміють, що руйнують, зменшують оцей потенціал. Просто менше людей сюди буде приїжджати. А навіть ті люди, які будуть приїжджати, матимуть певний жаль, що ви зруйнували те, що було створене не вами. Це люди сто, двісті років назад робили цю красу, а ми, українці, отримавши можливість бути господарями на своїй землі, замість того щоб будувати, ми це руйнуємо. Це негідна позиція».

Важливість наявності дієвості стратегії

В аспекті розвитку як туристичного складника, так і інших сфер життя міста, мер Львова акцентує на важливості слідувати створеній стратегії:

«Це є трагедія дуже багатьох міст, коли наймаються експерти, для того щоб вони розробили стратегію, вони розробляють, а потім цю стратегію кладуть на поличку і ніхто до неї не звертається. Як треба робити: щоб люди, які цю стратегію будуть впроваджувати в життя, були учасниками її розробки. Коли ти береш участь у плануванні, думальному процесі, а потім впроваджуєш це в життя, тоді є 100% гарантії, що ця стратегія буде реалізована. А якщо це група людей, яка робить, потім передасть це комусь і кудись поїде – це не буде працювати, це насправді дорога в нікуди».

Під час прогулянки Полтавою з Андрієм Садовим

Лідером у процесі творення стратегії має бути міський голова та команда його заступників – вважає Андрій Садовий. Причім, бажання покращувати місто – повинне йти з середини кожного:

«Вони мають цим жити кожного дня. Тому що це доленосний документ: коли є стратегія розвитку міста, на основі вибудовується програма дій, а там уже  бюджет міста, правильно? І вже маючи стратегію, маючи програми, ми чітко знаємо, що можемо запланувати, які об'єкти профінансувати, що ми маємо нове зробити. Все це має бути в гармонії, синергії».

Це другий аспект, із приводу якого Андрій Садовий хоче зателефонувати Олександрові Мамаєві.

Потенціал є?

Цікаво було дізнатися в керманича Львова погляд зі сторони: чи справді Полтава має потенціал, чи це лише надії місцевих мешканців? Андрій Садовий узагальнив – кожне місто має дуже великий потенціал, тільки треба зуміти його пізнати, розкрити. На його думку, Полтава може мати набагато більшу кількість гостей, які приїжджатимуть, щоб відчути «цю велику атмосферу древнього українського міста» і долучитися до його культури:

«Коли згадую Полтаву, у мене в голові одразу вимальовується садиба Котляревського. Це унікальна будівля, яка мене вразила своєю гармонією і душевністю. Ваші музеї, збірки колекцій, які тут є… Але ви повинні розуміти, що ніхто не буде це промувати, якщо ви самі не будете цього робити. Наприклад, у Львові дуже мало є промоції Полтави. А до Львова приїжджає дуже багато туристів. Якщо було б більше інформації, чому б не робити сполучення, щоб люди, які приїжджають до Львова з-за кордону, могли потім їхати в Полтаву, наприклад, побачити краєвиди. Тому треба це робити. Але має бути бажання це робити. Цим треба жити, це треба розуміти! Це має бути смислом життя – будувати успішне місто».

Під час прес-кави в рамках співпраці очільник «Самопомочі» запропонував ідею робити Дні Полтави у Львові і навпаки; у такий спосіб залучати туристів. Цей механізм, наприклад, Львів реалізує в парі з Ужгородом.

Андрій Садовий ділився досвідом естетики міста з полтавцями

Загальне враження Андрія Садового від прогулянки центральною частиною міста дещо зіпсували такі моменти:

  • «халабуди» (не прибрані літні майданчики) стоять пусті, псуючи вигляд вулиці;
  • вивіски надзвичайно великі та яскраві; їх треба мінімізувати, адже виділятися має будівля;
  • засилля реклами створює какофонію; крім того, реклама сьогодні вже не стаття доходу, критична для міста, тому її треба поступово позбавлятися.

«Дуже важливо, щоб у місті була естетика. Тоді мешканці будуть отримувати естетичне задоволення. Але це треба розуміти, це треба любити. Але це залежить від керівників міста: щоб вони мали всередині, в серці. Якщо вони це мають, то вони випромінюватимуть це назовні. Навчитися цьому, чесно скажу, непросто. Але якщо сильна громадськість, і вона, знаєте, так «стабілізує» керівництво міста, то результат завжди буде успішним».

 

Обкладинка Максима Скворцова

Опублікована: 23 жовтня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація