Let’s do It! Усе, що ви хотіли знати про цьогорічне всесвітнє прибирання

Автор: Юлія Пашковська, 14 вересня, 15:50

Фото: Let’s do It! Усе, що ви хотіли знати про цьогорічне всесвітнє прибирання


Уже завтра, 15 вересня, сотні полтавців вийдуть у Прирічковий парк, щоб взяти участь у World Clean Up Day. Чому варто до них долучитися, а також про історію та «родзинки» заходу, розповідає Юлія Пашковська.

 

Як це почалося?

 «Зробімо це!» – сказали 10 років тому жителі Естонії, які втомились від сміття та вирішили прибрати свою країну за один день. На прибирання у 2008 році вийшло 50 000 жителів міст та сіл. Так народився потужний міжнародний рух «Let’s do it!».

Проблема сміття була і є настільки актуальною в різних куточках світу, що ідею акції швидко підхопили й інші країни - загалом більше 100. Зокрема, і Україна.

Спочатку це була команда та рух під назвою «Зробимо Україну чистою», яка з часом змінилась на «Lets do It, Ukraine».

На Полтавщині активісти почали долучатися до всесвітнього прибирання з 2011 року. Тоді акцію координували активісти Іван Чабан та Наталія Удовиченко. Із 2014 року координацію перейняли активісти ГО «Еколтава», які також започаткували проведення в рамках акції екологічного фестивалю «Сади!». А з 2018 року координує легендарне прибирання ГО «Нова Полтава».

Варто додати, що зараз акція стала своєрідним «вірусом доброти»: до неї долучилися відомі українські артисти, діячі та державні установи.

Акцію офіційно підтримують Міністерство молоді та спорту України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство освіти та науки України, Мінрегіон, та звичайно Мінекології. Акції в Україні проходять також під патронатом першої леді країни – Марини Порошенко.

Долучайтесь до Дня прибирання!

 

Де ключ?

Ключ до успіху цієї ініціативи – це люди! Координатори грають важливу роль, але без активних жителів нічого не відбудеться.

Пам’ятаю були роки коли до «Зробимо Україну чистою» долучалися майже всі райони Полтавської області. Реєструвалися і комунальні структури, і різноманітні департаменти, і ради та адміністрації різних рівнів, і навчальні заклади. Загалом виходили на прибирання тисячі жителів Полтавщини – податківці, пенітенціарії, лісівники, аграрії, вчителі та підприємці. В багатьох містах та селах, це було не тільки збирання сміття, а ще й висадження дерев, просвітницькі заходи. Прибирання стало приводом зустрічі та теплого спілкування місцевих жителів.

Як зазначає національна команда, у 2017 році в період із 1 по 29 квітня, більше мільйона українців очистили 4760 локації парків, скверів, прибережних зон, лісів та маленьких несанкціонованих сміттєзвалищ у 228 населених пунктах України.

 

Які плани у всесвітнього руху?

Цього року відбудеться ювілейна, 10-та акція. Організатори очікують, що вона охопить 150 країн світу та 5% населення планети! Враховуючи, що Земля задихається від непотребу, це виглядає як світло в кінці пластикового тунелю.

3-4 вересня у Таллінні (Естонія) відбулась робоча зустріч організацій з різних країн світу, де сформували важливий позиційний документ ООН щодо забруднення планети. Я представляла там «Еколтаву» від України. Окрім того, вдалося поспілкуватися з Мерілі Варес, керівницею відділу партнерства «Let’s do it». Вона розповіла, що організація вже офіційно акредитована в ООН поділилась планами організації на майбутнє. Зокрема, це не зупинятися на лише одноденних акціях прибирання, а вести все більш потужну адвокаційну політику щодо вирішення проблеми сміття на планеті. Вона закликала і українців більш активно включатися в ці процеси – сортувати сміття та вимагати в органів місцевого самоврядування створення системи поводження з твердими побутовими відходами.

Власне, зараз в Полтаві громадськість цим активно і займається. Зокрема, в серпні 2018-го року, вперше в Україні, команда ГО «Еколтави» спільно з місцевим активістом Сергієм Антоненком подали позов до Полтавського обласного адміністративного суду проти Полтавської міської ради щодо неналежного поводження з відходами у місті. Позов має вимогу створити цивілізовану систему для сортування та переробки сміття у Полтаві. Сьогодні (ред. 13 вересня) відбулося вже друге засідання. Процес рухається лише завдяки співпраці з іншими громадськими організаціями, активними полтавцями та журналістами.

 

Президентський суботник та йога проти пластику. Що відбудеться у Полтаві?

Хочеться сказати про родзинки цьогорічного прибирання.

Локальна родзинка – це Йога проти пластику. Комунікаційна менеджерка Еколтави та йогиня Маргарита Мостова, запрошує полтавців на прибирання в суботу 15 вересня, а натомість подарує безкоштовне заняття йогою у п’ятницю 14 вересня.

 Йога проти пластику

Сам день акції – 15 вересня, цьогоріч дуже насичений! Організатори поєднують прибирання із екологічним просвітництвом та активним відпочинком. Зокрема, Полтавців запрошують прибрати найбільшу зелену зону міста – Прирічковий парк (біля готелю «Турист», мікрорайон Левада). О 10:00 – початок прибирання. Громадські організації, відомі діячі та журналісти міста будуть також прибирати, адже щоб місто стало дійсно чистим потрібні зусилля всіх без виключення. При цьому, головний акцент ставиться саме на роздільний збір відходів. Наш експерт із питань поводження з відходами Максим Макуха проведе встурний інструктаж із сортування. Все відсортоване буде вивозитися окремо на пункт прийому вторсировини.

Над програмою дозвілля «Нова Полтава» також попрацювала – після збору сміття буде показ екологічної моди та продаж сучасних унікальних екоторбинок та авосьок.

Звичайно, найбільше радує діток та татусів, що приходять на прибирання, – це заслужена польова каша та прокат сад-бордів і байдарок по річці. На завершення, аби закріпити позитивні враження та звичку, полтавські гурти готують «теплий» концерт для всіх, хто долучився.

Ще одна національна сенсація, яку зараз обговорюють всі естонські ЗМІ, – це приїзд Президентки Естонії Керсті Кальюлайд 15 вересня у Київ на глобальне ювілейне прибирання. Лідерка естонців приїде, щоб разом з президентом України Петром Порошенком прибирати берег Дніпра у Києві.

Це значима подія! Хоча, звісно, було б добре, якби Президент більш активно сприяв створенню цивілізованої системи поводження з відходами в Україні, будівництва сміттєпереробних комплексів, запровадженню розширеної відповідальності виробників за упаковку та активному просвітництву населення.

 

Як ми це робимо?

Звісно, проведення акції – це велика трата ресурсів. І всесітнє прибирання не є виключенням. Розмір фінансової підтримки для проведення акції на локальному рівні – це завжди робота команди, що працює аби залучити будь-які можливі ресурси. І тут не обійтися без креативу. Координаторка всесвітнього дня прибирання у Полтаві Юлія Городчаніна, ініціювала збір коштів на краундфандинговій платформі ЗМІСТу. Всі хто хоче підтримати акцію фінансово, можуть придбати брендовані магніти, чашки, футболки і таким чином сприяти, аби на акції була достатня кількість робочих рукавичок, мішків для скла, та сміттєвих пакетів.

«Ми вже встигли зібрати основну частину суми для того, щоб провести акцію і в нашому місті. Проте треба знайти ще 9936 грн для реалізації цього чудового проекту. Віримо, що разом зможемо це зробити! Адже Полтава гідна бути серед прогресивних міст світу, у яких люди люблять чистоту й піклуються про свій публічний простір».– коментує Юлія на сторінці акції у Фейсбук.

Для тих, хто ще досі вірить в ілюзію про те, що проблеми сміття не існує або вона штучно вигадана для піару, хочу вам продемонструвати всього кілька моїх власних фото з проекту «Я, моє життя та сміття». Світлини зроблені цієї весни на нашому Макухівському сміттєзвалищі разом з студентами Української академії лідерства.

Проект «Я, моє життя та сміття».

Полтава та її міське сміттєзвалище вже давно стали туристичною «точкою» для журналістів, політиків та громадських діячів, що відвідують наше місто.

 Долучайтеся!

Але, як-то кажуть «на Бога покладайся, та праці не цурайся». Без ініціативи і активної участі самих жителів міста нам не вдасться вилізти з «сміттєвої прірви». Рівень життя і розвитку кожного міста визначають, у першу чергу, по свідомій поведінці його мешканців.

Нам усім потрібно усвідомити, що наше сміття це наша відповідальність. Тож, Let’s do it! Зробимо Полтаву чистою разом вже 15 вересня
Чекаємо всіх на Прирічковому Парку!

 31cc271601

Юлія Пашковська

Опублікована: 14 вересня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація