#ЛюдиЩоЗмінюютьМісто: громадська організація SavePoltava

Автор: Наталія Норіцина, 1 лютого, 14:51

Інтернет-ресурс «Зміст» продовжує вже традиційну серію публікацій про людей та організації, які змінюють наше місто. Цього разу хочемо познайомити вас із порівняно молодою командою, котра поставила перед собою нелегке завдання: зберегти історичне обличчя Полтави.

 

Об’єднання заради успіху

Громадська організація «Збережемо Полтаву» – більше відома як Save Poltava – офіційно була зареєстрована в липні минулого року. Поштовхом до її створення стали події, які відбувалися в Полтаві весною 2017 року. Тоді місцеві активісти утворили так званий «Штаб спротиву» і вимагали від влади прийняття ряду важливих рішень, у тому числі й тих, що стосувалися збереження архітектурних пам’яток.

Віктор Трофименко 

«Однією з вимог було збереження архітектурно-культурної спадщини. Але ми зрозуміли, що цього формату недостатньо. Потрібна профільна організація, яка займатиметься конкретно цією проблемою, не розпилятиметься на все», – говорить очільник Save Poltava Віктор Трофименко.

З самого початку Віктор знав, що залучатиме до роботи в організації і фахівців, і активістів. Інакше така ініціатива буде недієвою: фахівці не володіють усіма методами взаємодії та комунікації з громадою, а на думку активістів ніхто не зважатиме.

Заради збереження архітектурних пам’яток та історичного обличчя Полтави об’єдналися десятки містян різного віку та професій: архітектори, історики, краєзнавці, юристи, медійники. Кожен з них раніше займався цією справою на своєму рівні, але до Революції Гідності такі ініціативи були не дуже поширені і менше цікавили громадськість. Тому активісти вбачали необхідність об’єднатися і підсилювати сильні сторони один одного.

Кандидат архітектури, член консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Оксана Бєлявська ідеєю створення профільної громадської організації зацікавилася відразу.

Оксана Бєлявська 

«Я брала участь у багатьох подібних проектах. Працювала у своєму секторі. Але я не можу охопити все. Важко і фізично, і морально. І в мене одної немає стільки зв’язків, як разом у всіх членів організації, у кожного свій шар спілкування. Тому така співпраця позитивна, на користь, так що гріх було не скористатися цією нагодою».

 

Зміни починаються зі свідомості

З самого початку свого існування Save Poltava визначила два пріоритетні напрямки своєї діяльності:

  • розвиток та відновлення місцевої інфраструктури;
  • інформаційно-просвітницька діяльність.

Варто сказати, що члени організації ставлять собі за мету не лише зберегти історичну спадщину та популяризувати її, а й розвивати Полтаву, зробити з неї місто, у яке хочеться повертатися. Уся їхня діяльність проходить під гаслом «Розвиток через збереження».

Задля досягнення поставлених цілей активісти обрали мирні шляхи.

Оксана Бєлявська 

«Ми дуже швидко усвідомили хибність шляху постійної боротьби. Тому ми вирішили виступати не проти, а за. Ми пропонуємо інші шляхи вирішення проблем, залучаємо якомога більше не фахівців до обговорень. Ми взяли на себе просвітницьку функцію. Щоб не насаджувати культуру і повагу до спадщини, а поінформувати якомога ширше коло тих, хто не знав про її цінність».

Будь-які якісні зміни в житті починаються зі зміни свідомості, переконані в організації. Тому велику увагу активісти приділяють саме просвітницькій роботі.

Ігор Кіянчук 

«Багато людей кажуть: “Перейменували вулиці, чи стане жити краще?” Відразу ні, але з часом так. Від того, які в нас назви вулиць, яке архітектурне середовище, який громадський простір, залежить свідомість, а, в результаті, й економіка. Просто це відбувається не за рік-два, а через покоління, а, може, й два».

 

Протистояння з Мінкультом

Серед важливих проектів, які організація успішно реалізувала минулого року, можна назвати збереження статусу пам’яток архітектури національного значення Будинку губернського земства (Краєзнавчий музей), Кадетського корпусу й Будинку дворянського зібрання (екс-кінотеатр Котляревського).

У травні 2017 року Міністерство культури України видало наказ про занесення перелічених будівель до реєстру як пам’яток місцевого значення, хоча до цього вони мали статус національних. Активісти ГО Save Poltava розгорнули тоді масштабну лобістську та інформаційну кампанії: писали листи і вимагали від Мінкульту пояснень, зверталися до представників обласної і міської влади, до національної поліції, їздили на зустріч з Міністром культури і народними депутатами, широко висвітлювали у ЗМІ кожен крок у справі.

Зустріч з заступницею міністра

Саме завдяки зусиллям експертів з Save Poltava Міністерство культури переглянуло своє рішення і повернуло трьом полтавським пам’яткам статус національних.

Також представники організації були долучені до громадської експертизи Будинку дворянського зібрання, до якого минулого року незаконно почали прибудовувати нове приміщення. У результаті перевірок роботи на пам’ятці були призупинені.

Віктор Трофименко на засіданні круглого столу в Києві

Тепер в організації планують ініціювати присвоєння статусу пам’ятки національного ще одній унікальній будівлі – будинку Бахмутського. Активісти стверджують, що середовище формує особистість, тому надзвичайно важливо зберігати культурну спадщину міста.

Оксана Бєлявська 

«Середовище формує психіку, психологію і модель поведінки в соціумі. Криміногенність міста залежить від середовища. Це не тільки в Полтаві, Україні, на теренах пострадянського простору. Це на всій планеті так. Чим примітивніше штучне навколишнє середовище, тим більше воно викликає девіантну поведінку. Тому це робота на майбутнє, спрямована на молодих людей».

 

Історія в кінокадрах

Для привернення уваги до руйнації архітектурних об’єктів активісти вирішили зняти цикл відеопередач про маловідому історію міста. Пілотна серія носила назву «Полтавський Казанова» і була присвячена підряднику Науму Бахмутському. Як відомо з історичних джерел, на початку ХХ ст. він займався будівництвом Селянського банку в Полтаві, а на заощаджені кошти звів для коханої жінки унікальний для нашого міста будинок у мавританському стилі.

Кадр з першої серії проекту

Відеоролик є у вільному доступі в інтернеті, його можна переглянути на Ютубі.

Наступна серія проекту має розповісти про інше творіння рук Наума Бахмутського – Селянський банк (нині будівля СБУ).

 

Меморіалізація без пам’ятника

Save Poltava є ініціатором увіковічення пам’яті жертв Голодомору в Полтаві. Відповідний проект розробив один із засновників організації Юліан Матвійчук. Експерти також беруть участь у нарадах, присвячених обговоренню концепції майбутнього меморіалу. Серед них – і наймолодша учасниця організації Тетяна Мороз.

Тетяна Мороз 

«У цій комісії здебільшого історики, а я – щось на кшталт втілення ідей молоді. У мене є шанс зробити цю пам’ятку живою. Коли стоїть пам’ятник або меморіальна дошка – це сухі слова. А мені хотілося б, щоб цей простір був живим, щоб зачіпав за душу, щоб там купчилася молодь. Ми виступаємо за громадський простір, де можна буде зануритися в атмосферу тих подій».

Активісти Save Poltava схиляються до того, що це має бути не пам’ятник, до якого люди приходитимуть лише в певні дні, а громадський простір з елементами меморіалізації, який полтавці відвідуватимуть протягом усього року. Реалізувати цей проект планують за підтримки Українського інституту національної пам’яті.

 

Історія й сучасність

Минулого року учасники Save Poltava влаштували святкування 105-ї річниці від дня народження полтавського архітектора Лева Вайнгорта. Напередодні цієї дати активісти організували «Конкурс на знання історії Полтави». Протягом двох тижнів експерти поставили 34 питання, пов’язані з подіями в місті, історією будівель чи вулиць. Участь у вікторині взяли близько двадцяти містян, хоча слідкували за нею в мережі набагато більше полтавців. Переможцями конкурсу стали шестеро полтавців, котрі дали найбільше правильних відповідей. Усіх вони отримали книгу «Провінційний архітектор», яку презентували до 100-річчя з дня народження Лева Вайнгорта.

 Вручення книг переможцям вікторини

А от безпосередньо в день народження архітектора, 27 листопада, члени організації влаштували урочисті збори в Краєзнавчому музеї та виставку світлин з його особистого архіву. Також на виставці були представлені фотографії Полтави 1943 року та 60-х років ХХ ст, які демонстрували, як змінилося місто завдяки Леву Вайнгорту.

Фотовиставка до річниці з дня народження Л. Вайнгорта

Таким чином активісти хотіли нагадати полтавцям, що варто берегти ту унікальну історичну спадщину, яка нам дісталася.

Борис Тристанов 

«Він дуже любив це місто. Він розумів, як зробити так, щоб людині жилось комфортно. Саме тому він і зберігав це місто, воював за кожну пам'ятку архітектури – те, чого зараз не вистачає, тому що місто знищується на очах. Нам хочеться нагадати, що були люди які вміли і знали, що робити».

 

«Корупційна» екскурсія

Об'єднавши свої знання та зусилля, громадські організації Save Poltava та «СЄАН» провели клепто-тур «Полтава Корупційна». Говорили про «золоті» ремонти, майже втрачені пам’ятки архітектури та парадоксальні судові рішення. Екскурсія охопила близько десяти локацій. Маршрут об’єднав будівлі Школи мистецтв, Кадетського корпусу, будинку Дворянського зібрання, Октябрського районного суду, оселі мера Олександра Мамая та інші відомі локації, певним пов’язані з явищем корупції.

 

Окрім офлайн заходів Save Poltava постійно публікує цікавинки з історії Полтавщини на своєму офіційному сайті та сторінках у соцмережах. Кожен охочий може поставити в мережі історикам, архітекторам чи краєзнавцям, які працюють в організазції, питання, що стосуються міста. У майбутньому організація планує створити окремий портал, де будуть зібрані та візуалізовані відомі і невідомі факти про наше місто. До речі, нещодавно Save Poltava вступила до загальноєвропейської федерації асоціацій Europa Nоstra, метою діяльності якої є охорона культурної спадщини. А 2018 рік в Україні та Європі визнано роком культурної спадщини. Тож будемо разом працювати над її збереженням!

 

Обкладинка Анни Ляшенко

Опублікована: 1 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація