На навчання, коли тобі 50+? Досвід першого в Полтаві університету третього віку

Автор: Валерія Бабич, 12 квітня, 18:44

Фото: Слухачі університету третього віку розповіли про навчання


Життя після 50 тільки починається – це важко зрозуміти з огляду на мізерні пенсії та соціальні стереотипи. Однак у Полтаві знають, чим зайнятися, щоб не сидіти  в чотирьох стінах після виходу на пенсію. Засновники і слухачі першого полтавського Університету третього віку розповіли, що після виходу на «заслужений відпочинок» життя тільки починається.

У реаліях сучасної України часто може складатися враження, що людина після виходу на пенсію просто перестає існувати для суспільства. Недостатнє матеріальне забезпечення та відсутність дозвілля ‒ роблять «заслужений відпочинок» ізоляцією та усамітненням у чотирьох стінах.

Не викреслювати людей похилого віку із суспільства, а, навпаки, знаходити способи інтеграції – принцип, за яким давно живуть розвинені країни. Згідно з даними сайту GlobalAgeWatchIndex, Україна за рівнем якості життя людей літнього віку займає 73-є місце із 96 країн. Для прикладу, європейські країни-сусідки нашої держави посіли такі сходинки: Польща – 32, Угорщина – 39, Словаччина – 40.

Так, у світі ефективно діють заклади для збереження активного способу життя осіб віку 50+. Нещодавно університет для людей, із пенсіями в руках, але молодістю в голові, з’явився і в Полтаві.

 

Всупереч стереотипам, або життя після 50 тільки починається

У січні 2018 року Кабінет міністрів України своїм розпорядженням схвалив Стратегію державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період до 2022 року. Документ передбачає комплексні заходи щодо підтримки громадян похилого віку, забезпечення їх активної участі в суспільному розвитку, підвищення якості життя, захисту прав. Люди пенсійного віку, що прийдуть на навчання до таких закладів, будуть зараховані у статусі слухачів.

Від 25 січня 2018 року у Полтаві розпочав свою діяльність один із таких університетів для людей віку 50+ на базі Полтавського університету економіки і торгівлі. Але чи готові полтавці пенсійного віку замінити посиденьки перед телевізором та виховання онуків на студентську парту? Безперечно, так. І 332 новоспечених «студентів» тому підтвердження.

Слухачі УТВ під час мйстер-класу

«Мотиви прийти до нас на навчання дуже різні і, перш за все, це – соціалізація. Дуже часто люди віком 50+ виходять на пенсію за вислугою років або просто залишаються без роботи. Вони відчувають необхідність у спілкуванні. Другий мотив – відчути себе знову студентом. Серед них є люди, які навчалися в нашому виші близько 30–40 років тому. І, звичайно ж, приходять для того, щоб навчитися чомусь новому», ‒ повідомляє координаторка Полтавського університету третього віку Олена Бабенко.

Олена Бабенко - координарка Полтавського університетут третього віку

Проте така практика зовсім не нова. Ще у 1885 році відомий лікар та педагог Микола Пирогов у Києві відкрив першу безкоштовну школу для дорослих . А в 1973 році у Франції, в місті Тулуза професором П’єром Велла було засновано перший Університет для людей похилого віку . Сьогодні в багатьох країнах світу діють відкриті спеціальні курси, навчальні центри та університети для літніх людей. Створено навіть міжнародне об’єднання університетів третього віку, яке діє під девізом:

«Найбільшим культурним досягненням народу є його щасливі люди похилого віку».

 

Навчатися ніколи не пізно, або за студентську парту в 50+ років!

«Люди пенсійного та зрілого віку в Україні, можна сказати, перебувають у пригніченому стані. Ми подумали, що якщо створити такий заклад у нашому місті, це допоможе їм у соціалізації. Просто люди коли виходять на пенсію, відразу гаснуть. Уявіть ‒ все життя вони були затребуваними, потрібними суспільству, а тепер залишаються самі», ‒ говорить Світлана Нестуля, одна з ініціаторок УТВ, директорка інституту лідерства при Університеті економіки та торгівлі. 

Світлана Нестуля - одна з ініціаторок створення першого у Полтаві університету для людей віком 50+

Як повідомляють ініціатори проекту, про створення такого університету керівництво ПУЕТ задумувалося уже давно. Років п’ять тому їздили до міста Дніпра: там уже давно діє такий університет. Намагалися перейняти досвід. Також цікавилися, як це реалізовується у Європі та Америці. І вже цього року вирішили, що повинні створити Університет третього віку (УТВ) і в Полтаві.

Ідею проекту Університету під керівництвом ректора професора Олексія Нестулі почала втілювати ініціативна група навчально-педагогічних працівників. На меті ‒ зробити його середовищем для спілкування, реалізації та саморозвитку населення пенсійного віку.

«Ми, коли оголосили про набір, очікували набрати близько 100 слухачів. Але звернулося до нас 332 охочих. Зарахували на навчання абсолютно всіх, хто звернувся», ‒ згадує Світлана Нестуля.

Кількість слухачів УТВ

Цей проект переслідує єдину мету ‒ «Освіта впродовж всього життя». Адже навчання в такому університеті спрямоване на персональний розвиток, соціальну адаптацію та збереження активної життєвої позиції людей не тільки віку 50+, а й більш зрілого віку 65+ та 75+.

«Найстаршій нашій слухачці 85 років, наймолодшій 50. За 80 – це не просто вік, це ціла епоха», ‒ говорить Світлана Нестуля.

 

Звичайний навчальний семестр не зовсім звичайного студента?

Програму розраховано на три навчальних роки та сім семестрів.

Перший семестр (навчання розпочалося в січні) ‒ є базовим. Сьогодні слухачі вивчають курси психологічних і комп’ютерних занять,  відвідують майстер-класи та так звані «кіно-кейси»:

«Не завжди люди пенсійного віку можуть дозволити собі відвідати кіно чи театр. А ми виділяємо велику лекційну аудиторію, облаштовуємо такий собі кінотеатр. Обираємо кіно-програму, по якій викладачі дають різні завдання. Щось для переосмислення фільму або ж просто для можливості поділитися своїми враженнями», ‒ говорить Олена Бабенко.

Так, уже відбулися покази американського фільму «Стажер» та французького «1+1». Як розповідає одна зі слухачок 60-річна Надія, її особливо вразила стрічка «Стажер».

«Фільм про леді бізнес-вумен показав, який шалений темп життя у нинішньої молоді. Так не можна, у нас так не було. Потрібно вміти відпочивати та приділяти час рідним», ‒ ділиться враженнями жінка.

60-річна Надія прийшла поновити свої знання німецької мови.

Проте, незважаючи на таку думку, Надія зовсім не з тих, хто буде сидіти вдома. Попри пенсійний вік, вона продовжує працювати лікарем-лаборантом. Говорить, що постійно працює за мікроскопом у лабораторії. Через брак спілкування та задля вивчення чогось нового, зокрема іноземної мови і прийшла Надія до УТВ.

По завершенню першого базового курсу всі слухачі пройдуть анкетування для виявлення потреб та зацікавлень. Далі навчальний процес розподілять тематично. Також по закінченню кожного семестру слухачі лекцій отримають відповідні сертифікати про проходження навчального курсу.

«Ми навчаємо, наприклад, роботи за комп’ютером, у мережі Інтернет. Навіть психологи говорять, що дорослим людям складно навчатися у своїх дітей чи онуків. Це тому, що вони навчали дітей протягом всього життя, а тепер мають самі звертатися зо допомогою. А до нас вони ставляться як до викладачів, готові звертатися із запитаннями, ‒ розповідає Олена Бабенко.

Навчання в університеті абсолютно безкоштовне та не залежить від рівня освіти. Зокрема, 68-річна Валентина Михайлова говорить, що людина в будь-якому віці повинна прагнути навчитися чомусь новому, і чим більше вона отримує знань, тим більше відчуває себе включеною в суспільство, у якому вона знаходиться.

«На пенсії я вже давно, але окрім домашніх робіт та виховання онуків (а у мене їх четверо та вже є правнук) ніколи не сиділа на місці. Цікавилась мережевим маркетингом, займалася по оздоровчій системі Норбекова. Постійно шукаю джерела підняття свого духовного рівня. Я вважаю, що матеріальні блага повинні бути на другому місці, головне – духовність», ‒ розповідає Валентина Михайлова.

Що цікаво – Валентина Михайлова в 1985-му році вступила на навчання до колишнього Кооперативного інституту, нині – ПУЕТ. Минуло вже понад тридцять років, а жінка знову опинилася в стінах альма-матер.

68-річна Валентина Михайлова

Як зазначають ініціатори проекту, фінансове забезпечення реалізується силами вишу, але в подальшому планують долучити партнерів і спонсорів. Щодо залучення політичних сил та представників різних партій, то зі слів, керівництва УТВ, такої співпраці не буде. За час існування проекту – а це лише кілька місяців – пропозиції від представників політичної еліти уже надходили, але їх не прийняли принципово.

Навчальний процес реалізується з допомогою викладачів ПУЕТу та інших Полтавських вишів, студентів, що виявили бажання долучитися до проекту на волонтерських засадах. Зокрема, в організації навчального процесу задіяні майже всі топ-менеджери університету. Формуванням академічних груп та проведенням консультацій займається Лариса Діденко – заступник директора Університету третього віку. Організовує діяльність університету Наталія Педченко – професор кафедри фінансів, перший проректор. Щодо складання розкладу та комунікації із викладачами, то це взялася виконувати Наталія Герман – директор науково-навчального центру ПУЕТ.

Тривалість навчання в УТВ

Готові поділитися своїм досвідом і самі учасники-студенти УТВ, адже серед них науковці, професори, викладачі та просто активні люди.

«У нас є одна дуже цікава слухачка – це Юстина Андріївна Верига, їй 76 років. Уявляєте, вона працювала і продовжує працювати в нашому виші. Ходить і до нас, бо звикла бути постійно в русі. Відвідує всі пари, дуже скрупульозно та відповідально ставиться до процесу навчання», ‒ розповідає Олена.

Студентка медакадемії та волонтерка загону «Єдність» Вікторія Вайнош завітала разом зі своїми колегами з волонтерського руху до УТВ, щоб провести майстер-клас із першої домедичної допомоги.

«Я впевнена, що навчатися ніколи не пізно, і дуже добре, що люди такого віку прагнуть навчатися та дізнаватися щось нове. Наш майстер-клас пройшов досить плідно, видно було, що вони зацікавлені в цьому. Розповідали ми і про ДТП, і про отруєння, а також як робити серцево-легеневу реанімацію. По закінченню кожен міг відтворити на практиці те, що ми показували», ‒ говорить Вікторія.

 

У суботу на навчання!

Навчання УТВ відбуваються раз на два тижні – через суботу. Перша пара розпочинається о 12:30 – це ініціатива самих слухачів. На дні відкритих дверей УТВ організатори провели анонімне анкетування, де були запитання на тематику пар та часу проведення навчального процесу. Так, більшість захотіла вивчати саме комп’ютерні технології, ведення здорового способу життя та психологію. А вже з вересня в УТВ розробляють Програми для викладання дисциплін за спрямуванням  для всіх охочих.

Мають слухачі по три пари на день:

  • лекція;
  • семінар з відповідного, попередньо обраного напряму;
  • «кіно-кейс», майстер-клас або спортивна руханка.

Слухачі УТВ під час лекції

Відвідуваність – стовідсоткова,  як говорить Олена Бабенко. Кожен слухач УТВ відповідально ставиться до занять і виконує всі завдання.

«Вони такі молодці, ходять абсолютно на кожну пару. Знаєте, це не звичайні студенти, які можуть проспати чи просто не прийти на пару ‒ відвідуваність стовідсоткова. Коли щось трапляється і хтось не може прийти, то обов’язково телефонують, перепрошують. Іноді я отримувала такі дзвінки навіть о сьомій ранку. Уявляєте, яка відповідальність!», ‒ ділиться Олена Бабенко.

Як розповідає куратор групи УТВ-110 Валентина Бенях, працювати із такими слухачами дуже зручно:

«Ми їх розуміємо, а вони розуміють нас. Адже вони у тому віці, що і наші батьки. Моїй мамі 66 років, вона говорить, що якби жила у нашому місті, то також із радістю б ходила на такі заняття».

Валентина Бенях (куратор групи УТВ 110) та Олександр Манжура (проректор із науково-педагогічної роботи)

Ініціативна група Проекту УТВ поставила завдання створити простір для:

  • пізнавальних зустрічей із цікавими особистостями, однодумцями, людьми із спільними інтересами та представниками різних поколінь;
  • обміну корисною інформацією та пізнання нового;
  • отримання навичок спілкування у соцмережах, використаннях новітніх технологій та користування Інтернетом;
  • отримання інформації щодо безпеки використання банківських послуг;
  • навчання основам керування ОСББ та можливостям участі у житті міста та суспільства;
  • отримання порад від фахівців – кондитерів, кухарів, фінансистів, бухгалтерів, психологів, юристів, програмістів тощо;
  • приємних зустрічей та проведення різних свят.

Частина із цих заходів уже успішно впроваджені.

Що стосується гендерної рівності, то все ж більшість тих, хто прийшов на навчання до УТВ,‒ жінки. Із 332 слухачів лише 42 – представники сильної статі.

Проте 73-річний Віктор Поспєлов говорить, що на пенсії вже 16 років, а зараз вирішив навчитися володінню комп’ютером. Усе життя працював Віктор у транспортній сфері та на залізниці. Натомість, він розробив модель двигуна внутрішнього згорання.

73-річний Віктор Поспєлов (праворуч) під час виконання спортивних вправ

«У 2016 отримав патент на двигун внутрішнього згорання, коефіцієнт корисної дії якого значно вищий від уже існуючих. За допомогою Інтернету хочу знайти партнерів. Тому і прийшов навчитися працювати за комп’ютером. У дочки троє дітей, у неї зовсім немає часу на те, щоб ще і мені щось показувати», ‒ ділиться чоловік.

А от 69-річна Ольга говорить, що користуватися комп’ютером уміє, зокрема і про існування такого закладу в нашому місті дізналася саме з мережі Інтернет. На пенсії жінка тільки три роки, до того працювала в Горбанівському геріатричному пансіонаті. А в УТВ прийшла задля спілкування та нових знань.

Олександр Манжура – проректор із науково-педагогічної роботи говорить, що організувати навчальний процес для людей віком 50+ ‒ це те майже те саме, що і для звичайних студентів.

«Немає різниці в тому, скільки років нашим студентам – 60 чи 17, ми однаково прагнемо зробити максимально комфортні умови для навчання. Труднощів поки не виникало. Але ми, звичайно, звертаємо увагу на вікові особливості. Беремо до уваги і те, що людям може бути важко зорієнтуватися у структурі вишу. Адже навчання відбувається у різних корпусах, тому для допомоги залучена значна кількість студентів волонтерів», ‒ говорить Олександр.

 

Що далі? Перспективи та плани на майбутнє

Як говорить 68-річна Валентина Михайлова, вона планує ходити до університету і по закінченню першого семестру.

«Мене цікавить все, а тут можна дізнатися багато нового. Зібрався дуже гарний колектив, вони роблять добру справу. Я бажаю і університету, щоб до нього притягувалося все більше студентів»,‒ ділиться враженнями про навчання жінка.

Завершиться перший навчальний семестр 12 травня, тоді кожен слухач отримає відповідні сертифікати про проходження навчання в  Університеті третього віку, а також закінчення Базового курсу. У майбутньому для слухачів УТВ ще й буде можливість поїхати на стажування закордон.

«Для людей нашої програми керівництво Вузу знайшло можливість закордонного стажування. І вже є список бажаючих, які мають відповідні документи і з 1 червня готові їхати закордон. Роботодавці, з якими укладені договори про співпрацю, гарантують працевлаштування та соціальний захист на час перебування в іншій країні», ‒ говорить Олена Бабенко.

Стажування, ймовірно, буде проходити в Болгарії, де по замовленню фірми, із якою співпрацює університет, людей віком 50+ (але не більше 60) можуть працевлаштувати при готельних комплексах. Наразі вже 5 осіб виявили бажання та мають готові необхідні документи. Записалося значно більше, проте їм необхідно ще оформити біометричні паспорти.

За даними Мінсоцполітики, в Україні працює понад 300 закладів для навчання та соціалізації людей похилого віку, де вже пройшли навчання 25 тисяч  осіб. Для тих, хто завершив трудову діяльність, це можливість не обмежувати життя посиденьками на лавці або перед телевізором. Але в країні, де більше третини населення – 12 млн осіб – є пенсіонерами, це ніби крапля в морі.

Слухачі УТВ під час майстер-класу

Існування Університету третього віку у Полтаві доводить, що навчатися дійсно ніколи не пізно. І такі надумані перешкоди як брак часу, відсутність фінансової можливості і навіть вік ‒ зовсім не стають на заваді прагненню вчитися чомусь новому.

Як говорить, Світлана Нестуля, одна з ініціаторок УТВ, перший семестр навчання показав, що такий заклад повинен існувати у Полтаві. Тому надалі він буде розвиватися та розширюватися. Зокрема, уже зараз є бажаючі, що записуються на наступний семестр, що розпочнеться вже у вересні.

«Дуже багато охочих, ми навіть не очікували одразу такої кількості бажаючих. Розвішували оголошення в соціальних установах, роздавали листівки просто на вулиці. І до нас приходить багато активних і небайдужих. Щодня телефонують чоловіки і жінки з проханням записатися на навчання. Нещодавно телефонував чоловік із Чернівців, побачив про нас відео та прочитав в Інтернеті. Цікавився, чи плануємо ми відкривати філії в інших містах, піклувався про свою маму, яку хотів би записати на навчання в такому Університеті, залишив усі контакти. Зараз записуємо слухачів УТВ  вже на вересень», ‒ повідомляє Світлана Нестуля.

А для того, щоб долучитися до проекту вже з наступного навчального семестру необхідно звернутися за телефоном:

Бабенко Олена Миколаївна – міський 56 09 49 або мобільний 066 559 21 04;

Нестуля Світлана Іванівна – мобільний 099 944 36 56

Або за адресою:

м. Полтава, вул. Коваля 3, ауд. 315, Полтавський університет економіки та торгівлі.

Далі потрібно буде написати заяву на навчання. Із собою потрібно мати документ, що засвідчує особу.

Обкладинка та інфографіка Наталі Баранник

Фото Олега Журавльова

Опублікована: 12 квітня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація