Набережна Ворскли: врятувати не можна знищити. Успішні та невдалі проекти міст України

Автор: Анна Єгорова, 23 червня, 13:40

Фото: Набережна міста Дніпро


Мешканці всіх обласних центрів України так чи так мають доступ до природних і штучних водних зон: це набережні річок, парки при озерах і ставках. Проте підходи до благоустрою цих територій у регіонах різні. У Полтаві останні місяці обговорення майбутнього для прибережної зони річки Ворскла стало інтенсивнішим, оскільки від обласної Федерації хокею прозвучала ініціатива щодо будівництва в Прирічковому парку Льодового Палацу. А перед 11-ю сесією міської ради з'явився проект рішення, згідно з яким територію парку вздовж проспекту Миру планують віддати під автопаркінґ.

Поки полтавці висловлюють протест проти забудови Набережної, профільне управління міської ради розробляє детальний план територій лісу близ Ворскли, який у мешканців Полтави впродовж останніх десятків років асоціювався з прогулянками та родинним відпочинком на природі. З цієї причини, а також через відсутність узгоджених дій місцевої влади сьогодні прибережна зона Ворскли стала занедбаною та потерпає від сміття.

Аби передбачити напрями розвитку чи деградації Прирічкового парку в Полтаві, ми проаналізували досвід українських обласних центрів. Які позитивні та негативні приклади показують найчисельніші міста нашої держави – читайте далі.

Формула більшості

Тенденція останніх років майже всіх обласних центрів – реконструювати свої набережні.

Підходи до реалізації задумів дещо різняться, проте найпопулярніша формула включає рекреаційна зону та пляж.

Перша має складники:

  • вимощені бруківкою/бетонними плитами пішохідні доріжки;
  • вуличне освітлення та меблі;
  • зелені насадження.

Приклади – Ужгород, Черкаси, Київ, Харків тощо.

Ужгород

Черкаси

Згадані компоненти доповнюються різними елементами залежно від локації, здебільшого фонтанами й архітектурними формами.

Урбаністичними МАФами вирізняється набережна міста Дніпро. Визнана найдовшою в Європі, вона облаштована декоративними об’єктами, за якими локацію впізнають в Україні та світі.

Дніпро

 «Рошенівська» (як її жартома називають місцеві) набережна зі своїм фонтаном – одна з найвідоміших туристичних локацій Вінниці. Узбережжя слугує для прогулянок, проте трохи глибше територія перетворюється на розважальний парк із різноманітними локаціями.

Вінниця

Проте попри «європейський» вигляд і зручність оновлених рекреаційних зон відкритим питанням лишається прозорість використання закладених бюджетних коштів. У середньому на реконструкцію частин прибережних територій міста витрачають від трьох мільйонів гривень.

Заради вигляду з вікна

Із масовими забудовами набережних в останні роки пов’язана низка скандалів. Один із наймасштабніших – у Хмельницькому.

Ще в 2012 році підприємство «Ультрасервіс» взяло в міськради в оренду ділянку в кількох кроках від Південного Бугу, а впродовж двох років зібрало решту дозвільних документів на будівництво. Через обурення громади вже в січні 2016 року депутати місцевої ради проголосували «за» відмову в продовженні оренди. Справою зацікавилася прокуратура: у який спосіб «Ультрасервіс» отримав дозвільні документи від управління містобудування, якщо згадана ділянка є територією водного фонду? Кінець кінцем прокуратура встановила факт зловживання службовим становищем чиновниками управління.

Хмельницький

«На підставі підробленої угоди міською радою приватному підприємству надано цю земельну ділянку в користування для будівництва бази відпочинку. Незважаючи на те, що вказана угода не відповідала вимогам чинного законодавства, на початку 2015 року службовими особами реєстраційної служби було безпідставно зареєстровано право власності ПП на об’єкт незавершеного будівництва. Після цього службовими особами управління архітектури і містобудування Хмельницької міської ради, в інтересах ПП, було видано документи на здійснення будівництва, у які внесено недостовірні відомості про цільове призначення 0,38 га земель. А саме, замість земель водного фонду, які є виключно державною власністю, вказано, що це землі громадської і житлової забудови», – передає слова прес-служби прокуратури хмельницьке видання «ВСІМ».

Після низки судових справ у червні 2016 року Господарський суд Хмельниччини постановив підприємцям повернути за власний кошт ділянку в комунальну власність, причому в тому вигляді, у якому її надавали в оренду. Представник відповідача наголошує, що звертатиметься до Європейського суду з прав людини.

Уже майже рік минув, а ситуація лишається на цій точці. Недобудована 5-поверхівка стоїть на самому березі Південного Бугу. Згідно з реєстром речових прав, ділянка перебуває у власності громади міста, а її цільове призначення – культурно-оздоровчі потреби, рекреаційні, спортивні і туристичні цілі. Кадастрова карта повідомляє про наявне незавершене будівництво.

Витяг із кадастрової карти

Очевидні результати кількарічного конфлікту:

  • безкомпромісна позиція влади та забудовника;
  • ігнорування рішень правоохоронної та судової інстанції;
  • недороблена багатоповерхівка за кілька метрів від води;
  • відсутність уваги мешканців міста.

Крім того, ще один конфлікт у Хмельницькому розгортається навколо іншої прибережної ділянки, орендованої приватною структурою. ПМН «Фінмаркет» не може розпочати будівництво 75-метрової багатоповерхівки, адже міська рада не виділяє додаткову зону для благоустрою. Поки депутати солідарні з громадою, обуреною забудовами набережної зони, занедбана ділянка кілька років стоїть за огорожею.

Хмельницький

Провідна причина таких сценаріїв – бізнес-інтереси підприємців і нехтування нормами законодавства. Проте як запровадження ініціатив, так і контроль над містобудуванням лишаються позбавленими увагою містян, що і стає каталізатором знищення природних зон і улюблених місць для відпочинку. Як показує практика, ігнорування законів і волі мешканців призводить до марної витрати коштів, відсутності результату та розгортання соціальних конфліктів.

Замість післямови

З огляду на згадані приклади міст України, стає дедалі цікавіше, у якому вигляді (і коли) набережна з’явиться в Полтаві.  Прикметно, що питання долі Прирічкового парку загострилося в березні 2017 року, коли на профільній комісії міськради депутати обговорювали рішення про розробку детального плану території. Мета – побудувати на ділянці в 2 гектари Льодовий палац, на який знайшовся інвестор. Громадські активісти виступили на захист парку, адже в Полтаві багато місць, які вимагають ревіталізації та стали б гарною альтернативою для будівництва. 

Щодо самого Прирічкового парку – поглядів на його майбутнє кілька: тиха природна зона для спокійного відпочинку, центр спортивних і культурних івентів, багатофункціональний парк розваг. Проте всі ці різнонаправлені вектори об’єднує одне: категорична незгода з капітальною забудовою берегів річки.

Після прийнятого міськрадою рішення на сесії 24 березня громадські організації міста організували кілька акцій, аби привернути увагу до важливості збереження природної зони Прирічкового парку, а також його розвитку без капітальної забудови. 29 квітня в рамках Всеукраїнської ініціативи «Зробимо Україну чистою разом» полтавці прибирали 3-кілометрову зону вздовж Ворскли, зрубували стару та нову поросль. Тоді ж організатори провели анкетування учасників з приводу їхнього бачення розвитку Набережної. Студенти урбан-платформи CANactions у межах семестрового проекту розробляють механізми діалогу та пошуку спільних рішень громади, влади та бізнесу. Небайдужі фахівці готують концепції розвитку Набережної, спираючись на світовий досвід.

Чому це важливо? Прирічковий парк – одна з чотирьох рекреаційних зон у Полтаві, де можна відпочивати, гуляти, тренуватися саме на природі. Територія має значний екологічний, суспільний, культурний, спортивний, інвестиційний потенціал. Проте його всебічна реалізація залежить від бажання та готовності полтавців брати участь у прийнятті рішень.

Опублікована: 23 червня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація