Нескорений: як і навіщо Олександр Мамай намагається повернутися до влади

Автор: Віталій Крицький, 17 грудня, 15:18

Фото: Нескорений: як і навіщо Олександр Мамай намагається повернутися до влади


«Битися та судитися за владу не буду», – прокоментував Олександр Мамай журналістам під час вересневих подій. Але все ж таки омріяна посада не лишає екс-мера в спокої: через 3 місяці після вищесказаного в активі екс-мера з’являється  судова справа за поновлення на посаді міського голови та підозра від  прокуратури через зміну прізвища в Реєстрі.

Окрім того, нова влада неодноразово  звинувачувала Мамая в підтримці й організації страйків перевізників і протестів підприємців.

Сам Олександр Мамай в коментарі ЗМІСТу  казав, що повернеться на посаду міського голови ближче до нового року.

Виходить, що екс-міський голова постійно перебуває в інформаційному просторі, і про нього неможливо забути. Наприклад, на його сторінці у фейсбуці час від часу можна побачити нові відеопривітання для держслужбовців із нагоди різних професійних свят. Беззаперечно, Олександр Мамай має електоральну підтримку. І виборець у нього, незважаючи ні на що, є. До того ж рідко, але влучно, екс-мер дає коментарі інтернет-виданням, де прямо каже: «Я перебуваю в Полтаві, і нікуди не збираюся тікати». Мамай начебто дає зрозуміти, що він поруч, і чекає свого часу.

Ми вирішили розібратися, навіщо Олександру Мамаю посада міського голови і якими мотивами керується політик. Своїми думками поділилися люди, які свого часу співпрацювали з екс-міським головою: засновник PR-агентства «Yoda Consult» Діонісій Каплін та медіатехнолог і депутат Полтавської міської ради VI скликання Юрій Ісаєв. А також народний депутат України Юрій Бублик, який, хоч і не працював на екс-мера, проте досі залишається політичним опонентом Олександра Мамая, починаючи ще з виборів міського голови Полтави.

 

 

«Війна заради розваги»

За словами засновника PR-агентства «Yoda Consult» Діонісія Капліна, такими діями (суд, зміни до Реєстру, відеозвернення) Олександр Мамай себе розважає:

«Життєвий принцип Олександра Федоровича, як мені здається, "війна – фігня. Головне маневри". Він воює заради того, щоб воювати, а не для того, щоб досягти якогось результату. Йому потрібно чимось займатися, тому він себе й розважає».

Діонісій Каплін вважає, що тільки оновлений склад Верховної Ради теоретично зможе вирішити питання повернення Олександра Мамая в мерське крісло:

«До парламентських виборів, я гадаю, Мамай не повернеться. Це рішення залежатиме також від політичної кон’юнктури. На сьогодні немає ніяких політичних підстав для призначення виборів. Відповідно, Олександр Федорович знаходитиметься в дещо «підвішеному» стані. Те, що він боєць, це так. Але питання в тому, що проти нього діє непереборна сила – більшість депутатського корпусу. Мамаю вкрай важко буде щось протиставити, знаходячись “не у керма”».

Проте, окрім вищого законодавчого органу країни й полтавських депутатів, є ще один вищезгаданий, не менш важливий фактор – підтримка виборців.

Засновник PR-агенства впевнений, що Олександр Мамай має свою сталу електоральну базу, але наразі він не має інструментів для використання цього «козиря»:

«Електоральна підтримка, безсумнівно, є. Але питання в тому, що її потрібно якось реалізувати, а для цього потрібно призначення виборів. До них Мамай повинен уникнути кримінальної справи. Якщо Олександр Федорович отримає хоча б 1-3 роки умовно, за оці «ігри» з реєстром, Мамай пропускає всі вибори. А за 5 років його забудуть. І вкрай важко буде знову повернутися».

 

«Незручний для обласної та центральної влади»

Медіатехнолог та депутат Полтавської міської ради VI скликання Юрій Ісаєв наголошує, що Олександр Мамай в якості міського голови був невигідний для обласної та центральної влади. Це припущення, за словами Ісаєва, дає підстави вважати, що до звільнення Мамая має безпосереднє відношення обласна та центральна влада:

«Насправді, все пояснюється досить просто. Група депутатів позбавила повноважень міського голову за не зовсім, м’яко кажучи, законною процедурою. Те, що Мамаю ставили як порушення (кілька десятків аркушів), тягнуло максимум на недовіру. І ніяк не відсторонення. До того ж, виникають великі питання до «легітимізації» так званих новоприбулих депутатів міськради. Порушення тут також були. Також сама процедура проведення «позачергової сесії» викликає певну підозру. Відповідно, все це за сукупністю й дає підстави Олександру Мамаю оскаржувати «звільнення». Він же свого часу мав абсолютно законні методи політичної боротьби. На жаль, поки що втручається в процес так звана «політична складова». Ну не зовсім зручний та слухняно-керований Мамай для обласної та центральної влади».

До маніпуляцій з Реєстром, на думку Юрія Ісаєва, Олександр Мамай відношення не має:

«Олександр Мамай достатньо мудра та поміркована людина. Тому відновлюватиме справедливість виключно в правовому полі. Мамай міг вже спокійно заходити до мерського кабінету за допомогою правоохоронців».

Окрім того Юрій Ісаєв вважає, що міська влада робить все для того, щоб не допустити призначення позачергових виборів міського голови, оскільки, на думку Ісаєва, Олександр Мамай отримає впевнену перемогу:

«Зрозумілим для мене є й маніпулювання з непризначенням виборів мера. Нині продемонстрований лише якийсь папірець, начебто за підписом секретаря міськради. Про який не відають у профільному парламентському комітеті. А скоро минає вже 90 днів для подання цього клопотання до ВР. Відповідно, все робиться для того, аби не призначити позачергові вибори мера. Бо Олександр Мамай на них впевнено перемагає».

Щодо протестів перевізників і підприємців Ісаєв говорить, що не варто в цій ситуації шукати «слід» Олександра Мамая, оскільки вирішення цього питання залежить від справжнього бажання нової влади дійсно розв’язати цю проблему.

 

«Мотивація – гроші та особиста неприязнь»

Народний депутат України Юрій Бублик вважає, що одна з найбільших мотивацій Олександра Мамая до повернення – гроші й збагачення:

«Навіщо хоче повернутися? Гроші. Мотивація одна-єдина, а для Олександра Федоровича – незмінна. Звичайно, є у нього й особисті амбіції. Мамай небідна людина, і навіть жадібна. Гаразд, перша каденція не склалася, поки все роздивлявся й вивчав усі механізми. Але хоч другий термін Мамай міг би попрацювати на полтавську громаду. Проте цього зроблено не було».

На думку Юрія Бублика, якщо Олександра Мамай не уникне кримінальної справи, у нього є всі шанси знову повернутися в крісло міського голови:

«На жаль, у нас в Полтаві дуже багато люмпена, який візьме черговий пайок гречки або цукру, й віддасть свій голос за Мамая і його «Совість України». Електоральна підтримку Мамай має. Я точно не скажу, проте за останніми підрахунками, які робили ще до його відсторонення, то відсотків 10 підтримки буде. Перебуваючи при владі – це нормальні показники».

Окрім того Бублик вважає, що екс-мер буде балотуватися на наступних виборах до Верховної Ради по 144 округу, якщо не матиме кримінальної справи.

«Мамай має особисту неприязнь до Сергія Капліна (обраний народним депутатом по 144 округу в 2014 році) і його команди. Олександр Мамай докладе всіх зусиль, щоб перемогти Капліна».

 

Замість післямови

Олександр Мамай має стабільну електорально базу. Має досвід у місцевій політиці. Екс-мер професійний та досвідчений гравець, який знає, як вирішувати проблеми. Проте, незважаючи на це, Мамай опинився у вкрай складній ситуації, коли ставки в цій грі настільки високі, що поразка – це не «заслужений відпочинок», а можливе ув’язнення, переслідування й забуття. Олександру Мамаю потрібна якщо й не перемога у цій битві, то хоча б гарантії недоторканності задля продовження політичної кар’єри. До того, потрібно зважувати на амбіції, які є у всіх політиків і посадовців вищого рівня.

І справжня гра почнеться далі, перед виборами до Верховної Ради України. На цьому полі, вірогідно, Олександр Мамай та Сергій Каплін раз і назавжди доведуть один одному, хто з них впливовіший.

А полтавцям залишається чекати й сподіватися, що при владі будуть ті люди, яким не байдужа доля міста. Політики, що готові об’єднуватися задля розвитку й процвітання Полтави, незважаючи на розбіжності в програмних тезах.

 

Обкладинка Юлії Деркач

Опублікована: 17 грудня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація