Нові державно-будівельні норми. ТОП-7 змін у місті, що мають торкнутися полтавців

Автор: Світлана Варвянська, 31 липня, 14:48

Фото: Нові державно-будівельні норми. ТОП-7 змін у місті, що мають торкнутися полтавців


Уже майже чотири місяці в Україні діють нові державно-будівельні норми щодо доступності будівель – ДБН В.2.2.40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд». Фахівці називають документ таким, що у найближчі кілька років здатен істотно змінити вигляд українських міст. Мета цих норм – зробити простір універсальним. Тобто, максимально пристосованим до потреб різних людей.

 

Якби ремонт у приміщенні цієї «піци на виніс» в одному зі спальних мікрорайонів Полтави робився зараз, за новими ДБН, то ось у такому вигляді вона відкритися не змогла б. Бо ясно, що про доступність для людей з інвалідністю тут навіть не йдеться.

Сходи до піцерії

Те саме стосується і ось цього пандусу на вході до продуктового магазину: без поручнів, вимощеного слизькою напільною плиткою, що взимку після найменшого снігопаду взагал перетворюється на каток.

Пандус біля продуктового магазину

І вже точно не з’явився б підземний пішохідний перехід у самому центрі Полтави з таким нереально крутим для людей на візках і навіть мам з дитячими візочками пандусом, який абсолютно не придатний для безпечного використання.

Підземний перехід у центрі

У принципі, старі ДБН «Доступність будівель і споруд для маломобільних груп населення», прийняті у 2006, таке теж не толерували. Однак вимоги до елементів, що забезпечують доступність, там були прописані значно менш детально, а це давало простір для недбалого виконання або й навіть ігнорування. Усі ми бачили пандуси, що закінчуються на рівні стіни будинку не тому, що цієї довжини людині на візку достатньо для безпечного і легкого користування, а тому, що так «красіво». Однак уже сама наявність пандусу нібито робила об’єкт доступним. У нових ДБН  усі параметри і вимоги до таких елементів визначені детально, тож більше імітацій доступності не має бути, кажуть фахівці.

 

Світоглядні зміни

Поява цих ДБН – логічний і великий крок до створення дійсно універсального простору, зручного для всіх: незалежно від віку, ваги, зросту, стану здоров’я. Суспільство за час свого розвитку здолало кілька рівнів сприйняття людей з інвалідністю, вважає Тетяна Литвиненко, доцентка НТУ ім.Кондратюка та одна з розробниць нових ДБН. Почали від повного несприйняття, коли дітей з порушеннями просто викидали у прірву, як у древній Спарті. Далі – сегрегація: створення для людей з інвалідністю окремих шкіл, інтернатів, гуртожитків, цехів – таких собі анклавів, відокремлених від життя суспільства.

Сегрегація

Потім – інтеграція, коли почали з’являтися певні пристосування, покликані дати людям з інвалідністю можливість користуватися послугами, пересуватися містом і взагалі якось припасувати себе до життя у соціумі.

Інтеграція

Якраз на цій стадії в Україні з’явилися попередні ДБН. Але їхні автори, кажуть фахівці, про реальні потреби людей з інвалідністю мали дуже приблизне уявлення. Тому далеко не всі їх змогли врахувати. Нові норми – то вже про справжню інклюзію: коли простір від самого початку створюється універсальним, комфортним, і ні для кого нічого не потрібно якось складно і хитромудро пристосовувати.

Інклюзія

Саме цим шляхом зараз ідуть розвинені європейські та інші країни – і саме на нього стала, чи, радше, стрибнула Україна. Бо це – одна з основних умов входження у цивілізований світ. Хоча, направду, навіть інтегруватися до пуття ми ще не встигли.

Нові норми складені таким чином, щоб люди з інвалідністю могли бути максимально самостійними у буденних речах, незалежними від допомоги, наскільки це можливо. Бо, насправді, це відчуття самостійності – важливе і цінне навіть для дітей, а для дорослих людей – і поготів. Чекати, поки тебе завезуть у магазин, бо пандусом без поручнів сам піднятися не можеш, чи просити когось зняти гроші у банкоматі замість тебе, бо він розташований зависоко – не так вже й приємно.  І, власне, у цьому і є основний сенс усіх численних цифр: градусів нахилу пандусів та довжини їх поручнів, висоти розташування вимикачів, ширини коридорів у будівлях, відстаней між полицями у супермаркетах і навіть розміру чарунок у решітках на водостоках, детально прописаних вимог щодо матеріалів (наприклад, використання плитки, що не ковзає), появи універсальних туалетів, виділеного місця під інвалідні візки у кінотеатрах та на стадіонах, розмірів та розташування паркувальних місць для людей з інвалідністю та ін., що міститься у нових ДБН. Стосуються вони не лише громадських будівель, а й житлових будинків, а також приналежної території.

 

Як змінюватиметься міський простір

Не можна сказати, що вигляд наших міст радикально зміниться вже найближчим часом. Бо ж нові ДБН будуть застосовувати при будівництві, реконструкції, реставрації чи капітальному ремонті будівель і споруд. Тобто, вимоги негайно переробити все, неправильно зроблене, немає. Тож зміни будуть поступовими – і невідворотними. Так, однією з вимог є будівництво громадських об’єктів таким чином, щоб усі входи-виходи були на рівні землі. Нам, звиклим долати східці до магазинів, салонів краси, супермаркетів і навіть власних під’їздів, це звучить як дивина. Але сенс у тому, щоб вже «з нуля» не зводити споруди, які потім доведеться додатково пристосовувати до потреб людей – робити пандуси, підйомники чи щось інше. Архітекторам пропонують мислити у напрямку універсального дизайну, максимально придатного для використання усіма категоріями населення без необхідності додаткової адаптації.

«Кнопка виклику персоналу», підкреслює керівниця одного з відділів обласного Департаменту будівництва, містобудування та архітектури Антоніна Ільїна, нарешті перестала вважатися елементом забезпечення доступності. І це логічно: чим можуть зарадити дівчата-офіціантки, якщо до їхнього заклад через східці не може дістатися відвідувач на інвалідному візку? І чи достойно принижувати людину, змушуючи її прямо на вулиці писати заяви чи заповнювати документи, бо увійти до офіційної установи для візочника інколи просто нереально? Загалом, у нових ДБН з’явилося поняття «розумне пристосування» – індивідуальне архітектурно-планувальне рішення, що забезпечує маломобільним групам населення мінімальний стандарт доступності. Це можуть бути допоміжні технічні засоби та механізми: пандуси, підйомні пристрої, переносні апарелі тощо. Кнопки виклику в цьому переліку відсутня.

Також нові ДБН нарешті звернули посилену увагу на людей з порушеннями зору і слуху. Зазначені вимоги до тактильних і візуальних елементів доступності: їхні види, фізичні характеристики, місце розташування та ін. Йдеться про тактильні смуги на вулицях та всередині приміщення, які повинні попереджати про небезпеку, інформувати про зміну напрямку руху та ін., тактильні інформаційні покажчики (наприклад, написані шрифтом Брайля), контрастне виділення кольором перших та останніх сходинок маршу, прозорих елементів конструкцій, можливих перешкод на шляху, кольорове дублювання інформації для тих, хто не має можливості прочитати, аудіопокажчики та ін. У кінотеатрах щонайменше 4% місць повинні бути забезпечені спеціальними пристроями для прослуховування та багато іншого. Раніше цим питанням стільки уваги не приділялося.

Власне, всі місця громадського обслуговування (спортклуби та стадіони, кав’ярні, супермаркети, кінозали, театри тощо) повинні бути максимально універсальними для всіх відвідувачів. Детально прописані вимоги до ширини проїздів, висоти прилавків, розміщення крісел і всього іншого, що здатне зробити перебування у закладі максимально комфортним.

Але, зазначають фахівці, усе це працюватиме, як заплановано, лише в комплексі. Наприклад, коли будуть ухвалені нові ДБН щодо вулиць, доріг й інших об’єктів інфраструктури, з’явиться достатня кількість низько пологового і просторого громадського транспорту і багато іншого. Бо до доступного і зручного ресторану, магазину чи центру надання адмінпослуг іще треба добратися, а по роздовбаним тротуарам і в тісних переповнених маршрутках це буде непросто зробити.

P.S. Відповідальність за порушення ДБН – теж один із дієвих засобів зробити наші населені пункти максимально «для всіх». Об’єкт, де не забезпечено доступність, взагалі не повинен бути прийнятий в експлуатацію. У нових ДБН усі вимоги виписані так детально якраз для того, щоб можна було чітко визначити, чи було допущене порушення, яке конкретно і як його виправити. Тобто, виправдатися незрозумілістю норм чи їх власною інтерпретацією не вийде. Наразі відповідальність несе проектувальник – за недотримання ДБН може поплатитися сертифікатом. А відтак, і можливістю займатися цією діяльністю. 

Однак фахівці вважають, що цю відповідальність має розділяти з ним і замовник. Тоді, можливо, буде менше вимог зробити не як доступніше, а як дешевше. Не тільки приватні структури, а й міська влада сто разів подумає, чи приймати в експлуатацію об’єкт, виконаний з порушеннями вимог щодо інклюзивності. А значить, гроші платників податків не витрачатимуться на недолуге, некомфортне, небезпечне. Відповідний законопроект нині перебуває на доопрацюванні у Верховній Раді.

За консультації під час підготовки матеріалу вдячні Тетяні Литвиненко, доцентці НТУ ім.Ю.Кондратюка; Антоніні Ільїній, начальниці відділу забудови населених пунктів і містобудівного кадастру Департаменту будівництва, містобудування та архітектури Полтавської ОДА, Ірині Твердохліб, начальнику відділу по роботі з людьми з інвалідністю КЗ Полтавський міський заклад-центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх».

 

А ось у нашому відео можна подивитися на конкретні місця у Полтаві, де вже впроваджуються зміни або де ними нещадно нехтують. 

 

Графіка Юлії Дергач

Фото Світлани Варвянської

Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.

Sweden_logotype_Ukraine

Опублікована: 31 липня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація