Одна за шістьох чи шестеро за одну. Статки депутатських фракцій, або хто «тримає» ПМР

Автор: Вікторія Баберя, 26 квітня, 16:27

Фото: Яка фракція Полтавської міськради є найбагатшою


Мер – ✓, його зами – ✓. Тому продовжуємо рухатися далі та досліджувати статки «сильних світу цього», а точніше «сильних міста цього». На цей раз під прицілом декларації членів фракцій Полтавської міськради.

Хто не знає, у міськраді Полтави представлені 6 депутатських фракцій наступних партій: БПП «Солідарність», «Совість України», «Свобода», «Самопоміч», «Рідне місто» та «Батьківщина». До початку грудня, була й 7 фракція – СДП, але на черговій сесії міськради її лідер Олександр Шамота заявив про розпуск.

Підсумувавши сумарні статки усіх депутатів по фракціям, ми виокремили кілька критеріїв, за якими можна порівняти й обрати найбагатшу та найбіднішу (проте все ж, як не крути, достатньо заможну) фракції.

Земельні статки, житлова нерухомість, транспортні засоби, доходи родин та грошові активи – про все по черзі.

Отож, чим багаті, тим і раді.

 

Має землю один – має вся фракція

Стосовно земельних ділянок, то не так важлива їх кількість, як їх площа. Це доводять фракції партій «Совість України» та «Рідне місто». Перша має 34 ділянки, а інша – аж 47. Проте загальна площа ділянок «Совісті України» більша в 1,5 рази.

Тож, фракція, яка володіє найбільшою загальною площею земельних ділянок – це «Совість України». Фракція налічує 8 депутатів, які усі разом мають 20,95 га землі. Це 17 ділянок площею 2.78 га у Полтаві та 16 (18,06 га) по області, а також 1000 кв. м землі у Севастополі.

Причому, більшою частиною від усього володіє Володимир Левченко, який одноосібно задекларував 9,99 га землі в області. А от у межах міста найбільше землі має Ліліана Бєлашова, яка задекларувала 11 ділянок площею 1,42 га. Земля у Криму належить падчерці мера Олександра Мамая, Ірині Климко.

Полтавська «Свобода» має у володінні 11 земельних ділянок загальною площею 1,35 га. У цій фракції аналогічний розподіл, як і в «Совісті України», більшістю землі (понад 10 га) також володіє всього один депутат – Сергій Литвиненко.

Лідерами по кількості, але не за площею, є фракція «Рідного міста» у міськраді. Адже у власності депутатів знаходиться 47 ділянок, проте за площею – це всього 5,82 га. Переважна більшість землі належить Олександру Кудацькому – аж 39 ділянок, площа яких 5,01 га. Можливо, картина була б дещо інша, якби Тимофій Гаєвий подав декларацію за 2017 рік.

Щодо БПП, то загалом члени фракції володіють 1,25 га. І це беручи до уваги те, що 4 з 8 депутатів – «безземельні». Це Олександр Глазов, Володимир Корчака, Юлія Мелкумова та Віталій Павлій. Більшою частиною земельних ділянок володіє Андрій Матковський. Депутат має дві ділянки (3447 кв. м) в області та дві у межах міста (2228 кв. м).

Далі з невеликим відривом йде «Батьківщина» – усього депутати з цієї фракції мають 1,23 га землі. Згідно з деклараціями-2017 її членів, це 11 ділянок. Порівняно з іншими франціями, представленими у міськраді, тут власність розподілена більш-менш рівномірно. Винятком є лише Анатолій Клименко, у декларації якого немає земельних володінь.

Найменше землі має фракція «Самопомочі», яка налічує 3 депутатів. Це одна ділянка (0,00031 га), яку задекларував Дмитро Сенчакович. Інші члени, Юрій Бойко та Сергій Бутко землі не мають зовсім.

Земельні ділянки членів фракцій

 

Жити не тужити: Полтава / Київ / Севастополь

Квартири, будинки, офісні приміщення, гаражі, склади, навіть кафе – усього цього «добра» у всіх депутатів достатньо.

Аби показати власність депутатських фракцій в порівнянні, вирішили піти іншим шляхом: співставити лише житлові квадратні метри. Оскільки нерухомість у місті та в районі чи деінде на території області (або взагалі в іншому місті) відрізняється за номінальною вартістю, то розділили й так.

Найбільше квадратних метрів у Полтаві та в області, задекларували депутати від фракції «Совість України». Вони володіють 1932,5 кв. м та 353,2 кв. м відповідно.

Загалом члени фракції мають найбільше квартир поміж усіх інших. Депутати задекларували їх аж 14 (нагадаємо, у фракції 8 депутатів) загальною площею 1227,5 кв. м у Полтаві. Також, у межах міста депутати мають 3 будинки (407,6 кв. м) та 2 (353,2 кв. м) в області.

Члени фракції «Рідне місто» володіють 7 квартирами та 5 будинками. Загальна площа нерухомості у межах міста складає 1231 кв. м та 491,3 кв. м на Полтавщині. Серед усіх депутатів «Рідного міста» Олександр Кудацький має 4 об’єкти нерухомості. Зокрема, 2 квартири, одна з яких полтавська (238,4 кв. м), а інша в області (84,7 кв. м), де також розташований житловий будинок площею 267 кв. м. Крім того, депутат має квартиру 99,9 кв. м у столиці.

Нерухомість у Києві (квартира площею 88,6 кв. м) також має депутат від БПП Андрій Матковський. Серед інших статків фракції є нерухомість у Полтаві (1027,5 кв. м), зокрема це 2 квартири та 5 будинків. Порівняно з іншими членами БПП, Матковський має найбільше житлових об’єктів – це 2 будинки площею 389 кв. м та квартира 42,3 кв. м.

Другою за кількістю квартир, але не за їхньою загальною площею, є фракція «Батьківщина». У власності депутатів їх налічується десять (414,4 кв. м), а також 2 будинки (660 кв. м) у Полтаві та один (55,5 кв. м) – в області. Щодо загальної площі нерухомості, то у місті 1074,4 кв. м перебуває у депутатській власності, а на Полтавщині – 55,5 кв. м.

Згідно з деклараціями за 2017 рік депутатів від «Свободи», бачимо, що у власності фракції перебувають 3 квартири та 2 житлові будинки. Загальна площа нерухомості у Полтаві – 297,4 кв. м, а за межами міста – 78,4 кв. м.

 

Житлова нерухомість

 

Вибирай не хочу, або автосалони і не тільки 

Легкові, вантажні, сільськогосподарські; мопеди, катери та причепи – від кількості та різноманіття транспортних засобів, які задекларували депутати міськради, розбігаються очі.

Найбільш «підкованою» автотранспортом є «Совість України». На 8 членів фракції припадає цілий автопарк легкових автомобілів (12), серед яких PORSCHE CAYENNE, SSANG YONG REXTON RX270XD, BMW X3 та інші як елітні іномарки, так і звичайні ГАЗи та ВАЗи. Крім того, депутати задекларували 7 вантажівок та 2 причепи до них. Найбільше транспортних засобів записано на Григорія Сахна (3 вантажні та 2 легковика). А на додачу, він має ще й моторного човна Салют-480.

Щодо депутатів від фракції «Свобода», то у них зовсім немає легкових автівок. Серед задекларованих ТЗ, вказані 6 вантажних автомобілів, 2 одиниці сільськогосподарської техніки, 7 причепів – і це все належить лише Анатолію Костенку. Щодо інших транспортних засобів фракції, то свободівець Тарас Синяговський їздить на мотоциклі КМЗ ДНЕПР МТ 1982 р. в. і все.

Також багато автівок, а точніше 10, належать депутатам від «Батьківщини». Зокрема, по три автомобілі мають Олег Бєлоножко (TOYOTA LAND CRUICER 120, TOYOTA AURION, BMW Х5) та Дмитро Петров (SSANG YONG KORANDO та 2 ВАЗ 2104). Андрій Соколов задекларував 2 легковики (обидва PORSCHE) та катер Princecraft Pro 164SS.

Депутати від фракції БПП міськради мають 7 легкових автомобілів та мопед, на якому їздить Вячеслав Федоряка.

Хоча й фракція «Самопомочі» складається з 3 депутатів, у них є аж 5 автомобілів – 4 легкові та 1 вантажний.

А до фракції «Рідне місто» входять 5 депутатів ПМР. І серед рухомого майна вони володіють 2 легковиками (Світлана Нестуля та Володимир Корнійчук). У Олександра Кудацького, який має багато нерухомості (навіть у Києві) та земельних ділянок, жодної автівки, якщо вірити декларації-2017, немає.

Транспортні засоби

 

Гроші породжують гроші, або про дивіденди та проценти

Зарплата, дохід від підприємницької діяльності, надання майна в оренду, повернення позик та нарахування відсотків – 2017 рік став прибутковим для кожного депутата міськради та його родини.

Понад півмільярда гривень (55 млн 61 тис. 481 грн) доходу у сумі отримали депутати від фракції «Совість України». Ліліана Бєлашова задекларувала найбільше доходу поміж усіх – 33 млн 821 тис. 219 грн. Хоча більшу частину коштів (мільйони дивідендів ПАТ «ВЕРДЕН» й ПАТ «БАНК УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ», плюс проценти) отримав її чоловік.

Стосовно «Рідного міста», то згідно з даними декларацій, протягом 2017 року депутати цієї фракції отримали набагато менше коштів – 14 млн 417 тис. 721 грн. Орієнтовно половину доходів фракції задекларував Дмитро Батигін, який отримав 7 млн 29 тис. 744 грн (більшість від доходів та дивідендів його компаній «СтарЛайт» та «ПроЛайт»). Близько 5,54 млн грн заробив депутат від «Рідного міста» Олександр Кудацький. Зокрема, він отримав від ПАТ «Полтавський завод медичного скла» зарплату та дивіденди

Сумарний дохід депутатської фракції БПП у Полтавській міськраді за 2017 рік склав 9 млн 742 тис. 073 грн. Найприбутковішим минулий рік став для лідера Андрія Матковського – він отримав 2 млн 41 тис 392 грн. Більшу частину цих коштів він заробив, займаючись підприємницькою діяльністю, велику роль зіграли і доходи дружини.

5 членів фракції «Батьківщина» отримали дохід у розмірі 5 млн 519 тис. 934 грн. Один лише Андрій Соколов спільно з родиною заробив та задекларував у 2017 році більше, ніж усі інші члени фракції разом (3 млн 262 тис. 331 грн).

1 млн 416 тис. 120 грн – от скільки доходу отримали депутати фракції «Самопоміч». Найбільше заробив Юрій Бойко, який задекларував 876 тис. 471 грн.

Менше навіть, ніж один Бойко, отримали дохід п’ятеро свободівців785 тис. 492 грн.

У підсумку, якщо розподілити загальний дохід депутатської фракції у 2017 між її членами, то можна сказати, що минулоріч на кожного депутата припала приблизно така сума:

 • БПП «Солідарність» 1 млн 217 тис. 759 грн;
 • «Совість України» 6 млн 882 тис. 685 грн;
 • «Свобода» 130 тис. 915 грн;
 • «Рідне місто» 2 млн 883 тис. 544 грн;
 • «Батьківщина» 1 млн 103 тис 987 грн;
 • «Самопоміч» 472 тис. 40 грн.

 Доходи родини

 

 Від майже 180 мільйонів до 200 тисяч гривень

З великою кількістю нулів, а саме тому й найцікавішим, є критерій порівняння грошових активів депутатів фракцій.

Сотні тисяч і мільйонів гривень, доларів та євро – от що задекларували депутати. Але ситуація така, як і з усіма іншими статками – дехто з них має кошти, а дехто залишив графу у документі не заповненою.

Та все ж по фракціях. Так як депутати задекларували іноземну валюту, то для підрахунку конвертували її у гривню (за курсом долар – 26.12, євро – 31,97).

«Совість України» 176 млн 597 тис. 303 грн. Відповідь на питання чому найзаможнішою виявилася саме ця депутатська фракція проста – її головою є Олександр Мамай. А якщо серйозно, то до складу фракції входять 8 депутатів, кожен з яких має мільйонні статки. Зокрема, найбільше активів, серед усіх членів фракції, мають родичі – Ірина Климко та Олександр Мамай. Депутатка зберігає 4 млн 377 тис. 302 грн, 620 тис. доларів та 300 тис. євро. А мер міста є гривневим та доларовим мільйонером – 4 млн 951 тис. 957 грн, 1 млн 630 тис. доларів. Якщо підсумувати, то в середньому кожен член фракції має 22 млн 74 тис. 663 грн.

БПП «Солідарність» 36 млн 761 тис. 816 грн. У цій фракції можна чітко визначити найбагатшого – це депутат Андрій Матковський, який окрім 2 млн. 198 тис. 311 грн, має ще й майже мільйон євро (958 тис. 902 євро). Зовсім не мають грошових активів 5 з 8 депутатів фракції. Проте, завдячуючи 3 іншим, у середньому на кожного члена фракції припадає 4 млн 595 тис. грн.

«Рідне місто» 36 млн 659 тис. 857 грн. Від БПП фракцію відділяє близько 100 тис. грн. Проте тут спостерігається інший розподіл коштів – ними володіють майже порівно (відрізняється звичайно на тисячі, але все ж перепад не суттєвий). Єдиним серед членів фракції партії, хто не задекларував жодних коштів є Володимир Корнійчук. Тож, у середньому на одного депутата припадає 7 млн 331 тис. 971 грн.

«Батьківщина» 29 млн 990 тис. 673 грн. Розмір грошових активів серед членів цієї депутатської фракції у міськраді так, як і в «Рідного міста, майже однаковий – і долари, і євро, і, звісно ж, гривні. Найбіднішим депутатом партії є Анатолій Клименко, який у декларації-2017 не вказав ніяких грошей. У середньому, виходячи з бюджету фракції, кожен її член має 5 млн 998 тис. 134 грн.

«Свобода» 271 тис. 540 грн. Грошові активи фракції навіть не сягнули відмітки у 500 тис. грн. Тільки 3 з 6 депутатів у деклараціях за 2017 рік вказали, що мають кошти. Якщо порівнювати з «Совістю України», то це звичайно мало, але як-не-як, не найменший показник серед фракцій. І у середньому, на одного депутата припадає 45 тис. 257 грн.

«Самопоміч» 196 тис. 330 грн. Найменша та найбідніша з 6 фракцій, представлених у ПМР, оскільки складається з 3 депутатів. Звичайно, як показує приклад БПП, кількість членів не є показником і не свідчить про брак грошей (активи трьох депутатів склали майже 37 млн грн.), але у випадку з «Самопоміччю» це так. Єдиним, хто має кошти (які й стали активом фракції) є Юрій Бойко. Тому, якщо розкинути кошти на усіх членів, на кожного припаде 65 тис. 443 грн.

Грошові активи 

Яка з шести, або «ху із ху»

Підсумувавши задекларовані статки усіх членів депутатських фракцій Полтавської міськради (35 депутатів, а так як Тимофій Гаєвий від «Рідного міста» не подав декларацію-2017, то 34), визначили – яка з 6 є найзаможнішою у ПМР.

Отож, депутати від фракції «Совість України» (на чолі «совість» Полтави, мер Мамай, не забуваємо) отримала найвищі показники по більшості з критеріїв. Це:

 • найбільше землі;
 • найбільше квадратних метрів у Полтаві;
 • найбільше автівок;
 • найвищі доходи;
 • найбільше грошей.

А серед найбідніших – фракції «Свобода» та «Самопоміч». Вони теж мають і землю, і майно, і автівки та все ж не можуть тягатися з «атлантами», які тримають ПМР.

 

Обкладинка, інфографіка Наталі Баранник

Опублікована: 26 квітня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація