Олександр Шамота про амбіції на посаду мера, Сергія Капліна та розвиток міста – інтерв’ю з в.о. полтавського міського голови

Автор: Віталій Крицький, 27 серпня, 18:09

Фото: Олександр Шамота


Секретар міської ради, виконувач обов’язків полтавського міського голови Олександр Шамота, напередодні річниці перебування на керівній посаді розповів про здобутки, відносини з партнерами по коаліції та опозицією, колишнього лідера Сергія Капліна, заробітну плату та як часто оновлює новинну стрічку.

Шлях від ідеї до реалізації минулорічного інтерв’ю з новообраним секретарем, «вічним опозиціонером» Олександром Шамотою у жовтні 2018 року зайняв не більше 12 годин. Цього разу домовлялися кілька тижнів, оскільки в.о. полтавського міського голови перебував у відряджені та вирішував буденні посадові обов’язки.

На годиннику 16:50. Напередодні свят (дата запису інтерв’ю 23 серпня) структурні підрозділи виконкому працювали до 15:00. Олександр Шамота досі на робочому місці.

Є «пул» тем, на які Олександр Шамота не хоче розмовляти. Стосується це, насамперед, конфлікту з його колишнім лідером – Сергієм Капліним. Секретар міськради помітно нервує, коли ми згадуємо прізвище народного депутата 8-го скликання.

Окрім того, Олександр Шамота уникає прямих відповідей і коментарів щодо майбутнього балотування на посаду міського голови та дій колег (або, як сам називає, «партнерів по коаліції»).

За рік змінився не тільки президент України та склад Верховної Ради. Змінився і сам Олександр Шамота, який почувається «на своєму місці». Принаймні, поки не має підстав стверджувати інакше.

 

Рік при владі

Віталій Крицький (далі В): Пройшов майже рік зі звільнення Олександра Мамая з посади міського голови Полтави. Майже рік Ви секретар Полтавської міської ради, в.о. мера міста. Що для Вас змінилося за цей рік?

Олександр Шамота (далі О): Ми зупинили піке, в яке прямувало місто. Зараз я для себе розумію це як ніколи гостро. Якби ми цього не зробили тоді, важко сказати, що було б сьогодні. Що було б з вулицями Деповська, Сортувальна, зі 109-тим мікрорайоном. Із мостом через Ворсклу. Що було б Кадетським корпусом. Із квартирами для дітей-сиріт. Я вважаю, що тоді ми все правильно зробили. Якщо б я повернувся в ті часи, то зробив все так само.

В: Що вдалося і не вдалося за цей рік?

О: Важко сказати про якісь конкретні речі. Перше, на моє глибоке переконання, міська рада стала більш відкритою. Хоча деякі рейтинги говорять про інше. Вдалося змінити ставлення працівників міськради до виконання обов’язків, однак, на жаль, не всі відразу змінюються, адже 8 років, та і до того, всі працювали з іншим підходом. Ми дуже часто чуємо від керівників структурних підрозділів на кшталт «у нас грошей немає», а я запитую, чи зверталися вони з пропозиціями? І все стає зрозумілим.

Олександр Шамота

Я говорю, наприклад, про закупівлю техніки: цього року ми придбали під 30 одиниць. І це не кінець. Навіть не беручи до уваги ще не закуплені автобуси і не враховуючи те, що ми підписали договір із ЄБРР (що, до речі, також відбулося внаслідок звільнення колишнього керівництва). І всі розмови про те, що у нас були кошти на закупівлю, у мене запитання: чому ж раніше не купували?

Нам вдалося змінити ситуацію в комунальній сфері. Ми зупинили «дерибан» і вбивство комунальних підприємств. Так, на жаль не вдалося врятувати МШЕД і «Ремліфт», але встигли з КАТП-1628, «Декоративними культурами» та диспетчерською.

В: Що не вдалося?

О: Мабуть, хотілося б робити все швидше: ремонти шкіл, садочків, доріг. Але є різні фактори, які, на жаль, не сприяють швидкому результату.

В: Рік тому Ви анонсували демонтаж прибудови до екскінотеатру імені Котлеревського. Прибудова стоїть.

О: Є бюрократична тяганина. Там є певне протистояння з боку підприємця і документальні нюанси. Наразі вже розірвали договір оренди з міською радою. Сподіваюсь, що доведемо справу до кінця. Складні процеси не відбуваються швидко.

В: Чи намагалися з Вами «домовитися» за прибудову?

О: Особисто зі мною – ні.

В: А не з Вами?

О: Так вони тут бігають по подвір’ю і коридорах, організовують громадські організації, пишуть якісь статті, намагаються тиснути інформаційно.

В: «Вони» – це хто?

О: Давайте без прізвищ. Ви ж самі бачите, хто за це хвилюється.

В: Не всі полтавці настільки розуміють всі тонкощі відносин міської влади з окремими підприємцями.

О: Тоді, значить, не цікаво. Ті, до кого це адресується, розуміють про що я.

(Припускаємо, що Олександр Шамота мав на увазі бізнесмена і очільника ГО «Підприємці Полтавщини» Євгена Диканя, який відстоює право на існування прибудови до екскінотеатру – тут і далі прим. автора)

 

Сергій Каплін

Олександр Шамота познайомився з Сергієм Капліним наприкінці 2009-го року. У 2012 році Шамота допомагав йому вперше стати нардепом.

Олександр Шамота обрався у Полтавську міську раду в 2015 році від «Партії простих людей», яку тоді очолював Сергій Каплін. Їх пов’язала тісна співпраця, яка тривала до липня 2019-го року.

В: На час парламентських виборів Ви очолювали виборчий штаб Сергія Капліна?

О: Я не міг цього робити, адже я посадова особа місцевого самоврядування. І я фізично не міг цим займатися, тому що це щоденна робота. І з політичної точки зору я розумів, що «злопихатєлі» в міській раді тільки і чекали, щоб їм дали можливість…

В: Хто був головою штабу?

О: Це не має значення. Це не політична фігура.

В: Ви вірили в перемогу Сергія Капліна?

О: (пауза) У нього був шанс. Тоді я в це вірив.

В: Коли Ви зрозуміли, що не переможе?

О: Після того, як оголосили результат.

В: До останнього вірили в Капліна?

О: Та яка різниця, вірив я чи ні?

В: А Ви за кого голосували по мажоритарці?

О: У нас же таємне голосування…

В: Влітку Сергій Каплін говорив, що розглядає можливість балотуватися на посаду міського голови Полтави – після попереднього умовного «праймерізу» у полтавських дворах, як пояснював сам Каплін. На його думку, містяни мали б вирішити, хто більш гідний йти в мери – Каплін або Шамота. Чи справді планувався «праймеріз», чи все було вирішено на користь Капліна?

О: Я про жоден «праймеріз у дворах» не чув і не бачив. Ви його бачили? Це, можливо, плід фантазії.

В: Після поразки на парламентських виборах Сергій Каплін почав критикувати полтавську міську владу, і зокрема Вас. Чому Ви не відповідаєте і утримуєтеся від публічної позиції?

О: Нічого коментувати. Люди самі все побачать.

Олександр Шамота

В: У вас є амбіції стати міським головою Полтави?

О: Звісно, є. Я ж на минулих виборах був кандидатом у мери.

В: Цього разу плануєте?

О: Давайте доживемо до виборів.

В: Це не відповідь.

О: Я Вам скажу відверто. У 2013 році, будучи депутатом міської ради, я задавав собі питання: навіщо я тут потрібен, де я буду далі, з ким я піду на наступні вибори. За два роки все вирішилося. Ми не знаємо коли будуть вибори, які обставини. Амбіції є, але, можливо, до того часу буде якась цікава пропозиція...

В: Сергій Каплін знав про Ваші амбіції?

О: Це в нього треба запитати.

В: Ви йому повідомляли, що маєте амбіції балотуватися на посаду міського голови?

О: У 2015 році партія, до якої ми належали, висувала мене кандидатом. Амбіції залишаються.

В: Як Ви реагували, коли Каплін ще під час парламентської кампанії заявляв про бажання балотуватися в крісло міського голови?

О: Не пам’ятаю, щоб під час виборів до Верховної Ради він підіймав тему крісла міського голови. А вже після виборів – так. Я про всі заяви дізнавався з інтернету.

В: За нашою інформацією, після поразки на виборах від Сергія Капліна начебто пішов весь партійний актив. Хто залишився з ним, а хто з Вами?

О: Десь за тиждень після виборів ми провели партійні збори Соціал-демократичної партії. Сіли поговорити з партійцями. Під час зборів ніхто не виявив бажання встати і піти з міської організації СДП. Її очолюю я.

В: Чому після парламентських виборів Сергій Каплін раптово почав друкуватися в «Полтавському віснику» з активною, дещо агресивною риторикою проти Вас?

О: Це питання до редакції газети.

В: Вас це не здивувало?

О: (пауза) Якби вам сказати…і так, і ні. Це ж приватна структура…

В: … яка, начебто, належить оточенню Андрія Матковського.

О: Начебто так.

В: Це може бути пов’язано?

О Поживемо – побачимо (посміхається).

В: Коли останній раз розмовляли з Сергієм Капліним?

О: На День Конституції.

В: Це коли Сергій Каплін говорив, що Ви не підтримали мітинг людей з будинку на Огнівській?

О: Чому? Я був, коли люди були на урочистостях. Ми підійшли: я, Олег Пругло (в.о. голови ПОДА), Каплін. І поговорили.

В: Але спочатку він влаштовував мітинг…

О: Та нічого він не влаштовував. Він стояв поруч зі мною на покладанні.

В: Наскільки нам відомо, цей інцидент був «останньою краплею» у ваших відносинах.

О: (дратується) Та, слухайте, ви ж не жовта «помойка», яка публікуватиме брудну білизну. Я не бачу сенсу це коментувати.

Олександр Шамота

В: Каплін говорив, що «зробив вас» тим, ким Ви є зараз. Згодні?

О: Мене «зробили» у 1981 році батьки таким, який є я. Я виріс завдяки їм.

В: Маю на увазі, що Сергій Каплін привів Вас у це крісло.

О: Повторюсь, депутатом міської ради я став у 2010 році. А Сергій Миколайович народним депутатом у 2012 році. Свою громадську і політичну діяльність я розпочав як мінімум за два роки до того, як він став нардепом.

В: Ви разом починали з «Фронту Змін»…

О: Він працював у Кременчуці. А я в Полтаві.

В: Якби він виграв парламентські вибори, конфлікту вдалося б уникнути?

О: «Єслі би, да каби, да во рту вирослі гріби. Бил би нє рот, а целий огород». Мені так мама в дитинстві казала.

В: У нього є шанси стати міським головою?

О: У соціологів треба запитати.

В: Ви ж, напевно, робили соціологічні заміри…

О: Навіть якби я їх і робив, я би зараз про це не говорив. Навіщо?

В: Знаючи Сергія Капліна як лідера, керівника…

О: У нього є мама, дружина, собаки. Хай вони за нього відповідають. Чому я повинен за нього відповідати?

В: Бо до Дня Конституції ви були разом. Бо Ви підтримували його на президентських виборах. Бо Вас пов’язують багато подій: історії з сокирою, сіллю, автівкою. Зрештою, ви пройшли цей шлях разом. А тепер говорите, що не маєте ніякого відношення до Сергія Капліна.

О: Бо я справді не маю відношення. Колись мав, а тепер ні. Я не бачу сенсу для розмови стосовно цих деталей.

 

Розпад «антиМамаєвської» коаліції

В: Чому розпалася «антиМамаєвська» коаліція, до якої входив Андрій Матковський?

О: Через їхнє ставлення до партнерів по коаліції. Вони вважали себе рівнішими за рівних. На моє переконання, вони поводили себе не по-партнерськи. На рівні особистих відносин. Я чітко розумів, що далі працювати неможливо. Це проявлялося при спілкуванні й робочих моментах.

В: Які були умови «Батьківщини» для вступу в коаліцію?

О: Розвиток міста. Робота на благо Полтави.

В: Як Ви ставитеся до Олега Бєлоножка (лідер фракції «Батьківщина» у міській раді) ?

О: Як до колеги. Ми не куми, не однокласники, не однокурсники.

В: У Вас із «Батьківщиною» також партнерські відносини?

О: Як і з іншими фракціями.

В: «Рідне місто» закріпило за собою сферу освіти, ЖКГ. Після кожного переформатування міської влади команда Олександра Удовіченка закріпляє позиції. Не маєте відчуття, що після наступного переформатування Вас вже не буде на посаді?

О: Мене може не бути на посаді будь-якої миті. Ви ж бачили, скільки разів намагалися.

В: Чому не вдалося?

О: Спитайте в тих, хто намагався, чому їм не вдалося мене звільнити.

В: Не домовилися про нову кандидатуру секретаря?

О Можливо.

В: На місцеві вибори підете від СДП?

О: У нас є фракція СДП в міській, обласній та районних у місті радах. Ми розраховуємо на похід на вибори з СДП.

В: Олександр Удовіченко пропонував об’єднати зусилля на майбутніх виборах?

О: Ще зарано про щось говорити. Таких розмов не було.

В: Раніше була інформація, що чиновники міської ради блокують роботу виконкому: чекають або на повернення Олександра Мамая, або виконують вказівки Андрія Матковського. Як зараз?

О: Про Мамая всі забули, особливо після судів. Це – відіграна карта. Останні вибори у парламент підтвердили. Усе працює в тому режимі, в якому й повинно. Є певні кути, які треба злагоджувати.

В: Чиновники продовжують тяжіти до Андрія Матковського?

О: Я поки таких не бачу. Може, вони маскуються?

В: Ви знаєте про них – людей з орбіти Матковського?

О: Наприклад, хто?

В: Олена Бабенко.

О: Вчора були з Бабенко в Сумах. Проводимо наради. Працюємо.

В: Вона залишиться на посаді?

О: Усі ми на цих посадах тимчасово.

В: «Свобода» в коаліції?

О: Як я бачу по голосуваннях, то так.

В: А «Самопоміч»?

О: Так.

В: «Самопоміч» намагається відмежовувати себе від коаліції.

О: У цієї політсили є своє бачення по цим питанням. Я їм дуже вдячний за їхню позицію, і взагалі, я вважаю, що завдяки тому, що в коаліцію входять 4-5 фракцій, нам вдається знаходити баланс і уникали скандальних рішень. Я за рік не пам’ятаю жодного гучного скандалу, типу «арки».

В: Що отримала «Свобода» внаслідок переформатування влади?

О: «Свобода» має можливість розвивати місто відповідно до принципів, які закладені у їхній політичній програмі. Ми робимо все, щоб якомога швидше передати Кадетський корпус. Юліан Матвійчук є ініціатором і рушійною силою цього процесу. І він не залишається наодинці: Олександр Біленький, я, ГО «Save Poltava» й усі фракції міської ради активно підтримували його позицію. Абсолютно всі хочуть робити місто кращим.

В: Олександр Нос залишиться на посаді керівника КП «Полтава-сервіс»?

О: До чого таке питання?

В: Маємо інформацію, що на цю посаду претендують «свободівці».

О: Я би не хотів коментувати чутки.

В: «Свобода» на посади взагалі не претендує?

О: У будь-якому випадку, у них є певні амбіції, але виконком сформований, заступники затверджені, якщо будуть вакантні посади… якщо представники їхньої політсили претендуватимуть на вільні посади, то ніхто не ставитиме палки в колеса. Головне, щоб люди були фаховими.

В: Чому посада керівника прес-служби Полтавської міськради досі вільна?

О: Команда Андрія Матковського заблокувала це питання. Документи були подані, претенденти визначені, треба було лише конкурс провести. Я думаю, що найближчим часом проведемо.

В: Є кандидатури?

О: Було троє. Колишній працівник прес-служби Анастасія Хухрій звільнилася і забрала документи. Залишилося двоє.

В: Один із них – Віталій Улибін. Хто другий?

О: Не пам’ятаю. Проведемо відкритий конкурс.

В: Зустрічалися з новообраними нардепами від Полтави?

О: Чесно кажучи, планував. У мене є бажання з ними зустрітися, щоб почути про нашу співпрацю. Я думаю, що найближчим часом запрошу на зустріч і поговоримо про те, як вони бачать співпрацю з місцевою владою.

В: Під час парламентської кампанії вони зазначали, що готові контролювати місцеву владу: слідкувати за тендерами, направляти депутатські запити. До такого формату співпраці готові?

О: Це їхнє законне право. Вони можуть їм користуватися. Усе, що в межах закону – будь ласка.

В: Раніше зустрічалися з ними?

О Ні.

В: Чи має Олександр Мамай шанси знову стати мером?

О: Сподіваюся, що ні. Третього «пришестя» місто вже не переживе.

В: Він має підтримку?

О: 17 чи 19 відсотків він отримав на парламентських виборах. Але цього недостатньо, щоб стати міським головою.

В: Соціологію щодо свого рейтингу робили?

О: Робив. На початку літа.

В: І який висновок?

О: Поки залишимо це в секреті (посміхається).

Олександр Шамота

В: Чи відомо Вам, хто точно балотуватиметься в мери?

О: Ми не можемо визначити точно людей, які планують. Ми ж не в стані виборчого процесу. Коли оголосять вибори, відбудеться реєстрація, тоді й дізнаємося.

В: Припущення?

О: Олександр Мамай заявляв. І колишній нардеп заявляв про свої амбіції.

В: Олександр Біленький, Олександр Удовіченко

О: І вони заявляли. Удовіченко балотувався в 2015 році, тому логічно передбачити, що в нього також є амбіції. І Юрій Бублик. Треба просто взяти список тих, хто балотувався в 2015 році, і приблизно проаналізувати.

В: Готові до важкого змагання?

О: Якщо буду кандидатом – звісно. Я хотів би залишитися і працювати в Полтаві. Тим паче, після останніх подій я розумію, що можливостей для розвитку тих чи інших сфер набагато більше.

 

Ситуація з проїздом

В: Яка наразі ситуація з перевізниками?

О: Я не бачив офіційних розрахунків, які б вони подавали.

В: Перемовини ведете?

О: Ні. Юрія Лупаєнка (перевізник, голова ГО «Асоціація перевізників Полтавщини») я бачив один раз у дворі міської ради.

В: Раніше Юрій Лупаєнко говорив, що йому важко вести перемовини з міською владою, зокрема через різки заяви Сергія Капліна. Каплін вже майже не нардеп. Перемовини будуть продуктивнішими?

О: Нехай принесуть розрахунки і подивимось, що вони нарахують. І чи принесуть взагалі.

Ми зі свого боку робимо все для того, щоб зіскочити з цієї голки: підписали договір із ЄБРР, оголосили тендер на 11 автобусів. Робимо все, що можемо. На жаль, швидко і оперативно не вийде.

 

***

В: На які кошти живете?

О: Ви бачили мою декларацію, там все відображено. За минулий місяць моя зарплата становила 26 тисяч гривень.

В: Влаштовує?

О: Достатньо.

В: Який у Вас графік роботи?

О: Офіційно з 8 до 17:15. Але доводиться затримуватися.

В: Як дружина ставиться до Вашої роботи?

О: Спокійно. Вона ж розуміє, що я працюю на відповідальній посаді.

В: Як часто тренуєтесь у спортивній залі?

О: Намагаюся тричі на тиждень. Але не завжди виходить. Якщо бігаю, то зранку. Якщо тренуюсь, то ввечері після 20:00 чи 21:00.

В: У цьому кабінеті випивали алкоголь?

О: (сміється) Ні, жодного разу. Були пропозиції, але коли доходить до діла, то всі тікають.

Олександр Шамота

В: Який останній фільм подивилися?

О: «Колектор». Десь два тижні тому.

В: Як часто оновлюєте новинну стрічку?

О: Інколи доходить до того, що читаю новини вже коли лягаю спати.

ЗМІСТ помічає, що в Олександра Шамоти чорний однотонний мобільний чохол. Хоча раніше він був червоним із логотипом СДП.

О: А, він у автівці. Я інколи міняю – під настрій.

В: Побажання до полтавців і колег депутатів.

О: Колегам бажаю розуміння. Опозиційним силам – здорового глузду. Полтавцям – добробуту. Ми святкуємо День прапора, День Незалежності України. Я бажаю настання миру, повернення тимчасово окупованих територій. Повернення Криму. Я нещодавно був у Боржомі – місто нагадує Судак або Алушту. Відчув ностальгію. Хочу, щоб була можливість відвідувати ці міста. І вона буде. Крим – український!

Обкладинка Юлії Деркач

Опублікована: 27 серпня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація