Операція «Вакцинація». Де, чим і за скільки можна зробити щеплення у Полтаві

Автор: Ольга Ружицька, 25 жовтня, 12:17

Фото: Операція «Вакцинація». Де, чим і за скільки можна зробити щеплення у Полтаві


У цьому епідсезоні ВООЗ прогнозує три небезпечних штами грипу на території України. Досі виникають спалахи кору, триває боротьба з туберкульозом і ще купа хвороб в «гібернації» – чекають підходящого моменту, щоб вийти в активний режим. Що робити полтавцям? Вакцинуватися чи ні? А якщо так, то чим, від чого і коли – ми пройшлися по календарях щеплень, страхах перед вакцинацією і можливостях захисту для мешканців Полтави.

Покоління, яке ніколи не бачило віспи, черевного тифу, холери, а поліомієліт і дифтерію бачили у новинах не з нашого регіону, думає, що так завжди було. Але як відомо, віспу і сказ перемогли вакцинацією. Міленіали зараз можуть тільки гортати страшні історії з минулого і… хворіти через те, що в «нульових» щось пішло не так.

В світі є  46 хвороб, які контролюються вакцинацією. Винайдено та використовується більше 100 вакцин. До речі, більше десяти розробили зовсім нещодавно – у 90-х роках ХХ століття. І виник  парадокс: поки вчені працювали, з’явились антивакцинальні рухи, рівень вакцинації впав. Зниження рівня вакцинації призвело до спалахів вакцинокерованих хвороб.  В Україні спалахнула кір, досі навіть на Полтавщині реєструються випадки захворювання. Але ситуація зі щепленнями покращилась – у 2017 році рівень вакцинації від кору сягнув 93%.

Міністерство охорони здоров’я України для внутрішніх потреб досліджувало основні бар’єри у батьків, які відмовлялись від вакцинації. Виявили 5 основних причин:

  • низький рівень знань про те, як працюють вакцини та низький рівень обізнаності про небезпеку інфекційних захворювань, що попереджаються вакцинацією;
  • низький рівень довіри до безпеки та ефективності вакцин, стереотипи про виробників та якість вакцин;
  • загальна недовіра до медичної системи в Україні;
  • нестача комунікації про переваги вакцинації від медичних працівників;
  • потреба в підписанні інформованої згоди перед кожною вакцинацією без адекватної консультації про можливі реакції.

Чому у свій час дифтерію називали «смертельною язвою горлянки» і як задихались від дифтеритних плівок, знесилені отрутою дифтерійних паличок, краще Чехова з Булгаковим не пояснити. Все-таки,  ці письменники були ще й лікарями та бачили смерть від дифтерії на власні очі. Я ніколи не бачила хворого на дифтерію, але досі пам’ятаю оповідання Антона Чехова «Попрыгунья» і «Стальное горло» Михайла Булгакова. З появою вакцини ця хвороба перестала масово поширюватися, смертність, яка сягала 70-100%, знизилась до дуже низького рівня, хворобу почали забувати. Тобто імунізація спрацювала. І було б непогано, якби вона залишилась тільки у спогадах з історії літератури. Але відмова від вакцинації може повернути її. Питання – скільки ще керованих хвороб можуть повернутись і як від них захищатись?

 

Оновлення у календарі щеплень: коли і від чого тепер вакцинуватися

В Україні обов'язкова вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи і епідемічного паротиту.
У червні 2018 року Міністерство охорони здоров’я своїм наказом №947 оновило Національний календар щеплень. Тепер наш календар відповідає досвіду країн ЄС, де вакцинація проти гепатиту В співпадає або поєднується з імунізацією проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту у дітей (у 2 та 6 міс).

Календар обов’язкових безкоштовних щеплень

Тобто тепер БЦЖ від туберкульозу щеплюють на 3-5 день життя немовляти (але не раніше 48 годин після народження), а в 7 років уже не ревакцинують. Для недоношених дітей час вакцинації відкладається до набрання маси 2500 г. У один день з БЦЖ інші щеплення не роблять. Діти, не вакциновані у пологовому стаціонарі, підлягають обов’язковій вакцинації у інших медичних закладах.

Від гепатиту В вакцинують не на першому місяці, а на другому. Новонародженим з вагою менше, ніж 2000 г, але які народилися від матерів, які не хворіли на гепатит В і не були інфіковані (HBsAg-негативні) щеплення роблять, коли дитина набере вагу 2000 г або їй виповниться 1 місяць. Якщо дитина з малою вагою народилась у HBsAg-позитивної матері, перша доза вакцини вводиться в перші 12 годин життя дитини, незалежно від маси тіла. Разом з вакцинацією, але не пізніше першого тижня життя, в іншу ділянку тіла рекомендовано вводити специфічний імуноглобулін проти гепатиту В. Коли дитині буде 1 місяць, щеплення роблять серією із трьох введень вакцин.

Національний календар щеплень «прощається» з нами на 26-му році життя. Тепер потрібно ревакцинуватися проти дифтерії і правця і відповідальність за повтор кожні 10 років лежить на нас.

Але є ще набір додаткових щеплень, якими платно можна вакцинувати дитину:

 

Рекомендовані щеплення для дітей

Для порівняння – у національних календарях щеплень Великобританії і Росії обов’язкове щеплення від 12 хвороб (зокрема, від грипу і пневмококової інфекції), Німеччини – від 14, а у США – від 16 (серед обов’язкових: вакцини від грипу, гепатиту А, менінгококової інфекції, папіломавірусної інфекції, пневмококової і ротавірусної інфекції). Водночас, у США, Британії і Німеччині не вакцинують від туберкульозу. Німці також не вносять в обов’язкові вакцини проти гепатиту А ротавірусної інфекції, британці – і вакцину від гепатиту В.

 

Від чого вакцинуватися дорослим?

Якщо вам більше 26 років і ви забули, коли в останнє щеплювались – варто сходити до імунолога. Цілком імовірно, що пора ревакцинуватись від кору. І не тільки від нього. Перевірити можна, здавши аналіз на визначення імунного статусу. Кожні 10 років необхідно вакцинуватись від дифтерії, кашлюка і правця. За словами, експерта з вакцинації Світлани Писаренко, дві дози КПК дають пожиттєвий імунітет. Якщо у дитинстві була тільки одна доза, потрібно ввести другу. Ревакцинація не потрібна, якщо вам зробили таке щеплення в дитинстві (за Національним календарем - в 1 і 6 років).

Британці, до речі, кожні 10 років ревакцинуються від сказу. У будь-якому віці рекомендуються щеплення від вітрянки, гепатитів А і В, грипу, кліщового енцефаліту. Вакцинуватися від папіломавірусної інфекції рекомендують усім дівчатам від 9 до 26 років (фактично – до початку статевого життя, у іншому випадку гінеколог визначає чи доцільно це за результатами аналізу крові на вірус папіломи людини). Цей вірус провокує рак шийки матки. Якщо в організмі ще «поселиться» вірус герпесу, то ризик захворіти на рак, говорять сфери урогенітальних хвороб, збільшується у 50 разів.

До речі, у Британії і Росії розробили вакцини від герпесу, але вони містять різні типи вірусів. Щеплення рекомендоване тим, у кого висипи проявляються частіше 4-х разів на рік або були більш гострі стани. Є чимало протипоказань і головна відмінність від інших вакцин – протигерпетичні не стимулюють вироблення антитіл, а лише створюють неспецифічний імунітет. Ефективність британці досліджували на 3300 парах. Захисний ефект відчули жінки – у них прояв інфекції знизився на 73-74%.

Для людей віком 60+ рекомендована вакцина від оперізуючого лишаю (герпес-зостер). Дослідження виявили, що імунізація на 60% знижує рівень захворюваності. Мандрівникам радять звертати увагу на хвороби, поширені у країні, яку плануєте відвідати і вакцинуватись від них. Наприклад, за даними Центру контролю і профілактики захворювань США (вони створили інтерактивну карту), перед відпочинком у Туреччині варто вакцинуватися від гепатитів A, B, малярії, сказу і черевного тифу. Перед Єгиптом варто убезпечитись від жовтої лихоманки. Перед Індією чи Тайландом – до всього переліченого додається вакцина від поліомієліту і японського енцефаліту (якщо будете там довше, ніж місяць і плануєте побувати у сільських районах).

Календар щеплень для дорослих

Ок, я готовий, а вакцина є?

Інформація Міністерства охорони здоров’я по залишках імунобіологічних препаратів, придбаних за кошти держбюджету, у регіонах є у вільному доступі.

Ще у вересні у Полтавській області була в наявності навіть антирабічна вакцнина «Рабіпур» (від сказу), індійського виробництва, яку тепер держава купує замість російської. Щодо рекомендованих вакцин, то потрібно дізнаватися по кожному окремому препарату і перевіряти, чи дозволений він в Україні (це зручно зараз робити на порталі «Ліки контроль»). Лікарі відмовлять вам у введенні препаратів, не зареєстрованих в Україні і доставлені в невідомих умовах транспортування і зберігання.

 

Які вакцини у Полтаві можна зробити безкоштовно?

Всі вакцини, необхідні для імунізації дітей згідно з Національним календарем щеплень, доступні та безкоштовні в закладах первинної медичної допомоги України. Нестача у поставках вакцин була з 2011 до 2016 року. Зараз вакцини, на які Україна виділяє кошти державного бюджету, закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Він же і звітується за процес закупівель.

Станом на 19 жовтня 2018 року у розділі «Закупівля імунобіологічних препаратів для проведення імунопрофілактики населення та виробів для забезпечення умов температурного контролю імунобіологічних препаратів» інформація оновилась. Один важливий момент – закупівля вакцин та лікарських засобів на замовлення МОЗ України відбувається ще за бюджетні кошти 2017 року.

Що ми бачимо? Частина вакцин поставлена, частина – на стадії доставки, ще частина – тільки на стадії виробництва. Відповідно до цього звіту, можна зорієнтуватися коли вакцина знову з’явиться.

17 жовтня Кабінет Міністрів України схвалив постанову, яка дозволяє поставляти вакцини, придбані державним коштом, до медичних закладів усіх форм власності, щоб і в приватних клініках люди могли щепитися безкоштовно.

«Раніше закуплені бюджетним коштом вакцини були доступні тільки для українців, які йшли в комунальні заклади охорони здоров'я первинної ланки. Ми в новій постанові створюємо механізм розподілу та перерозподілу «державних» вакцин серед усіх тих медичних закладів, де на первинному рівні пацієнти отримують медичну допомогу (і приватні, і лікарі-ФОПи), а також забезпечення вакцинами, відповідно до календаря щеплень, пологових стаціонарів усіх форм власності», – прокоментувала в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун під час засідання уряду. Вона додала, що метою цих змін є підвищення рівня вакцинації і відповідь МОЗу батькам, які звертались з питанням чому у приватних закладах вони не можуть щепитися вакцинами, які постачаються у державні заклади.

Чи вийде, щоб вакцинація була справді безкоштовною – побачимо, адже приватні медичні заклади, як правило, беруть оплату за консультацію лікаря і сервіси в маніпуляційних. Для дорослих безкоштовною залишається вакцина проти дифтерії і правцю.

 

Як вберегтися від неякісних вакцин?

Ключ до якісної і безпечної вакцинації – дотримання температурного режиму при транспортуванні і зберіганні вакцини, термін придатності, цілісність ампули і введення вакцини не пізніше, ніж за 2 години після придбання. Інакше можна зіпсувати будь-який бренд і, в кращому випадку, вакцинуватися уже недіючим препаратом (у гіршому – це може бути небезпечно).

Термоіндикатори на флаконах або спеціальні гаджети -логери реагують на порушення температурного режиму і умов зберігання, тому потрібно дивитись чи не змінили вони свій колір. Тому для доставки необхідні сумки-холодильники. Не можна принести вакцину з аптеки до лікаря у звичайній сумці чи кишені! Наступний важливий показник – виробник. Сертифікат якості вакцини має бути в кожному кабінеті щеплень і ви маєте право вимагати ознайомитися з ним. Уже 10 років в Україні не вщухають скандали і обговорення індійських вакцин. Точніше однієї вакцини одного індійського виробника – АКДП (вакцини для профілактики кашлюка, дифтерії та правця з цільноклітинним кашлюковим компонентом) від Serum Institute of India. Але її досі купують – тепер це робить фонд ЮНІСЕФ.

Світлана Писаренко, експерт Департаменту охорони здоров’я з напрямку «Педіатрія», сертифікований тренер UNICEF з вакцинації, та Ольга Бастоногова, завідувачка обласного імунологічного центру, пояснили, що реакція на вакцину АКДП індійського виробництва є тому, що ця вакцина містить цілу клітину кашлюку і 3 тисячі антигенів. Це викликає потужнішу імунну відповідь. А вакцини європейського виробництва (бельгійські та французькі) – ацелюлярні, тобто містять лише 3 антигени. У Польщі використовують таку ж саму вакцину. Найвідоміший телелікар Євген Комаровський теж не раз коментував цю тему і радив щепитися… індійською вакциною. Бо, на його думку, Україна не може собі поки що дозволити щепитися більш «лагідними» європейськими вакцинами. «Цільноклітинна вакцина дає більш високий рівень імунного захисту, але частіше дає реакції. Якщо в країні вакцинованими є понад 95% населення, цілком припустимо використовувати ацелюлярні вакцини. Але в наших нинішніх реаліях – тільки цільноклітинні», – пояснював він у інтерв’ю «Радіо Свобода». Він також пояснює, що часто батьки і навіть деякі медики плутають поствакцинальну реакцію з розладами. Подекуди батьки все одно готові відмовитися від безкоштовної вакцини і купувати європейські, щоб уникнути бурхливої поствакцинальної реакції. Шукають прямі аналоги АКДП – бельгійські «Бустрикс», «Інфанрикс», і багатофункціональний «Пентаксим» (виробляють «Санофі Пастер», Франція і «Санофі-Авентіс Прайвіт Ко. Лтд.», Угорщина), який профілактує не тільки дифтерію, правець і кашлюк, а й поліомієліт та хвороби, спричинені гемофільною інфекцією (у тому числі менінгіт).

І не завжди знаходять. А ось чому: ще минулого року МОЗ попереджав, що «Пентаксиму» в Україні у 2018 році не буде. Офіційна версія – через неприйнятні зміни в угоді з виробником, який хотів переукласти договір на кілька років наперед. А ще звучало про те, що потужностей виробництва не вистачить для покриття національної програми. Наразі у Полтаві у листопаді-грудні очікується поява «Пентаксиму», а також «Тетраксиму», «Інфарікс-Пента», «Ротаріксу» та «Превенар 13» у приватних клініках і деяких аптечних мережах.

Виробники вакцин у своїх інструкціях, як правило, детально описують можливі побічні реакції: від почервоніння і болю в місці уколу до сонливості, нудоти, лихоманки. Читати інструкції взагалі дуже пізнавально.

7 кроків для власної безпеки перед вакцінацією

 

Зіркові антивакцинатори: емоції проти науки

Нинішній президент США Дональд Трамп у 2014 році написав такий твіт: «Якби я був президентом, я б наполягав на правильних вакцинах і не дозволив би масову вакцинацію, яка викликає у дітей аутизм». Далі було ще одіозніше інтерв’ю на радіо Sirius XM, де він заявив: «Щеплення проти грипу – найбільше медичне шахрайство, придумане світовими фармкомпаніями. Я ніколи не робив їх. І досі я ніколи не хворів на грип. Мені не подобається ідея робити ін'єкції шкідливих речовин у ваше тіло». У статусі президента він почав справжню війну з вакцинами.

Була створена Цільова група з безпеки вакцин, головою якої Трамп призначив Роберта Ф. Кеннеді-молодшого. Антивакцинотором виявилась і призначена виконувачка обов'язків генерального прокурора, очільниця міністерства юстиції Саллі Йетс. У перший день свого призначення вона підписала санкції на рейд ФБР до штаб-квартири Центру по контролю і профілактиці захворювань (CDC) в Атланті, штат Джорджія. У рейді брав участь урядовий інформатор, лікар Вільям Томпсон, який стверджував, що вакцини, призводять до аутизму. Можливо Трампу не було б ніякого діла до вакцин, але його сину Беррону у 2013 році діагностували аутизм нібито після щеплення. Рейд не дав продуктивних результатів – федерали не знайшли нічого компроментуючого.

Рух антивакцинаторів виник порівняно нещодавно – у 1998 році. Скандал спричинила стаття у авторитетному британському медичному виданні The Lancet. Лікар-гастроенторолог Ендрю Уейкфілд написав, що вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК) викликає в дітей аутизм. Пізніше з’ясувалося, що всі факти сфальшовані, бо йому заплатили за дискредитацію вакцини (історія дуже цікава і до кінця не з’ясована – є припущення, що кінцевим замовником публікації були представники фармбізнесу, які втрачали продажі ліків від зниження рівня захворюваності). До статті вийшло спростування, Уейкфілда позбавили ліцензії за шахрайство, але хвилю по світу уже було не зупинити. Найпарадоксальніше, що противники вакцин навіть не дочитувались, як саме Уейкфілд вів «дослідження». Коли журналісти «Sunday Times» підключились до розслідування, виявилось, що лікар діяв без необхідних дозволів наглядової ради і призначав непотрібні травматичні дослідження справжнім дітям-аутистам – колоноскопію і люмбальні пункції. 28 січня 2010 року трибунал при Генеральній Медичній Раді Великої Британії визнав Уейкфілда винним за 36 (!) пунктами обвинувачення. Зокрема, і за нечесність та жорстокість по відношенню до дітей з особливими потребами. У своїх статтях він брехав, що діти мали запальні хвороби кишківника, хоча насправді цього не було. У 2011 році «The BMJ» «зробив» своїх одвічних конкурентів «The Lancet», видавши нередаговані статті Уейкфілда. Того ж року Medscape поставив його на вершину списку найгірших лікарів. У 2012 році журнал Time нагородив його антипремією як найбільшого шахрая в науці.

Коли у 2015 році в каліфорнійському Діснейленді спалахнув кір і захворіли діти, Уейкфілд відкинув всі звинувачення у причетності до провокації епідемії і взагалі всі обвинувачення у свій бік, коментуючи тільки одне, що вакцина нібито спричинила епідемію аутизму, яка більша за епідемію кору. Він став політиком, режисером і сценаристом. Два роки тому він випустив антивакцинальний фільм «Vaxxed», знявши себе у головній ролі як невинну жертву масової змови.

Його підтримав актор Роберт Де Ніро і організував прем’єру на кінофестивалі Tribeca, написав на своїй Facebook-сторінці, що це дуже особистий фільм і він сподівається, що стрічка відкриє діалог про проблему. Син актора, як і син Трампа, теж хворий на аутизм і знаменитий батько припускає, що це після щеплення (при тому, що Де Ніро – великий противник Трампа і його політики). Але буквально перед прем’єрою 26 березня Де Ніро заявив, що фільм не покажуть на фестивалі, бо «консультації з іншими представниками кінофестивалю та членами наукової спільноти змусили його зробити висновок про те, що показ фільму не буде сприяти або продовжувати обговорення поданої теми».

Займатись прокатом фільму вирішила компанія Cinema Libre, показавши його у Нью-Йорку через чотири дні після відмови Роберта Де Ніро. Реакція вийшла несподіваною – з критикою у відкритому листі виступив режисер Тодд Дрезнер, батько сина-аутиста і автор наукових фільмів про нейропроблеми, які поширювала компанія. Він заявив: «випускаючи «Vaxxed», Cinema Libre активно шкодить тисячам людей з аутизмом. Хоча ми повинні обговорювати найкращі шляхи їх підтримки і допомогти їм вести повноцінне життя, а замість того пропонується слухати дискредитованого вченого та нечесного режисера, який риє кролячу діру до давно розгромлених теорій змови. Я глибоко розчарований». Дрезнер також доводить, що при створенні фільму були використані неетичні та нечесні техніки монтажу (наприклад, склеєні дві різні телефонні розмови з потрібних слів), порушені і журналістські стандарти при створенні документальних фільмів, мало науково обґрунтованих висновків і фактажу. До того ж, говорить кінематографіст, маніпуляція з терміном «епідемія аутизму» – дуже небезпечна. Чому так стало багато випадків аутизму доволі просто пояснити тим, що у наш час просто почали краще виявляти, діагностувати і реєструвати ці випадки, чого не було раніше. А причини його виникнення різні.

Попри провал і критику, у 2017 році у Каннах влаштували приватний показ Vaxxed, коли відбувався кінофестиваль. Ділки не прогадали – їм вдалося запросити на показ дистриб’юторів і деякі компанії у Китаї, Польщі, Італії і Німеччині взяли фільм у прокат. Антивакцинатори заробили на показах 1 мільйон 200 тисяч доларів.

У жовтні 2017 року з’явився документальний фільм Science Moms (з травня 2018 року доступна  на Youtube для вільного перегляду) – на противагу антинауковому Vaxxed. Стрічка про матерів, які виступають за прийняття науково обґрунтованих рішень стосовно здоров'я та харчування дітей. Фільм охоплює вакцини, аутизм, заклики до здорового способу життя, рак, алергії, органічні продукти харчування, ГМО, гомеопатію, а також звернення до помилкової природи. Ініціатива виникла ще у 2015 році, коли група блогерів написала звернення до селебрітіс, зокрема до Гвінет Пелтроу, яка прославилась своїм сайтом шкідливих, ненаукових порад, щоб вони утримались від публічних висловлювань своїх ненаукових позицій.

 

Обкладинка, інфографіка Юлії Деркач

Опублікована: 25 жовтня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація