Опитуваня полтавців. Точки кипіння: арка, МАФи, корупція і влада

Автор: Наталія Норіцина, 27 жовтня, 15:52

Аби місто успішно розвивалося, потрібно виявляти та аналізувати наявні проблеми, а потім працювати над їх розв’язанням. Які резонансні питання, на думку місцевих жителів, існують наразі в Полтаві, хто у них винен та як їх краще вирішувати, ми спробували висвітлити у своєму матеріалі.

Щоб з'ясувати настрої містян щодо політичної ситуації в Полтаві та країні загалом, влітку ГО «Полтавська Платформа» провела соціологічне опитування. Його досить цікавим результатам ми присвятимо низку публікацій. Перша з них розповідала про політичні настрої полтавців, зокрема щодо потенційних кандидатів у мери, народні депутати та президенти. Друга буде присвячена питанням інфраструктури та створення візуально привабливого міського простору.

Актуальні проблеми

Учасникам опитування запропонували обрати серед запропонованих варіантів 3 найбільш серйозні проблеми, які наразі існують в місті.

Проблеми, що хвилюють полтавців

 

Виявилося, що найбільше полтавців хвилює дефіцит робочих місць та високий рівень безробіття. Цей варіант відповіді обрали 71,90% опитаних. На друге місце містяни поставили проблему незадовільного стану доріг (66,36%). На низький рівень якості медичних послуг скаржаться 62,85% місцевих жителів.

На четвертому місці опинилася проблема корупції в органах місцевого самоврядування (50,65%). Стан житлових будинків та прибудинкових територій не задовольняє 34,38 % мешканців. Високий рівень злочинності, алкоголізму та наркоманії хвилює 30,87% полтавців. Майже однакову кількість голосів набрали недостатня кількість і погане матеріальне забезпечення шкіл та дитячих садочків (28,47%) і незадовільна якість пасажирських перевезень та транспорту (25,88%).

Відсутністю або низькою якістю освітлення на вулицях переймаються 20,15% містян. Вважають, що центр міста перенасичений рекламою, МАФами та літніми майданчиками, 16,64% респондентів. Велику кількість безпритульних тварин вважають проблемою 14,97% місцевих жителів. Нарікають на застарілу інфраструктуру, відсутність публічних просторів та місць для відпочинку 13,68%. Некомпетентність та застарілі підходи місцевої влади до керівництва містом непокоїть 11,46% полтавців.

Найменше містян хвилює питання низької активності громади. 13,31% полтавців важко відповісти, які проблеми в місті їх найбільше хвилюють.

Як показують результати опитування, полтавців переймаються більш точковими проблемами, пов’язаними з їхнім повсякденним життям. Глобальніші питання, які, по суті, є причиною цих проблем, містян непокоять менше.

 

Тимчасові споруди: бути чи не бути?

Одне з найбільш злободенних питань у місті – велика кількість тимчасових споруд для ведення підприємницької діяльності. Згідно з офіційною документацією, цим терміном прийнято позначати кіоски та літні майданчики. Суперечки щодо доцільності будівництва та монтажу таких споруд ведуться і на сесійних засіданнях та під час комісій міської ради, і на сторінках інформаційних видань, і в соціальних мережах. Серед проблем можна виділити захаращення історичного центру міста, будівництво МАФів у безпосередній близькості до проїжджих частин та спотворення архітектурних пам’яток. Прихильники кіосків та деякі представники влади, навпаки, вважають, що тимчасові споруди несуть користь, що це, у першу чергу, – робочі місця та податки до місцевого бюджету.

Захаращення Полтави тимчасовими спорудами

 

Трохи менше половини полтавців вважають, що літні майданчики заважають вільно пересуватися та закривають краєвиди (43,90%), більше ніж третина (37,61%) переконані, що літні майданчики зручні для відвідувачів і жодних проблем, пов’язаних з ними, немає. 18,49% респондентів ніколи не задумувалися над цим питанням.

Майже половина жителів міста (49,91%) згодні з тим, що в Полтаві існує проблема захаращення її кіосками, 17,94% ніколи не задумувалися над цим питанням. Близько третини містян (32,15%) переконані, що проблеми, пов’язаної з тимчасовими спорудами, у Полтаві не існує.

Варіанти вирішення проблеми

 

33,15% респондентів з тих, що вважають місто захаращеним тимчасовими спорудами та не задумувалися над цим питанням, переконані, що потрібно негайно прибрати всі кіоски в межах міста. 22,15% вважають, що варто їх демонтувати лише в історичному центрі, а в інших місцях можна залишити. 14,36% думають, що достатньо не продовжувати договори з підприємцями на розміщення споруд в історичному центрі, а 12,21% гадають, що окрім цього варто ввести мораторій на розміщення нових ТС поза межами центру. 8,19% наполягають, що нічого не потрібно робити, усе владнається само собою.

 

«Кривава» арка

Арка газетного ряду. Одна з найгучніших подій цього року в Полтаві, яка сколихнула не лише місто, а і всю країну, – протистояння за арку, яка розміщується за адресою вул. Соборності, 27. Тоді місцевий підприємець ФОП Степаненко хотів замурувати прохід, що вів на подвір’я житлового будинку, спорудивши там кафе. Місцеві жителі виступили проти будівництва, у результаті чого виникли конфлікти.

Сотні полтавців виходили на мітинги та акції протесту, збиралися під стінами міської ради та поліції, новини з місця подій транслювали місцеві та всеукраїнські канали. Унаслідок протистоянь двоє активістів отримали ножові поранення та перебували в реанімації. Але майже третина полтавців не чули про ці події. Решта ж місцевих жителів у курсі подій, причому 53,44% з них вважають, що така трагічна ситуація виникла через дії місцевої влади, яка надала дозвіл на будівництво, 38,82% – через підприємця, котрий намагався забудувати арку всупереч думці жителів. Ще 8,11% переконані, що винні в тому, що сталося, мешканці будинку та активісти, які на рівному місті створили конфлікт ні з чого.

 Хто винен у виникненні конфлікту

 

Конфлікти, що наразі тривають

Кінотеатр Котляревського. Дещо подібна ситуація склалася і з добудовою кафе до колишнього кінотеатру імені Котляревського. Товариство з обмеженою відповідальність «Старнайт», яке пов’язують з підприємцями Олександром Калуцьким та Сергієм Гонтовим, отримавши дозвіл на розміщення тимчасової споруди, вирішило прибудувати об’єкт до будинку, що є пам’яткою архітектури національного значення – будинку Дворянського зібрання, спорудженого в 1810 році. Це викликало обурення в активістів, котрі стверджують, що об’єкт не тимчасовий, а капітальний, а до архітектурних пам'яток не можна вносити капітальних змін. Державна архітектурно-будівельна інспекція винесла припис про припинення будівництва, оштрафувавши підприємців на 1,4 млн гривень. Але це не завадило їм і далі проводити роботи.

Ця проблема хвилює 26,78% полтавців. Вони переконані, що історичні пам’ятки не можна паплюжити. 12% містян не вважають це проблемою, тому щобудівля і так розвалюється, ще 12% – тому що кафе створить нові робочі місця та принесе податки до бюджету. Майже половина полтавців узагалі не чули про таку проблему.

 

Залишається поки що відкритим і питання будівництва Льодового палацу в Полтаві. Під час березневої сесії Полтавської міськради депутати надали дозвіл ГО «Федерація хокею Полтавської області» на розробку детального плану території Прирічкового парку, аби в подальшому там можна було розмістити спортивний комплекс. Місцеві жителі виступили проти забудови рекреаційної зони, а хокеїсти, навпаки, відстоювали будівництво палацу. Міська влада тимчасово відклала вирішення цього питання.

15% полтавців переконані, що зелену зону потрібно зберегти, ще 18% вважають, що місту потрібен Льодовий палац, але його варто будувати в іншому місці. Ще 12,48% не проти забудови парку, оскільки місту потрібен Льодовий палац. А більшість місцевих жителів – 53,55% – узагалі не чули про таку проблему.

 

Оцінка роботи міської влади

Так чи інакше, Полтавська міська рада була причетна до всіх больових точок, про які йшлося вище. Вона видає дозволи на будівництво МАФів, дозволила ФОП Степаненко розмістити споруду в арці житлового будинку, прийняла рішення про облаштування споруди біля будинку Дворянського зібрання. Позитивно роботу міської влади оцінюють лише 7,56% полтавців, ще 12,11% – швидше позитивно. 27% містян вважають роботу міського голови та виконкому незадовільною, 13,21% – скоріше незадовільною. Ще 26% місцевих жителів ставляться нейтрально, а 13,39% не можуть відповісти.

 Оцінка роботи мера й виконкому

 

У середньому, 25% місцевих жителів не цікавляться процесами, які наразі проходять у місті. Тому вони не мають власної думки щодо резонансних подій у Полтаві. Це свідчить про низький рівень активності громади та відповідальності полтавців за долю свого міста. Вони не беруть участі у розвитку Полтави і всі зміни в місті відбуваються без урахування їхніх інтересів. Можливо, це і робить перелічені вище проблеми можливими. Але слід врахувати, що опитування проводилося наприкінці літа і погляди містян на деякі з перелічених питань могли змінитися.

 

Соціологічне дослідження проведено в серпні 2017-го року методом вуличного особистого інтерв’ю Кількість респондентів – 1 098. Вибірка формувалася за гендерними, віковими та територіальними принципами. Похибка дослідження не перевищує 2,4%.

 

Інфографіка та обкладинка  Максима Скворцова

Опублікована: 27 жовтня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація