Пенсійна реформа: як фактично змінилися пенсії полтавців

Автор: Анна Єгорова, 20 жовтня, 16:11

Фото: Чи прийшли з жовтня полтавцям перераховані пенсії?


Із 1 жовтня в Україні в рамках пенсійної реформи «осучаснили» пенсії – тобто здійснили капітальний перерахунок. Адже останнє «осучаснення» відбулося в 2012 році, проте враховувався показник середньої зарплатні 2007 року – 1198 гривень. За десять років він збільшився більше ніж утричі.

«Осучаснення» стосується осіб, що вийшли на пенсію раніше, ніж їхні колеги. За тодішніми правилами, на розмір пенсії впливали три чинники: заробітна плата на момент виходу, трудовий стаж та тодішня середня заробітна плата по Україні. Оскільки середні зарплати поступово зростали, відповідно до них мали зростати й пенсії, але цього не відбувалося. Уряд вирішив відновити справедливість, проте водночас із цією правкою знизив коефіцієнт нарахування. Це призвело до паралельного зменшення та збільшення пенсій.

Вже с жовтня уряд декларує підвищення пенсії в середньому на 692 грн, але підвищення цього місяця  отримають близько половини пенсіонерів України, яких загалом нараховують близько 11 мільйонів. З них 9-ти мільйонів торкнуться зміни реформи – урядовці.

За останніми даними, у Полтаві проживає близько 65 тисяч людей, що вийшли на пенсію. Чи останні законодавчі зміни вплинули на фактичний розмір отриманих коштів, ми поцікавилися саме в них.

Людмила Олексіївна, 77 років

Людмила Олексіївна  
«Підняли на 300 гривень. Раніше отримувала 1500, зараз 1800. Цих коштів не вистачає навіть на продукти. Зимою комунальних платежів на 600-800 гривень. Якщо б не допомагали родичі та добрі люди, вижити було би просто неможливо. Я працювала на виробництві, на заводі дитячих пластикових іграшок. Маю стаж 33 роки».

Неоніла Валеріанівна, 75 років

«Я працювала на 20-му заводі в Полтаві – лудильником (обробка поверхонь мідними сполуками). Маю трудовий стаж більше 38-ми років. Це шкідливо виробництво. У вересні пенсія була близько 1500 гривень, у жовтні – 2420. Живу разом з онуком, йому також намагаюсь допомагати. Надбавка, звичайно, непогана, але на повноцінне життя все одно не вистачає. Більша частина уходить на комунальні та ліки».

Наталія Сергіївна, 64 роки

Наталія Сергіївна  
«Мій стаж 38 років. Останні 10 працювала в Полтавській обласній податковій адміністрації. Прибавки до пенсії у жовтні не відбулося, але відносно моя пенсія не найнижча – 3100 гривень. Але все ж таки індексація повинна бути, адже показники середньої заробітної плати та ціни – зростають».

Віктор Михайлович, 82 роки

Віктор Михайлович  
«Отримував 3540, а зараз мені збільшили на 909 гривень. Мій стаж – 47 років (туди і навчання в інституті входить, 5 років, і 42 роки пропрацював у проектному інституті). Я пішов на пенсію в 2002-му році, а закінчив інститут у 1960-му. Остання моя посада – начальник електротехнічного відділу в Полтавському філіалі інституту «Укрміськбудпроект». У принципі, це нормально, якби не тарифи, які з'їдають багато грошей… От мені збільшили пенсію, і водночас зростають ціни на тарифи, продовольчі продукти. Ціни божевільні і зовсім несумірні з розміром середньої пенсії. У мене зараз майже чотири з половиною тисячі, а є ж і такі, в кого набагато нижчі».

Тетяна Яківна, 88 років

Тетяна Яківна  
«Стаж трудовий 36 років, а працювала поваром в Авіамістечку. Пенсія до підняття – 2086 грн. Добавка до пенсії – 219 гривень. Але майже половина йде на оплату комунальних послуг. А друга половина – на ліки та продукти».

Євгеній Федорович, 79 років

Євгеній Федорович  
«Я майже все життя працював зварювальником на Полтавському тепловозоремонтному заводі. Трудовий стаж – 38 років. Раніше отримував на руки 2200 гривень пенсії. В жовтні принесли 3930 гривень».

Зінаїда Василівна, 72 роки

«Працювала приймальницею молока на сепараторі, стаж – 40 років. Підвищили на 900 гривень, пенсія стала 2 500 гривень. Живу сама в приватному будинку в маленькому селі. Через травму, яку отримала кілька років тому, не може самостійно пересуватися. Тримати господарство та обробляти огород складно. Обіцяли пенсію в розмірі трьох тисяч гривень».

Ганна Іванівна, 73 роки

Ганна Іванівна  
«З 17-ти років працювала на заводі мінеральних вод, діловодом у селищній раді, техробітницею на АТС. Пішла на пенсію за станом здоров’я і за виробленим стажем – 30 років. У жовтні пенсію не підвищили, кажуть, у листопаді буде на 113 гривень більше. Хворію на цукровий діабет, маю підвищений тиск, тому близько 1 200 гривень у місяць іде на ліки. Пенсія – 1 513 гривень».

Лідія Панкратівна, 78 років

«На пенсії з 1986 року, а загальний трудовий стаж 33 роки. З них 20 років на заводі, зокрема 10 років у ливарному цеху. До 2015 року пенсія була приблизно 1350 гривень. Потім до жовтня була 1500 гривень. Тепер підвищилася на 600 гривень – 2150 гривень».

Нагадаємо, у декларації намірів змін Уряд одночасно заявляв кілька напрямків: «осучаснення» пенсій, поступове збільшення пенсійного віку для осіб, що не мають відповідного трудового стажу (мінімальний стаж для виходу на пенсію поступово збільшується до 35 років) та зменшення коефіцієнта страхового стажу із 1,35 до 1. Також обіцяна автоматична індексація пенсій в залежності від інфляції та середньої заплати. Загалом парламентарі внесли більше 500 правок у чинне законодавство.

Зміни щодо трудового стажу передбачають його збільшення до 35 років до 2028-го року. Це означає, щоб вийти на пенсію в 60 років, у 2028 році особа має відпрацювати офіційно 35 років, якщо менше – вихід на пенсію відтерміновується, але максимум до 65-років. Зміни стосуються також багатьох інших аспектів: збільшення мінімальної пенсії, скасування особливих умов виходу на пенсію державних службовців, дозвіл у включення в трудовий стаж підприємницької діяльності, військової строкової служби та навчання.

 

 

Опублікована: 20 жовтня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація