Підприємиця Олена Шуліка виграла в суді справу щодо шахрайства при будівництві готелю «Палаццо» у Полтаві

Автор: Максим Самойдюк, 11 вересня, 10:22

Фото: Через 10 років після завершення будівництва продовжуються судові суперечки


Власник ПП «Альфа-капітал» Олександр Павлюченко нібито інвестував у будівництво готелю, але не отримав частку власності. Власниці готелю Олені Шуліці інкримінували шахрайство, проте суд визнав її невинуватою.

4 вересня Октябрський райсуд виніс вирок по справі щодо шахрайства при будівництві закладу «Premier Hotel Palazzo». Текст вироку оприлюднений в Єдиному державному реєстрі судових рішень. В ухвалі імена фігурантів та свідків не називають, проте на порталі «Судова влада» вказані імена обвинуваченої та потерпілого.

Отже, правоохоронці закидали шахрайство (ст. 190 ч.4 КК України) власниці готелю «Палаццо» Олені Шуліці. Потерпілий – Олександр Павлюченко, власник ПП «Альфа-каптал», за даними слідства інвестував у будівництво готелю, проте не отримав частки власності.

ЗМІСТ вже повідомляв, що ПП «Альфа-капітал» фігурує у справі розкрадання держзерна з полів ДП «Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України №29».

Версія обвинувачення

У 2008 році Олена Шуліка запропонувала Олександру Павлюченку інвестувати 2 млн доларів у будівництво готельного комплексу та по завершенню будівництва отримати у власність визначену площу.

Приміщення готелю

За умовами, 75% суми повинні були розбиті на місячні внески під час будівництва, а по завершенню бізнесмен мав виплатити решту. Олександр Павлюченко погодився й за пів року перерахував Олені Шулиці 7,6 млн грн (курс долару – 5 грн). Кошти передавав готівкою.

У грудні, коли будівництво було завершено, Олександр Павлюченко уклав з ПП «Кампус плюс» (власник Олена Шуліка) договір купівлі-продажу (пізніше завірений нотаріусом) нежитлового приміщення. Потерпілий офіційно перерахував 804 тис. грн на рахунок підприємства.

Також між сторонами був складений акт приймання-передачі. Експертиза підтвердила власноручність підпису Олени Шуліки під цими документами.

При цьому Олена Шуліка попрохала Павлюченка нотаріально посвідчити лише 1/4 інвестицій (1,7 млн грн), аби решту не «світити» перед податковою. Той погодився, після чого отримав оговорене майно на підставі права власності.

Проте вже 2009 році ПП «Кампус плюс» через Октябрський райсуд визнає договори купівлі-продажу недійсними. Також сторона захисту тоді надала суду копії документів, за якими Олександр Павлюченко не інвестував у будівництво готелю 1,7 млн грн, а придбав на цю суму у ПП «Кампус плюс» будівельні матеріали.

При цьому експертиза встановила, що підпис Олександра Павлюченка підроблений.

Уже у 2010 році ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» припинило право власності Олександра Павлюченка на приміщення у готелі. Приміщення повернулось у власність ПП «Кампус плюс». Наприкінці року останнє продало ці приміщення київському ТОВ «Аркс груп», яке перепродало нерухомість банку «Хрещатик».

Таким чином слідство вимагало покарати Олену Шуліку за порушення ст. 190 (шахрайство), ст. 212 (ухиляння від сплати податків) і ст. 366 (службове підроблення).

Покази Олени Шуліки

Обвинувачена не визнала свою вину по жодній інкримінованій статті. Пояснила, що Олександра Павлюченка знає з 2003 року, адже той був постійним клієнтом її ресторану. У 2007 році на меню ресторану був надрукований проєкт побудови нового приміщення готелю «Палаццо». Тоді ж її через адміністратора покликав потерпілий і почав пропонувати інвестувати у будівництво.

Вони почали переговори, і лише у вересні уклали інвестиційні договори. Проте вони так і не були виконанні, адже Павлюченко не переказав гроші. Тому ці договори були розірвані через суд. Єдина оплата пройшла по договору за будівельні матеріали (804 тис. грн).

У 2010 році на підприємстві пройшли обшуки міліції, після яких зникли деякі документи, включно з оригіналами договорів купівлі-продажу будівельних матеріалів. Тож інвестиційні договори розірвані через суд, право власності на приміщення Олександр Павлюченко не набув (адже не заплатив за них). Щодо ухиляння від сплати податків: перевірки податкової не виявили порушень, крім одної, але її результати оскаржені в адміністративному суді.

Крім цього, сторона захисту наголосила, що транзакції коштів від Павлюченка на рахунок ПП «Кампус плюс» повністю збігаються з договорами щодо постачання будівельних матеріалів і ці договори ніким не оскаржувались.

Покази Олександра Павлюченка

На суді потерпілий повідомив розповів, що познайомився з Оленою Шулікою у 2007 році, адже часто їздив на обід до її закладу. Одного разу вона запропонувала йому інвестувати у будівництво нового готелю (розширення). Під час зустрічей вони обговорили умови фінансування та ціну (4000 доларів за «квадрат») і склали інвестиційну угоду.

Гроші проводились готівкою на прохання Олени Шуліки, аби вона мала можливість не платити податки. Наприкінці 2008 року він оформив своє право власності й впустив у приміщення орендаторів, однак договорів оренди не оформляв.

У 2009 році перебував у СІЗО за обвинуваченням у крадіжці газового конденсату, де й дізнався, що Олена Шуліка подала до нього цивільний позов й через суд позбавила права власності. При цьому Павлюченко наголосив, що жодних будівельних матеріалів він не купував.

Також свідком виступила фінансова директорка «Альфа-капітал», яка з 2003 року працює в Олександра Павлюченка. Наразі цю посаду займає депутат облради Ірина Степаненко (чий брат намагався забудувати арку «газетного ряду», що призвело до масштабних сутичок у місті).

Вона повідомила, що у 2008 році Олександр Павлюченко розповів їй про пропозицію Олени Шуліки. Далі вона їздила з ним на передачу грошей готівкою. У грудні того ж року попереджала свого начальника про необхідність належного оформлення руху коштів по інвестиційнім угодам, але той запевнив її, що все добре. Підписаних договорів по закупівлі будматеріалів не бачила й необхідності в їх закупівлі не було.

Свідчення надала й дружина потерпілого. Вона знайома з Шулікою з 2006 року (за її свідченням їх познайомив сам Павлюченко, хоча, нагадаємо, останній повідомив суду, що познайомився з обвинуваченою у 2007 році). Дружина розповіла, що до бухгалтерії доступу немає, але вона особисто перераховувала готівку для передачі Олені Шуліці. Також розповіла, що про зміну власника приміщення вони дізнались від орендаторів.

Директор ТОВ «Санвікт» Олександр Бунякін (за даними реєстру юросіб) повідомив, що був присутнім при передачі коштів і що його підприємство робило ремонт приміщення на Гагаріна, 5 (офіс «Альфа-капітал», в якому раніше розташовувалась дитяча бібліотека)  і будматеріали закуповувались у «Мінімаксі». Необхідності купляти матеріали в Олени Шуліки не було.

Приміщення на Гагаріна, 5

У цілому всі свідки ділились в залежності від приналежності до сторін. Так, колишні й нинішні працівники «Палаццо» або нічого не бачили, або стверджують, що Павлюченко купляв будматеріали.

Свідки потерпілого також зазвичай не бачили моменту передачі, але чули що він інвестував, бачили пакет з грошима і знають, що будматеріали не поставлялись. Лише три свідки по факту не мають свого інтересу – це покази співробітників «Приватбанку», в якому іноді відбувалась передача коштів, й покази слідчого, який вів справу у 2010 році.

Перший співробітник – персональна менеджерка Олександра Павлюченка, яка повідомила, що саме вона у 2008 році здійснювала переказ коштів (мова йде про 804 тис. грн) на рахунки ПП «Кампус плюс». Підставою переказу були документи щодо права власності саме на приміщення. Під час здійснення переказу Павлюченко й Шуліка розмовляли разом.

Також свідчення надав колишній заступник директора Полтавського ГРУ «Приватбанк». Він повідомив, що знав обох і знав про їхню угоду, але ніколи її не бачив і не знає, чи перераховувались кошти.

Ексслідчий Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю повідомив суду, що у 2010 році проводив обшуки в приміщенні ПП «Кампус плюс», але документи щодо продажу будматеріалів не виявили. Хоча гроші від Павлюченка й були обліковані як кошти від продажу будматеріалів. Де оригінали документів – йому невідомо. Перекази за інвестиційними договорами не були встановлені, тому справу закрили, як не перспективну.

Рішення суду

Колегія суддів (Алла Чуванова, Віталій Микитенко та Анатолій Савченко) визнала Олену Шуліку невинуватою та виправдала за недоведеністю. Так, судді взяли до уваги, що цивільний суд у всіх інстанціях фактично анулював (затвердив нотаріальну відмову ПП «Кампус плюс») договори купівлі-продажу нерухомості. Таким чином скасовано державну реєстрацію права власності Павлюченка на ці приміщення. А значить, не можна говорити й про те, що Олена Шуліка незаконно набула нерухомість у власність.

При цьому обвинувачення не ставило в провину Олені Шуліці незаконне заволодіння грошима Павлюченка, отже, суд не може брати це до уваги. Ухиляння від сплати податків не було підтверджено належними засобами доказування (законними перевірками). Не доведений і факт підробки документів.

У обвинувачення є 30 днів на подання апеляції.

Нагадаємо, раніше ЗМІСТ розповідав історію будівництва готелю «Палаццо» та «ремонту» приміщення по вулиці Гагаріна,5.

Обкладинка Юлії Деркач
Фото Богдана Проскурова

Опублікована: 11 вересня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація