«Полтавці живуть у місті-легенді». Євгенія Кулеба оцінює парки і сквери Полтави та радить, як їх осучаснити

Автор: Анастасія Добряк, 5 липня, 11:47

Фото: Євгенія Кулеба нещодавно побувала в Полтаві вперше (Фото Катерини Пєшикової)


Громадський простір у місті – друге місце після квартири, де людина має почуватися безпечно. У Полтаві немає проблем з кількістю просторів, але це не означає, що з самими парками й скверами все гаразд.

Нещодавно урбаністка, засновниця і візіонерка ГО «Місто-сад» Євгенія Кулеба вперше побувала у нашому місті. ЗМІСТ поспілкувався з нею про те, чому громадські простори важливі для комфортного міста і як зробити їх ще кращими.

Місто зелені та історії

Коли люди вперше приїздять до Полтави, то часто відмічають, що вона дуже зелена. Полтава стала першим містом, куди від початку карантину поїхали Євгенія Кулеба з однодумицями Анною Даниленко и Оленою Орап. Кулеба говорить, що поїздка викликала в неї багато емоцій, а ще більше вразила сама Полтава:

«З точки зору історичних подій, діяльності і проживання видатних українців, ваше місто – просто скарб. Абсолютно точно Полтава – це одне з головних міст України. Я знала це ще до того, як сюди приїхала. У плані історії та архітектури Полтава і регіон відіграють значну роль на культурній карті України. Мені здається, що місту не вистачає розуміння і усвідомлення цієї цінності, а також правильного просування. Полтавці живуть у місті-легенді і варто їм про це говорити».

Євгенія Кулеба говрить, що у Полтаві гарні паки, але їх варто осучаснювати, бо на це точно є запит

За словами Кулеби, у нашому місті справи на позір набагато кращі, аніж у багатьох інших. Найбільше їй до вподоби багато зелені по місту, велика кількість парків, алей, бульварів та скверів, архітектура у центрі, яка майже не зіпсована сучасними вивісками і добудовами.

Звісно, щоб отримати якомога повніше уявлення про місто, варто приділити йому багато часу, але перше враження лишається назавжди. Євгенія Кулеба каже, що ми маємо чимало громадських просторів і сьогодні у цих місцях є люди, а це ледь не найважливіших показник для парку чи скверу. Однак слід оцінювати і їхню сучасність, доступність, функціональність тощо, бо кількість – це не завжди якість.

Так, у «Програмі реконструкції, капітального ремонту, благоустрою та впорядкування парків, скверів, бульварів та інших зелених зон та зелених насаджень у Полтаві на 2018–2020 роки» згадані 24 локації у різних районах міста. У Полтаві стає все більше зелених зон, але про серйозну реконструкцію чи відкриття нових сучасних публічних просторів говорять мало. Єдиний виняток – парк на Браїлках: тут уже планують завершувати будівництво І черги, але через карантин роботи призупинили.

Парк на Браїлках у березні 2020 року

Отож, у Полтаві є чимало громадських просторів, але тепер у них варто розставляти акценти й робити ще цікавішими для містян.

Співоче поле та інфраструктура у парках зроблять свою справу

Розвинені та сучасні публічні простори мають серйозний туристичний потенціал. Чого вартий відреставрований парк імені Горького чи Саржин Яр у Харкові, Маріїнський парк та Володимирська гірка у Києві. Євгенія Кулеба помітила в Полтаві є місця, які сьогодні просто порожні й не використовуються, зокрема, Співоче поле імені Марусі Чурай:

«Українські міста ще знаходиться пошуку ідентичності. Я бачу, як "Місто-сад" міг би долучитися до розвитку просторів у Полтаві. Ми могли б просто підсилити місто, разом подумати, як залучати людей відвідувати простори. Треба робити дослідження і розуміти, які потреби є взагалі. Наприклад, нас запросили в парк "Перемога" там надзвичайно гарний радянський амфітеатр. Він виглядає, як у Помпеях, це унікальна конструкція. Люди з усієї України можуть приїздити, щоб подивитися на неї. Якщо правильно комунікувати й залучати креативних людей до цієї локації, то все вийде».

Про ремонт Співочого поля останнім часом не кажуть, принаймні публічно. Його збудували понад 30 років тому і відтоді амфітеатр жодного разу не ремонтували.

Співоче поле у травні 2013 року (Фото Петра Бондаревського з тг-каналу

Крайній раз про капітальний ремонт говорили у 2018 році, Перед цим, у 2016 році, Управління капітального будівництва оприлюднило ескізи проєкту реконструкції Співочого поля. За новою концептуальною ідеєю нові місця для 4 тисяч глядачів мали накрити сучасним навісом. Євгенія Кулеба каже, що цей амфітеатр вартий уваги, адже стане важливим культурним об’єктом і об’єднає  полтавців довкола себе.

Ескіз проєкту реконструкції (Фото – poltava.to)

Очільниця ГО «Місто-сад» каже, що сьогодні у Полтаві важливо продовжувати розвивати публічні простори, робити їх сучасними й приділяти увагу інфраструктурі. Треба розміщувати по місту зручну навігацію та інформацію про відомих людей і місця у різних парках, бо історію своєї малої батьківщини не завжди знають і жителі міста.

Також важливо робити ставку на різні сценарії поведінки людей у публічних просторах – прогулянка з дитиною, перегляд фільму літнього вечора, читання книги в затишному куточку, участь у танцях, відвідання концерту:

«Звісно, важливе сучасне озеленення. Це стійкі до погодної специфіки квіти й рослини, які притаманні регіону і зможуть підкреслити красу Полтави. Сучасних просторів багато, та є питання, наскільки вони актуальні. Хочеться більше сучасних об’єктів, дитячих майданчиків, які будуть не просто задовольняти потребу дітей у грі, а розвиватимуть креативність», – каже Євгенія Кулеба.

Бульвар Гоголя у Полтаві

Засновниця «Міста-саду» наводить приклад дитячого майданчика в парку «Шовковичний» у Слов’янську, в оновленні якого брала участь. Майданчик має вигляд корабля, і тепер діти там не просто грають, а розвивають мислення і креативлять, вигадуючи собі ігри й завдання.

Громадські простори в містах важливо підлаштовувати під запити громади. Коли «Місто-сад» займалося парком «Шовковичний», команда з’ясувала, що кількадесят років тому у цьому парку любили танцювати. Там відпочивали люди різного віку: діти,  молодь, дорослі та літні люди. Кулеба каже, що тоді вирішили не вигадувати щось нове, а зробити найпростіше повернути танцювальний майданчик у парк. Люди повернулися на місце, де вони завжди танцювали. Це був успіх: не просто реконструювати парк, а повернути традицію, яку колись заснували самі жителі Слов’янська. Для її продовження не вистачало оснащення танцмайданчика:

«Я не бачу сенсу робити щось інше, якщо уже є запит, він уже вивчений і абсолютно зрозумілий. Для "Міста-саду" в центрі – людина і містянин. Ми ніколи не приходимо і не кажемо, що робити. Ми просто допомагаємо усвідомити, що потрібно цьому місту. Абсолютно точно ми могли б використати цю методологію і напрацювання за 8 років у партиципації, тобто залученні громадян до вирішення питань на місцевому рівні. У Полтаві це можна зробити на прикладі якогось невеличкого проєкту. Можна почати з однієї локації, подивитися, як це працює, який відгук у громаді і скільки фінансування  можна знайти».

Каштанова алея у Полтаві

Кошти для розвитку публічних просторів знайти непросто. Треба або чітко показати владі, чому варто вкладати кошти саме в цей проєкт, або разом з органом місцевого самоврядування шукати гранти й домовлятися про співфінансування.

Місця відпочинку поблизу зупинки у центрі Полтави

Євгенія Кулеба говорить, що коли в її команді розробляють ідею, то враховують, наскільки реально знайти на неї гроші, тому «діснейленди» і «голівуди», як правило, не проєктують:

«Ми займаємося підсиленням того, що є, з урахуванням потреб, історичних функцій і звичок людей, які живуть у цьому місті. Якщо вони звикли тусуватися в якомусь куточку парку, то найкраще, що можна зробити – осучаснити це місце і сприяти створенню умов для реалізації. Мені здається, що в Полтаві все добре з просторами. Просто зараз треба розставити акценти, разом подумати, як це можна зробити по-сучасному».

Євгенія Кулеба каже, що її організаація ніколи не вказує містам як їм розвиаватися, апросто радить як покращувати те, що вони уже мають

Просторам потрібні глибокі ідеї

Важливо закладати у публічні простори ідеї, які мають об’єднувати людей. Євгенія Кулеба каже, що у «Місті-саду» намагаються уникати тем, які розділяють суспільство. Наприклад, тема патріотизму. В Україні її сприймають дуже по-різному і через внутрішні переконання багато людей можуть ставитися до громадського простору з патріотичним підтекстом дуже категорично:

«Якщо чесно, наразі в пріоритетах роботи – теми, які об’єднують. Ми б не хотіли заходити в патріотизм. А от, скажімо, на темі культури важко посваритися. Публічні простори – це те, що робить людей щасливими, особливо в умовах пандемії, коли парк і сквер стають другим безпечним місцем після квартири».

Петровський парк у Полтаві

У Полтаві ми маємо приклад проєкту, що стосується глибокої  та важливої теми, пов’язаної з патріотизмом – «Територія Майдану», що мала з’явитися поблизу Полтавської ОДА. Ще на етапі підготовки проєкту реконструкції площі в громаді почалися суперечки щодо самого проєкту, його бачення та втілення. Невдовзі питання перейшло в політичну площину. Сьогодні «Територія Майдану» у підвішеному стані, бо є кілька відритих кримінальних проваджень за фактом можливих корупційних дій, а до питання реконструкції повернуться не раніше здачі ЦНАПу.

Проєкт «Територія Майдану, який хотіли втілити на площі біля Полтавської ОДА

На майбутнє

Місто – це простір, який має давати людям відчуття безпеки. Так велося ще здавна, адже люди не дарма намагалися потрапити всередину міських мурів. Громадські простори дають містянам відчуття захищеності й роблять міста затишними і комфортними. У Полтаві таких місць вистачає, але тепер важливо навчитися їх осучаснювати, берегти і не давати їм перетворитися на «алкопарки».

Місця відпочинку на Театральній площі

У громадських місцях має бути і соціальна, і комерційна інфраструктура. Це допоможе розвиватися бізнесу, створювати нові громадські місця, розвивати туристичний потенціал, про який так багато нині говоримо. Та найважливіше пояснити полтавцям  на прикладах, що у нас все добре у порівнянні з багатьма селищами і містами України. Важливо підкреслити ту цінність, яка є у парках і в місті в цілому, показати, що ми дійсно-таки живемо в місті-легенді

Євгенія Кулеба

Опублікована: 5 липня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація