Полтавщина в темі: надсучасні доповіді на ІТ-конференції. Кібербезпека, блокчейн, робототехніка, AR і VR, а також як поховати стартап

Автор: Анна Єгорова, 12 грудня, 14:47

Фото: Доповіді про блокчейн, кібербезпеку, віртуальну та доповнену реальність, таємниці стартапів і робототехніки


Якщо ви думаєте, що слова «Полтавщина» і «ІТ» в одному реченні не поєднуються – це глибока омана. Конференція InsaneByte, яка нещодавно відбулася в нашому місті, довела, що Полтава та Кременчук мають достатньо фахівців у галузі інформаційних технологій і готові примножувати свої здобутки. Про що говорили спікери-краяни – читайте далі.

Навипередки з часом

Захар Дейна, розробник на Solidity та blockchain-консультант, доводив зацікавленим, що Smart Contract (Розумні контракти) – це просто. Саме цим алгоритмам, призначеним для створення та підтримки комерційних контактів у технології блокчейн, доповідач присвятив свою промову, а також розповів, які є інструменти роботи з ними.

Нагадаємо, блокчейн (або з англ. «ланцюжок із блоків) – це розподілена база даних, яка постійно підтримує перелік записів (блоки), що постійно зростає. Важливий її елемент – захист від підробки та переробки. Як відомо, блокчейн стоїть в основі криптовалюти Біткоїн.

Спікер звернув увагу на платформу для створення децентралізованих онлайн-сервісів  на базі блокчейну – Ethereum («етер, ефір»). Це відкрита блокчейн-платформа, яка дозволяє будь-кому створювати децентралізовані додатки та вкладати в них свої механізми та логіку роботи. По суті, пояснює спікер, це каркас для розробки децентралізованих додатків на основі технології блокчейн, яка дуже схожа на Біткоїн. Але на відміну від нього, Ethereum використовує міні-програми – смарт-контракти. Вони можуть бути написані з необмеженим ступенем складності. Користувачі здатні взаємодіяти з програмами, направляючи їм трансзакції з інструкціями, які потім обробляють майнери.

«Це означає, що будь-хто може вбудувати програму в транзакцію і бути впевненим, що вона залишиться незмінною і доступною для ланцюжка блоків», – підсумовує Захар Дейна.

Завантажити презентацію Introdaction-in.

Захар Дейна. Конференція InsaneByte. Полтава

А Валентин Кравцов (Grass Business Lab) розповідав про актуальність розробки AR- і VR-додатків. Погодьтеся, сьогодні людину важко здивувати чим-небудь із того, що існує. Тому реальність часто доповнюють (AR – augmented reality) або ж роблять її віртуальною (VR – virtual reality).

Саме додатки покликані зробити ці виклики сучасності затребуваними та необхідними. Адже AR- і VR-додатки – це ігри та симулятори, додатки для навчання, пошуку інформації та навігації, тобто використовувати їх можна з розважальною, навчальною, туристичною та логістичною метою.

Валентин Кравцов підбиває підсумки: AR- і VR-додатки створювати актуально; перспективи їх популярності дуже високі; для довгого використання вони не підходять, тому їхня розробка завжди на часі. 

Валентин Кравченко. Конференція InsaneByte. Полтава

Валентин Кравченко. Конференція InsaneByte. Полтава

Бути чи не бути: ось у чому стартап

Співзасновник і головний виконавчий директор ONLINICO (Кременчук) із 20-річним досвідом в ІТ – Андрій Сьомакрозповів про антихайпові принципи розвитку стартапу. Як зробити так, щоб початок став кінцем. Це, до речі, не перша промова за методом оповіді від супротивного, що звучала досить оригінально та цілком переконливо.

Йшлося про те, що деякі кроки (особливо в сукупності) можуть підписати вирок будь-якій чудовій ідеї. Або ж ідея просто приречена, якщо не трансформована в продукт чи вже реалізована іншими.

Водночас багато чого залежить від команди, тому «не ті» люди, вигорання, часткова зайнятість, чвари і втрата віри в продукт – початок кінця стартапу. Важливий акцент на менеджері продукту та стабільності фінансування.

«Поховати» продукт також можна за умови відсутності бізнес-моделі та спілкування з клієнтами, втрати фокусу або ж хибного трактування потреб споживача. При цьому не слід забувати про можливі обмеження в правовому та ціновому полі.

Андрій Сьомак. Конференція InsaneByte. Полтава

Хай, Mr. Robot

Яка ж розмова про технології майбутнього без робототехніки? Саме тому полтавець Максим Бурлай, засновник і керівник Robot School – Дитячої школи робототехніки в Полтаві та Києві, – розповів, хто такий робототехнік, які перспективи та напрямки розвитку галузі, а також із чого варто починати робошлях.

Цікаво, що фах робототехніка водночас поєднує три компетенції: електромеханіка, програміста та кібернетика. При цьому, доповідач наголошує: так, роботи заберуть деяку роботу в людей, однак саме в такий спосіб створять нові робочі місця.

Максим Бурлай називає професії, які, напевно, незабаром заберуть роботи: бухгалтери (99%), судді та рефері (98,3%), офіціанти (93,7%), адвокати й радники (94,5%), моделі (97,6%). Самих програмістів, однак, за підрахунками експертів, роботи можуть замінити лише на 48,1%. Водночас професіональні психотерапевти, терапевти, коучі та ментори, індивідуальні педагоги можуть спати спокійно: вони поза межею безробіття у разі якщо роботи наповнять ринок.

Робот Бендер. Конференція InsaneByte. Полтава

А ринок робототехніки, до речі, за прогнозами, у 2021 році збільшить свої продажі до 226,2 млрд доларів (поряд із 34,1 млрд доларів у 2016 році), демонструючи 46% річного приросту доходу. Причім, левова частка роботів обслуговуватимуть не промислові галузі.

А починати поглиблення в роботематику можна зі знайомства з апаратно-програмними засобами для побудовами схем від Arduino і Raspberry Pi, а також налагодження стосунків із мовами програмування C++, Scrath  і Python.  Серед галузей розвитку робототехніки є де розвернутися – 3D, штучний інтелект, віртуальна реальність, нейронні мережі, машинний зір, чутливість, синтетична біологія тощо.

Максим Бурлай. Конференція InsaneByte. Полтава

Безпека – понад усе

Глобальна мережа, окрім вигод, щохвилини приносить низку загроз – на цьому наголосили у своїх доповідях Сергій Комлач і Євгеній Мригін.

Доповідь Сергія Комлача, Android-розробника в Sticky Password і очільника Google Developers Group у Кременчуці, стосувалася основ комп'ютерної безпеки. Спікер дав можливістю поглянути на це питання з боку рядового користувача та розробника, аби ефективно інтегрувати потреби в продукт.

Наприклад, одразу своїм слухачам доповідач запропонував зіграти в гру (на кшталт відомого в світі кіносюжету), у ході якої кожен міг зрозуміти, наскільки він потурбувався про свою безпеку. Виявилося, у зоні ризику користувачі, які:

  • користуються OAuth (відкритий протокол авторизації);
  • змінюють паролі рідше, ніж раз на місяць;
  • мають один пароль на кілька сервісів;
  • складають пароль зі своїх імен, прізвиськ, пам'ятних дат або даних близьких людей;
  • обрали пароль із одного регістру – цифр або літер (1234567, qwerty тощо).

Розробникам і адмінам спікер теж надав низку порад, як наприклад шифрування приватних даних у RAM, захищені протоколи в мережі, антипіратські SDK тощо.

Сергій Комлач. Конференція InsaneByte. Полтава

Євгеній Мригін, керівник регіонального управління Ukrsibbank BNP Paribas у Полтавській області, зазначає, що історія вірусів почалася лише в 1989 році, і вже сьогодні втрати в усьому світі вимірюють мільярдами доларів (порівняно з сотнями мільйонів ще в 2015 році). Тому доповідач ознайомив слухачів із найсучаснішими програмами-вимагачами, хитрощами шахраїв, а головне – як забезпечити свої фінанси та інформацію. Сучасні кіберзлочинці навчилися взламувати Wi-Fi і будь-які девайси, маніпулювати банкоматами (АТМ), випитувати персональні дані в телефонних розмовах. Але можна захиститися від цього.

Топ-Лайфгаки фінансової та інформаційної безпеки:

  1. Встановлюйте програми на девайси лише з перевірених джерел. Встановіть додаток безпеки. Не натискайте на посилання або вкладення в повідомленнях, отриманих електронною поштою або смс, отримання яких ви не очікували.
  2. Зробивши е-платіж, вийдіть з облікового запису на сайті. Вимкніть Wi-Fi, служби визначення місцезнаходження і Bluetooth, якщо ви їх не використовуєте. Уникайте надання персональних даних і створюйте резервні копії даних.
  3. Використовуйте для платіжних операцій лише перевірені банківські системи, а не перші ліпші сервіси, які видає пошуковик. Регулярно оновлюйте операційну систему і додатки. Не робіть повного зняття обмежень («Jailbreak») на своєму пристрої.
  4. Перед використанням банкомату перевірте, чи всі його елементи цілісні і чи немає незрозумілих накладок. Якщо банкомат не видає кошти, не полишайте його, а зверніться в банк.
  5. НІКОЛИ не віддавайте свою карту в руки іншим особам: сфотографувавши зворотній бік, будь-хто отримає доступ для здійснення нею електронних платежів.

Головне пам'ятати: погано захищений девайс – відчинені двері для грабіжника. І досить розумно тримати їх під замком.

Євгеній Мригін. Конференція InsaneByte. Полтава

Далі буде

Конференція InsaneByte, на якій у Полтаві нещодавно зібралося майже півтисячі учасників із різних міст України, не лише стала хабом для обміну досвідом і спілкування. Вона вчергове підтвердила: щоби стати ІТ-фахівцем не обов'язково їхати в інші міста чи країни: інформаційні технології можна (і треба) розвивати вдома. Популярність заходу доводить, що Полтавщина має талановитих фахівців і здібну молодь, тож, база для створення потужної ІТ-галузі в області є.

Більше доповідей InsaneByte – у наступному матеріалі. Раніше ми вже розповіли про кілька промов одного з бізнес-потоків конференції.  

 

Обкладинка Максима Скворцова

Фото ПУЕТ, INSANEBYTE

Опублікована: 12 грудня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація