Полтавська скринька Пандори: чому дитячі майданчики приховують небезпеку?

Автор: Євгенія Каблучка, 23 лютого, 18:35

Фото: Полтавська скринька Пандори: чому дитячі майданчики приховують небезпеку?


Якщо на сходах гірки не стирчить цвях, а гойдалки ще не «доїла» іржа, це не означає, що користуватися такими забавами безпечно. У статті розповімо, чому начебто на безпечних атракціонах може травмуватися дитина, скільки малюків отримують рани на майданчиках у Полтаві та хто має ремонтувати зламані забавки.

Чи не у кожному полтавському дворі можна знайти дитячий майданчик. Подекуди площадки для дитячих ігор давно варто замінити або прибрати, адже залізні конструкції поглинає іржа. Проте зустрічаються і сучасні, різнокольорові майданчики. На перший погляд такі площадки здаються цілком безпечними. Проте іноді це не відповідає дійсності.

 

Хто має доглядати за дитячими майданчиками?

Дитячі площадки розміщуються на прибудинковій території. Отже, логічно, що за ними має доглядати організація, яка утримує й самі багатоповерхові будинки. У Полтаві більшість багатоповерхівок є на балансі «ЖЕО-2». Відповідно, за майданчиками також має доглядати це комунальне підприємство.

У пошуках підтвердження цієї тези, зателефонували в «ЖЕО-2». По телефону жінка, яка не назвала власного імені та посади, розповіла, що у них на балансі справді є дитячі майданчики. Підприємство їх обстежує. Якщо потрібно щось прибрати чи відремонтувати, складають відповідні акти. Також посадовиця сказала, коли зійде сніг, будуть проводити черговий огляд площадок.

Згідно із запиту до Управління ЖКГ виконкому Полтавської міськради, станом на початок лютого 2018 року облікованими є 281 дитячий майданчик. Проте, як йдеться у запиті, вони знаходяться не на балансі УЖКГ.

За неофіційними даними, у Полтаві є близько п’ятисот майданчиків. Хто доглядає за більш ніж двомастами необлікованих площадок – невідомо.

Відповідь на це запитання ми хотіли почути в Управлінні ЖКГ виконкому Полтавської міськради. По телефону відповідати відмовилися та сказали писати запит на доступ до публічної інформації.

 

Скільки полтавських дітей травмуються на майданчиках?

За теплий період року, під час якого діти найактивніше граються на вулиці, у Полтаві на майданчиках отримали травми вісімдесят дітей. Саме стільки звернень зафіксували у Дитячій міській клінічній лікарні за квітень квітень-вересень 2017 року.

На жаль, у документі не вказали причини травмувань. А вони можуть бути різної природи.

 

Чому на полтавських майданчиках травмуються діти?

Спробувала відповісти на це запитання Анна Ганжа, член ініціативи «Батьки за місто для дітей». Жінка з 2014 року вивчає питання дитячих майданчиків в Полтаві та разом з однодумцями домагається від влади, щоб площадки стали безпечнішими.

Анна повідомила, що у Полтаві є трохи більше п’ятисот майданчиків, половина з них не облікована жодними комунальними органами.

Анна Ганжа (Джерело:www.facebook.com/kryzhovnyk)

 «Діяльність нашої ініціативної групи почалася з того, що ми побачили в Полтаві майданчики радянського зразка, які не відповідають ні нормам безпеки, ні технічним характеристикам. І які б були безпечні для дітей», – розповіла активістка.

 

Весною минулого року Анна Ганжа разом з Оленою Стрельник, поплічницею по ініціативі, почали шукати самі причини, чому діти травмуються на майданчиках. Спочатку провели соціологічне опитування серед батьків Полтави.

У заході взяли участь 377 респондентів. Виявилося, що кожна друга родина не задоволена дитячими майданчиками, а кожна п’ята сім’я не має площадки у власному дворі.

«Ми хочемо співпрацювати з владою в напрямку затвердження певних правил експлуатації дитячих майданчиків в місті. Ці правила допоможуть врегулювати господарський підхід. Наприклад, з якою частотою варто перевіряти дитячі майданчики. Варто розуміти, який вигляд він має мати, щоб бути безпечним та доступним для дітей», – пояснила Анна.

Результати дослідження (матеріали надала Анна Ганжа)

Активістка розповіла про гойдалку на дитячому майданчику за адресою Сковороди 2а. Це приклад того, як на перший погляд безпечний атракціон може призвести до травм.

«Писали запит, що там відсутнє гумове покриття, яке поглинає силу удару. Є гойдалка-балансир, і коли вона опускається, то зіштовхується із піском. Ми спілкувалися із травматологами, і за їх словами, катання на гойдалці може призвести до перелому хребта. Такі травми мають серозні наслідки і не одразу дають про себе знати», – пояснила Анна.

На запит активістів управління ЖКГ виконкому Полтавської міськради відповіло, що на час завершення ремонтних робіт покриття дитячих майданчиків відповідали нормам ДБН Б.2.2-5:2011.

Крім того, Анна звернула увагу на наявність сертифікатів у дитячих майданчиків:

«Нам не вдалося знайти адекватну інформацію про сертифікацію дитячих майданчиків в Україні. Оскільки я знаю, виробники в кращому випадку використовують російські ГОСТи, або в найкращому – європейські стандарти. Мені відомо, що деякі майданчики не відповідають жодним стандартам».

Існує ще одна проблема у сфері травматизму на дитмайданчиках – звинувачення жертви. Анна говорить, спочатку звинувачують батьків, а потім перекладають вину на малюків, адже вони діти, вони травмуються, так буває.

Жінка говорить, що ініціативна група спілкувалися із деякими представниками влади. Щодо зустрічі із заступником керівника ЖЕО-2 Анна висловилася так:

«Це, мабуть, єдина людина, яка у мене викликає повагу та вдячність за адекватність. Я так розумію, він один проблему глобально не вирішує. За ті рази, що ми спілкувалися, він говорив цінні речі і виявляв готовність співпрацювати».

Крім того Анна розповіла, що зустрічалися із секретарем Полтавської міськради Оксаною Деркач. На зустрічі говорили про створення робочої групи по дитячим майданчикам. Але протягом трьох місяців результатів немає.

«Нібито нас і не «відфутболюють», але ситуація не вирішується. Я розумію, питання не вигідно розв’язувати, адже прийняти документ щодо правил технагляду за майданчиками, то буде легше громаді слідкувати, як виконуються ці роботи. А поки відбувається хаос, можна кивати одне на одного, звинувачувати батьків та дітей. Для благодійників, які встановлюють майданчики під вибори, буде дорожче робити площадки по всім нормам», – пояснила активістка.

Наприкінці розмови Анна розповіла про відео, яке вона недавно переглянула.  Відеокліп показує ситуацію: малюк хотів спуститися з гірки, але не втримався і впав приблизно з 2-метрової висоти. Внизу було покриття з грандвідсіву. Дитина в ньому «загрузла», посміялася і далі побігла. Жінка зазначила, якби така ситуація трапилася у нас, то справа закінчилася б переломом, забоями та синцями.

 

Чи існують державні вимоги щодо встановлення дитячих майданчиків?

Дитячі майданчики належать до категорії об'єктів благоустрою території. Норми, які  встановлюють загальні положення проектування нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів благоустрою визначені такими документами:

  • у розділі 6 Державних будівельних норм Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій»;
  • Наказом Міністерства охорони здоров’я від 31.08.2009 № 653;
  • Правилами будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки затверджених наказом від 01.03.2006 № 110 Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

За словами головного інженера району теплових мереж «ДТЕК Київенерго» Олександра Медвєдєва, на майданчиках мають бути встановлені таблички, які попереджують батьків про правила експлуатації та вікові особливості обладнання.

Також на майданчиках повинна бути інформація з контактними телефонами, за якими можна зателефонувати та повідомити про серйозні пошкодження та поломки.

 

У якому стані перебувають дитячі майданчики у Полтаві?

Перевірити стан усіх дитячих майданчиків у Полтаві в нас немає змоги. Проте ми оглянули три дитячі площадки на предмет зовнішніх пошкоджень та очевидних несправностей.

Дитмайданчик напроти будинку за адресою Великотирнівська, 28

Атракціони на цій площадці можна охарактеризувати як обшарпані та обдерті. Конструкції давно не «бачили» фарби, на кількох елементах її взагалі не залишилося. На деяких болтах немає покриття, яке б захищало дітей від травм. Дерев’яні сходи надщерблені, подекуди мають тріщини.

Дитячий майданчик

Пісочниця

Зламана конструкція пісочниці

Гойдалка-балансир

Гірка

DSC_0766

Конструкція гірки всередині

DSC_0770

Сходи на гірку

Дитмайданчик напроти будинку за адресою Юрія Кондратюка, 13

Тут площадка має деякі переваги перед «побратимом» за адресою Великотирнівська, 28. Наприклад, годалка-балансир має гумові наконечники, які мають поглинати силу ударі та пом’якшувати приземлення дитини. Сходи на гірку також перебувають у кращому стані. Проте нашу увагу привернуло сидіння однієї з гойдалок: спинка має тільки верхню перетинку. Завдяки такій коснтрукції дитина може «пірнути» назад та травмуватися.

Дитячий майданчик

Гойдалка

DSC_0785

Гойдалка-балансир

Гірка

Дитмайданчик напроти будинку за адресою Юрія Кондратюка, 7

Варто почати з того, що його відремонтували минулого року. Згідно зі звітом про укладений договір на порталі «Прозорро», цей дитячий майданчик витратили 87 тисяч 412 гривень. Ремонт замовило Управління ЖКГ виконкому Полтавської міськради, роботи виконало Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО СПЕЦ БУД».

Під Новий рік, 26 грудня 2017 року, замовник та виконавець уклали договір. І вже 27 грудня, відповідно до даних на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів, УЖКГ переказало приватній фірмі 87 тисяч 412 гривень.

Переказ коштів (Джерело:spending.gov.ua/)

Цей дитячий майданчик вигідно вирізняється з-поміж тих, що ми описали. Він справді виглядає як новий: фарба ще не стерлася, дерев’яні конструкції не мають тріщин, поверхні рівні. Сидіння на гойдалці має суцільну «спинку», яка не дасть дитині «випасти» та вдаритися. Проте гойдалка-балансир має ряд недоліків: сидіння виконане у вигляді невеликого прямокутника, що збільшує шанси малюка не втриматися та впасти. На нашу думку, доцільніше було б виконати сидіння із заокругленими ручками та закритою спинкою. Крім того, наконечники, які торкаються землі, не мають гумового покриття.

Гойдалка-балансир

DSC_0806

Гірка

Гойдалка

 

Висновки

Дитячі майданчики в Полтаві важко назвати безпечними. По-перше, не всі площадки є під контролем владних органів. Якщо майданчики на балансі «ЖЕО-2» хоч якось ремонтують, то «нічийні» гірки, які депутати люблять відкривати перед виборами, покриваються іржею.

По-друге, майданчики різні. Тобто немає однієї усталеної моделі, згідно з якою встановлювали площадки. Адже, наприклад, гойдалки мають різні форми сидінь, гірки – довжину та кут нахилу.

По-третє, деякі атракціони давно не бачили ремонту. І тут вже нічого додати.

Отже, дозволяти полтавським дітям гратися на гірках – вибір за батьками. Проте хто відповість за травму дитини, яку та отримала на «нічийному» дитячому майданчику?

Обкладинка Наталі Баранник

Опублікована: 23 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація