Полтавські політичні гойдалки: хто залишиться в місті, а хто посягне на Парламент

Автор: Анна Єгорова, 26 березня, 16:57

Фото: Полтавські політичні плітки і не тільки


Політика – доросла шахова партія. Проте в українських – а поготів полтавських – реаліях протистояння політиків більше схожі на дитячі гойдалки. Ми зібрали добірку цікавих пліток, перспективних ходів і актуальних подій. Вони здатні перевернути догори дриґом полтавський політичний килим. Проте це лише ймовірні варіанти багатоходових комбінацій, які варто мати на увазі. 

 

Рідне місто засинає, прокидається мафія

Остаточне рішення публікувати цей матеріал ухвалено, коли одна з чуток таки дала свої плоди. Йдеться про шторм у водах партії «Рідне місто».

Як бачимо, конфлікт між головою партії Олександром Удовіченком (екс-губернатором, нині – депутатом облради) і Оксаною Деркач (секретарем міськради) перейшов у відкриту площину: останню звільнили з посади голови осередку в Полтаві. Хоча сама Оксана Деркач зауважила, що пішла «добровільно»: через завантаженість проектами.

Крім того, лідер партії – рівно як торік – заявив про опозиційність «Рідного міста» нинішнім провладним фракціям. Хоча як свідчать голосування майже всього року, «РМ» голосувало в унісон із провладною коаліцією – «БПП», «Батьківщина»  і «Совість України» – дії яких, до речі, рік тому Удовіченко назвав «шнирєвом». Тоді ж із посади заступника мера пішов «делегат» Рідного міста  Олексій Чепурко, а Тарас Бойко припинив керувати комунальниками КАТП-1628. Тоді Оксана Деркач зосталася єдиною «людиною» Удовіченка, яка безпосередньо, проте досить формально тримала поводи міськради.

Fight!

Найбільш імовірно, що Олександр Удовіченко знову лишився без шмата впливу, у той час як Оксана Деркач підіймала свій рейтинг завдяки підтримці депутатів коаліції, а також міського голови Олександра Мамая. Очевидно, що тепер успіх її проектів більше залежить саме від колег по корпусу, ніж по партії.

Певно, саме тому невдоволений голова «Рідного міста». Поготів його фракція у міськраді після зрідження рядів опозиції на чотири депутати не приносить вирішальних голосів коаліції. Простими словами, «Рідне місто» за політичним бортом міськради. І рятівним кругом може стати контратака з інших флангів.

Наприклад, з огляду на сказане, досить цікавим є факт, що позов Сергія Капліна проти міськвиконкому (фактично проти мера) щодо вартості проїзду в громадському транспорті наразі має виграшні позиції у суді, який очолює син Олександра Удовіченка. Окрім долі цієї справи, інтригою лишається питання, чи «Рідне місто» приєднається до опозиції в міськраді (хоч ненадовго).

 

Солодкий нардеп

Натомість «кривдників» Олександра Удовіченка плітки теж не оминають.

Міський голова Олександр Мамай останні півроку особливо дивує своєю поведінкою. Ґедзики вбік опонентів (і навіть союзників), ігнорування преси, сніговий і тарифний колапс – складається враження, що меру чхати на свій імідж серед полтавців.

Можете сказати, що це – впевненість у цукрово-гречаному електораті партії «Совість України». Проте за нашими даними, Олександр Мамай накинув око на більш перспективну політичну силу – «За життя» Вадима Рабіновича.

По-перше, виборці «Совісті» і «За життя» – потенційно одні й ті ж люди: здебільшого чоловіки та жінки 60+, противники реформ, любителі «стабільності» та популістичних виступів на телебаченні. Єдина різниця – «За життя» має шанс опинитися в парламенті нового скликання зі своїми більш-менш стабільними 10% симпатій респондентів (у тому числі – полтавців). Крім того, під час свого візиту в Полтаву міський голова особисто приймав Вадима Рабіновича, і ця зустріч не була таємною.

Тож, із високою вірогідністю Олександр Мамай балотуватиметься на третій строк мера або ж у народні депутати 9-го скликання від партії «За життя». І мер, імовірно, не єдиний місцевий кандидат, який може спробувати свої сили в політиці українського рівня.

На роздоріжжі

Гра в 144

Крім того, за нашими даними, вибори у Верховну Раду надихають і багатьох інших полтавських політиків.

І хоча планові вибори до Парламенту заплановані на жовтень 2019-го року, за одним із сценаріїв, позачергові вибори можуть відбутися вже наприкінці літа – початку осені цього року. Деякі політичні сили навіть подали свої списки. Наразі є інформація, що за мажоритарний округ №144 (Полтава) позмагаються троє знаних у місті політиків:

  • Ілля Кива (голова одного з крил «Соціалістичної партії»);
  • Юліан Матвійчук (голова фракції ВО «Свобода» Полтавської міськради);
  • Денис Поліщук (нині позафракційний депутат міськради; раніше – представник Соціал-демократів Сергія Капліна).

Нардеп, який сьогодні представляє округ, – Сергій Каплін, імовірно не претендуватиме на нього знову.

Проте інші джерела переконані, що позачергові парламентські вибори – нонсенс. Тому на цій гойдалці доведеться ще потриматися.

Хто ще побореться за Полтаву?

 

Навтіки з корабля, що тоне

Пасивність (у даному контексті – політична) Андрія Матковського, екс-міського голови Полтави та нині голови Пропрезидентської фракції в міськраді дається взнаки. За останні півроку його можна рідше побачити на засіданні комісій і сесій ради, навіть на «близьких» телеканалах «Місто» та «ІРТ».  Причина, за нашими джерелами, – теж роздуми про своє політичне майбутнє. У Полтаві та поза нею.

Із надійних джерел нам стало відомо, що Андрій Матковський знову веде перемовини з керівництвом партії Юлії Тимошенко. І цілком імовірно, він знову перефарбується в опозиційні кольори «Батьківщини» вже на найближчих виборах. А що, фракція «Солідарності» за два роки в міськраді виявила свою належність до Президента лише своєю назвою та переконливою кількістю депутатів.

Дилема Андрія Матковського

Хоча й депутати фракції Блоку Петра Порошенка не сидять на місці. Наприклад, дехто з них відвідав презентацію новоствореної партії «Основа». Чи то тому, що її полтавський осередок очолила Наталія Щербак, яка в 2015-му балотувалася в міськраду від БПП і є директоркою фірми дружини Андрія Матковського? Чи тому, що відгукнулися на запрошення як підприємці – так пояснили свій візит на презентацію депутати і їхній очільник. Андрій Матковський, до речі, як економіст висловив свою симпатію до програми партії «Основа».

Натомість зарухалися в напрямку «опозиційності» і депутати фракції «Батьківщина». На останніх сесіях і комісіях голова групи Олег Бєлоножко заявляє більше ініціатив і запитів. Хоча ще кілька засідань тому, депутати «Батьківщини» брали слово лише задля оголошення заяв про конфлікт інтересів.

Отже, цілком імовірно, що депутати Пропрезидентської партії, з огляду на далеко не переможні рейтинги Петра Порошенка, на нових виборах одягнуть нові маски та примірять нові лозунги. А полтавські депутати «Батьківщини», зрештою, згадають свої.

 

Війна рожевої троянди

У боротьбі за соціалізм

Натомість за один лозунг Соціалістичної партії продовжують боротися двоє полтавців – нардеп Сергій Каплін та Ілля Кива, екс-радник міністра МВС Арсена Авакова.

Рішучість обох виявляється в діяльності як у столиці, так і в регіонах, зокрема, у Полтаві. Ми уже згадували, що нардеп Каплін зі своїми полтавськими прибічниками продовжує відстоювати нижчу вартість проїзду в транспорті. Водночас екс-депутат міськради Сергій Чередніченко, призначений Кивою на посаду голови місцевого осередку СПУ, який вів кампанію за проїзд «без корупції», наразі був зосереджений на проблемі прибирання снігу та відповідальності міської влади за низьку якість послуг. Як бачимо, обидва «крила» СПУ грають у своїй електоральній ніші. І переможець, як кажуть, отримає все.

 

«Білий пісок» уже не той

Олександр Біленький і Андрій Пісоцький: новини

Особливо приголомшують чутки про відставку Андрія Пісоцького, першого заступника голови Полтавської ОДА і керманича фракції «БПП» в облраді.

Здавалося, успішна адвокація проектів будівництва ЦНАПу та реновації Полтавського аеропорту, медійна активність і брак скандалів. Проте «вгорі» діяльністю Пісоцького не були задоволені, і його посада (у тому числі – голови обласного осередку партії «БПП») висіла в повітрі. В останні місяці ситуація загострилася: у кабінетах почали обговорювати прізвища для заміни.

Подейкують, що основним фейлом посадовця став провал партії на виборах в ОТГ 29 жовтня. Нагадаємо, тоді найбільше переможних позицій здобули батьківщинівці. Однак частково реабілітувався Андрій Пісоцький уже на виборах 24 грудня.

Імовірно, долю посадовця вирішить вчасний запуск Аеропорту. Нагадаємо, на 2 травня вже анонсований перший політ – «Полтава – Анталія». Нещодавно оголошено два тендери – на капітальний ремонт (26,2 млн грн) і оновлення злітної смуги (7,9 млн грн). За найкращим сценарієм, підрядників мали б визначити на початку квітня. Однак тендер на ремонт злітної смуги довелося переоголосити через помилку в оформленні процедури, тож, сам тільки аукціон призначили на 22 травня. Себто, за логікою, дату першого рейсу доведеться перепризначити. І заступника голови ОДА, можливо, теж.

У лавах фракції в облраді Андрію Пісоцькому також сидиться неспокійно. Його лідерські позиції в БПП час від часу падають через закулісні ігри з колегами по «Солідарності». Наприклад, депутатку Ірину Степаненко Пісоцький обіцяв відкликати після її (так і не доведеної) ролі в збройному конфлікті 5 квітня 2017 року в центрі Полтави. Як бачимо, спроба виявилася невдалою.

А от колега Пісоцького по фракції Олександр Біленький нещодавно теж напустив туману на майбутнє політичної мапи області. Голова облради заявив на своїй фб-сторінці про потребу в «політичній паузі». Наразі конкретної відповіді про свою відставку решетилівський патріот журналістам не дав.

Тож, цілком імовірно, що Олександр Біленький відчуває прихід весни виборів. І промацує своїх прихильників і опонентів. Хоча нещодавній відкритий конфлікт із головою «Укргазвидобування» і «Нафтогазом» через дозволи користування надрами області може свідчити про тиск на Біленького з боку великих гравців.

 

Шах і мат

Щороку політичні порухи місцевих обранців стають дедалі помітнішими напередодні виборів – як для опонентів, так і виборців. У випадку Полтави цього разу реально можна очікувати змін: фігури на шахівниці готові до нових комбінацій. Головне – добре приготуватися полтавцям. Не дивуватися, зіставляти факти з дійсністю. І поки «свято наближається», уже варто замислюватися, навколо якого прізвища в бюлетені ставити «шах і мат».

 

Авторський матеріал Анни Єгорової

Обкладинка та колажі Наталі Баранник

Опублікована: 26 березня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація