Послуги в один клік. Чого чекати від Poltava Smart City

Автор: Ресурс ЗМІСТ, 7 липня, 16:41

Фото: Користуватися застосунком Poltava Smart City можна буде вже в липні 2020 року


Нещодавно на сесії міської ради затвердили концепцію застосунку Poltava Smart City. Завершився останній етап тестування програми, і в липні чекаємо офіційного релізу. Ми спробували розібратися, у чому полягає ідея проєкту та що він зможе дати нашому місту. Особливо з огляду на те, що після завершення тестування застосунок передадуть на баланс міста. Ініціатор проєкту – керівник Інституту аналітики та адвокації Юрій Ромашко та проєктний менеджер застосунку Андрій Руденко розповіли ЗМІСТу про ідею та наповнення проєкту, а також відповіли на зауваження.

Smart City (Розумне місто) має чимало визначень. Та перш за все це місто, в якому використовуються сучасні технології для покращення якості життя. Технології Smart City інтегруються у відповідні структури, щоб підвищити якість послуг, зменшити вартість і споживання ресурсів та поліпшити комунікацію й порозуміння з мешканцями. Наприклад, людям стає набагато простіше і зрозуміліше, як записати дитину в садочок чи сплатити комунальні послуги.

 

Ідея проєкту

Ідея створити діджітал-місто виникла в керівника Інституту аналітики і адвокації Юрія Ромашка ще 2016 року, проте знайти ресурс вдалося лише минулоріч. До 2019 року громадська організація шукала фінансування. Проєкт переміг у грантовому конкурсі від Посольства Королівства Нідерландів, і навесні цього року запустили процес створення застосунку.

Для розробки концепції Poltava Smart City створили робочу групу.

«Концепція – це візійний документ, тобто загальне бачення. У процесі роботи воно десь покращується та вдосконалюється, але основний напрямок ми задали. Після затвердження концепції функції будуть “гнучкі”, тобто будемо дивитися, як місто відреагує на першу версію, що людям подобається, а що ні, що хочуть додати», – розповів Андрій Руденко.

Проєктний менеджер Poltava Smart City говорить, що при підготовці розробки порталу і застосунку розробники вивчали досвід застосунків інших міст України, зокрема Києва, Дрогобича, Кривого Рогу і навіть інших країн – Казахстану, США, держав Східної Європи. Так, у Дрогобичі Smart City почали впроваджувати ще 2016 року. На сайті міської ради є відповідиний розділ з великою кількістю послуг, згрупованих за користувачами: громадянину, активісту, бізнесу. У застосунку для смартфона є чотири опції: е-послуги, новини, афіша заходів, е-лікар та меню (туристична мапа і контакти міських служб). Прикметно, що цей проєкт на 90% профінансували донори, тобто міському бюджету він обійшовся значно дешевше, ніж могло б бути.

Натомість у Києві проєкт Kyiv Smart City створений за кошти міської державної адміністрації. Він передбачає не лише застосунок, але й програму «Тель-Авів -> Київ Смарт Сіті Акселератор», де можна отримати фінансування власних проєктів, пов’язаних з концепцією «розумних міст». Крім того, є в проєкті й офлайн-активність – Kyiv Smart City Hub, де викладають програмування для дітей ті проводять різні події.

 

 

Всередині Poltava Smart City

Проєкт Poltava Smart City – це однойменний застосунок, який матиме три версії, що доповнюватимуть одна одну. Кожна наступна версія міститиме функціонал попередніх і додаватиме до нього нові сервіси. Функції версій розглядали разом із робочою групою та секретаріатом: так вдалося узгодити перший варіант застосунку.

 Інфографіка ЗМІСТу

Зі схеми видно, що найбільш деталізованою є версія 1.0. Юрій Ромашко пояснює це так:

«Для першої версії ми встановили чітку конкретику. На наступні версії ми не робили таких timeline. Чому, наприклад, медична картка, тобто інтеграція системи E-health, знаходиться у другій версії? Тому що йде медична реформа, завершилася реформа первинної медицини, а зараз почнеться реформа вторинного рівня. Будуть створені нові сервіси. Щоб не робити двічі одне й те саме, зокрема й з точки зору ресурсів, ми перенесли це на другу версію, щоб інтегрувати все за один раз».

 

Smart City і міська влада

Застосунок передадуть на баланс міста, коли буде готова перша версія. У такому разі міській владі не доведеться винаймати ІТ-команду, адже застосунок планують передати у робочому стані, і для адміністрування достатньо буде залучити лише одного працівника.

«Хоч ми передаємо всі паролі і сервери але все одно шукаємо гранти й додаткові кошти. У міста ми просити не будемо, бо робимо для нього і немає ніякого сенсу просити у міста. У нас вистачає грантових коштів», - говорить Андрій Руденко.

Юрій Ромашко зазначив, що до виборів перша версія системи має бути не просто готовою, але й робочою. Тоді її зможуть передати міській владі. Якщо місто виявить зацікавленість у діджіталізації та створенні подібних продуктів, то це стане позитивним сигналом для міжнародних донорів, які можуть продовжити інвестиції в Poltava Smart City.

Після релізу версії 1.0 систему та портал управління застосунком візьме на баланс служба оперативного реагування. Після цього вона зможе приймати заявки людей через телеграм-бот і дзінки та реєструвати в системі.

«Поки що це буде за наші кошти. Скільки потрібно грошей для утримання проєкту, ми не прораховували. Від міста потрібен лише оператор, що буде стежити за цією системою. Програмісти в нас працюють за свій інтерес, щоб напрацювати собі резюме. Долучаються й полтавські ІТ-фахівці», – сказав Руденко.

 

Критика застосунку

Минулоріч Едуард Ткаченко у тексті для ІВ «Полтавщина» висловив свою оцінку застосунку та назвав його «громіздким комбайном з непотрібними функціями». Ось що відповів на це Андрій Руденко:

«Ми критику сприймаємо цілком адекватно. Хочемо, щоб для полтавців це було комплексне рішення замість купи сайтів. У липні застосунок не буде ідеальним, але ми будемо прислухатися не тільки до тестувальників, а й до жителів міста. Деякі елементи в нас унікальні, наприклад, карта проблем міста. Навіть у Kyiv Smart City немає такого детального функціоналу, як карта проблем міста. Усі ці елементи будуть об’єднані в один застосунок. Важаю, що це зручно».

Юрій Ромашко також говорить, що готове інтегроване рішення буде зручним:

«Що краще – 20 сайтів чи один застосунок? На мою думку, один застосунок. Поясню, чому. На кожному окремому сайті потрібно реєструватися, натомість тут (у застосунку Poltava Smart City. – ред.) достатньо одного разу пройти авторизацію і весь об’єм послуг буде в одному місці».

Розробники потурбувалися про безпеку користувачів, а також продумали, як запобігти маніпуляціям при голосуванні, скажімо, в розділах «Петиції» або «Бюджет участі». Авторизація здійснюватиметься через електронний підпис, Mobile-ID або Банк-ID.

 

Тестування та реліз

26 червня завершився четвертий етап тестування застосунку. Зараз розробники приймають пропозиції щодо покращення роботи Poltava Smart City. Його офіційний реліз планується вже в липні.

Тестування функцій застосунку проводиться у 4 етапи:

  • перший етап – реєстрація, авторизація, кабінет полтавця та міські сповіщення;
  • другий етап – новини міста й карта проблем;
  • третій етап – карта транспорту, опитування та запитання до влади;
  • четвертий етап – туристичні маршрути, електронна черга в дитячий садочок і електронні петиції, карта транспорту, довідник туриста.

За словами Андрія Руденка, до тестування застосунку долучився представник міської влади – начальник відділу оперативного реагування Сергій Зубань.

 

Висновок

Зовсім скоро буде офіційний реліз Poltava Smart City. На нашу думку, до цього часу зарано робити висновки про застосунок. Адже закрите тестування – це лише 50% роботи над Smart City. Варто проаналізувати, як оцінять першу версію мешканці міста. Концепція гнучка, тому при потребі більш необхідні функції можуть з’явитися раніше запланованих термінів, а деякі функції можуть «полежати».

Виникає питання, скільки коштів потрібно буде в майбутньому на утримання застосунку, адже постійно працювати за рахунок гранту Poltava Smart City не зможе. Поки що в розробників немає чіткої відповіді.

Чи можна назвати Poltava Smart City «громіздким комбайном»? Можливо, деякі функції, які не приживуться, доведеться прибрати. Маємо надію, що після релізу версії 1.0 розробники та адміністрація прислухатимуться до користувачів та швидко виправлятимуть баги.

Над текстом працювали Єгор Рудь та Богдан Проскуров

Обкладинка та інфографіка Романа Желізняка

Опублікована: 7 липня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація