Приклад для Полтави №9. Реконструкція старовинних дверей у Чернівцях

Автор: Анастасия Мацько, 2 жовтня, 13:57

Фото: Як ремонт дверей у Чернівцях змінює ставлення жителів до міста і влади


– На що тут у вас, у Чернівцях, можна подивитися туристам?

– На двері.

Звучить, як мінімум, дивно. Але поглянути на них все ж варто. Мова йде про незвичайні двері звичайних житлових будинків. Їх встановили близько 100 років тому австрійці, що й звели згадані будівлі у тепер історичному центрі міста.

Час минав – двері руйнувалися. Чотири роки тому місто запропонувало жителям компенсувати частину витрат на капітальні ремонти будинків, зокрема – реставрацію дверей. Умови вигідні: з бюджету виділяють 70% від вартості робіт, мешканці будинку збирають решту. 

Містові реставрація одних дверей коштує в середньому близько 30 тис. грн. Але вартість розраховується індивідуально – усе залежить від типу дверей та їхнього стану.

Елементи дверей у Чернівцях

Проте колаборація взаємовигідна у будь-якому випадку. Люди отримують естетичні та функціональні двері, що прослужать не один десяток років. Місто ж має доглянуті та витримані у єдиному стилі будинки в історичному районі.

Зазначимо: у Чернівцях говорять саме про «реставрацію» дверей. Але більш коректно говорити про «капітальні ремонти». Адже реставрація передбачає відновлення дверей до такого стану, якими вони були одразу після встановлення. У тексті ж ми використовуватимемо одразу обидва терміни, позначаючи одні й ті ж роботи.

 

Місто починається з брами, будинок – із дверей

Протягом менш ніж чотирьох років у Чернівцях відремонтували близько 100 дверей. Більшість відновив місцевий реставратор Віталій Москалець. Він розповів, що для нього усе почалося з «зелених дверей на вулиці Кобилянській» (центральна вулиця міста – прим. ред.). Нині вони – місцевий артоб'єкт, що його уподобати не лише туристи, але й місцеві блогери. Останні використовують двері як фон для фото. Адже вони мають унікальний яскравий зелений колір. Проте дістатися до нього було непросто:

«Дуже цікаво, коли відкриваєш автентичний колір дверей. Адже у радянські часи їх переважно фарбували у коричневий, рудий або ж солдатський зелений колір. На цих дверях було шість кольорів. Ми обрали зелений як найцікавіший», – сказав Віталій Москалець.

Але така кропітка робота того варта, впевнений майстер. Адже відновлення запустило ланцюгову реакцію серед містян.

«Спочатку, коли лишень починали демонтувати двері, люди говорили, що ніхто нічого не зробить – принесуть купу дров та скажуть, що нічого не вийшло. Але позиція змінилася, коли ми відреставрували першу браму. Тепер у 90% випадків мешканці сусідніх під’їздів підходять, щоб запитати, що та як ми робимо, скільки це коштуватиме. Люди бачать, що двері ремонтують якісно та надійно, вони мають класний вигляд. Тому всі мешканці хочуть і собі такі ж».

Кодовий замок на дверях

Як результат, поступово двері відреставрували в усіх будинках, що стоять на центральній вулиці міста. Адже містяни побачили реальний результат та переконалися у тому, що їхні гроші витрачають їм на користь.

Крім того, цей процес консолідував людей, сказав майстер. Адже часто мешканці, чиї квартири розташовані на одній сходовій клітині, навіть не знають імен один одного. Коли ж вони мають спільну справу, це об’єднує та змушує комунікувати. Так формується група ініціативних людей, які хочуть, щоб їхній будинок ставав кращим.

«Дуже часто зроблені двері тягли за собою відремонтований під’їзд, заміну електрики та внутрішніх дверей. Люди формують колектив та починають відчувати себе господарями. І все це починається із зачинених дверей, адже їхній будинок перестає бути прохідним двором».

Отож реставрація дверей стимулює містян інвестувати сили та кошти в те місце, де вони живуть. Якщо більш глобально, то це допомагає зберегти історичне обличчя міста. Недбалість та байдужість же призводять до втрати ідентичності.

У Чернівцях говорять саме про «реставрацію» дверей. Але більш коректно говорити про «капітальні ремонти»

 

Історія одних дверей в одному будинку 

Віталій Москалець відреставрував двері у будинку №2 на вулиці Кобилянській. Колись тут був австрійський готель «Бель В'ю». У цьому ж приміщення розміщувався ресторан та кафе. Але будівля мала інакший вигляд, аніж нині. 1990 року її перебудували на замовлення його власника Германа Глаубарта. Роботи виконав архітектор Макс Моргенштерн. 

Картини, що прикрашали стіни ресторану допомагав створювати художник Євген Максимович. 

Крім того, тут також був магазин наймоднішого на той час одягу для жінок. Дозволити собі закупи тут могла не кожна панянка.

Протягом менш ніж чотирьох років у Чернівцях відремонтували близько 100 дверей

За часів Румунії тут був магазин, де продавали лінолеум. Пізніше приміщення зайняли продавці радіоапаратури.

З 1937 року у будівлі був цукерковий магазин, а також магазин, де продавали натуральну вовну та вовняні вироби. За трохи понад десять років почали пропонувати канцелярські товари та підручники для дітей. Згодом приміщення використовувалося для розміщення букіністичного магазину.

Нині тут – кафе «Хрещатик», салон модерного одягу та ломбард. Крім відновлених дверей, тут також відновили й автентичну назву на фасаді.

 

Щороку на реставрацію з міського бюджету витрачають понад 300 тис. грн

Програма, що передбачає зокрема й реставрацію старовинних брам та дверей, почала діяти з 2016 року. Її розробив відділ охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради. Про це розповіла головна спеціалістка відділу Вікторія Діденко:

«Ми бачили у тому потребу. Були й звернення мешканців. Усе це – заради збереження цих об’єктів. У нас багато цінних та унікальних дверей. А також – заради свідомості мешканців. Люди зовсім інакше до дверей ставляться після реставрації, вони їх оберігають. Адже вклали у це власні гроші».

На відновлення дверей витрачають близько трьох місяців

Вікторія Діденко розповіла, що до запуску все було інакше. Так, 2015 року мешканці одного із будинків, що розташований в історичному ареалі, вирішили власними силами замінити двері. Вони демонтували старовинні, встановивши натомість нові металеві. Місто оштрафувало жителів за самовільне втручання, адже будинок є архітектурною пам'яткою. Старовинні двері відреставрували та повернули на місце.

Через рік запрацювала програма. Згідно з нею, щороку для реставрацій виділяють близько 300 тис. грн з міського бюджету. Проте інколи доводиться збільшувати фінансування. Адже відділ отримує надмір звернень від мешканців будинків. Їх кількість щороку збільшується. 

За словами Вікторії Діденко, мешканці будинку можуть без жодних проблем подати заявку на реставрацію. Цей процес зумисне максимально спростили. Людям просто потрібно звернутися до міського Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин з відповідною заявою.

Після цього управління самостійно комунікує з відділом охорони культурної спадщини. Працівники останнього виїжджають на об’єкт, обстежують його та дають рекомендації щодо проведення робіт. Після цього мешканці мають зібрати визначену суму, а місто сплачує свою пайову участь. Після цього підрядник розпочинає роботи.

Приклад Чернівців – це ширше, ніж лишень про реставрацію дверей. Адже тут ремонт перетворили на інструмент, що об'єднав людей, змінив їхнє сприйняття місця, де вони живуть, а також підвищив рівень довіри містян до влади

 

Простими словами про те, як реставрують двері

На відновлення дверей витрачають близько трьох місяців. Але термін залежить від складності робіт. Оцінити обсяг на око неможливо, сказав Віталій Москалець. Усі роботи виконують вручну, адже механізувати процес майже неможливо. Тому використовують спеціальні інструменти, працювати з якими вчилися у Львові. Там схожу програму почали реалізувати трохи раніше. 

Спершу двері «роздягають» – знімають усі елементи: скло, фурнітуру, петлі тощо. Це – досить складний процес. Адже доводиться позбуватися слідів втручання людей. Так, за словами реставратора, іноді вони знаходили на одних дверях понад 12 замків та гачків, що їх жителі міста встановлювали власноруч. Клопоту завдають і цвяхи, канцелярські кнопки – їх використовують, що прикріплювати оголошення. Тому попередньо майстри видаляють усі металеві елементи.

Після цього замінюють частини, що зіпсувалися. Для цього ретельно підбирають матеріали, що дозволяє повернути дверям автентичний вигляд.

Відреставровані двері не лише красиві, але й надійні.

Далі – відновлюють усі втрачені елементи, зокрема – різьблення. До реставрації підходять індивідуально. Щоб досконально відтворити первісний вигляд, майстри консультуються з істориками, шукають історичні фото чи подібні двері в інших країнах. 

Далі майстри знімають стару фарбу за допомогою нагрівання спеціальним феном. Але не вся фарба піддається такому обробленню, тож іноді покриття видаляють вручну. Наступний етап – фарбування. Використовують фарби сучасних виробників. Головне, щоб було якісно та потрібного кольору. Але орієнтуються ще й на кошторис.

Не менш складним є безпосередньо процес встановлення дверей. Адже після проведення всіх робіт вони мають інший вигляд. Тож іноді майстрам доводиться «підганяти» вироби. 

Відреставровані двері, сказав Віталій Москалець, не лише красиві, але й надійні. Це – чи не найважливіше для мешканців будинку. Тому особливу увагу майстри приділяють підбору фурнітури: петель, замків, дверних ручок тощо. За словами Москалюка, вони найперше намагаються відремонтувати елементи, що було встановлено раніше. Якщо це неможливо, підбирають сучасні. Нині все ще можна придбати автентичну фурнітуру. Проте для міста це задорого.

 

Як реставрація дверей консолідувала людей

Приклад Чернівців – це ширше, ніж лишень про реставрацію дверей. Адже тут ремонт перетворили на інструмент, що об'єднав людей, змінив їхнє сприйняття місця, де вони живуть, а також підвищив рівень довіри містян до влади.

Дивує й те, що досить невелике місто нарівні з туристично орієнтованими Львовом та Івано-Франківськом щодо обліку та охорони архітектурних пам'яток. Місцеві навіть називають Чернівці «маленьким Львовом, але з ширшими вулицями».

Двері у Чернівцях

На «Вікіпедії» пишуть, що нині у Чернівцях є 602 пам’ятки архітектури, 17 із яких – загальнонаціонального значення. Мабуть, не кожне українське місто може похизуватися таким спадком. Ще менше таких міст, що визначили для себе як пріоритет збереження цих пам’яток.

Елементи на дверях

Фото Анастасії Мацько та Віталія Москалюка

Опублікована: 2 жовтня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація