П'ять трендів нового політичного сезону

Автор: Анна Єгорова, 10 жовтня, 15:34

Фото: Газові питання, вибори в ОТГ, коаліція ПМР, відкликання депутатів і майбутній президент – тренди політсезону


Поки вся Україна обговорює діяльність Верховної Ради та прийняття нею реформ, на місцях лишаються власне «свої» політичні моменти. Їх вирішення цікавить усіх, хто розуміється на ситуації. Проте від цих рішень залежатиме розвиток міста, або ж усієї області. Пропонуємо стислий огляд таких тем.

Відкликання депутатів

Закономірно, на «екваторі» депутатської каденції, коли більше-менш зрозуміло, хто є хто, у корпусах місцевих рад можуть відбуватися зміни. Це не оминуло й Полтавську міську раду. Упродовж останній півроку чотири депутати опинилися поза своїх фракцій; більше того – екс-колеги ініціювали їхнє відкликання:

 • Світлана Бондарєва. У відповідальний момент, коли голоси в раді розподілилися порівну, депутатка проголосувала проти своєї фракції «Самопоміч». За що миттєво була виключена з фракції та пересіла до депутатів «Совісті України».
 • Сергій Луценко. Голова фракції Соціал-демократичної партії Олександр Шамота заявив про виключення Луценка зі своїх лав після відмови депутата голосували «за» відставку першого заступника мера Михайла Шевченка. Однак голос був далеко не вирішальним.
 • Денис Поліщук. Офіційно з фракції «СДП» не виключений, проте очільник «простих» у міськраді зазначив, що Поліщук «давно не з ними» і діє окремо від партії.
 • Ярослав Мартинюк. На останній сесії міськради заявив про вихід із партії «СДП» через виключення з неї Дениса Поліщука, а також так звану «каплінську диктатуру».

Інше гучне відкликання обіцяло обласне керівництво БПП «Солідарність» в особі Андрія Пісоцького. Після кривавих подій біля арки «Газетний ряд» депутат заявив, що причетним до ухвалення рішення проти громади міста, а також винуватцям протистояння не місце в лавах пропрезидентської партії. Мова йшла про всю фракцію БПП у міськраді, яка свого часу проголосувала «за» надання дозволу ФОП Віктору Степаненку на встановлення споруди в арці, а також про депутатку обласної ради Ірину Степаненко, сестру цього підприємця.

Наразі, окрім слів, процес відкликання депутатського мандата запущений лише з приводу Луценка та Поліщука. Однак до цього прецеденту різне ставлення  серед полтавців: з одного боку, відкликання депутатського мандату – єдиний демократичний інструмент втручання громадськості у склад каденції, можливість «прибрати» обранця, який не виконав обіцянок або змінив «курс». З іншого боку, це гарний PR-інструмент для політичних сил, що за співзвучними лозунгами мають змогу змістити депутатів, які не коряться партійній політиці, або ж у тому разі, коли місце у фракції обіцяне комусь іншому.

Окрім згаданих суб'єктивних моментів, є вагомий об'єктивний чинник: процедура відкликання регламентована, має свої етапи. Тому чи з'явиться на Полтавщині прецедент відкликання депутатського мандату та чи виконають свої обіцянки лідери місцевих організацій «БПП» і «Самопомочі» – одна з найбільших інтриг сезону.

Сергій Луценко разом із антиагітками

Формат більшості в міськраді

Попри неодноразовий заклик депутата Андрія Матковського відкинути політику в стінах міської ради та діяти в інтересах полтавців, політика все ж є, причому стоїть вона здебільшого на першому місці. Подібно до Парламенту, першим виконаним завданням мера стало об'єднання навколо себе фракцій. Цю коаліцію в народі прозвали широкою, або скорочено ширкою, адже вона об'єднала одразу 4 найчисельніші фракції: БПП «Солідарність», «Совість України», «Батьківщина» та «Рідне місто». Кульмінація розподілу голосів трапився навесні, коли голова місцевого осередку «Рідного міста» Олександр Удовіченко заявив про вихід його колег із «ширки» (чи то «шнирєва») через небажання брати участь в ухваленні «одноосібних рішень». Однак уже влітку «Рідне місто» голосувало в унісон із більшістю в резонансних питаннях. Це може означати, що після поразки опозиції (фракції «Свобода», «Самопоміч», «СДП») РМ обрало сильнішого союзника.

До більшості також примкнули нинішні позафракційні та майже позафракційні кандидати на відкликання мандатів – Світлана Бондарєва, Сергій Луценко, Денис Поліщук, Ярослав Мартинюк. Це продемонструвало голосування сесії 15 вересня.

Тож, на наступний сезон більшість визначена; тільки от під питанням продовження поповнення «широких» рядів прихильниками опозиції. Наприклад, у багатьох принципових питаннях для своєї фракції «Самопоміч» проти колег голосував депутат Юрій Бойко. Нагадаємо, що саме так розпочинався конфлікт між Сергієм Луценком і лінією фракції СДП.

Міграції опозиційних депутатів можуть свідчити про:

 • Певну фіктивність партійних списків: голови осередків підтверджують кандидатів, не перевіряючи їхню лояльність і зони бізнес-інтересів;
 • Появу зацікавленості або відчуття тиску: більшість ради має змогу блокувати проекти «неугодних» депутатів, що принижуватиме їхню ефективність в очах виборців;
 • Розчарування в партійних гаслах.

Зміна партійних таборів може стати не єдиною зміною в депутатському корпусі. За непідтвердженими даними, незабаром може зазнати змін склад фракції «Самопоміч». Стабільними за останній рік лишилися позиції фракцій «Совість України», «Солідарність», «Батьківщина» і «Свобода». Більшість наразі складає 32 депутатів, в опозиції – 11.

Розподіл сил у Полтавській міській раді

Питання використання надр

Фракції обласної ради впродовж двох років знаходили спільні точки – наприклад у питанні використання надр газонафтовидобувниками. Депутати домовилися, що не погоджуватимуть дозволи на нові ліцензії, поки не набуде чинності закон 3038, у якому йдеться про надходження 5% плати за ренту в місцеві бюджети (а це десятки – а в деяких випадках сотні – мільйонів гривень). Згідно з остаточними правками, з цих п'яти відсотків 3% підуть у районні бюджети, а 2% - на місця (міста, ОТГ).

Однак до заповітної дати (1 січня 2018 року) депутати знайшли компроміс: ліцензію надали підприємству «Аркона Газ Енергія», яке уклало соціальну угоду про сплату цих 5-ти відсотків ренти й до початку 2018-го. При цьому ПАТ «Укргазвидобування» висловлює позицію, що видобування свідомо блокують, що не дозволяє всій Україні стати на шлях енергонезалежності. У сумах щодо соціальної угоди між Здавалося б, лишилося кілька місяців «протриматися», але виникають нові запитання в різних площинах.

Чи продовжуватимуть депутати наявні ліцензії? Позиція корпусу була неприхильною, хоча кілька разів голосування було на межі зриву. Наприклад, у листопаді минулого року частина депутатів (здебільшого фракцій БПП, Опозиційний блок і РПЛ) просто вийшли із зали. У ситуації відсутності рішення «проти», дозвіл продовжувався б автоматично. Проте тоді кворум таки вдалося зібрати. Причини таких рішень називалися різні: підкуп, відсутність конструктиву в раді, особисті політичні війни між фракціями. Лишається інтригою, чи продовжуватимуть депутати дозволи до кінця 2017 року, адже наразі на території області зафіксована 91 ліцензія для нафтогазовидобувників.

Інтерес видобувних питань не вичерпається кількома наступними сесіями. Серед питань на перспективу, наприклад, у який спосіб гарантії закону виконуватимуться на місцях? Чи відшкодують збитки місцевих громад виділені кошти? А головне – чи ці кошти не розійдуться не за призначенням. Хоча щодо останнього, а саме компетентності місцевих рад, ситуація суголосна із самим видобуванням. Експерти зазначають, що користування надрами не буває нешкідливим, проте ця шкода може бути в межах норми при професійному та сумлінному підході. Тривалі конфлікти з мешканцями прилеглих до буріння територій, окрім іншого, пов'язані з недостатньою прозорістю галузі, відсутності порозуміння та діалогу між сторонами конфлікту.

Вибори в ОТГ: Ігри престолів

29 жовтня відбудуться вибори в дванадцятьох об'єднаних громадах області. У цю баталію за сфери впливу вже з головою поринули більшість потужних політсил області. Але в кого шанси найбільші?

Серед кандидатів на посаду міських і селищних голів по Україні найбільше представників партій «Батьківщина», «Солідарність», «Свобода», «Самопоміч», «Радикальна партія Олега Ляшка». На Полтавщині ця тенденція здебільшого стверджується.

Переможці в ОТГ потенційно мають отримати переваги реформи децентралізації та згаданого вище закону 3038. Тому боротьба може виявитися особливо запеклою на територіях із найбагатшими надрами. Загалом обиратимуться:

 • Бутенківська сільська рада (Кобеляцький район);
 • Гребінківська міська рада;
 • Ланнівська сільська рада (Карлівський район);
 • Лохвицька міська рада;
 • Драбинівська, Малоперещепинська, Нехворощанська, Руденківська сільські ради (Новосанжарський район);
 • Новосанжарська селищна рада;
 • Новогалещинська селищна рада (Козельщинський і Кременчуцький райони);
 • Михайлівська сільська рада (Машівський район);
 • Сенчанська сільська рада (Лохвицький і Лубенський райони).

Зробити ставки досить важко, адже поряд із уже відомими місцевим мешканціям головами РДА та рад, які балотуються в очільники, заходять і зовсім нові кандидати. Крім того, на вибори в ОТГ слід чекати й у 2018-му році, тобто боротьба триває. 

Як проголосують в ОТГ (Джерело - zhitomir.today)

Початок президентської виборчої кампанії

Вибори Гаранта Конституції держави повинні відбутися приблизно у травні 2019 року, практично через півтора року. Це означає, що вже найближчої весни передвиборча кампанії може піти повним ходом. На увагу полтавців знову чекатимуть візити кандидатів, палатки для роздачі газет, реклама на ТБ. Штаби активно стануть підбирати команди та профільних фахівців.

Перелік основних претендентів на головний пост країни можна відзначити вже зараз, за умови що в найближчі півтора року не відбудеться кардинальних змін. Великі шанси отримати значну підтримку на Полтавщині мають нинішній Президент Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та опозиційний кандидат, який спирається на сталий електорат колишньої «Партії Регіонів», наприклад, Юрій Бойко, Вадим Рабінович.

У 2014-му році позачергові вибори Президента України стали єдиними в історії держави, що пройшли в один тур. Петро Порошенко із підтримкою консолідованих постМайданівських сил зміг набрати більше половини голосів виборців та стати п’ятим Президентом. Полтавщина стабільно підтримала загальноукраїнську тенденцію, давши Порошенку майже 54% голосів. Найбільше голосів дав 148-й (Лубенський округ), найменше – 150-й (тодішній Комсомольський).

Щодо стартових позицій – на боці Петра Порошенка, як нинішнього Президента, буде задіяний адміністративний ресурс: голови ОДА та облради Валерій Головко й Олександр Біленький –соратники Порошенка. Більшість голів районних державних адміністрацій також представники БПП, який має і сталу більшість у обласній раді. Трохи складніше із адмінресуром нинішньої влади у міста Полтава. Тут «солідарній» фракції довелося об’єднатися в коаліцію із мером Олександром Мамаєм та партією «Рідне Місто», що складається переважно із екс-регіоналів. Такий консенсус навряд позитивно вплинув на підтримку продемократичних і проукраїнських сил, на підтримку яких робив ставку Порошенко у вже далекому 2014-му. Серед округів, на яких імовірно Президент може отримати відносно велику підтримку: 147-й і 148-й округи.

Результати опитування полтавців влітку 2017 року

Полтавщину довгий час вважали вотчиною Юлії Тимошенко. На прийдешніх виборах це твердження має під собою багато аргументів: Тимошенко вдало підібрала велику частину протестного електорату, успішно провела у Верховну Раду однопартійця Руслана Богдана по 151-му округу на перевиборах 2015 року, а «Батьківщина» із давніх часів має на Полтавщині велику та сталу мережу партійних осередків навіть у маленьких селах і районах.  Особливо сильні позиції у кандидатки на 149-му виборчому окрузі, депутат-аграрій Юрій Лебедин досяг фантастичної планки на виборах до місцевих рад у 2015: його та одночасно «Батьківщину» підтримали більше 70-ти відсотків Нових Санжар.

Не варто списувати з рахунків і Олега Ляшка. Із високою вирогідністю, якщо він висуне свою кандидатуру  – матиме підтримку по тому ж 148-му окрузі (батьківщина Мосійчука) та, як показують останні опитування по місту Полтаві. Кременчуцький та Горішньоплавнівський округи ж можуть підтримати будь-якого висуванця «Оппозиційного блоку» або партій, близьких за ідеологією.

Безперечно, кампанія матиме старт уже в поточному політичному сезоні. Баталії проходитимуть на фронтах телебачення, серед передвиборних штабів і вуличних агітаторів, у соціальних мережах та ЗМІ. Полтавці знову отримають повні поштові ящики політичної макулатури та заклеєні політичною агітацією вулиці міста. Політтехнологи, журналісти, дизайнери та поліграфії отримають можливість додаткового прибутку, а прості мешканці – велику кількість обіцянок: від відверто фантастичних до приблизно реальних, але, як показує досвід минулих кампаній, – переважно нездійсненних або просто, урешті, не здійснених.

 

Обкладинка Максима Скворцова

Опублікована: 10 жовтня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація