Рік роботи Полтавської облади: прогульники, кандидати на відкликання та менше 2 хвилин на розгляд одного питання

Автор: Наталія Норіцина, 12 квітня, 09:48

Фото: Підсумки роботи Полтавської облради за рік


Громадський рух ЧЕСНО підбив підсумки роботи Полтавської обласної ради за 2017 рік. Виявилося, що майже половина депутатів – прогульники. Вісім з них можуть втратити мандат. Найбільше кандидатів на відкликання – у «Солідарності» та «Опоблоку».

За результатами аналізу відвідуваності депутатів Полтавської облради у минулому році, 43% місцевих обранців – прогульники. Із них 22% – кандидати на відкликання.

 

Прогулював засідання – готуйся до вікликання

 

У 2017 році Громадський рух «Чесно» виявив у Полтавській облраді 7 кандидатів на відкликання. Згідно з законом, якщо депутат пропустив більше половини засідань сесій і/або постійних комісій протягом року, його можна позбавити мандату.
Кандидати на відкликання

Представник БПП «Солідарність» Олександр Трухін пропустив сім з восьми засідань комісії з аграрної політики та майже половину сесій. Трухін – кандидат на відкликання вже другий рік поспіль. Надавати коментарі телефоном депутат відмовляється, адже боїться бути ошуканим:

«Зараз дуже багато шахраїв і провокацій. Якщо у вас є питання – будь ласка, з посвідченням, я буду на наступній сесії, зустрінемося, представитися».

Серед кандидатів на відкликання є ще двоє представників «Солідарності». Віталій Кабачок не був присутній на двох сесійних засіданнях і семи комісіях. А перший заступник голови ОДА Роман Товстий, згідно з офіційними даними Полтавської облради, пропустив чотири засідання комісії з питань молодіжної політики. Минулого року він також був серед кандидатів на відкликання. Однак депутат заперечує свої прогули та вважає, що обласна рада надала журналістам некоректну інформацію:

«Це такий брєд сумашедшого. Я не знаю, де вони це взяли. Дивіться, обласна рада фіксує комісії. Окрім того, що я депутат обласної ради, я ще й заступник голови обласної державної адміністрації. Вони, можливо, фіксують усі мої профільні наради, але я не зобов’язанний їх відвідувати, для цього є відповідні спеціалісти. Комісію молоді і спорту я відвідував. Якщо за весь час і пропустив, то, може, дві. Але з поважних причин», – каже депутат, хоча закон не передбачає поважних причин для відсутності депутатів на комісіях.

 

«Я щас там апарату чуть-чуть поясню як мене… Вони вважають, що я повинен як заступник ходити. Це не так. У мене ж ще відрядження і так далі. На всіх комісіях я не можу бути. На молоді і спорту, я являюсь членом цієї комісії, звісно ж, ходжу. А тут же така справа, надати можна що завгодно. Бумага все стерпить», – каже Товстий.

Голова фракції БПП Андрій Пісоцький говорить, що має сумніви щодо прогулів своїх однопартійців:

«Я вчора спілкувався з обласною радою, вони мені сказали, що ця інформація не підтверджена, тому що вона не достовірна. Я спілкувався з депутатами, з Товстим у тому числі. Тому підготуйте ще один запит, а я проконтролюю, щоб він був більш коректним».

Секретар облради Оксана Черкас повідомила, що вони перевірили інформацію, яку надала обласна рада у відповідь на запит, і встановили, що Роман Товстий був частково присутнім ще на двох засіданнях комісії:

«Перевірили ми, у Товстого буде плюс два засідання. Він не повне засідання був, його на початку і в кінці не було. Тому той консультант, який уже не працює, не зафіксував. Таких ситуацій у нас не було, щоб депутат був присутній на частині комісії. Як це рахувати: був він чи не був?»

Є кандидати на відкликання і в «Опоблоці». Сергій Гамза минулого року відвідав одне з шести засідань комісії з питань ЖКГ, хоча є заступником голови. Депутат говорить, що перебував з дружиною на лікуванні за кордоном.

Стільки ж пропусків має і його колега по комісії та партії Геннадій Нежурбіда. Пояснювати свої пропуски телефоном депутат не бажає, призначати зустріч з журналістами також відмовляється.

Ще один висуванець від «Опозиційного блоку» Володимир Говоренко у телефонній розмові пояснює, що був відсутній через проблеми зі здоров’ям: він проходить курс реабілітації після хвороби і пересувається на милицях.

Заступник голови регіональної організації «Опозиційного блоку» Олександр Березянський говорить, що депутати, попри прогули, зі своїми обов’язками справляються:

«Ці троє бувають відсутніми тому, що знаходяться на лікуванні за кордоном. Один знаходиться, узагалі, далеко за кордоном. Я вважаю, що не завжди можна про щось судити по присутності депутатів на сесіях на голосуванні. Можна побачити аналітику: що вони є, що їх немає, вони як депутати свою справу роблять».

Також Березянський наголошує, що він не бачить підстав відкликати представників «Опоблоку». А присутність на засіданнях, на його думку, не є показником ефективності роботи депутата:

«Я вважаю, що бути присутнім на сесії – це не є основним показником діяльності депутата. Основним показником діяльності депутата є його діяльність поза. Може, він у зв’язку з тими чи іншими причинами відсутній на сесії, проте він заходить до губернатора і каже: “Там звернулися до мене мешканці, потрібне співфінансування лікарні”, – і тому подібне. Минулого року ми п’ять мільйонів виділили на онколікарні у місті Кременчуці. П’ять мільйонів. Тому що це працюють депутати. Якби депутат не працював, то я б сказав би: так, вони прогульники, вони ще й не працюють. А так вони просто працюють, а про те, що вони присутні – не присутні – ну вибачте, здоров’я в нас таке».

Зазначимо, що ходити на сесії та комісії – це не право, а обов'язок депутата. Згідно зі ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», немає поважних та неповажних причин для пропусків засідань комісій та сесій. І працювати місцеві обранці повинні і на сесіях, де приймаються рішення, і на профільних комісіях, де готуються відповідні проекти рішень. Вони мають представницький мандат від своїх виборців й на засіданнях повинні представляти їхні інтереси.

«Батьківщинівець» Юрій Лебедин може втратити мандат другий рік поспіль. До того ж, аналізуючи декларацію депутата за 2016 рік, громадський рух «Чесно» виявив у ній помилки. Лебедин «забув» вказати, що має право власності на 20 підприємств. Зв’язатися з депутатом не вдається, адже на сайті облради не вказано жодних його контактних даних.

Якщо депутат пропустив більше 50% засідань сесій і/або комісій протягом року, виборці можуть ініціювати його відкликання. Однак перед місцевими виборами 2015 року депутати Верховної Ради України ускладнили процедуру відкликання. І навіть якщо громада виконає всі умови – в кінцевому результаті рішення прийматиме партія.

  Алгоритм відкликання депутатів

 

Депутатська діяльність – у вільний від роботи час

 

Прогульниками, згідно з методологією Громадського руху «Чесно», стали ті, хто пропустив від 25 до 50% засідань сесій і/або комісій. У 2017 році «Чесно» виявив в Полтавській облраді 28 таких депутатів.

Прогульники Полтавської облради

Микола Горб з «Рідного міста» та Володимир Савченко з «Радикальної партії», якби пропустили ще хоча б одне засідання комісії, могли б втратити мандат. Михайло Міщенко з «Батьківщини» пропустив понад третину засідань комісії.

Екс-голова Полтавської облради Петро Ворона минулого року пропустив чотири засідання освітньої комісії. Депутат пояснює, що не міг бути присутнім на тих засіданнях, які проходили у вівторок-четвер, оскільки працює в Києві: Петро Ворона завідує кафедрою публічного адміністрування у столичному Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості.

«Я працюю в Києві, але на моє прохання ставити в понеділок або п’ятницю комісії не ставили. У понеділок і п’ятницю я брав участь, а так був у Києві. Зараз почали ставити у п’ятницю, на останньому засіданні я був. А так ставили серед тижня, а я цього не можу робити».

Владислав Мостовенко, котрий пропустив два засідання комісії, говорить, що один раз був відсутній у зв’язку з нарадою на основній роботі, а другий – через зустріч з Олегом Ляшком.

«Це один раз був, лідер наш приїжджав, Олег Валерійович Ляшко, в Олександрівку. Був з робочим візитом по району, а я ж голова районної організації партійної, тому об’їжджали район. Я приїхав у Полтаву, але комісія вже закінчувалася».

Колишній голова Полтавської ОДА, лідер партії «Рідне місто» Олександр Удовіченко говорить:

«Ну я так, як ви, не моніторю участь моїх колєг і себе у комісіях. Напевно, мене не було на місці в той період. Я не пам’ятаю, про що ви мову ведете, про які комісії, які засідання. Мабуть, мене не було в той період у Полтаві. Це не потому, шо я ігнорував або були питання, які не цікаві. Ми ж з вами розуміємо, що депутатська робота – це робота на громадських засадах. Є ж іще інше життя, ділове, робота і все інше».

Валерій Чечель говорить, що без вагомих підстав не прогулює засідань, а на кожен свій пропуск має документальне підтвердження:

«Тридцять першого нуль п’ятого я був у відпустці, а шістнадцятого липня був на лікарняному. Документи підтверджуючі всі є. Якщо Вам необхідно, можу надати», – запевняє депутат.

Щоправда, Закон не передбачає поважних і неповажних причин для пропусків засідань сесій або комісій.

 

Хто в раді найбільш опозиційний, а хто – безвідповідальний

 

Аналіз відвідуваності Громадським рухом «Чесно» показав, що найбільше прогульників у Соціал-демократичній партії. Не набагато краща ситуація і в БПП: 9 із 15 депутатів пропускають засідання сесій та комісій.
Партійна безвідповідальність

За рік рада голосувала понад тисячу разів. Відбулося 7 сесійних засідань. В середньому, кожне з них тривало близько 5 годин. На обговорення і голосування по 1 рішенню депутати витрачають, у середньому, менше 2 хвилин.
Рівень опозиційності

Найбільш опозиційним є депутат зі «Свободи», заступник голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко. Він голосував проти або утримувався під час 12,4% голосувань. 

«Свобода» найбільш опозиційна в облраді. «Свободівці» голосували проти або утрималися під час 9,6% голосувань. У 2016 році найбільш опозиційними були «радикали»: вони голосували проти або утрималися під час 5% голосувань. У той час як опозиційність «Свободи» дорівнювала 3,4%.

Нагадаємо, що минулого року Громадський рух ЧЕСНО аналізував роботу полтавських депутатів, у тому числі відвідування комісій та сесій міської і обласної рад, доходи, статки та майно депутатів міської ради, зазначене в деклараціях. Моніторинг нових декларацій за 2017 рік рух «Чесно» розпочав після 7 квітня, оскільки закон дає право депутатам протягом 7-денного терміну внести зміни.

Обкладинка, інфографіки ЧЕСНО

Опублікована: 12 квітня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація