Сільська гостинність. Садиби зеленого туризму на Полтавщині

Автор: Марина Антонюк, 11 липня, 15:31

Фото: Етнопоселення «Старий Хутір» (Джерело – Вікіпедія)


Зелений туризм – це не просто вікенд на лоні природи, далеко від міської суєти. Це надзвичайно пізнавальний спосіб відпочинку. Для тих, хто хоче глибше пізнати Полтавщину, а відтак і себе, розповідаємо про садиби зеленого туризму, етнолокації  та гостьові будинки в області.

Ми були дещо здивовані, коли власники садиб один за одним сказали, що їхня аудиторія – це переважно мешканці мегаполісів: Києва, Харкова, Дніпра, Запоріжжя. Саме серед них полтавський зелений туризм має найвідданіших гостей, які з року в рік бронюють садиби на місяці наперед. Люди, що обирають полтавську гостинність, освічені й вибагливі. Вони шукають не лише комфорту й усамітнення, але й передусім автентики:

«Забаганки туриста вже виходять за межі хліба, він хоче ще й видовищ. Коли турист приїжджає на Полтавщину, він прагне саме полтавського колориту», - говорить господиня «Лялиної Світлиці» Олена Щербань про своїх гостей.

Саме тому ми хочемо ближче познайомити з місцевою гостинністю самих полтавців. Але на початку – кілька слів про те, що ж таке сільський зелений туризм.

Збираючись провести вихідні в селі, варто знати, що в зеленому туризмі садибу винаймають повністю. Байдуже, скільки приїде гостей – восьмеро чи тільки двоє, вони матимуть до послуг увесь будиночок, тому господарі, як правило, вказують ціну за садибу. Якщо вам пропонують кімнату в будинку чи, гірше того, ліжкомісце, – то не зелений туризм, а хостел.

Зелений туризм – це не стільки життя на лоні природи, скільки занурення в місцеву історію, правдиві звичаї та сільський побут. Кращі господарі це давно зрозуміли, тож дозволять вам і дітям поспілкуватися з домашніми тваринами, запропонують різні майстер-класи, запросять народних майстрів, що володіють старовинними ремеслами. Ви зможете попити парного молока або з’їсти ягідку просто з куща.

Для міських мешканців найбільша принада зеленого туризму – повна зміна обстановки: аж до відсутності інтернету і телевізора, адже є господарі, для яких це принципова позиція (утім, у більшості садиб інтернет таки є). Ну і, звісно, малолюдність, що в умовах пандемії набуває особливого значення. На відміну від популярних курортів, тут ви можете обирати, з ким провести час, і бути впевненим, що не страждатимете від прикрих сусідів по відпочинку.

Етносадиби в Опішні та навколо неї

 

Етносадиба «Лялина Світлиця»

Етносадиба Лялина Світлиця. Джерело - сторінка етносадиби у фейсбуці

Без сумніву, коли говориш «полтавська гостинність», то думаєш насамперед про цю садибу в центрі Опішні. Її господиня – уповноважена представниця ГО «Всеукраїнська спілка сприяння розвитку зеленого туризму», етнографиня, докторка історичних наук Олена Щербань – є піонеркою зеленого туризму на Полтавщині. Глибше за пані Олену зелений туризм не знає ніхто, тому вона консультує інших господарів садиб. Пані Олена зорієнтувала й нас при підготовці цього матеріалу.

Господиня наголошує, що її продукт – це не готель, а етносадиба, що пропагує полтавську гостинність. Що можна побачити і дізнатися в «Лялиній Світлиці»? Дамо слово Олені Щербань:

«Я можу переодягти гостя в автентичний одяг. Я можу розпалити разом з ним три своїх печі – всі вони різної конструкції. Я можу з ним прясти, вишивати, пояснити, що таке лиштва, що таке калина на вишивці, і чому наша полтавська вишивка – це білим по білому. Я розуміюся на коцах, знаю, чим відрізняється карпатський ліжник від слобожанського коца, і що таке наш решетилівський килим.

Я розповім, що таке дідух, що таке павук, що таке різдвяний пряник. Я обов’язково відтворю обрядодію або звичай, який припадає на цей час. Ми приготуємо всі обрядові страви. У мене немає меню, але одних тільки борщів можу приготувати понад 100 різновидів, не кажучи вже про шпундру з буряками, лемішку, тетерю, квашу. А качана каша! Це ж бренд!»

Пані Олена вважає, що головне в зеленому туризмі – це враження й пізнання. На її думку, зелений туризм є правдивою інтелектуальною діяльністю. Тож якщо вас захоплює пізнання свого краю, ви знаєте, куди звертатися.

Приготування традиційних страв у печі. Зліва - господиня Олена Щербань. Джерело - сторінка етносадиби у фейсбуці.

«Лялина Світлиця» працює цілий рік. Пані Олена приймає гостей з 8 ранку до 8 вечора. У садибі є п’ять ліжкомісць, але коли приїздять велосипедисти, вони люблять розташовуватися ще й на горищі. Зняти садибу на одну добу коштує 500 грн, участь у майстер-класі – від 150 грн з особи. Тут раді родинам з дітьми, а для багатодітних сімей є знижки.

Триразове харчування можна замовити за 200 грн за добу з однієї особи. За словами господині, родинний вікенд у «Лялиній Світлиці» обійдеться в 1000–1500 грн залежно від кількості майстер-класів.

Домовитися про відпочинок можна, зв’язавшись з Оленою Щербань у фейсбуці або за телефоном: 066 184 50 61.

 

Етнопоселення «Старий Хутір»

Поселення в Опішні засноване близько 10 років тому. Тут є три садиби, найстаріша з-поміж них збудована ще в 1914 році. Усі вони – хати-мазанки, дві з них укриті очеретом. Хто ночував у сільській хаті, той знає, що очеретяна стріха зберігає взимку тепло, а влітку – прохолоду. Крім того, для гостей є триразове харчування, можливість поспілкуватися з домашніми тваринами на екофермі. Тут тримають кіз, баранчиків, поросят, цесарок, кроликів – своєрідний контактний зоопарк.

Старий Хутір. Джерело - сторінка етнопоселення у фейсбуці

За півтора кілометра від «Старого Хутору» тече Ворскла: можна взяти в садибі велосипед і проїхатися околицями. Один з будиночків, за словами господині Марини Куденець, стоїть практично в лісі. Господар садиби Олександр Куденець також займається пивоварінням, його напої можна скуштувати просто тут. Якщо гості бажають, господар покаже і свою пивоварню.

Для дітей і дорослих тут пропонують такі майстер-класи: виготовлення ляльки-мотанки, ліплення з глини на гончарному крузі, соломоплетіння, вирізування витинанок, розпис писанок. Є й кулінарні майстер-класи: разом з господинею можна приготувати борщ, спекти хліб або пиріжки.

Від автостанції «Опішня» до садиби – 4 кілометри. Можна домовитися з господарями, щоб вони зустріли машиною.

Реконструкція старовинної хати на Старому Хуторі. Джерело - сторінка етнопоселення у фейсбуці.

Будинок на 4 ліжкомісця коштує 1000 грн на добу, якщо знімати на вікенд. Коли ж гості бронюють садибу на більш тривалий термін, вона коштуватиме 750 грн за добу. Про харчування і майстер-класи можна домовитися окремо. Поселення має сайт, де гості обирають і бронюють будинки. Зв’язатися з господарями можна через фейсбук або телефоном: 097 678 48 42 (Марина Куденець).

 

Садиба «Покровська»

Розташована в колишньому козацькому сотенному містечку, а тепер селі Остап’є Великобагачанського району. У садибі два будиночки: один з вигодами, інший – без (вигоди надворі). Одночасно в садибі можуть розміститися до 10 чоловік. Господиня пані Людмила говорить, що тут немає ні телевізора, ні інтернету: таке рішення прийняли, щоб гостей ніщо не відволікало від природи. А вона тут справді прекрасна: поруч річка, ліс, рівнини і пагорби.

Садиба Покровська. Джерело - https://www.greentour.com.ua/farmstead/pokrovska

У садибі «Покровська», крім затишного і спокійного відпочинку, пропонують майстер-клас із ткацтва для дітей і дорослих: поруч живе жінка, яка має старовинний верстат і володіє ремеслом. У господарів є човен і вони катають гостей по річці – звичайно, з дотриманням заходів безпеки. Малеча в захваті від домашніх тварин, а дорослі – від можливості власноруч подоїти корову і попити парного молока. На обійсті є садок на 100 фруктових дерев, який не обробляється хімікатами, тому яблуко можна їсти просто з дерева.

Господиня говорить, що гості дивуються: як можна пити воду просто з водогону? Місцева вода дуже чиста. Крім того, в селі є джерело мінеральної води, яка лікує хвороби шлунково-кишкового тракту з підвищеною кислотністю шлунку.

Можна прогулятися місциною, для цього в садибі є велосипеди. Крім того, господарі запрошують місцеву вчительку, яка знає багато цікавого про історію колишнього козацького містечка – підземні ходи, заховані скарби та ще безліч таємниць.

Їхати до села можна трасою Київ – Харків, повернувши на Остап’є біля вказівника. Від траси до садиби – 18 км. У п’ятницю, суботу й неділю ходить рейсовий автобус, але надійніше домовитися, щоб господарі зустріли машиною.

Вартість проживання – приблизно 100–130 грн з людини за добу: залежить від того, яку садибу ви оберете. Господарі не надають послуг з харчування, але є кухня, де гості готують для себе. Продукти можна купити безпосередньо в селян. Домовитися про відпочинок можна з господинею садиби Людмилою Усовою за телефоном: 095 467 85 99.

 

Гостинний дім «Золота Сота»

Дім розташований поблизу Полтави, у дачному масиві села Петрівка. Сама назва вказує, що родзинкою цього місця є бджільництво, і це справді так: господарі – подружжя Мостових – мають поруч пасіку. У гостинному домі пропонують багато розваг на бджолину тематику, але, ясна річ, він цікавий не тільки цим.

Гостинний дім Золота Сота. Джерело - інстаграм-сторінка садиби.

Гості можуть винайняти один з двох житлових будиночків з кухнею та всіма вигодами. В одному з них є лазня. На території садиби є альтанка, мангальна зона, шезлонги, поруч річка.

У третьому будинку, побудованому з глини та соломи самими господарями, гості не ночують. Тут приймають туристів. У «Золотій Соті» розроблена цікава програма для дітей: 2 майстер-класи, на одному з яких готують страву, а на другому – роблять якусь річ: свічки з вощини, натуральне мило, картину на вощині тощо. Потім дітей ведуть на екскурсію пасікою, далі на них чекають ігри – теж на бджолярську тематику.

У «Золотій Соті» можна відсвяткувати й День народження – як дитини, так і дорослого. Господарі не лише нагодують і напоять, але й проведуть для гостей ігри та квести різної тривалості – від півгодини до 2–3 годин. До речі, про «напоять» ми не обмовились: господарі роблять крафтові алкогольні напої, які можна скуштувати просто тут.

Є в садибі ексклюзивна, до того ж, безкоштовна послуга – сон на вуликах. У маленькому будиночку стоять два ліжка, під які ставлять вулики. Господиня Марина Мостова говорить, що лежати так, дихаючи випарами перги, дуже корисно для нервової та імунної системи.

Сон на вуликах - безкоштовна оздоровлювальна послуга гостинного дому. Джерело - інстаграм-сторінка садиби.

Але найбільше нас вразила нова послуга гостинного дому – літній екотабір для дітей. Щоранку автобус привозить групу міських дітлахів до садиби, а ввечері відвозить у місто. Цілий день діти перебувають серед природи, грають з інструктором у волейбол та інші ігри, плавають у річці, відпочивають в екобудиночку. До них приїздить дієтологиня: готує разом з дітьми фруктове морозиво, навчає їх правильних харчових звичок. До речі, харчування тут триразове і здорове. Неодмінна умова – гаджети слід залишити вдома. Батьки можуть підтримувати зв’язок через вихователя, а діти відпочивають від телефонів. Марина Мостова говорить, що перші три дні дітям дуже важко, а до кінця другого тижня вони розуміють, що цілком можна жити й без гаджетів.

Доїхати до гостинного дому можна від Полтави Зіньківською трасою або автобусом до Петрівки, але від його зупинки доведеться перейти міст через річку. Господарі можуть забрати гостей з Полтави своєю машиною.

Зняти будинок з лазнею коштує 2000 грн за добу, без лазні – 1500 грн. До послуг гостей – увесь двір з альтанкою, мангалом тощо. Можна замовити й харчування. Слідкуйте за сторінками «Зеленої Соти» в інстаграмі і фейсбуці: там публікують анонси заходів для дітей. Забронювати будинок чи домовитися про відвідини можна за телефоном: 050 250 43 78 (Марина Мостова).

Розташування Золотої Соти під Полтавою

 

Садиба «Кантрі Хауз – Сільська хатинка»

Садиба не надає послуг ночівлі та проживання, але це дуже самобутнє місце, що пропонує подієвий туризм. Розташоване воно поблизу Кременчука в селі Чечелеве. У садибі – дві локації: для екопроєктів та етнопроєктів. На етнолокації діє живий музей кременчуцьких вергунів: це місцевий гастробренд. Також тут є майстерня «Сіно-солома». Дітям і дорослим показують шлях від зернинки до хліба. У майстерні є крупорушка, яку подарувала бабуся. Вона  розповіла, як ця крупорушка в голод врятувала півсела. Тепер на крупорушці показують дітям, звідки береться борошно для хліба.

Майстерня Сіно-солома в Кантрі-Хауз. Джерело - фейсбук-сторінка садиби.

Етнолокація орієнтована на дитячий і сімейний відпочинок. Для дорослих тут також проводять корпоративи і семінари. Щороку в жовтні проводиться гарбузовий квест-фест – за словами господині Надії Михайлової, це наша альтернатива Геловіну, де показують українські традиції, пов’язані з гарбузами.

Коло Білецьківських плавнів є еколокація, де господарі влаштували маленьке поселення гномів, ельфів і гобітів. Усі ці персонажі дуже працьовиті, причому кожен займається своєю справою. Тут для дітей проводять казкові майстер-класи: ельфи варять варення, гобіти ліплять з глини, а в гномів є цукрова копальня, де вони видобувають цукор і роблять різні солодощі.

Хатинки гобітів на еколокації Кантрі Хауз. Джерело - фейсбук-сторінка садиби.

Щоб потрапити на захід, потрібно слідкувати за анонсами на сторінці «Кантрі Хауз», бо зараз кількість учасників обмежена. Майстер-клас коштує від 100 грн для однієї дитини, але після кожної майстерки дитина забирає виріб з собою або тут-таки куштує приготовану страву.

Від центру Кременчука до садиби – 8 км. Сюди ходять міські маршрути 109 і 209. Про відвідини можна домовитися, написавши у фейсбуці або зателефонувавши власниці садиби Надії Михайловій: 066 77138 55.

Розташування садиби Кантрі Хауз

 

Хутір «Яблучне»

Цю садибу полизу Опішні господар – пан Володимир – будував для батьків. Тут є будинок  на 100 кв.м. З трьох боків садиба оточена лісом, а до Ворксли всього 100 м.

У садибі є швидкісний інтернет, тобто тут можна працювати онлайн. Гості поки що готують самі – для цього є кухня. Хоча садиба поки що працює переважно як готель, однак з наступного року хазяїн планує повноцінний зелений туризм.

Хутір Яблучне. Джерело - http://ruraltourism.com.

Пан Володимир говорить, що він поки що тільки розбудовується, але вже готовий приймати гостей. У дворі є різні печі і коптильні. Є човен, на якому можна прогулятися річкою. Поки що в садибі можна зупинитися, а наступний рік хазяїн планує проводити майстер-класи з випікання хліба, приготування борщу, випалювання глиняного посуду.

Тут раді гостям з дітьми, які приїжджають на термін від 7 діб. За таких умов доба коштує 950 грн. Якщо гості знімають садибу лише на вихідні, то це коштуватиме трохи дорожче – 1100 грн.

З Полтави до садиби 55 км. Можна доїхати маршруткою, що йде на Охтирку: вставати на зупинці біля села Лихачівка. Садибу можна забронювати за телефоном: 098 503 30 57 (Володимир).

 

Садиба «Вільхове»

Садиба, що має два будинки з усім вигодами, розташована під Опішнею. Тут є інтернет і супутникове телебачення. У будинках є кухня, де гості готують для себе їжу. Просто на території садиби є два ставки, де можна рибалити. Крім того, тут розташований басейн.

Ставок просто на території садиби Вільхове. Джерело - інстаграм.

З розваг можна замовити сплав річкою на байдарках. Можна взяти велосипеди для прогулянки. Садиба працює цілий рік, а взимку тут є прокат бігових лиж.

Оренда будинків коштує 1200 і 1400 грн на добу. Дістатися до садиби можна машиною: не доїжджаючи до Опішні, повернути на Котельву і спуститися вниз до Ворскли. Від Опішні до села – 4 км, господар може забрати машиною.

Забронювати садибу можна за телефоном: 050 222 34 00 (Олександр Синяговський).

 

Підсумок

Ми перелічили тут лише кілька найвідоміших садиб, але й серед них не всі пропонують повний компекс послуг сільського зеленого туризму: одні господарі орієнтуються тільки на івенти, інші – майже виключно на проживання туристів. Усе це вказує, що сільська гостинність у нашому регіоні тільки розвивається. Маємо надію, що високий попит серед гостей і добрий потенціал краю сприятимуть становленню сільського зеленого туризму на Полтавщині.

Обкладинка та опрацювання карт Романа Желізняка 

Опублікована: 11 липня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

РеєстраціяWhoops, looks like something went wrong.