Соцопитування полтавців: Президент Ляшко, прорив «Батьківщини», Мамай і АнтиМамай

Автор: Анна Єгорова, 26 вересня, 16:29

Фото: Як би голосували полтавці на виборах? (Джерело - yaplakal.com)


З моменту останніх виборів у місцеві ради минуло майже два роки. За цей час не лише Україну, а й Полтаву не раз ставили на вуха резонансні й неочікувані події. Крім того, половина виборчого строку минула, і на початку політичного сезону саме час розібратися, як зазнала змін політична мапа Полтави стосовно основних її гравців.

Щоб з'ясувати настрої містян щодо політичної ситуації в Полтаві та країні загалом, влітку ГО «Полтавська Платформа» провела соціологічне опитування (більше тисячі респондентів). Його досить цікавим результатам ми присвятимо низку публікацій. Перша розповість про загальні настрої полтавців щодо потенційних кандидатів у мери, народні депутати та президенти. Ми також проаналізували, якими каналами інформації найбільше користуються полтавці і, власне, кому найбільше довіряють.

Скажи мені, хто твій мер

Загальна тенденція: майже півкаденції минуло, а третина опитаних полтавців (32,6%) не визначилася б зі своїм кандидатом у мери, якби вибори відбулися негайно. Нагадаємо, що на виборах 2015-го явка полтавців склала 46%.

Рейтинг полтавських політиків

Наразі з показником 18,1% лідирує нинішній мер – Олександр Мамай. У 2015-му за нього в першому турі проголосувало майже 23% виборців, і 63% – у другому. Корелюючи показник підтримки міського голови та відсотка людей, що ще не визначилися, можна зробити висновок: рівень його підтримки з 2015 -го року майже не зазнав змін. Імовірно, цей результат формує стала цільова аудиторія Олександра Мамая, яку він постійно підтримує за рахунок міського бюджету та власних коштів (премії до професійних свят, матеріальна допомога та інші пункти програми «Турбота»). Це пенсіонери, працівники бюджетних установ та соціально не захищені верстви населення. На відміну від виборчої кампанії, нинішній мер став приділяти більше уваги молоді міста – за рахунок святкових концертів, стипендій та подарунків.  Серед факторів, які б могли вплинути на рейтинг Мамая: квітневі події біля «кривавої» арки та їхні наслідки, обшуки у кабінетах міської ради, порівняно великий бюджет міста на 2017 рік (3 млрд на противагу 1 млрд у 2015-му).

«Найгарніший» має перевагу в 5% над очільником соціал-демократів Сергієм Капліним. Сам Каплін участь у виборах на посаду міського голови не брав, але постійне перебування в інформаційному полі та відносна активність місцевих однопартійців дає можливість політику не опускатися нижче першої трійки, навіть не перебуваючи в Полтаві. Однак рейтинг скандального нардепа міг бути вищим, якби в опитування не був включений його поплічник Олександр Шамота, показники якого, ймовірно, перейшли б у результат Сергія Капліна.

Замикає трійку лідерів голова фракції пропрезидентської партії в міськраді Андрій Матковський (10,2%). На минулих виборах екс-мер здобув прихильність 18% виборців у першому турі та 32% у другому. Імовірно, відчуваючи низхідну динаміку, команда Матковського вже починає поводитися досить активно в роботі з електоратом і відображати це в медіа.

Наступні кандидати рейтингу – народний депутат Юрій Бублик і депутат обласної ради, екс-губернатор Олександр Удовіченко – перетнули показник у 6%. У першому турі виборів 2015-го голова партії «Рідне місто» отримав 15% голосів, а екс-свободівець – 14%.

Отже, із цієї картини можна зробити наступні висновки:

 • за два роки у Полтаві так і не з’явився реальний кандидат на противагу першій п’ятірці, який би міг претендувати на посаду мера на наступних виборах;
 • серед основних гравців зберегти стартові позиції порівняно із виборами 2015-го року вдалося тільки Олександру Мамаю, інші кандидати показують приблизно рівну низхідну динаміку;
 • на рейтинг перших кандидатів майже не впливає партійна належність, тобто вони мають сталий «свій» рейтинг.

Антирейтинг полтавських політиків

Антипатії до конкретних кандидатур менше, ніж симпатій. На запитання «За кого б Ви не голосували в жодному разі або в останню чергу» не змогли відповісти майже 43% опитаних. Проте цікаво, що антирейтинг, як і попередній чарт, очолює міський голова Олександр Мамай: за нього не проголосували б 32% респондентів. Це складає трохи більше половини тих, хто надав би йому перевагу на виборах.

Зі значним відривом друге місце антирейтингу здобув екс-мер Андрій Матковський. Третю й четверту сходинку посіли представники СДП – Сергій Каплін і Олександр Шамота. Замикає п'ятірку «небажаних» позафракційний нардеп Юрій Бублик.

Тож, антирейтинг посвідчив:

 • полтавцям важко визначитися зі своїм ставленням до полтавських політиків; наразі ситуація майже не змінилася з часів останніх виборів, окрім відсоткового співвідношення;
 • місцеві мешканці реагують як позитивно, так і негативно на прізвища, які найбільше на слуху або на виду.

Курс на Парламент

Зі своїми партійними вподобаннями наразі також важко визначитися 34% опитаних; різниця між кандидатами не перевищує 2-3%. Лідерські позиції займає «Солідарність» Петра Порошенка (11,3%), «Батьківщина» (9,3%) і «Радикальна партія Олега Ляшка» (8,6%).

Кого полтавці бачать у Парламенті?

Порівняно з виборами 2014-го року:

 1. «Народний фронт», який отримав тоді голоси 23% мешканців Полтави, сьогодні не входить і в ТОП-десятку партій. Партія стала єдиним цапом-відбувайлом за невдачі Парламенту 2014-2016 років.
 2. «Солідарність» втратила рівно половину своїх позицій серед полтавців.
 3. «Самопоміч», яка займала третю позицію серед вподобань мешканців Полтавщини в 2014-му, посунули радикали (8,6%) та партія «За життя» (7,6%).
 4. На три сходинки вгору підіймається «Батьківщина», займаючи друге місце.
 5. «Свобода» збільшила відрив від «Опозиційного блоку» на 1%; на виборах до Парламенту 2014-го ці партії набрали однакову кількість голосів у Полтаві – по 5,3%.

За три роки:

 • Значно втратили рейтинг (понад 5%) – «Солідарність», «Народний фронт», «Самопоміч»;
 • Підняли рейтинг – «Батьківщина», «Свобода», «Опозиційний блок», «Відродження».

Політичні сили, які часто з'являються в медіапросторі, однак не були представлені на виборах 2014-го, збільшують свої рейтинги («За життя», «СДП», «УКРОП»).

Шукаємо Президента

Серед усіх питань, запропонованих нами респондентам, найскладніше було визначитися з кандидатом на пост президента: не змогла відповісти майже половина опитаних.

Хто ж буде наступним Президентом?

Серед запропонованих кандидатів, однак, лідирує голова Радикальної партії – Олег Ляшко. Його результат – 11,8%; на позачергових виборах 2014-го на полтавських дільницях він отримав 9,4% голосів. Можна говорити, що Олег Ляшко – єдиний із тодішніх кандидатів, чий рейтинг за три роки зріс.

Другу сходинку посіла Юлія Тимошенко. Її показник лишився відносно сталим: нинішні 11,6% проти 12% на виборах після Революції Гідності.

Нинішній гарант, згідно з нашим опитуванням, здобув третє місце з 10,8% голосів. Нагадаємо, у 2014-му році Петра Порошенка підтримало 54% виборців Полтави.

Наш рейтинг може свідчити про те, що сьогодні полтавці навряд готові вибрати Петра Порошенка на другий строк, однак припускаємо, що боротьба за половину виборців, які не визначилися зі своїми вподобаннями, розпочнеться з наступного політичного сезону. Головною інтригою буде питання – чи з'явиться новий політичний лідер, який зможе переконати половину виборців, які наразі не довіряють старим кандидатам. Тому вкрай важливими стануть канали розповсюдження інформації, думка соціальних груп, яким населення довіряє, а також дії громадськості, направлені на захист своїх інтересів і вирішення конфліктних ситуацій. Але можливості провладного адміністративного ресурсу також не варто недооцінювати.

Рівень довіри

Результати дослідження показують, що в трійці лідерів серед інформування – телебачення, інтернет-видання та соціальні мережі. ТБ досі має абсолютну перевагу, а соцмережі плавно підбираються до рейтингу інтернет-видань. 

Рейтинг ЗМІ

Полтавці вказали, що найбільше здатні розвивати місто молодь і студентство. Віра в громадських активістів і професійних службовців приблизно однакова – різниця в один відсоток. У соціально відповідальний бізнес полтавці майже не вірять.

Хто змінить наше місто на краще?

Опитування з'ясувало, що наразі найбільше респонденти довіряють учасникам бойових дій і волонтерам. На третьому місці – громадські організації. Значно відстають майданівці, члени націоналістичних організацій, правоохоронні органи. Найнижча довіра – до суддів.

Рейтинг довіри полтавців

З огляду на сказане вище, можна зробити висновок, що позиції політичних сил міста за два роки зазнали значних змін і можуть слугувати вихідними даними нового політичного сезону. Попри численні прогнози експертів щодо перевиборів до Верховної Ради України, розпуск Парламенту так і не відбувся; наразі істотних передумов для дострокового припинення його повноважень також не вбачається. Невпинно, однак, наближається дата виборів Президента України – керувати країною Петру Порошенку в межах першого строку залишилося трохи більше півтора року. Але в реаліях Української політики розраховувати на сталість показників не доводиться. Практика показує, що політична ситуація може докорінно змінитися упродовж одного року, кількох місяців, і, як показує Революція Гідності, навіть одного дня.

 

Соціологічне дослідження проведене влітку 2017-го року. Кількість респондентів – більше тисячі. Вибірка формувалася за гендерними, віковими за територіальними принципами.

Інфографіка Максима Скворцова

Опублікована: 26 вересня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація