Теорія великого відкликання. Хто на виході, а хто на вході до Полтавської міськради

Автор: Анна Єгорова, 13 червня, 18:14

Фото: Спарта у Полтавській міськраді


Відкликати депутатів у Полтаві стало принаймні модно. Після прецеденту позбавлення мандата депутата Полтавської міської ради Дениса Поліщука та за умови вдалого політичного союзу ще шістьох депутатів можуть відкликати вже за місяць-півтора. Але чому такий переворот відбувається саме зараз і чи справді депутати потрапили в зону ризику?

 

Рада is on fire, або відкликай і пануй

Українське законодавство передбачило кілька випадків для припинення повноваження депутата:

  • відкликання;
  • призначення на певні посади або обрання іншою радою;
  • втрата громадянства/виїзд закордон;
  • корупційний вирок;
  • визнання недієздатним, зниклим безвісти або мертвим.

У Полтаві відкликання за народною ініціативою стало найбільш популярним. Чому? Тому що для цього фактично потрібен контроль над Територіальною виборчою комісією, воля партії та кілька тисяч голосів. Причина відкликання, що цікаво, звучатиме гучним і улюбленим словом народу – ЗРАДА. Зрада виборців, зрада регламенту або ж зрада партії.

У Полтаві наразі в тренді саме остання зі згаданих причин, особливо в розрізі останнього перерозподілу політичних впливів у раді. Депутати-«зрадники», або інакше «тушки», як люблять скандувати на сесіях, – означають для партії втрату голосів, а відтак і вагомості своєї позиції під час ухвалення рішень. У Полтавській міськраді за рік ситуація зі змінами вподобань депутатами досягла кульмінації – лави своїх фракцій покинули 8 депутатів. Гіпотетично це дозволяє групі з позафракційних «мандатів» увійти в трійку найвпливовіших фракцій ради – на рівні з пропрезидентською БПП «Солідарність» – і переважити кожну опозиційну фракцію. Проте в нашому випадку так не сталося, адже в позафракційних депутатів Полтавської міськради різні «покровителі».

Після подій 15-ї сесії ради (24 травня) відкликання депутатів було питанням часу. Після розпаду коаліції та конфлікту між мером Полтави Олександром Мамаєм і його першим заступником Михайлом Шевченком міському голові стало важче збирати голоси за важливі питання. Важче, проте можливо. Як ми вже аналізували раніше, мер залучився підтримкою фракції «Свобода». Натомість Олександр Мамай не поділив сфери впливу з Олександром Удовіченком, очільником партії «Рідне місто», що внесло розкол в однойменну фракцію.

Отже, станом на червень у полтавській політиці виникло два «ситуативні» союзи: «Совість України» – «Свобода»  – «Батьківщина» і «Рідне місто» – СДП – «Самопоміч» – БПП.

Тож, завдання зелено-червоного флангу повернути свої 6 голосів у раді, у такий спосіб сформувавши нову більшість. Тобто жертвами можуть стати представники новоствореної групи «Єдність» і колишні члени фракцій «Рідне місто» Оксана Деркач, Іван Діденко, Володимир Корнійчук, Тимофій Гаєвий і СДП Ярослав Мартинюк, а також екс-представниця фракції «Самопоміч» Світлана Бондарєва.

За що і кого хочуть відкликати з Полтавської міськради

 

Нікого не забули?

Цікаво, що нинішня хвиля відкликання «накрила» не всі депутатські голови. Наприклад, уник обіцяного фракцією СДП позбавлення мандату Сергій Луценко, нині позафракційний голова комісії з питань регламенту та правоохоронної діяльності. Хоча в переліку фракції на відкликання він стояв першим номером – він голосував проти висловлення недовіри першому заступнику мера Михайлу Шевченку ще на сесії 16 червня 2017 року. А відтак не підтримав пропозицію голови своєї фракції. Сам Луценко не раз пояснював свій вибір недосконалістю проекту рішення. Проте Олександр Шамота оголосив виключення депутата з фракції та намір його відкликання.

Після проведених зборів і зібраних підписів протоколи дійшли до Тервиборчкому. Однак там відмовилися давати хід процедурі, посилаючись на суперечності в законі та помилки під час збору підписів. СДП оскаржило таке рішення в суді. Служителі Феміди зайняли нейтральну позицію: рішення ТВК визнали протиправним, проте не зобов’язали  її давати відкликанню зелене світло. Таке рішення суду Сергій Луценко оскаржив, але пізніше свою скаргу самостійно забрав. Цікаво, що невдовзі депутат отримав посаду в КП «Декоративні культури». Натомість зараз про відкликання Сергія Луценка СДП ніби забула. Це пов’язують із тим, що на політичній шахівниці Луценко грає в кольорах Андрія Матковського, який наразі є союзником опозиції, тому його й не чіпають.

Якщо вже згадали – фракція БПП «Солідарність» на чолі з Матковським стала кандидатом на відкликання після подій біля арки «Газетний ряд» 5 квітня 2017 року. Тоді обласне керівництво партії в обличчі Андрія Пісоцького заявляло, що усі причетні до наслідків голосування за скандальне рішення будуть відкликані. Проте жодного руху в цьому напрямку не було зроблено.

Варте уваги і «стихла» заява про відкликання голови Київської районної ради Полтави Сергія Синягівського (СДП). Ще в жовтні 2016-го він підтримав звільнення з посади свого заступника Владислава Контарчука («Свобода») та водночас призначення на його місце Світлани Тригубенко («Совість України»). Таке неочікуване від союзника  «Свободи» рішення викликало обурення та сутички в будівлі ради. Того ж дня лідер Соціал-демократів Сергій Каплін заявив на всю країну про виключення Синягівського з лав партії та ініціативу щодо його відкликання. Проте за два з половиною року справа не зсунулася з мертвої точки. Імовірно, теж із причин більш вагомих політичних домовленостей.

Тож, з огляду на відсоток запущених процедур відкликання щодо заявлених зрозуміло, що в Полтаві наразі цей інструмент є здебільшого політичним засобом тиску та повернення партіям втраченого впливу після зміни поглядів її членів.

 

Збори блакитних і жовтих виборців

Збори виборців – перший дієвий крок механізму відкликання депутатів. Саме такий захід успішно провели 12 червня в Полтаві.

В організації виправили помилки минулих зборів, раніше проведених СДП і «Самопоміччю». Знайшли велику залу, яка вміщала би 300+ містян (приміщення ТРК «Лтави», обласного підпорядкування); у спеціальних наметах реєстрували присутніх і видавали жовтий мандат для голосування. Далі провели засідання, дотримуючись процедури – обрання секретаріату, затвердження порядку денного, ініціативної групи, голосування щодо кожного депутата тощо.

Збори за/проти відкликання депутатів Полтавської міської ради

Натомість противники відкликання, які теж зібралися під будівлею, провели паралельно свої збори та голосування блакитними мандатами. Однак наразі не зрозуміло, яку юридичну силу матимуть їхні протоколи, адже законом не передбачені збори виборців проти відкликання депутатів.

Провокацій і зриву ані тих, ані тих зборів не відбулося: поліцейські на вході в приміщення «Лтави» не впускали тих, хто не мав «правильного» мандату. Правомірність таких дій теж потребує юридичної оцінки.

 

Хто на вхід

За списками на сайті тервиборчкому легко поглянути, хто може зайняти крісла відкликаних депутатів.

Гіпотетичні депутати Полтавської міськради

Зокрема, перший кандидат від «Рідного міста» –  Едуард Волков, 1990 року народження. У 2016 році задекларував 65 тис. дол., 25 тис. євро і 180 тис. грн, працюючи юрисконсультом у Полтавському автотранспортному підприємстві.

Микола Перепелиця – депутат Полтавської облради минулого скликання від «Партії регіонів», а потім директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікації ОДА, 1955 року народження.

Олег Демков – 1965 року народження, депутат міськради минулої каденції, директор ПП «Алмаз-М».

Тетяна Юрченко – 34 роки, на час виборів 2015-го працювала в ТОВ «Надежда Ритейл» і, згідно з інформацією  соцмереж, працює й зараз.

Дмитро Лаптєв – 1982 року народження, керівник ГФ з охорони громадського порядку «Полтавська Січ».

Олена Чірікова-Зоріна – 1985 року народження, депутатка Шевченківської райради, згідно з останньою декларацією, працювала в банку «Глобус».

 

Show must go on

У кандидатів на відкликання всі шанси повторити долю Дениса Поліщука. Нагадаємо, депутатам СДП вдалося позбавити його мандату і завести в раду наступного кандидата від партії. Відтак депутати СДП після нетривалої перерви повернулася на арену ради в якості фракції. Денис Поліщук оскаржує своє відкликання через суд. Проте окружний адміністративний суд у Полтаві, який має юрисдикцію розглядати позови проти органів влади, очолює син голови «Рідного міста» Олександра Удовіченка. Можна припустити, що успіх справ за участю СДП у цьому суді пояснюється саме нинішнім політичним союзом, тому шанси Поліщука в першій інстанції нижчі. У будь-якому разі, справа може затягнутися надовго, лишаючи Поліщука його повноважень на невизначений термін.

Процедура відкликання депутата

У зелено-червоних наразі достатньо важелів для успішної кампанії відкликання: юридичні, фінансові, медійні та людські ресурси. За нашими джерелами, послаблення позицій міського голови Полтави підтримує і голова ОДА.

Натомість на боці «Єдності» і «Совісті» не менше ресурсів. Однак, оскільки остаточне рішення щодо відкликання ухвалює партія, а ТВК, вочевидь, не чинитиме цьому опір, єдиними шляхами протидії стають демонстрації та виступи через ЗМІ. Зірвати плани з відкликання можливо лише за умови пошуку компромісу між політиками екс-«широкої коаліції», як це вже відбувалося на прикладі «Рідного міста».

Міський голова Олександр Мамай, у свою чергу, у коментарі для «Полтавщини» назвав процедуру відкликання «шабашем» і закликав ТВК не брати у ній участь. Він також повідомив, що звертатиметься до ЦВК України та прокуратури. Такий хід зрозумілий, адже ТВК – єдина ланка процесу відкликання, вплинувши на яку, він може зупинити процес відкликання. Зважаючи на рідкість спілкування мера з журналістами (особливо інтернет-ресурсів), можна припустити, що його ситуація дуже хвилює, а значить можна чекати й інших зустрічних ходів від «найкрасивішого».

Позбавлення шістки депутатів мандатів дасть не лише 6 голосів: вакантною лишиться посада секретаря міської ради. А це керівництво апаратом і прес-службою, вплив на роботу управлінь виконкому. Крім того, у перспективі нова більшість може проголосувати за недовіру до міського голови і спільними зусиллями запустити кампанію з його відкликання.

Тож, процес відкликання депутатів ще кілька місяців матиме найбільшу інтригу в місті, адже від його результатів напряму залежатимуть політичні розклади залишку каденції 7-го скликання.

 Обкладинка і графіка Наталі Баранник, ГР «ЧЕСНО»

Використані фото Олега Журавльова, ІВ «Полтавщина», соцмереж 

Опублікована: 13 червня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація