Від вдячних випускників. Для кого новенька Toyota Camry?

Автор: Ігор Гавриленко, 4 червня, 16:36

Фото: Навіщо створена Асоціація випускників ПНПУ?


Наприкінці минулого року Полтавський національний технічний університет придбав не тільки комплект шин і колісних дисків, що ідеально пасують до Mercedes-Benz ML 500, виробленого в Німеччині.

Цей розкішний і витратний автомобіль записаний на матір ректора, пенсіонерку Тамару Харитонівну Онищенко.

Майже одночасно було куплено 2000 л якісного дорогого бензину марки А-95+.

Крім того, у період з 21 листопада до 15 грудня техуніверситет розжився оздобленням до іншого «залізного коня» – японського походження:

  • бризковиками на суму 2 325 грн,
  • чорними гумовими килимками вартістю понад 1 400 грн,
  • брудозахисним покриттям багажника ціною 1 250 грн,
  • сумкою автомобільною технічної допомоги, що коштувала 630 грн.

Продавцем аксесуарів стала компанія «Стар Лайн», дилерський центр японської корпорації «Toyota».

Безкомпромісність автомобілістів з полтавського університету вражає. Займаючи посередні позиції у міжнародних рейтингах вищих навчальних закладів, при виборі деталей до автівок вони орієнтуються на світових лідерів.

Mercedes-Benz – виробник легковиків преміального класу, є одним із найбільш упізнаваних брендів. Поміж автомобільних компаній утримує друге місце після Toyota.

У свою чергу японська автомобільна корпорація Toyota за рівнем ринкової капіталізації є найдорожчою серед автомобілебудівних фірм. Із року в рік вона виборює ключові позиції за обсягом проданих авто.

Проблема тільки, що ні позашляховиків від Mercedes-Benz, ні будь-яких машин від Toyota автопарк ПНТУ не має.

Витяг з Реєстру громадських об’єднань

5 жовтня 2017 року зареєстрована громадська організація, що іменує себе «Спілкою випускників ПолтНТУ» (скорочена назва англійською: PoltNTU AS). Її спрямованість – надзвичайно шляхетна: освітня або культурно-виховна.

Спитаєте, який зв’язок між PoltNTU AS і Toyota?

2 листопада щойно народжене громадське формування зареєструвало на себе чудовий новенький автомобіль – Toyota Camry, з об’ємом двигуна 2494 куб. см.

Витяг з бази даних МВС

Випускники технічного університету теж добре знали, що вибирати. «Камрі» – авто бізнес-класу, один із найбільш продаваних легковиків у світі. Остання оптимізація «самовпевненого седана» поєднує стильний зовнішній вигляд та експресивну динамічність. Виробник гарантує: «Надсучасні технології, майстерне виконання та простора конструкція салону даруватимуть можливість подорожувати зі стилем».

І пропонує: «Рухайтеся назустріч успіху в новій Toyota Camry».

Опис автомобіля на сайті toyota-ua.com

Цікаво, що засновники ГО «PoltNTU AS» не передбачили формування будь-якого статутного капіталу для фінансової підтримки свого дітища. Хоча здійснення підприємницької діяльності ними не виключається.

Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

Познайомимося зі скромними проректорами, студентами й аспірантами, які оголосили себе «Спілкою випускників ПолтНТУ» ближче.

Батьків-засновників у громадської організації п’ять. Вірніше 4 тата + 1 мама.

Почнемо за старшинством.

Скриншот з сайту Шевченківської районної у м. Полтаві ради

Богдан Коробко, вихованець кафедри будівельних машин та обладнання – офіційно друга людина в ПНТУ. Обіймає посаду першого проректора – проректора з науково-педагогічної роботи. За наказом ректора Володимира Онищенка від 5 серпня 2016 року він є також головою постійно діючого тендерного комітету для організації та здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг. Тож вибір запчастин до відсутніх в університеті автомобілів – на його совісті.

Проректор Коробко, відповідно до е-декларації, мешкає в квартирі площею 69 кв. м, що належить вишу, в будинку № 4А по вул. Леваневського. Сам він володіє земельною ділянкою розміром 645 «квадратів», дачним будинком на 77 кв. м і двома легковими автівками: стареньким, 1989 року випуску, «Москвичем» ІЖ 21251 та сучасним корейським позашляховиком Hyundai Tucson, купленим у 2008 році. Дружина проректора працює в Управлінні освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради.

Мало який виш світу може похвалитися поєднанням портфелів проректора та головного бухгалтера. ПНТУ – може! Крім того Олена Філонич, проректор з економічних питань, невтомно трудиться на посаді доцента. Із Коробком вона – сусідка. У тому самому будинку ПНТУ надав і їй оселю площею 50 кв. м.

Зауважу, що на кафедрі фінансів і банківської справи проректор Філонич працює спільно з доцентом Світланою Онищенко, дружиною ректора, та із самим Володимиром Онищенком.

Е-декларація пані Філонич засвідчує наявність другої невеликої квартири – у Розсошенцях (передмістя Полтави), якою володіє її чоловік. На нього ж оформлений легковик Opel Astra G, 2008 року випуску, що був придбаний у 2016 році.

Головний бухгалтер своїм підписом остаточно санкціонував придбання зазначених вище запчастин.

Скриншоти з сайтів ПНТУ та Шевченківської районної у м. Полтаві ради

Голова Шевченківської райради Дмитро Задворкін, ще один засновник ГО, під час навчання у ПНТУ був активістом. Оволодіваючи спеціальністю «Автомобілі та автомобільне господарство», як свідчить офіційна біографія, він обіймав пости «замісника» голови студентського самоврядування та голови профбюро студентів електромеханічного факультету, був членом Вченої ради університету і головою профспілкового комітету студентів.

Обравшись у депутати райради від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», Задворкін подався в районні керманичі з лаборантів кафедри будівельних машин і обладнання.

Утім, зв’язків із alma mater Дмитро не втрачає, залишаючись заочним аспірантом цієї кафедри.

Згідно з останньою поданою декларацією, голова ради володіє лише двома невеликими квартирами. Транспортних засобів не має; вірогідно, посада дозволяє йому обходитися без приватного авто.

Скриншот з сайту ПНТУ

Андрій Поставний поділяє політичні погляди голови Шевченківської райради. Він теж обрався від БПП, але прийом виборців здійснює в одній із аудиторій техуніверситету.

Андрій – випускник кафедри менеджменту і логістики. Набуті знання та навички реалізує на посту директора студентського містечка ПНТУ. Входить до складу Вченої ради вишу.

Спільно з дружиною Андрій мешкає у квартирі площею 50,2 кв. м, що була набута ним у власність влітку 2013 року – вартістю у понад 317 тисяч гривень. Іншого майна директор студмістечка не вказує.

Скриншот з сайту ПНТУ

Володимир Даценко, наймолодший з «випускників», формально належати до них не міг. Наразі не активна сторінка електромеханічного факультету на сайті ПНТУ називала його студентом групи 502–мМТ (спеціальність «Технології машинобудування»). Володимир теж дуже активний, у студентському парламенті ПНТУ він – перший заступник і радник голови, а також куратор з навчально-наукового напряму.

Перспективній молоді влади у «Спілці випускників» чомусь не дали. До складу Правління ГО увійшли як прості члени проректори Коробко та Філонич, а також Юрій Шляховий як голова Правління. Тільки йому доручене право підпису документів.

Скриншот з сайту ПНТУ

Юрій Шляховий входить і до складу Наглядової ради ПНТУ. Однак головна його цінність – портфель керуючого Полтавською обласною філією акціонерного комерційного банку «Укрсоцбанк».

Саме там ректор техуніверситету отримує напрочуд вигідні кредити.

Наприклад, упродовж всього 2016 року Володимир Онищенко користувався (під 0,8% річних!) позиченими понад 620 тисячами гривень. У 2017-му, до 16 липня, розпоряджався майже 235 тисячами. За користування ними віддав банку лише 25 гривень, що становить 0,01% від суми кредиту.

Менш вигідні, але теж майже дармові позики у філії, очоленій паном Шляховим, отримує доцент Світлана Онищенко. Скажімо торік їй дісталися понад 187 тисяч. Повернула цю суму дружина ректора через півроку, переплативши 1977 гривень (1%).

Взаємовигідне співробітництво пояснюється просто: від початку запровадження карткових рахунків більшість співробітників ПНТУ змушена обслуговуватись у ПАТ «Укрсоцбанк».

При цьому ректор університету як знаний фінансист підробляв радником у Полтавській філії цієї установи. А пан Шляховий неодноразово зараховувався на роботу в ПНТУ і звільнявся звідти.

Встановити належність банкіра до випускників техуніверситету не вдалося.

Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

У «Спілки випускників ПолтНТУ» був прототип. Називався він так: Полтавська обласна громадська організація «Асоціація випускників і друзів Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка».

Заснувала те ПОГО «загальна кількість членів громадської організації». Однак керував ним ректор Володимир Онищенко, розділяючи право підпису з «ліквідатором» Василем Сажком, який нібито доводиться йому родичем.

Останній донедавна завідував кафедрою історії, що зазнала знищення у результаті останніх виборів ректора ПНТУ.

Сажко побував на багатьох начальницьких місцях. Працював заступником декана заочного та гуманітарного факультетів, очолюваних сестрою ректора кандидатом хімічних наук Іриною Іваницькою. Нині поєднує посади керівника навчального відділу та голови профспілкового комітету працівників університету.

«Асоціація випускників і друзів» була зареєстрована навесні 2006 року. Припинила свою діяльність у жовтні 2015-го. Причини ліквідації не зрозумілі. Ходили чутки про різні оборудки, які довелося припинити після Революції Гідності.

Рекламні фото на сайті toyota-ua.com

Як ми переконались, усі «випускники»-засновники «PoltNTU AS» не є сторонніми для вишу людьми. Тобто це не змучені ностальгією колишні студенти, яких доля розкидала по різним населеним пунктам і підприємствам. Вони або входять до керівних органів університету, посідаючи високі крісла, або продовжують навчання, або поєднують те й інше. Відданість цих осіб ректору перевірена роками.

Ближче знайомство з персоналіями дозволило окреслити й фахову спеціалізацію членів громадської організації та їхню причетність до двох факультетів: електромеханічного й фінансово-економічного (у різних їх іпостасях).

Перший факультет тісно пов’язаний з діяльністю Олександра Онищенка, автора підручника «Будівельна техніка», який обіймав посаду ректора впродовж 22 років.

Його син, Володимир Онищенко, як науковець зумів зробити неймовірне – поєднати сантехніку з механікою та економікою. Будучи випускником санітарно-технічного факультету, кандидатську дисертацію він захистив за батьківським профілем: у 1996 році, за спеціальністю «Машини і агрегати для виробництва будівельних матеріалів, конструкцій і виробів».

Докторську – з регіональної економіки, у 2002 році. А вже наступного року 34-літній син ректора всівся у родинне крісло. Із тих часів, а може й раніше, він – палкий прихильник фінансів. У науковому сенсі, звісно ж.

Модифікації Camry на сайті toyota-ua.com

Альянс автомобілістів і фінансистів породив удалий вибір автівки. У технічному плані. Чого не скажеш про економічний аспект. Ціни на Toyota Camry починаються від 800 тисяч гривень, а в «найкрутішій» комплектації перевалюють далеко за мільйон.

Отож і виникають запитання:

  • звідки у двох проректорів і трьох студентів / аспірантів знайшлося зайвих близько 40 тисяч доларів?
  • для яких специфічних потреб юної освітньо/культурно/виховної громадської організації призначений пафосний седан?
  • чому остаточним укомплектуванням автівки зайнявся Полтавський технічний університет, адже, перебуваючи у державній власності, він не має права обдаровувати недешевими аксесуарами сторонні структури, тим більше створені, аби надавати допомогу самому вишу?

В одній із публікації автора йшлося про оформлений на дружину ректора двоярусний пентхауз, який Володимир Онищенко не вніс до декларації. Шикарна оселя площею 240 кв. м розташована в елітному будинку по вулиці Соборності, 40В. Кілька років тому цей дім виріс впритул до навчальних корпусів ПНТУ, розташованих поблизу багатостраждального Кадетського корпусу.

Нерухомість тут, у самісінькому центрі Полтави, коштує надзвичайно дорого. Тому житлова забудова кварталу триває. Водночас із тутешніх приміщень спішно прибирають структурні підрозділи технічного університету.

Вочевидь, відбувається черговий дерибан землі…

Не поспішив ректор Онищенко повідомляти НАЗК і про відчуження дружиною сімейного автомобіля Citroën DS4.

Щодо Toyota Camry. Її вартість цілком «достойна» людини, яка «забуває» декларувати мерс матері та пентхауз дружини.

Скриншот з сайту ПНТУ, чоловіки, зліва направо: Андрій Поставний, Дмитро Задворкін, Володимир Онищенко, Володимир Даценко

Підбираючи ілюстрації до цієї розвідки, я наштовхнувся на цікавий допис. Він повідомляв про відкриття на території ПНТУ пральні. Учасниками дійства стали всі наймолодші майбутні засновники «Спілки випускників», а також вірогідний споживач її набутків.

Зовні все виглядає нібито добре. Та мене не покидає думка – чи не перетворився державний університет під керівництвом спадкового ректора і вправного фінансиста Онищенка на одну велику пральню?

 

Авторський матеріал Ігоря Гавриленка

Обкладинка Наталі Баранник

Опублікована: 4 червня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація