Від «зеленої» до «помаранчевої» зони один крок: чому в Полтаві зростає кількість хворих на коронавірус

Автор: Анастасія Добряк, 6 жовтня, 15:11

Фото: Змінити ситуацію з захворюваністю можуть і жителі Полтави і влада


5 жовтня у Полтаві за добу виявили коронавірусну хворобу у 171 людини. Ще понад тисяча людей лишаються під підозрою.

У квітні-травні такі цифри у статистиці здавалися неможливими. У Полтаві фіксували по кілька нових хворих на день, а лікарні потроху готували до першої (чи другої) хвилі. Після послаблень карантину і сезону літніх відпусток статистика по місту «вибухнула». У Полтаві вже понад півтори тисячі інфікувань та 14 смертей через ускладнення коронавірусної хвороби.

Ми невпинно наближаємося до «червоної» зони, а це нові карантинні обмеження, до яких не готові ані влада, ані бізнес, ані самі жителі. Чому так безжально зростає статистика і як влада змінила ставлення до боротьби з коронавірусом напередодні виборів читайте у тексті.

 

Епілог

7 квітня 2020 року. У Полтаві підтвердили коронавірусну інфекцію у 62-річної жінки, яка контактувала з чоловіком у Машівці. Це перший випадок зараження у місті. На той момент у Полтаві впроваджували жорсткий карантин, а люди звикали жити з новими обмеженнями. У лікарні привозили обладнання, засоби індивідуального захисту, шукали гроші на захисні костюми тощо.

У травні центральна влада послабить карантин, адже підприємці почнуть пікетувати через збитки. Міська та обласна влада рахуватиме недоотримані кошти до бюджетів, але все одно дотримуватиметься одностайної позиції – дотримання карантину у Полтаві та області є складним, вимушеним, але необхідним.

За два місяці, у серпні, в Україні введуть адаптивний карантин і впровадять «карантинні» зони. На той момент рівень захворюваності у Полтаві здавався мінімальним і місто опинилося у «зеленій зоні» з мінімальними карантинними обмеженнями. Станом на 1 серпня у місті було виявили 112 хворих на коронавірус, а за день виявляли не більше 10 нових хворих.

Уже наприкінці вересня Полтава опиняється у «жовтій» карантинній зоні. За добу фіксують кількадесят нових випадків, а підозр щодня стає більше і більше. На 24 вересня у місті було уже 718 заражень коронавірусом. Але «жовта» зона тримається у місті не довго і за кілька днів Полтава буквально «перестрибує» на новий рівень карантинних обмежень.

Менш ніж за тиждень Полтава потрапляє до «помаранчевої» карантинної зони з показником 1 тисяча 151 інфікований. За добу фіксують близько сотні нових випадків.

З яким рівнем захворюваності Полтава потрапляла до карантинних зон

 

«Ця інфекція нам не знайома», або Чому захворюваність зростає

Найочевидніша відповідь на запитання про збільшення інфікованих у Полтаві – полтавці не дотримуються карантинних обмежень. Люди втомилися від карантину і відмовляються жити за правилами, які встановили ще у березні. Ігнорування карантину, маскового режиму і суцільна втома від обмежень, які ставить влада є найголовнішою причиною такого стрімкого зростання рівня захворюваності.

В.о директорки Полтавського обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва каже, що найчастіше люди не дотримуються вимог карантину у громадському транспорті та в побуті. Це зіграло злий жарт і нехтування елементарними звичками носити маску та користуватися антисептиками тепер загрожують неконтрольованим поширенням інфекції.

Дурдикулиєва говорить про те, що дотримання уже встановлених карантинних правил могла б стати на заваді масовому поширенню коронавірусної інфекції. Зробити це можливо завдяки впливу влади та контролюючих органів:

«Зараз відбуваються різні політичні зібрання, масові гуляння, зокрема, на день міста – це все є причиною поширення коронавірусної інфекції. Ця інфекція нам незнайома, вона не має специфічного лікування і викликає тяжкі супутні наслідки. І мені не зрозуміло, чому людьми не керує інстинкт самозбереження».

Статистика по Полтаві на 6 жовтня

Ніна Дурдикулиєва каже, що за таких темпів Полтава може швидко опинитися у «червоній» зоні. Стати на заваді цьому може тільки відповідальне ставлення людей і контроль з боку поліції і влади.

Головна лікарка Полтавської обласної інфекційної лікарні Наталія Свириденко теж каже, що головна причина збільшення інфікованих у Полтаві – це недотримання елементарних правил карантину, зокрема ігнорування масочного режиму, скупчення людей у громадському транспорті.

Такий ріст захворюваності відбивається на роботі лікарень, а посилення карантинних обмежень впливає і на планову госпіталізацію, і на тестування на ВІЛ, гепатити тощо. Річ у тому, що за такого рівня захворюваності медики та лаборанти кидають усі сили на боротьбу з коронавірусом і захворюваність потрібно врегульовувати  хоча б для того, щоб не паралізувати медичну систему:

«Поки що ми тримаємося, але якщо раніше в нас на стаціонарі лікувалося 10-15 людей з коронавірусом, то зараз з півсотні хворих десь 90% – це інфіковані коронавірусом», – говорить Наталія Свириденко.

У громадському транспорті Полтави не усі пасажири дотримуються маскового режиму (Фото Юрія Дроги)

Причина друга росту захворюваності – чимало жителів Полтавщини не вірять у коронавірус. Автори цього тексту часто спілкуються з читачами ЗМІСТу, комунікують у соцмережах з людьми, які твердо переконані у «теорії вселенської змови» і в тому, що коронавірус не більше, аніж спосіб заробити. За даними опитування групи «Рейтинг» 40% українців переконані, що коронавірус їм загрожує, а 58% людей не бачать безпеки взагалі.

Публіцист Михайло Дубинянський пише, що тепер українці поділяються не тільки на захисників незалежної України та прихильників «імперії», симпатиків Петра Порошенка і Володимир Зеленського, а й на тих, хто вірить і не вірить у коронавірус. І, спілкуючись з десятками жителів Полтавщини щодня, можна побачити, що ці тези мають багато спільного з реальністю.

 

Коронавірус і вибори

До місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня, полтавцям буде складно абстрагуватися від політики. Ба більше, цього й не варто робити. Мало того, що люди втомилися від затяжного карантину, мають пережити ще одні вибори. Саме на місцевих виборах жителі уже Полтавської ОТГ обирають людей, які впродовж наступних 5 років вирішуватимуть як розвиватися місту, які дороги ремонтуватимуть і які зупинки встановлюватимуть. Тому вибори важливі, хоч через карантин вони здаються черговим випробуванням.

Після того, як Полтава потрапила до «помаранчевої» зони, у міської та обласної влади почали різнитися погляди на посилення карантину. В.о міського голови Полтави Олександр Шамота одразу заявив, що Полтава не готова до ще одного локдауну, а держава нічим місту у боротьбі з коронавірусом не допомогла. Власне через це Олександр Шамота став «опозиціонером» до нових карантинних вимог:

«Вимагаю від Прем‘єр-міністра врахувати, що посилаючись на американську модель карантину, треба пам‘ятати скільки компенсацій виділила держава на підтримку кожного мешканці країни та бізнесу. Відтак, до того часу, доки держава не гарантуватиме мешканцям міста і підприємцям фінансову підтримку – карантин посилений бути не може. Інакше наші люди вимруть не від ковіду, а від голоду», – заявив 2 жовтня Олександр Шамота після оновлення поділу країни на карантинні зони.

В обласній державній адміністрації відреагували того ж дня засіданням регіональної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов сказав, що у Полтаві таки будуть дотримуватися карантинних обмежень:

«В обласному центрі будуть діяти нові обмеження і щодо планової госпіталізації в лікарнях, і щодо транспорту, і роботи закладів. Треба чітко дотримуватися усіх вимог, щоб призупинити розповсюдження хвороби», – сказав Синєгубов 2 жовтня.

Олег Синєгубов

Олександр Шамота не зупинився на сказаному і коли 5 жовтня обмеження почали діяти, він звернувся до підприємців та перевізників із закликом продовжувати працювати і звертатися до юристів новоствореного центру.

Обласна влада назвала це політичними заявами кандидата в мери Полтави. Виконавчий комітет Полтавської міськради теж дотримуються позиції про те, що карантинні обмеження у Полтаві треба впроваджувати. Це означає, що полтавська влада не відмовляється посилювати карантин хоча б тому, що не має на це повноважень.

 

Що буде далі

Сценаріїв розвитку подій, пов’язаних з епідемією у Полтаві, насправді не багато. Найімовірніший з них – це потрапляння Полтави до «червоної» зони карантину. Для цього рівень захворюваності у Полтаві має перевищувати загальноукраїнський у 5 разів, але станом уже станом на 6 жовтня цей рівень перевищує загальноукраїнський у 3 рази. Наступний перегляд карантинних зон на державному рівні відбудеться уже цього тижня.

Олександр Шамота 6 жовтня повідомив, що володіє інформацією про підготовку проєктів рішень про переведення Полтави до «червоної» зони:

«Тобто повністю зупинити транспорт, закрити школи і садочки, заборонити роботу ринків, перукарень, салонів краси, закладів харчування і готелів, розважальних закладів – повернути місто в жорсткий карантин. І я прекрасно розумію, що ні малий, ні середній бізнес, ні прості працівники ще однієї повної ізоляції не переживуть».

Олександр Шамота

Олександр Шамота звернувся до народних депутатів, які представляють Полтаву у Верховній Раді України. Він каже, що вони мають  звернутися з пропозицією не забирати з міського до державного бюджету 250 грн млн. Усе це аби потім ці 250 млн грн використати для компенсаційного фонду постраждалим через карантин.

Волонтер і очільник благодійної організації Helpgroup Давид Джалагонія каже. що пробити прогнози зараз складно. Єдине, він констатує, що «люди розслабилися». Під час першої хвилі і жорсткого карантину бізнес і волонтери зробили усе, що могли аби підтримати медиків і лікарні. Джалагонія каже, що до умовної другої хвилі влада мала час підготуватися і тепер сподіватися тільки на волонтерів не варто:

«Повинна бути системна робота з боку міста та області. Це не має бути так, як на початку, коли все просто закрили. Можна було контролювати людей на в’їзді в область та не закривати бізнес. А в нас все закрили, люди знервовані, тому знову закрити бізнес буде важко. Зараз волонтери та соціально-відповідальний бізнес не готові допомагати. Вони проявили себе під час першої хвилі. Люди витрачали власні та кошти компаній, але не побачили підтримки. Думаю, що цього вже ніхто робити не буде».

Перший заступник голови  Полтавської ОДА Дмитро Лунін каже, що перша хвиля епідемії так і не була завершена сповна. Через це складно розмежувати – зараз перша чи друга хвиля. Змінити ситуацію з захворюваністю можуть і жителі Полтави і влада. Людям потрібно припинити ігнорувати карантинні обмеження і масковий режим, а владі – системно працювати над оснащенням лікарень і забути про передвиборні лозунги, коли йдеться про реальні загрози.

Обкладинка та графіка Дарії Муращенко

Зі спікерами спілкувався Юрій Дрога

Опублікована: 6 жовтня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація