Відкладений попит, обережні інвестори та вигідні вкладення. Що приніс карантин полтавському ринку нерухомості

Автор: Юлія Шинкар, 9 липня, 18:17

Фото: Ринок нерухомості в Полтаві під час і після карантину


Карантин вніс зміни у всі сфери життя, а з його віддаленими наслідками нам ще жити. ЗМІСТ вирішив дізнатися в забудовникв та ріелторів, як почувається ринок нерухомості. На які помешкання зріс попит у карантин, чи вплинула криза на терміни здачі нових будинків та чи варто чекати кінця року, щоб вигідно купити квартиру, читайте далі.

 

Купівля/продаж квартир

На початку карантину різко впав попит на купівлю квартир: загальна невизначеність і зниження доходів змусили людей економити або принаймні відкласти великі покупки. Ріелторка Людмила Коромислова зазначила, що кількість угод на початку і всередині карантину впала на 70–80%:

«Продажі квартир майже зупинилися, люди не ходили на перегляди, але продовжували обирати онлайн та складати вподобані варіанти у “вибране”».

Під час карантину укладалися переважно ті угоди, що були заплановані ще до його початку, частину скасували взагалі:

«Можна сказати, що ринок нерухомості – як новобудови, так і  вторинне житло – під час карантину практично зупинився. Частина продавців і покупців пішла з ринку до закінчення карантину – це стосується житла і в преміум-, і в економ-класі», - говорить ріелтор Артем Зубарєв.

Знизився попит на квартири в новобудовах на стадії будівництва. Це визнають як ріелтори, так і забудовники. Директор ТОВ «Будівельна компанія “Комбінат виробничих підприємств”» Сергій Іващенко:

«На добудованих об’єктах квартир для продажу ми не мали. Продаж був лише на об’єктах, які ще будуються. Але в цей час відбулося зменшення попиту на продаж квартир».

Будинок КВП на Полтавській,1 - готовий об'єкт. Джерело - стовніка КВП у фейсбуці

На противагу їм менеджер з відділу продаж ТОВ «Новобуд 2004 Гарант» Дмитро Сказка не відзначає зниження попиту на квартири:

«У нас зараз продаються квартири лише на стадії будівництва. Їх купували і до карантину, під час нього і зараз теж. Люди купують такі квартири, тому що їм більше підходять умови: готове житло завжди дорожче, ніж квартира на стадії будівництва».

На об'єктах компанії Новобуд 2004 Гарант під час карантину тривало будівництво. Джерело - сторінка Новобуд 2004 Гарант у фейсбуці

І до, і після карантину іпотека – рідкісна історія на полтавському ринку нерухомості. Тут ситуація не змінилася. Натомість забудовники пропонують придбати житло в розстрочку. За словами Дмитра Сказки, у його компанії близько 80–90% покупок квартир відбувається саме так. Сергій Іващенко також розповів про кредитні програми «Комбінату виробничих підприємств»:

«Ми надаємо відтермінування виплат під невеликий відсоток, але тільки до завершення будівництва. Що стосується кредитних програм, то це лише програма молодіжного житлового кредитування».

Локдаун не змінив ціни на квартири. За словами Людмили Коромислової, зараз ціни на тому ж рівні, що й до 10 березня, а попит високий. Артем Зубарєв зазначає, що на остаточну вартість впливає готовність продавця знизити ціну під час торгу (на 5%, іноді до 10%) або потреба швидко продати квартиру, тоді сума торгу може бути й більшою.

Забудовники пояснюють, що на ціну квартир впливає собівартість будівництва та курс долара. Якщо ці величини сталі, то й ціна житла в новобудові не змінюється:

«Собівартість складається з вартості матеріалів, заробітної плати працівників та вартості приєднання до мереж – електроенергія, газ, вода, каналізація», – говорить Сергій Іващенко.

Дещо зросла вартість квартир у компанії «Новобуд 2004 Гарант» у зв’язку з курсом долара:

«На вартість житла впливає багато чинників. Зараз найбільший вплив має саме курс долара. Взагалі, криза і курс долара – це майже рівносильні показники. До кризи курс долара не змінювався. Прийшла криза, ввели карантин, і долар зразу зріс в ціні», - зазначив Дмитро Сказка

 

Оренда житла

На початку карантину люди стали активніше цікавитись орендою і покупкою житлових будинків, дач та землі в місті та передмісті. Зріс інтерес до оренди заміських будинків бюджетом від 10 до 20 тис. грн, але згодом цей попит знизився.

Ріелтори відзначають, що зі зниженням ділової активності особливо постраждала подобова оренда квартир

«Власники частини порожніх квартир стали здавати їх на довгостроковий період. Це збільшило кількість пропозицій на ринку і призвело до невеликого зниження цін на орнеду», – зазначив Артем Зубарєв.

Таким чином, хоча карантин суттєво не вплинув на вартість квартир для купівлі, але вартість оренди житла в цей час стала нижчою.

 

Оренда комерційних приміщень

Із закриттям багатьох закладів звільнилося багато комерційних приміщень, однак ціни на них поки що не знизились. За словами ріелторки Яни Крейзе, власники готові йти назустріч реальному покупцеві або орендарю і знизити ціну за домовленістю. Людмила Коромислова пояснює відносну стабільність цін на оренду комерційної нерухомості тим, що останнім часом вони невпинно зростали:

«Орендарі нікуди не поділись, а пауза в 2 місяці зниження орендних платежів не відчулась через постійний ріст ставок оренди впродовж минулих трьох років».

У місті є попит на комерційну нерухомість невеликої площі. Джерело - www.olx.ua

Для бізнесу, який був змушений призупинити роботу, діяли знижки на оренду приміщень приблизно до 15 травня. Найпоширеніший варіант знижки – 50% від місячної плати. Є й випадки повного скасування орендної плати на час карантину.

Траплялося, що орендарі не могли порозумітися з власником щодо оплати під час карантину і мусили шукати інше приміщення, часто меншої площі. Загалом зараз зняти вигідно офіс не стало легше і дешевше. Майже всі орендарі лишились на своїх місцях, а власники приміщень не готові одразу після карантину знижувати ціни: вони краще почекають нового клієнта, готового заплатити бажану суму.

«Треба сказати, що в Полтаві дефіцит торгово-офісних приміщень, тому попит є. Доки було заборонено пускати відвідувачів усередину, впав попит на приміщення площею від 80 кв.м. Ресторатори плани свої відклали, а ті, хто працював до карантину, лишилися на своїх місцях», – підсумувала Людмила Коромислова.

 

Забудовники

Нерухомість стала однією з галузей, якій пророкували найбільший спад, оскільки для вчасного завершення будівництва необхідні інвестиції. Не кожен забудовник має достатній запас, щоб продовжувати будувати і в період кризи. За словами Дмитра Сказки, на початок карантину компанія «Новобуд 2004 Гарант» мала незавершений об’єкт. Темп роботи у цей час не змінився, оскільки компанія мала кошти для продовження робіт. Будівництво планують завершити в запланований термін.

Коли ввели карантин, попит серед інвесторів різко впав. Менеджер пояснює це наступними факторами:

  • клієнти компанії – це переважно люди, які працюють за кордоном, тому якщо вони втратили роботу або не мають можливості повернутися, купівля квартири неможлива;
  • люди бояться вкладати кошти, оскільки ніхто не знав, чого чекати далі.

Зараз попит серед інвесторів відновлюється.

Будівельна компанія Сергія Іващенка на початку карантину вела роботи на 3 об’єктах. Будівництво не припинялося і темп роботи не падав.

Завершити роботи збираються у запланований термін:

  • об’єкт за адресою Полтавська, 3 планують здати в липні;
  • об’єкт за адресою Кременчуцька, 54 має 2 будинки: перший планують здати в серпні, другий здадуть до кінця року;
  • на третьому об’єкті продовжують будівництво, здавати його в цьому році не планували.

У будівельної компанії «Комбінат виробничих підприємств» на час карантину інвесторів стало менше. Вони стали перебірлиівшими, але загалом компанії довіряють, тому ситуація нормальна.

 

Ринок нерухомості зараз

Після ослаблення карантину ринок почав відновлюватися. За словами Артема Зубарєва, зараз активність ринку практично повернулася на докарантинний рівень:

«Клієнти, які планували купівлю житла перед карантином, вирішують свої завдання з житлом зараз. Це називається відкладений попит. Він буває і без карантину, наприклад, у новорічні свята багато покупців припиняють покупки і повертаються до цього питання пізніше. Так само падає попит на травневі свята і в період літніх відпусток».

Що ж до купівлі комерційної нерухомості, то інвестори відклали купівлю таких об’єктів, причому навіть не до кінця карантину, а на значно довший час. Потенційні покупці чекали зниження цін, а продавці були не готові були до цього. До того ж падіння ВВП та негативні прогнози про світову економіку давали інвесторам надію, що в кінці року ціна на нерухомість має впасти на 40%. Ті, хто мав заощадження в іноземній валюті, вирішили почекати кінця року, інфляції, росту курсу долара, а відтак і зниження цін на нерухомість.

«Варто зауважити, що ліквідні об’єкти з вигідною локацією і в доброму стані в продаж не надходили і не надходять. Це ще раз свідчить, що комерційна нерухомість – дуже вигідне вкладення коштів», – сказала Людмила Коромислова.

В інтернеті можна знайти різні пропозиції продажу комерційної нерухомості. Можна навіть укпити завод Зіньківське джерело. Фото - www.olx.ua

Зараз укладаються угоди з купівлі-продажу житлової нерухомості, оренди житла, продажу землі. Усі ріелтори, з якими нам вдалося поспілкуватися, згодні, що відкладений попит є і він стрімко наздоганяє свої потреби.

«Ринок відновлюється, з червня покупці активні. Зазвичай весною підвищується попит на купівлю житлової нерухомості, але в квітні-травні 2020 року був карантин і ринок завмер. Але з червня спрацював відкладений попит», – підсумувала Яна Крейзе.

 

Висновок

Станом на сьогодні полтавський ринок нерухомості вже майже відновився. Значних змін у цінах на купівлю житла та комерційної нерухомості не сталося, оскільки курс долара був більш-менш стабільним, а порівняно недовгий карантин просто відклав угоди на потім. Під час карантину були й свої тренди в оренді, наприклад, падіння попиту на квартири подобово та великі комерційні приміщення для закладів харчування, однак зі скасуванням обмежень вони теж згасають. Інвестори обмежили вкладення грошей в забудови, однак забудовники дотримуються термінів здачі об’єктів та продають квартири на стадії будівництва. Можна стверджувати, що першу хвилю карантину ринок пережив.

Обкладинка Романа Желізняка

Опублікована: 9 липня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація