Відновлювальні джерела енергії врятують світ, або як у Полтаві «приборкують» сонце і вітер

Автор: Євгенія Каблучка, 28 березня, 17:20

Фото: Відновлювальні джерела енергії врятують світ, або як у Полтаві «приборкують» сонце і вітер


У ХХІ столітті відома фраза з роману «Ідіот» Федора Достоєвського про те, що краса врятує світ, потребує деякого форматування. У час, коли екологія перебуває в жахливому стані, через що відбувається глобальне потепління, а викопне паливо має тенденцію закінчуватися, варто задуматися, хто рятуватиме світ. На роль супергероїв чудово підходять такі кандидати як сонце, вітер та вода. У Полтаві вони вже виконують свою рятівну місію.

До 2035 року Україна повинна значно підвищити роль відновлювальних джерел (далі ВДЕ). Зокрема 25% електроенергії із загального обсягу енергоспоживання мають виробляти за допомогою ВДЕ. Такі завдання прописані в Енергетичній стратегії України на період до 2035 року, яку ухвалили в 2017 році.

Сьогоднішні реалії не такі радісні. Станом на 2014 рік, згідно з дослідженням Фонду ім. Г. Бьолля, частка ВДЕ у валовому кінцевому споживанні енергоресурсів в Україні склала лише 4,2%.

Чи вдасться Україні за 30 років досягти описаних цілей – поки сказати важко. Та можна констатувати, що кількість «зелених» об’єктів у державі збільшується.

Наприклад, у 2017 році в Україні ввели в експлуатацію 257 МВт потужностей об’єктів, які виробляють електроенергію з ВДЕ за «зеленим» тарифом. Це вдвічі більше, ніж у 2016 році, та у 5 разів більше, аніж у 2015 році. 

На кінець минулого року потужність об’єктів відновлюваної електроенергетики, які працюють за «зеленим» тарифом (без урахування окупованої території АР Крим), склала 1374,7 МВт. Нагадаймо, що «зелений тариф» – це можливість продавати приватними домогосподарствами вироблену з ВДЕ електроенергію електропостачальній компанії.

Якщо говорити про приватні домогосподарства, то за останні три роки в Україні 3010 сімей встановили сонячні електростанції. Їхня загальна потужність складає 51 МВт.

Щоб зрозуміти, скільки потрібно сонячних панелей, аби утворити потужність у розмірі 51 МВт, варто поглянути на Димерську СЕС. Сонячна електростанція на Київщині має потужність 6 МВт, займає площу в 13 га. Об’єкт складається з 22,2 тис сонячних модулів. Тобто, 51 МВт – це мінімум 8 Димерських СЕС.

 

Скільки на Полтавщині сонячних електростанцій?

На території Полтавської області на кінець 2017 року функціонувала 61 сонячна електростанція. Згідно з даними Держенергоефективності, такий показник займає 8-му позицію з кінця в загальнодержавному топі.

Менше сонячних електростанції, аніж на Полтавщині, мають Житомирська (58), Рівненська (48), Чернігівська (44), Волинська (40), Донецька (35), Запорізька (31) та Луганська (3) області. Найбільше СЕС в Київській області. Там об’єктів ВДЕ налічують 516 одиниць.

 

Сонячна електростанція під Полтавою з кримським присмаком

Корінний кримчанин Олександр Андрусенко жив на малій батьківщині до 2014 року. Через окупацію півострову Росією чоловік покинув дім та оселився на околиці Полтави, у селищі Червоний Шлях.

Олександр з дитинства цікавився подібною тематикою. У Криму в чоловіка були сонячні панелі. Проте вивезти їх із собою не вдалося, тому на Полтавщині починав «з нуля».

Олександр Андрусенко

З листопада 2016 року підключився до «зеленого» тарифу. Процес підключення тривав близько 7 місяців.

Наразі потужність сонячної електростанції дорівнює 13 кіловат, але Олександр працює над тим, щоб збільшити кількість панелей.

Сонячна електростанція Олександра

Вид сонячної електростанції зверху

З березня по жовтень включно з 10-кіловатної станції щомісяця можна отримувати прибуток у розмірі близько 5 тисяч гривень. З 13-кіловатної – до 7 тисяч гривень. Але ця величина умовна, адже залежить від споживання електроенергії. Якщо використовувати менше, можна продавати більше та, відповідно, отримувати вищий розмір прибутку.

Коли сонця багато, «зелена» електростанція виробляє півтори тисячі кіловат/годин електроенергії у місяць. Проте такі показники є непостійними. За словами Олександра Андрусенка, у грудні 2017 року було мало сонячних днів, тому станція згенерувала 150 кіловат/годин електроенергії. У наступні зимові місяці панелі виробили електроенергії більше – майже 470 кіловат/годин у січні та 550 кіловат/годин у лютому.

Загальна інформація про СЕС 

Полтавська фірма використовує сонце для вуличного освітлення

На території фірми «ЯВІР-2000» є цілий комплекс: сонячні батареї, енергоефективні ліхтарі та електрокари. Світлодіодні світильники економлять електроенергію, споживаючи вдвічі менше ресурсів, аніж газорозрядна лампа. Якщо порівнювати з лампою розжарювання, то споживання зменшується у 8 разів.

Сонячна панель та світильник

Два світлодіодних світильники «живуть» на енергії сонця. Ліхтарі мають потужність по 120 ват. Над кожним ліхтарем розташовані 3 сонячні панелі по 150 ват. Зверху закріплений акумулятор з контролером. Він потрібен для того, щоб автоматично вмикати світильники ввечері.

Електромобілі підприємства

Крім сонячних батарей, охоронна фірма може похвалитися й електромобілями. У 2016 році закупили 6 машин на електродвигуні. Станом на 1 березня 2018 їх загальний пробіг складає 131 тис. км. За цей час на підзарядку автомобілів загалом компанія витратила 8600 грн. Таким чином, за інформацією підприємства, їм вдалося заощадити близько 200 тис. грн.

 Загальна інформація

 

Автономний будинок на сонці та вітрі

Вийшовши на кінцевій зупинці маршрутного таксі «Критий ринок – Малобудищанський завод», можна побачити нестандартний будинок. Це дачне помешкання полтавця Віталія Майбороди. Дім автономний, електроенергію виробляють сонце і вітер.

Ідея звести такий дім виникла через відсутність електроенергії. За словами Віталія, у дачному кооперативі «Текстильщик», на території якого розташований будинок, більше 3 років немає електроенергії.

Віталій Майборода

Помешкання має круглу форму. Це має кілька плюсів. Перша перевага – на обігрів домівки потрібно менше палива, адже він швидше нагрівається. Друга – завдяки круглій формі у кімнатах протягом дня буде світло без допомоги лампочок. Це відбувається через те, що сонце, рухаючись зі сходу на захід, рівномірно освітлюватиме будинок.

Електроенергію для помешкання виробляють сонячні панелі та вітрогенератор. Вітряк Віталій Майборода зробив сам.

Дві сонячні панелі мають потужність 300 ват. Разом з генератором потужність зростає до 1 кіловата. За місяць така система, у залежності від пори року, виробляє від 100 до 200 кіловат/годин.

Тепло в оселі підтримує кілька систем. Одна із можливостей – це електробатарея. Та для цього потрібно збільшити кількість сонячних панелей.

Також будинок обігрівається завдяки сонячним повітряним колекторам. Ця конструкція представляє собою рамку, всередині якої є металева пластина. Сонячні промені фокусуються на пластині та нагрівають її. Вона, у свою чергу, обігріває будинок.  

Будинок із сонячними панелями, вітряком та колекторами

Третій варіант обігріти будинок – реактивна пічка. Від звичайної пічки вона відрізняється тим, що димохід влаштований не вертикально, а горизонтально. Завдяки цьому, коли затопити піч, буде тепла підлога. Крім того, таке опалення економніше.

Реактивна пічка

Варто зауважити, що Віталій Майборода ще не добудував помешкання. Після закінчення ремонту будинок матиме кращий вигляд.

 Загальна інформація про купольний будинок

 

Скільки коштує сонячна електростанція?

Вартість сонячних панелей залежить від багатьох чинників. На ціну впливає і потужність, і цілі, які ставить перед собою власник.

Розглянемо наступний варіант: родина вирішила заробляти на сонячній енергії і встановила 10-кіловатну станцію. Згідно з калькулятором на сайті joule.pro, на покупку сім’я витратила від 9 до 11 тисяч доларів.

Така сонячна станція вироблятиме у рік близько 11660 кВт/год електроенергії. Якщо споживання електроенергії дорівнює нулю, у рік сонячні панелі принесуть прибуток у розмірі майже 1700 євро. У такому випадку сонячна електростанція окупиться через 5-6 років.

 Скільки коштує СЕС

 

Які перспективи та потенціал має Полтавщина у розвитку ВДЕ

Силами лише приватного господарства популяризувати ВДЕ важко. Потрібно підключати приватні компанії та залучати інвестиції.

Саме такої думки Тимофій Голбан, директор Департаменту містобудування, архітектури та ЖКГ:

«Зараз джерела відновлювальної енергії на Полтавщині з’являються завдяки приватним компаніям. Це, в першу чергу, робота з інвесторами, яку проводить Департамент економрозвитку. Але вже найближчим часом приймемо обласну програму енергоефективності. Згідно з нею, у частині комунальних закладів встановимо сучасне обладнання. Наприклад, сонячні панелі».

Зрозуміло, що на території Полтавщини найдоцільніше експлуатувати саме енергію сонця. Це припущення доводять цифри від радника Міністра енергетики та вугільної промисловості України Максима Білявського.

За його словами, середньорічна кількість сумарної енергії сонячного випромінювання, яка надходить щорічно на територію України, у межах від 1070 кВт∙год на метр квадратний у північній частині України до 1400 кВт∙год на метр квадратний південніше.  Полтавщина розташована в центральній частині держави, тому фотоенергетичне обладнання може достатньо ефективно експлуатуватися протягом всього року проте. Та максимально ефективно протягом 7 місяців на рік (з квітня по жовтень).

Та використовувати енергію вітру, сонця і води – це не єдиний варіант добувати «зелену» енергію. Наприклад, сміття також може послужити для благородної цілі. Справа в тому, що на сміттєзвалищах унаслідок гниття побутових відходів, виділяється газ. Існують спеціальні установки, які збирають цей газ та виробляють електроенергію.

Енергетичні культури – ще один спосіб не використовувати газ та вугілля. Такі рослини як міскантус або енергетична верба ростуть швидше та віддають більше енергії під час спалювання. До того ж, енергетичні культури можна вирощувати на малородючих землях.

Як бачимо, у Полтавщини є великий потенціал для розвитку ВДЕ. Можна і сонце експлуатувати, і зі сміття електроенергію добувати, та енергетичні культури вирощувати. Важливо лише донести важливість ВДЕ, залучати інвестиції та підтримувати. Варто, наприклад, видавати не лише «теплі» кредити для проведення енергоефективних заходів, а допомагати принаймні приватному сектору в купівлі сонячної електростанції.

Інфографіка та обкладинка Наталі Баранник

Опублікована: 28 березня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація