Як назвати аеропорт? Погляди лідерів думок Полтави

Автор: Анна Єгорова, 13 лютого, 19:11

Фото: Мазепа, Петлюра, Гоголь, Котляревський чи Сковорода - ось у чому питання


Оновлення Полтавського аеропорту – питання, яке широко обговорюють сьогодні в області. Ба більше – невтомно дискутують навколо. Масла в вогонь долила звістка про голосування щодо імені летовища, точніше присвяти. Обласна влада пропонує визначитися між п’ятьма видатними українцями – чиє ім’я доцільніше носити аеропорту міжнародного значення. І поки триває онлайн-опитування, ми вирішили дізнатися аргументи та прихильності знаних у Полтаві людей.

Є такі, хто чітко обрав між творцем «Енеїди» Іваном Котляревським, отаманом Симоном Петлюрою, містиком Миколою Гоголем, гетьманом Іваном Мазепою та непосидючим філософом Григорієм Сковородою. 

Є такі, хто обурений обмеженою кількістю варіантів і пропонує свої.

Є такі, хто взагалі не вважає обговорення назви актуальним, поки питання оснащення летовища лише на злітній смузі.

Ми врахували думки більше півсотні опитаних полтавців, щоб поглянути на ситуацію, як кажуть, з висоти.

 

Mr. Моторний

Найбільший «полтавець» серед усіх кандидатів. Фундатор нової української літератури. Його однозначно позитивні заслуги та відсутність конфліктів стали причиною прихильності значної частини полтавців.

Чому полтавці голосують за Івана Котляревського?

 • Народився і жив у Полтаві;
 • Відомий на всю Україну;
 • Одностайно позитивна (або нейтральна) особистість.

«Котляревський у Полтаві, насправді, недооцінена фігура. А він є фігурою загальноукраїнського масштабу. У радянські часи його змаргіналізували і ставились як до того, хто написав кумедний віршик українською. Насправді він основоположник не лише української літератури, а одна з провідних постатей у формуванні української модерної ідентичності. Не просто так у 1903 р. на відкриття його пам'ятника приїхав увесь цвіт діячів українського національного відродження. Пам'ятник Мазепі у нас уже є, Петлюрі, сподіваюсь буде, а от Котляревський занедбаний, як отой скверик за його пам'ятником. Його іменем побоялись чомусь навіть назвати район міста. Думаю, думають дуже дрібний, але насправді він велет. А Енеїда не така проста поема. Там за кожною фразою ціле явище. Її треба уважно читати», – переконаний відомий історик Юрій Волошин.

 Іван Котляревський і його команда

Блогер Іван Окара наводить й інші аргументи:

«По-перше, гарантія ексклюзивної, майже абсолютної самобутності. Котляревський не асоціюється ні з яким іншим містом, лише з Полтавою. По-друге, Котляревський – постать однозначна і в жодному аспекті своєї діяльності не суперечлива. По-третє, надіюсь, що колись у нашому аеропорті з’явиться місцевий лоу-костер. І в них буде такий слоган: «ЕНЕЙ-АВІА» – моторні парубки, що стрімко доставлять Вас у потрібне місце» :)))».

Натомість не належність письменника до повітроплавання та й так широке пошанування в місті переконували багатьох полтавців шукати іншого кандидата.

 

Король дискусій

Тезка письменника, український гетьман, має більше протиріч у своїй біографії. Ситуацію з шведським Карлом і московським Петром полтавців попри три століття, що минули з часів Полтавської битви, вважають неоднозначною. Для одних зрадник, для інших – герой-державотворець. Саме ідеологічні протиріччя забирають голоси в Івана Мазепи. І навіть його романтичні вірші та широке меценатство не перекривають подвійної слави.

«Аеропорт є міжнародним, а Полтава в світі відома по історичним подіям 1709-го року. Тому будьмо об'єктивні, за іншими ознаками ми світу не відомі, але світове товариство має розуміти, що в цих подіях, окрім Швеції та Росії, ще була Українська сторона і Українські інтереси, а також наш шанс на незалежність. Цим символом тоді був Іван Мазепа», – обґрунтовує свій вибір Юліан Матвійчук, учасник АТО, депутат міськради і вчитель історії за фахом.

Іван Мазепа і його команда

Чому полтавці голосують за Івана Мазепу?

 • Відомий на міжнародній арені політик;
 • Символ боротьби за незадежність;
 • Багатогранна особистість.

«Вибір не був для мене простим: Гоголь, Котляревський, Петлюра, Сковорода, Мазепа – достойні всі. Слава полтавського краю нерозривно пов’язана з їхніми іменами. Однак зупинився на Мазепі. Гадаю, це буде історично справедливим. У скрутний для України час він намагався врятувати її від московського ярма. Зазнав поразки – під Полтавою. Та справа його жила. Нині маємо незалежну державу. Тривалий час гетьмана Мазепу оббріхували імперські ідеологи. Значна частина українців їм вірила. Час повертати борги!» – говорить кандидат історичних наук, розслідувач Ігор Гавриленко.

Забирає голоси в гетьмана, оспіваного Байроном, його незначний стосунок саме до міста Полтави окрім згаданої славетної битви.

 

Невловимий 

Філософ-мандрівник чомусь майже зовсім не асоціюється в полтавців ані з містом, ані з летовищем. Проте його значення в історії як мислителя ніхто не заперечував.

Чому полтавці голосують за Григорія Сковороду?

 • Має світове ім’я;
 • Мандрівник;
 • Засновник вчення, вартого уваги і непідвласного оцінці часу.

«Я проголосувала за один із найменш популярних, судячи з опитування у Фейсбуці, варіантів. Як на мене, постать цього філософа, поета та просвітителя не справедливо мало увіковічнена в нашому краї. Його світогляд та життєвий шлях викликають у мене захоплення, тому було б круто назвати аеропорт його ім'ям. "Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори"(с) Г. Сковорода», – ділиться своєю позицією журналістка Олена Кузіна.

Тож, цей вельми цікавий варіант навряд матиме лідерські позиції в підсумку. Зате Сковороду пошанували на найбільш вартісній купюрі української гривні.

Григорій Сковорода і його команда

 

О – отаман!

Отаман часів УНР, полтавець, рішуча людина – що ще треба для схильності? Виявляється, відомість. Невпізнаність і недооціненість нашого земляка грає в голосуванні як позитивну, так і негативну роль.

Чому голосують за Симона Петлюру?

 • Недооцінений полтавець;
 • Революціонер;
 • Особистісні якості.

«Дуже люблю атмосферу УНР, хоча скоріше за все те, як зараз це все оспівують у стімпанку. Аеропорт – це перш за все динаміка. Для мене Мазепа надто історично віддалена особистість, а письменники і філософи – надто статичні. Петлюра – неоднозначна людина, яка приймала складні рішення в напружених ситуаціях. Саме ця рішучість мені і подобається», – розповів «медіаджедай» Роман Повзик.

Як і в випадку гетьмана Мазепи, постать Петлюри за радянською традицією значна кількість полтавців продовжує вважати сповненою протиріччями.

 Симон Петлюра і його команда

Головний Ніс Полтавщини

Харизматичний письменник-містик знайшов відчутну підтримку полтавців здебільшого через просте прізвище та літературну діяльність. Однак і противників такої назви знайшлося чимало: як ідеологічних (через зв’язок із Росією, у якій став відомим і прожив більшу частину життя), так і смислових (асоціації, забобони).

Чому полтавці голосують за Гоголя?

 • Його твори відомі всім і кожному;
 • Назва співзвучна для аеропорту;
 • Прославленість, певна «брендовість».

Ганна Кіященко, голова Полтавської філії ГО «Суспільна служба України» зазначає:

«Я обираю Миколу Гоголя. Це письменник світового рівня. Він за своєю суттю український письменник, який глибоко відчував дух козацтва, українську ментальність, українські традиції і передав це у своїх творах. Я не хочу віддавати його Россії. Пасажир, який прилітатиме в Полтаву задасть питання: а чому Гоголь? Та тому, що він українець і наш земляк!»

Проте викликає сумніви збіг транскрипції зі словом «хохол» у значенні негативної клички для українців. 

 Микола Гоголь і його команда

Альтернативи

Як і в опитуваннях у соцмережах, багато полтавців незадоволені варіантами, зазначеним керівництвом області. Також дивно, що жоден із кандидатів не має прямого стосунку до повітроплавання.

Значна кількість опитаних узагалі не вважають, що летовище має носити чиєсь ім’я. Аеропорт «Полтава», Полтавський аеропорт, Poltava International Airport – такі варіанти пропонують деякі наші респонденти. І причини різні: від зручності вимови до забобонів.

«Я категорично проти називати аеропорт іменем людини, яка не має жодних стосунків до авіаціі! Музучилище ім. Лисенка  – зрозуміло, Галерея мистецтв ім. Ярошенка – ок! А Котляревський, при всій повазі, яким боком? А, недай бог, назвати аеропорт іменем Гоголя – гострі язики перефразують його в гоголь-моголь (типу взбиті яйця). Хто захоче приземлюватись в таку субстанцію. Якщо вже так кортить прив’язатися до імені, то до Кондратюка. Але і це мені не подобається. Для мене варіант тільки один – аеропорт Полтава!» – висловився депутат міськради і підприємець Андрій Соколов.

Юрій Ромашко, виконавчий директор ГО «Інститут аналітики та адвокації» звертає увагу на інший аспект:

«Для мене головне, щоби на табло в аеропорту писали назву міст, а не скорочення найменування аеропорту. Я дуже не люблю, коли в аеропорту на табло написано не скорочення міста, в яке або через яке ти летиш, а найменування аеропорту, як наприклад, Шарль де Голль в Парижі».

За мінімалізм без імен

Троє альтернативних кандидатів – так чи так пов’язані з висотою: один із засновників космонавтики Юрій (Шаргей) Кондратюк, інженер і авіаконструктор Левко Мацієвич і Джохар Дудаєв – генерал-майор авіації, пов’язаний із Полтавою.

«Мені здається, якщо мова йде про аеропорт – то його треба називати не іменем письменника чи політика, а іменем одного з тих вчених, які мають безпосередній стосунок до неба. Це можуть бути винахідники, конструктори, астрономи і так далі. Всі ми знаємо про уродженця Полтави Юрія Кондратюка, який зробив великий внесок в розвиток космонавтики. Виявляється також, що винахідник ранцевого парашута Гліб Котельников також довгий час жив у Полтаві. Це дійсно визначний винахід, який ми могли прославити. Були на Полтавщині і вчені-астрономи, які зробили значний внесок в розвиток цієї науки, здійснили певні наукові відкриття. Тож, мені здається, це було б логічно – шукати назву аеропорту саме в цьому ключі», – говорить нардеп Олег Кулініч.

Космічні кандидати

Депутат обласної ради Сергій Соловей має свою думку щодо назви летовища:

«Я проголосував за Петлюру, бо всі інші запропоновані варіанти смішні. Ми же не можемо назвати аеропорт «Сковорода», наприклад. Адже не говорять «аеропорт імені…», а говорять «Аеропорт Шарль де Голль». «Аеропорт «Сковорода» – це насмішка. Котляревський – теж смішна назва. Мазепа в Полтаві вже належним чином – не зовсім, але пошанований. А от Петлюра – це символ модерної української нації. Людина тверда і напориста, хоча політично як соціаліст він мені не до вподоби. Але взагалі-то я б назвав аеропорт іменем Джохара Дудаєва. Він жив у Полтаві, служив тут, про нього найкращі відгуки».

Історик і краєзнавець Борис Тристанов пропонує свого кандидата:

«Мені взагалі не зрозуміло, хто і чому визначив таке обмежене коло імен. Якщо обирати з цього списку, то Мазепа. При всій повазі до письменників, я не сприймаю їх імена у назві аеропорту. Проти Петлюри категорично проти: ну не подобаються мені ані українські соціал-демократи, а ні українські есери. Я пропоную надати аеропорту ім'я Левка Мацієвича – першого українського авіатора, одного з засновників РУП».

Полтавці пропонували й інших кандидатів із різних сфер – відомого композитора Миколу Лисенка, письменника-реаліста Панаса Мирного (Рудченка) та олімпійську чемпіонку Ніну Бочарову.

До речі, гімнастка родом із Супрунівки Ніна Бочарова, яка завоювала перше для України золото на Олімпіаді (1952), – єдина жінка-кандидатка в опитуванні. Що дуже засмутило декого з опитаних нами полтавок.

Інші варіанти

«З одного боку добре, що аеропорт отримає друге «дихання», з іншого – великі питання щодо реальності його роботи в якості міжнародного. Це не просто ремонти і не просто злітна смуга. В Україні такий статус мають уже 19 аеропортів. Це велика конкуренція. А зважаючи на скандал з Миколаївським чи всього 18 пасажирів за рік в ужгородському, є над чим подумати.

Щодо присвоєння імені – це ніби і просто, і складно водночас. Не хочу здатись забобонним, але якось не складається з іменними аеропортами. ДАП імені Сергія Прокоф’єва, Сімферопольський аеропорт імені Амет-Хана Султана – один зруйновано, інший «віджав» агресор і користується ним. Здається, тільки у Львова все гаразд. Тому до вибору імені треба підходити відповідально :)

Як варіант – назвати іменем того, хто його дійсно відремонтує, перезапустить, make airport «Poltava» great again)», – коментує народний депутат мажоритарник Костянтин Іщейкін.

Загалом інтернет-голосування стало однією з провідних тем для обговорення в полтавських мережах. Свою позицію висловлюють відомі діячі, службовці й депутати, митці й журналісти. Організовані й альтернативні опитування. За такою масовою «істерією» і «стадними інстинктами», як дехто вважає, стоїть маніпуляція та переведення акцентів від найбільш важливих питань – оснащення аеропорту, безпека рейсів і доступність цін.

Хто – досі сумнівається взагалі в доцільності оновлення аеропорту та підтвердження ним статусу Міжнародного.

Усі думки складають цікавий дискурс, із якого, як із пісні, слів не викинути. Проте для Полтавського летовища такий широкий діапазон позицій свідчить про зацікавленість у питанні. А участь в голосуванні – бажання мати слово в суспільних процесах міста й області.

 

Обкладинка, інфографіка Наталі Баранник

Опублікована: 13 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація