Жити по-новому. Як змінилися Правила благоустрою в Полтаві?

Автор: Анна Єгорова, 14 липня, 16:37

Фото: Полтава з висоти


Більшість людей, живучи в суспільстві, усвідомлюють важливість рівності один до одного. Її забезпечують певні правила гри: Конституція, Кодекси законів на національному рівні, нормативні акти – на місцевому. І якщо перші, по суті, постійно «на слуху», то про другі почасти відомо одиницям.

16 червня на черговій сесії Полтавської міської ради депутати прийняли нову редакцію Правил благоустрою міста. Слово «благоустрій» говорить за себе: це стан, сприятливий для розвитку, комфорту та добробуту громади. Але наскільки документ може та готовий забезпечити цю злагоду? Хто слідкуватиме за дотриманням Правил? І – найцікавіше – які зміни порівняно з попереднім варіантом диктує час творцям нового документу?

Що таке благоустрій

Трохи історії

Попередня редакція «Правил благоустрою» затверджена 5 червня 2007 року. Проте поряд із цим документом у рішенні проходять додатки, які конкретизують норми:

 • Перелік порушень, за які настає відповідальність згідно ст.152 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»;
 • «План благоустрою м. Полтава до 2010 року»;
 • Закріплення об’єктів благоустрою загального користування за підприємствами, установами і організаціями;
 • Перелік обмежень використання територій загального користування в м. Полтава;
 • Калькуляції відшкодування збитків по відновленню порушених елементів благоустрою;
 • Механізм запровадження в дію «Правил благоустрою».

Цікаво, чому згадані додатки не зазнали змін у зв'язку з прийняттям нових Правил?

Термінологічний та структурний апґрейд

На рівні оформлення новий документ переважає попередника.

Наприклад, у Правилах-2017 можемо прочитати нові визначення, які десять років тому в Україні ще вважалися чудернацькими неологізмами. І хоча не всі вони закріплені в чинних законодавчих документах, проте з року в рік набувають більшої популярності. Це й велоінфраструктура, велопаркінг, пандус, вказівник, тощо.

Актуальним оновленням є докладне визначення поняття «Мала архітектурна форма» і споруд, які так можна називати. Цей пункт дублює текст закону «Про благоустрій населених пунктів», а саме змін 2012 року. Визначення тимчасової споруди незмінно перенесене із ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».

МАФ і ТС

За структурою, нові Правила благоустрою складаються з 23-х розділів. Порівняно з минулими, розробники додали 9 абсолютно нових:

 1. Стандартизація і нормування у сфері благоустрою;
 2. Права та обов'язки суб'єктів у сфері благоустрою;
 3. Демонтаж тимчасових споруд, встановлених без відповідного дозволу;
 4. Дозвіл на порушення об'єктів благоустрою;
 5. Вимоги до утримання кладовищ;
 6. Утримання вулично-дорожньої мережі;
 7. Утримання місць стоянки транспортних засобів;
 8. Освітлення територій будівель;
 9. Проведення загальноміських заходів.

Здебільшого ці розділи з'явилися для детальнішого опису процедур, не закріплених законами вищої сили.

Приємні додання

Нагадування про відповідальність за пам'ятки

Розділ «Вимоги до утримання жилих, промислових, культурно-побутових та інших споруд» доповнили пунктом:

«Власники і користувачі будинків і споруд (їх частин, приміщень), об’єктів культурної спадщини зобов'язані утримувати  пам'ятки архітектури національного та місцевого значення  в  належному  стані, згідно з документацією, розробленою та погодженою уповноваженим органом охорони культурної спадщини, в установленому порядку проводити охоронні заходи від пошкодження, руйнації або знищення пам'ятки відповідно до Закону  України  «Про охорону культурної спадщини».

Прописування відповідальності в локальному нормативно-правовому акті покладає відповідальність за виявлення та покарання порушників не лише на правоохоронні органи, а й на комісію з благоустрою.

Потенційна демократичність і відкритість

У розділі «Вимоги до зелених насаджень» відтепер передбачається конкурсний відбір балансоутримувачів об'єктів:

«Балансоутримувачі об’єктів благоустрою зеленого господарства державної та комунальної власності визначаються на конкурсних засадах із числа спеціалізованих підприємств, організацій».

Демократичний підхід зараховано, проте в умовах Полтави, яка, по суті, не має спеціалізованих підприємств, окрім КП «Декоративні культури». Крім того, у пункті не йде мова про те, що такі організації мають бути місцевими. Цей факт з одного боку розширює межі для вільної конкуренції, з другого – становить значні ризики в плані якості та відповідальності потенційних балансоутримувачів.

Окрім, нагляд за зеленими насадженнями описали докладніше. Наприклад пункт статті 23:

Балансоутримувачі об’єкта благоустрою зеленого господарства зобов'язані проводити полив зелених насаджень зранку, не пізніше 9.00 години ранку, або у вечірній час після 18.00, забороняється поливати при температурі повітря 5°C і нижче».

Попри підвищену турботу лишається під питанням якість контролю за виконанням цієї норми балансоутримувачами.

Крім того, Правила-2017 чітко прописують відповідальність за утримання зелених зон, наприклад при розміщенні щитових рекламних засобів на території зелених насаджень їх власник зобов'язаний влаштовувати та утримувати квітник і газон на площі не менше шести квадратних метрів навкруги цього засобу (або у відповідності до проекту). Серед інших пунктів – для видалення рослин має бути відповідний ордер, погоджений спеціальною комісією управління ЖКГ.

Екологічний прогрес

Впадає в око підвищена увага до заходів, напрямлених на покращення екологічного стану міста.

Наприклад, прописані вимоги до ємності урн для сміття: 20 л – нижня межа. Плюс вирахувана їх частотність:

«Відстань між урнами визначається в залежності від інтенсивності користування магістралі, але не більше чим через 40 м у жвавих місцях і 100 м – в малолюдних».

Тлумачення процесів

Поряд із абсолютно новими розділами, деякі суттєво доповнені дублюванням пунктів існуючих законів. Наприклад, тепер чітко прописані обмеження, обов'язки суб'єктів, процедурність, вимоги до проведення земляних робіт. У тому числі – порядок виконання аварійних робіт і відновлення порушених об'єктів благоустрою.

Найбільших якісних змін зазнав розділ «Вимоги до утримання домашніх тварин». Тут прописані відтепер обов'язки власників тварин, умови їх життя, передбачена реєстрація домашніх улюбленців.

Важливі доповнення містить розділ про вимоги до утримання пляжів й інших місць відпочинку.

Недоліки та формальності

Не дивлячись на значне розширення тексту «Правил», багато його пунктів лишають білі плями в розумінні обов'язків суб'єктів або викликають додаткові запитання.

Хто, як не ми?

Єдиний розділ, який суттєво зазнав втрат – 6 пунктів – Порядок утримання пам’ятників культурної та історичної спадщини.

Деякі вилучені пункти в розрізі гучних конфліктів у місті, пов'язаних із зазіханням підприємців на архітектурні пам'ятки, викликають занепокоєння:

- У разі, коли  пам'ятці загрожує небезпека пошкодження, руйнування  чи  знищення, власник або уповноважений ним орган, особа, яка набула права володіння, користування чи управління, зобов'язані  привести  цю пам'ятку до належного стану (змінити вид або спосіб її використання,  провести  роботи з її консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту та пристосування).

- На фізичну або юридичну особу, діяльність якої негативно позначається на стані пам'ятки (створює  загрозу знищення, руйнування, пошкодження, спотворення пам'ятки), покладається обов'язок вжити заходи, погоджені з відповідним органом охорони культурної спадщини, для запобігання такій загрозі та підтримання пам’ятки в належному стані за власні кошти.

- Забороняється будь-яка діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу пам’ятнику культурної та історичної спадщини, пам'ятці або порушує законодавство, державні стандарти, норми і правила у сфері охорони культурної спадщини.

- Будівельні, меліоративні,  шляхові та інші роботи, що можуть призвести до руйнування, знищення чи  пошкодження об'єктів культурної спадщини,  проводяться тільки після повного дослідження цих об'єктів за рахунок коштів замовників зазначених робіт.

- Пам’ятники культурної та історичної спадщини, пам'ятки, їхні частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця. Переміщення (перенесення) пам'ятки на інше місце допускається як виняток у випадках, коли неможливо зберегти пам'ятку на місці, за умови проведення комплексу наукових досліджень  з  вивчення  та фіксації пам'ятки (обміри, фотофіксація тощо).

Тобто з комісії з благоустрою знову знімають відповідальність за контролем над діяльністю підприємців у зоні пам'яток.

Заступник міського голови з питань ЖКГ Андрій Лямін прокоментував, що ця (і всі інші зміни) виходять із приведення Правил у відповідність законодавству, і контролювали це київські фахівці. Однак варто зазначити, що згадані пункти дублюють ЗУ «Про охорону культурної спадщини» і лишаються в тексах «Правил благоустрою» багатьох українських міст.  

Змінена та загублена відповідальність

Зазнав змін пункт, який говорить, що всі суб'єкти господарювання … повинні прибирати прилеглу територію на відстані до 20 м від межі земельної ділянки, наданої у власність або користування, в т.ч. на умовах оренди, включаючи 0,5 м проїжджої частини від бордюрного каменю (при наявності). У нових правилах ці півметра загублені, однак повноваження передані дорожнім службам, за словами начальника інспекції з благоустрою Володимира Рака.

Багато розділів, як от «Вимоги до утримання і прибирання прилеглих територій підприємствами…», містять пункти, які конкретно не прописують відповідальність суб'єкта за дію. Наприклад, пункт 45,2 говорить:

«Благоустрій присадибної ділянки проводиться її власником або користувачем цієї ділянки».

Формулювання через «або» дає можливість згаданим суб'єктам перекладати відповідальність один на одного, і правило не виконуватиметься.

Тихіше води

Законам логіки не відповідає пункт розділу «Дотримання тиші в громадських місцях».

«Шум на об’єктах при здійснені будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби: денний час – часовий проміжок від 08.00  до 22.00 години, нічний час – часовий проміжок від 22.00 до 08.00 години за місцевим часом».

Тобто, цілодобово в місті не можна шуміти понад норму. Хто за цим слідкує? І одразу суперечливий пункт про шумні ремонтні роботи:

«Проведення ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється в робочі дні з 22.00 до 8.00 години, а в святкові та неробочі дні – цілодобово».

До слова, у попередніх Правилах заборона починалася з 21-ї години.

Зате розділ доповнено обов'язками суб'єктів і випадками заборони використання піротехнічних засобів.

Хто контролює?

Як і в минулій редакції, контролером і гарантом виконання Правил є Інспекція з благоустрою, яка може складати постанови та приписи про порушення. Але до переліку додаються й інші суб'єкти:

«Протоколи про адміністративні правопорушення за порушення ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 255 Кодексу складають посадові особи Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста, уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ, члени громадського формування з охорони громадського порядку, а також інші посадові особи, уповноваженим на те виконавчим комітетом Полтавської міської ради».

Найбільший знак питання стоїть біля законності надання таких повноважень саме громадським формуванням і головне – реакції містян на такий факт.

Оновлення місцевих нормативно-правових актів – вкрай важлива для міста справа. Проте щоби досягти ефективності, документ повинен не просто дублювати державне законодавство, а й дотримувати критерії, важливі для конкретного прикладу:

 • Відповідати Стратегії розвитку міста;
 • Чітко прописувати відповідальність за порушення;
 • Детально регулювати процеси;
 • Дослухатися до думки громадськості;
 • Реагувати на актуальні проблеми.

Наскільки ефективними в цьому розрізі стануть нові «Правила благоустрою в м. Полтава» побачимо невдовзі. Попри відсутність особливих поглядів у майбутнє, нещодавно прийнятий документ загалом заявляє бажання контролювати ситуацію в місті.

Опублікована: 14 липня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація