Юлія Городчаніна: А що після пожежі на Макухівському сміттєзвалищі?


Макухівське сміттєзвалище майже загасили, всі хто хотів хайпонув, поливши брудом діючу владу. Натомість місцева влада спробувала пожалітися, що це політична диверсія і підпал, але в поліцію заяву не писали – і всі знову забудуть про цю проблему до нової пожежі, або нових виборів. Я почекала декілька днів, перш ніж написати цей матеріал, щоб подивитися, якими будуть подальші дії влади і претендентів у владу і чи справа піде далі відеороликів та взаємних звинувачень.  Очікувано, на жаль, ні.

Тому вважаю за потрібне написати хоча б базовий аналіз ситуації та потенційних наступних кроків, із позиції нашої громадської організації, яка працює з екологічними ініціативами в місті та області. 
Що маємо зараз:

 1. Макухівське сміттєзвалище займає 17,4 гектара, територію експлуатують понад 60 років, що є катастрофічним показником. Адже на початку 2000-их років був припис обласної СЕС про те, що звалище переповнене і його потрібно рекультивувати. Наразі на цій ділянці зберігають понад шість мільйонів тонн сміття. Сміттєзвалище заповнене на 140%. Щороку кількість відходів збільшується на 100 тис.т. Для візуалізації полігон вже займає площу 22 футбольних полів та стало вищим за дев'ятиповерхівку.
 2. Друга біда Макухівського сміттєзвалища – фільтрат. Після проникнення крізь товщу відходів, з опадами фільтрат (це стічні води, що містять токсичні речовинами) стікає та потрапляє до ґрунту, ґрунтових та підземних вод, а потім і до річок Коломак, Ворскла і людям в колодязі. Адже полігон не був обладнаний протифільтраційним екраном, системою відводу та очищення.
 3. Регулярні пожежі на сміттєзвалищі забруднюють повітря, яким ми дихаємо. Цими днями всі в місті добре відчули сморід. А ось що зафіксували датчики якості повітря у місті:

повітря

Фото: Забруднення повітря

Масова концентрація РМ2.5 є ключовим параметром для оцінки якості повітря і його загрози для здоров'я людини. За нормами Всесвітньої організації охорони здоров'я середньорічний рівень РМ2.5 повинен становити не більше 10 мкг/м³, а середньодобовий рівень не більше 25 мкг/м³. Рівень забруднення зафіксований у Полтаві Ви бачите.

Загалом моніторити якість повітря у місті можна в онлайн режимі завдяки проєкту ОАЗА.Полтава

Сортувальна лінія та сміттєпереробний завод

З 2010 року Олександр Мамай, балотуючись на посаду міського голови обіцяв збудувати завод із переробки сміття. Перебуваючи на посаді 8 років, ситуацію із заводом так і не зрушив з місця. І, навіть, коли обласна влада ініціювала перемовини та громадські слухання із ОТГ навколо Полтави, на чиїх територіях пропонувалося розмістити новий полігон та завод (Щербанівська ОТГ, Терешківська ОТГ, Ковалівська сільська рада), згідно з розробленою у 2016 році Субрегіональною стратегією поводження з твердими відходами Полтавської області, Полтава як головний бенефіціар переговорного процесу самоусунулася. Тобто нікого з місцевої влади за 10 років не хвилювало це питання.

Фото Едуарда Ткаченка

Причини, чому заводу досі немає:

 • немає розуміння із сусідніми ОТГ щодо виділення території під цей об’єкт (вище про це згадала);
 • достатньо дороговартісний проєкт. Тобто за кошти бюджету міста й області вкрай складно реалізувати будівництво сучасного заводу в короткий проміжок часу. Тому необхідно йти шляхом Львову, який залучив кошти у розмірі 35 млн євро від ЄБРР та Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P). За ці кошти Львів почне будівництво сміттєпереробного заводу та рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. Частина коштів є кредитною, інша частина- грантовою (тобто безповоротною фінансовою допомогою). Тут напрошується на обговорення питання Інвестиційного відділу ПМР і роботи з потенційними інвесторами, але це тема для іншого блогу.
 • відсутність політичної волі.

Час іде, пожежі та обвали стаються все частіше, а питання Макухівки підіймається лише екологічними активістами і журналістами.

Треба віддати належне – за останні 2 роки пересипали полігон землею, чого не робили останні 65 років, і установили установку по дегазації сміттєзвалища. Та враховуючи критичність ситуації з Макухівкою, це скоріше напівміри, які не лікують злоякісну пухлину, а полегшують симптоми.

Тобто, на даному етапі є розуміння, що завод має бути, але не з’явиться завтра і, навіть, через рік. Що ж робити вже зараз?

Перш за все потрібно зменшити кількість відходів, які потрапляють на Макухівку: Для цього потрібно відсортовувати корисні фракції (скло, пластик, папір) в місті. Як це зробити:

 • ухвалити нарешті розроблену ГО «ЕкоЛтава» Програму поводження з відходами;
 • збільшити кількість контейнерів для відсортованих відходів, покрити ними вулиці, які ними не забезпечені взагалі;
 • розробити проєкт роздільного збору органіки та її переробки методом компостування;
 • розробити схему збору сміття з сільських територій, які будуть приєднані до Полтави.  Адже у частині сіл вже запроваджено сортування, але в частині населених пунктів немає договорів на вивіз сміття, а тому несанкціоновані звалища з’являються прямо у ярах та лісосмугах. Крім того, поступово закрити і рекультивувати всі сміттєзвалища, що не відповідають санітарним нормам, і створити для всього субрегіону єдиний полігон, що має всю необхідну інфраструктуру і є безпечним;
 • розробити та запустити інформаційну кампанію щодо поводження з відходами. Працювати зі школами та дитсадками;
 • заборонити ритуальні квіти та вінки з пластику на території ОТГ. Адже в план регуляторних процедур на 2020 рік це рішення було внесено, але так і не було проголосовано, хоч і текст регуляторного акту ми з авторкою петиції Ольгою Макеєвою надали ще до Великодня.

Еко волонтерка Мер'єм з Туреччини

Враховуючи, що згідно ЗУ «Про відходи», який забороняє з 1.01.2018 захоронення на звалищах необроблених відходів з встановленням штрафів за невиконання, а відповідальність за забезпечення умов та інфраструктури щодо поводження з відходами лежить на органах місцевого самоврядування, критичність ситуації на Макухівці, це питання має бути невідкладним в порядку денному для будь-якої політичної партії та команд,  що планують в наступній каденції взяти на себе відповідальність за управління містом і безпеку мешканців.

А доти, всіх екосвідомих мешканців міста та організації, колективи підприємств запрошуємо долучатися 19 вересня до цьогорічного Всесвітнього дня прибирання World Clean Up Day. Ми вкотре координуватимемо акцію у Полтаві, з усіма питаннями можна звертатися до моєї колежанки, еколога Ольги Макеєвої.

12345Фото: Організаційна команда Всесвітнього дня прибирання 2018 року


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація